Sodyum Hidroksit Sentezi

KornerStore

Don't buy from me
New Member
Reaction score
1
Bunun sadece sipariş edilmesi kolay bir kimyasal olduğunu biliyorum, ancak bazılarının yapabileceği basit ve temel bir şeye sahip olmanın eğlenceli olacağını ve evde sodyum hidroksit yapmak için yararlı olabileceğini düşündüm.

Kimyager olmadığım için bir rehber vermeyeceğim, ancak genellikle aynı şey için internette kolayca videolar da bulunabilir.

Ama ihtiyacınız olan tek şey kalsiyum hidroksit ve sodyum karbonat. Kalsiyum hidroksit dekapaj malzemelerinin bulunduğu dükkanlarda bulunabilir ve sodyum karbonat bir süre ısıtılmış kabartma tozundan yapılabilir.

Bunları basitçe suda reaksiyona sokun (dikkat, ısı!) Ve hidroksit kalsiyumdan sodyuma kayacak ve karbonat kalsiyuma geçecektir.

Kalsiyum karbonat suda çok çözünmez (25c'de litre başına 15mg gibi bir şey), bu nedenle filtrelenebilir ve ihtiyaçlara bağlı olarak buharlaştırılabilen veya tamamen kurutulabilen bir sodyum hidroksit çözeltisine sahip olursunuz.

Her neyse, aptalca ise özür dilerim, sadece birilerine yardımcı olabileceğini düşündüm.

T0lek511

Don't buy from me
Resident
Reaction score
84
Deals
1
Yan ürün olarak NaCl ile suyun elektrolizi yoluyla NaOH üretebilir ve klor gazı elde edebilirsiniz