Stanford Hapishane Deneyleri ve Polis Psikolojisi

sickofit

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
21
Akredite olan herhangi bir Psikoloji dersi, hiç şüphesiz ders planının bir yerinde Stanford Hapishane Deneyi'ne yer verecektir.

Bu deneyin bugün sınıflarda öğrencilere ne öğretmesi gerektiği yoruma açıktır.
Yaklaşık 4 farklı psikolojiye giriş dersi aldım ve hepsi de olayın detaylarından falan bahsetti. Ama herhangi bir sonuca varmadılar.

Bu yüzden ben de kendi düşüncelerimi yazacağım.

Polis memurları kendilerine güç verilen bir konumdalar. Bu gücün ellerinden alınmasından hiç hoşlanmadıklarını fark ettim.
İçinde yaşadıkları toplum tarafından alkışlanıyorlar çünkü onlardan ortaya çıkıp hayatlarını ortaya koymaları bekleniyor.
Herkes uyuşturucunun kötü olduğunu ve uyuşturucu kullananların kötü olduğunu söylemeye başladığında. Bir şeyler yapılmalı!
Ve sonra arabalarının üzerindeki o parlak ışıkları olabildiğince gürültülü olması için çok uzun süre açık bırakıyorlar, böylece lanet olası 5 mil yarıçapındaki herkes orada neler olduğunu merak ediyor.

Yani sizde bu gey kırmızı ve mavi sahne ışıkları var, mahalledeki herkes size tezahürat yapıyor, sizde ise kelepçeli bir sürücü var.
Kötü bir şey olmadı, dikkat edin! Kuyruk lambası yanmıyordu, sonra bir bakmışsınız kelepçelenmişsiniz, bir yandan da polis memurunun kıçına bakıyorsunuz.
Arabada bir şey olmadığını söyleyerek ona yalan söylediniz. Şahsen ben, insanların bana yalan söylemesinden nefret ederim.
Şimdi de dibinde tavuk kırıntıları olan bir kilit buldu. Ah, ha! Ne cüretle bana yalan söylersin!
Geri dönüp, kırıntıları bulduğu için tutuklayan Memur Cocks'a beşlik çakıyor.
Herkes alkışlıyor, Cocks! Cocks! Cocks! Cocks!

Bu durumu analiz edelim.
Memur Cocks'un beyni "bilişsel önyargı" denilen şeyle yıkanmıştır.

- Otorite Önyargısı: Üniformalı biri bir şey söylediğinde, beyniniz için o kişinin söylediklerini kabul etmek ve inanmak daha kolaydır. Yani, eğer Amerika Birleşik Devletleri Başkanı ve onun aptal karısı televizyonda bana önemli bir açıklama yapıyorsa, bunun doğru olduğuna inansam iyi olur.

- Frekans yanılsaması: Bir şeyi farklı kişilerden birden fazla kez duyduğunuzda, beyninizin onu kabul etmesi ve inanması daha kolaydır. Tüm o insanların yanılıyor olmasına imkan yok. Çok fazla insan var.

- Sosyal Kanıt: Memur Cocks'a tüm kasabanın önünde sahneye çıktığı bir tören verildi! Ona... özel bir madalya verdiler! Ohhh!!! Ona madalyayı veren adam, Cock'un patronu ve meslektaşları tarafından selamlandı! Bu, özel bir adamın ona bu kadar iyi bir iş çıkardığı için özel bir madalya verdiği anlamına geliyor olmalı,

Cocks'a yaptığı tüm o iyi işlerin aslında sadece zaman, para ve emek kaybı olduğunu söyleyemezsiniz.
Bunun sonucunda ortaya çıkan tek şey, 2 çocuğu olan bir adamın hapse girmesi, bunun sonucunda işini kaybetmesi, uzun süren bir dava, evini ve sahip olduğu her şeyi kaybetmesi oldu. Karısı onu Memur Cocks için terk etti. Annesi onu evlatlıktan reddetti. Çıktığında iş bulamadı. Hapishanede Oakland Raiders futbol takımı tarafından dövülmüş.

Ama Cocks'a iyi iş çıkardığını söylediler. Tüm bu önyargılarla iyi işinizin aslında boktan olduğunu anlamak, boktan işinizin aslında oldukça iyi olduğunu anlamaktan çok daha zordur. Bin kat daha zor.

Diyelim ki Cocks bir şekilde kendisinin bir canavar olduğuna ikna oldu.
Bu doğru olamaz! Çünkü bakır çalan o serserileri her tutukladığında üzerlerinde bir boru vardı!
Ve o silahlı adamlar tutuklandığında, üzerlerinde bir boru vardı!
Ne zaman kirli, boktan bir kullanılmış kartı kenara çekse, onlarda da bir boru vardı!

Suç işledikleri için tutukladığı insanların üzerinde boru vardı ve bu da boru = suç kavramını somutlaştırıyordu.
Cocks senin benim gibi değil.
Dünyanın gerçek yüzünü göremiyor.
Tüm bu insanları mahkum eden hakim ve savcı.... öğle yemeği sırasında otoparkta sıcak raylar yapıyorlardı.

Memur Cocks ana akım matrisin derinliklerinde.
Riskler yüksek olduğu için insanlar ona her zaman yalan söyleyecektir.
Bu nedenle, ekibine yardım etmek için izin günlerini gönüllü olarak kullanmaktan mutluluk duyacaktır.
Her zaman fazladan yol kat edecektir. Köpek etrafta dolaşırken hiçbir koku almadı mı?
Horoz her zaman yerin altını kontrol eder zaten.

Umarım yazımı beğenmişsinizdir.
Kristal bağışlamak ve çalışmalarımı desteklemek isterseniz bana bir DM atın.

-

justanotherrr

Don't buy from me
New Member
Reaction score
1
Polislerin çoğu silahlı gerizekalılardır, yeni bir şey değil.