Gelecek psychedelics: neden işe yarıyor? BÖLÜM II

Brain

Expert Pharmacologist
Reaction score
270
Rehber topluluğu on yıllardır sessizce gölgelerde çalışmakta ve ülkenin dört bir yanındaki insanlara psikedelikler dağıtmaktadır. Ve "karadaki" meslektaşlarından çok da farklı değiller.Birçoğu Peru ve Brezilya'daki geleneksel şifacılardan yıllarca eğitim almış ve uygulamayı resmileştirmek ve güvenliği sağlamak için tasarlanmış katı bir davranış kuralını takip ediyor.

Bu kesinlikle konuşma fırsatı bulduğum Kat (Bölüm I'deki rehber) için geçerli. Sekiz yıl boyunca Perulu bir akıl hocasıyla çalışmış, 900'den fazla kez ayahuasca kullanmış ve Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nde yüzlerce seremoni gerçekleştirmiş.

Kendisini bir "ton belirleyici", alanı kontrol eden bir kişi olarak tanımlıyor.Çoğunlukla, sakin ve güven verici bir varlık göstererek herkesi rahatlatıyor. "Odanın nabzını takip ediyorum ve birine yaklaşmam gerektiğinde, dünyanın kendisi kadar topraklanmış olmaya çalışıyorum - bu tür bir sakinlik bulaşıcıdır.
Önemli olan, neler olup bittiğine veinsanların neler hissettiğine uyum sağlamak ve buna yanıt vermektir" dedi.

BYy7ZOg8od

Onun rolü, insanların yaşadıklarını atlatmalarına izin vermek ile uçuruma çok yaklaştıklarında onlara yardım etmek arasında ince bir ipte yürümek. Her şey yolundaysa, odanın bir yerinde şifa şarkıları söylüyor ve neler olup bittiğini yakından izliyor. Eğer biri panikliyorsa, Kat'in onu panikten kurtarması ve bunu odadaki diğer herkesi sersemletmeyecek şekilde yapması gerekiyor.

Kat'in söylediğine göre daha birkaç ay önce, törenlerinden birine katılan bir kadın şeytanların bedenini ele geçirdiğine inanmış. Kadın histerik bir hale gelmiş ve 911'i aramakla tehdit etmiş. Bu tür durumlar her zaman oluyor ve rehberin bunlarla anında başa çıkması gerekiyor.

Hopkins doktorlarının aksine Kat, aynı anda birkaç kişinin, bazen düzinelerce kişinin seyahatini yönetiyor ve bu da riskleri beraberinde getiriyor.Ona bunu neden yaptığını sordum. Neden birinin kontrol edemeyeceği şekilde tepki vermesi ya da hapse gir
mesi riskini alsın?
"Çünkü insanları iyileştiriyor. Ne zaman bir çember düzenlesem, ne zaman bir grup insanı bu deneyime yönlendirsem bunu görüyorum. İnsanlar bir bakış açısıyla geliyor ve başka bir bakış açısıyla ayrılıyorlar. Bu bazen dünyayı yeni gözlerle görmeleri, bazen de kusurlarının onları tanımlamadığını fark etmeleri anlamına geliyor " diyor Kat.
Şu anda 46 yaşında olan Kat pek çok mücadele yaşamış. Ayahuasca'yı 16 yıl önce Peru'ya yaptığı bir seyahatte keşfetmeden önce alkolizm, bulimia ve bipolar bozukluktan muzdaripti - bir noktada intihara teşebbüs etti. "İlaç her derde deva değildi ama beni farklı bir yola soktu ve temelde tüm hayatımı bu işe adadım" diyor.

13wDojecTd

Kat törenlerine katılan herkesin orada olmak için kendi nedeni var. Bazıları psikonot - psychedelics aracılığıyla değişen bilinç durumlarını keşfetmek isteyen insanlar.Philadelphia'dan 35 yaşındaki Laura gibi diğerleri ise bağımlılıklarını yenmek için son çare olarak bitkisel ilaçları kullanıyor.

Laura'nın durumunda bu, 14 yıllık eroin bağımlılığıydı. "Ölümün eşiğindeydim.Aklınıza gelebilecek her türlü geleneksel yöntemi denedim - detoks, danışmanlık, rehabilitasyon - ve hiçbiriişe yaramadı " diyor Laura. Sonunda bir Batı Afrika çalısının köklerinden elde edilen psychedelic bir bileşik olan ibogain'i buldu. "İbogainbir sokak efsanesi gibiydi, beyninizi yeniden başlatabilecek ve sizi bağımlılığın sancılarından kurtarabilecek bu mucize ilaç".

İbogain, psilosibin veya LSD kadar iyi araştırılmamıştır ve nispeten tehlikelidir, ancak bilinen en güçlü psychedelic ilaçlardan biridir ve opioid ve kokain bağımlılığı için etkili bir tedavi olabileceğini düşündüren ön araştırmalar vardır.

Kansas'tan 48 yaşındaki Stephanie adlı bir başka kadın, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu için reçete edilen bir uyarıcı olan Adderall ile 15 yıl geçirdiğini söyledi. "Tüm hayatımı tüketti - her kararımı, her planımı, hemen hemen her anımı".Birkaç kez sigarayı bırakmayı denemiş ama hiçbiri işe yaramamış. Bir hevesle psychedelics almaya karar verdi. Birkaç hafta sonra törene katılmaya başlamıştı bile
.

VT5GaoZs2A

İlk ayahuasca alımını yaklaşık üç ay önce Eylül ayında yaptı ve o zamandan beri Adderall'a dokunmadı. "Bu deneyim çok zordu" diyor ."Kendimi ve hayatımı bir eğlence evindeki aynadan görmek gibiydi ve taktığım tüm maskeleri ve Adderall'ın nasıl bu koltuk değneği haline geldiğini, beni hayata iten bu yanlış enerji kaynağını görebiliyordum. Bunun tüm varlığımı yeniden ayarladığını hissediyorum".

Bu hikayeler ilham vericidir, ancak ne kadar temsil edici oldukları belirsizdir. Psychedelics sihirli iksirler değildir ve özellikle ilaç kullanıyorsanız veya psikiyatrik bir hastalık teşhisi konmuşsa, gelişigüzel kullanmak fiziksel ve psikolojik riskler taşır. Ancak doğru ortamda ve deneyimli bir rehberin rehberliğinde kullanılırsa, inanılmaz terapötik faydaları olabilir.

Kat, yeraltına inmek zorunda kalmasaydı bu çalışmanın daha etkili olabileceğine inanıyor. "Yasal olsaydı, deneyimden önce ve sonra insanlarla daha fazla zaman geçirirdim.Ekibimi kurmak ve bunu normal bir iş gibi açıkta yapmak ve insanlarla baştan sona ilgilenmek isterdim. Bu yasal gri alanda olduğumuz için, insanlar genellikle törene geliyor ve sonra dünyaya geri gönderiliyorlar ve bu travmatik olabil
iyor".

QQpGk0u2WA

Kat'e törenlerine katılan insanların karışımında bir değişiklik fark edip etmediğini sorduk. Kath, "Eskiden çoğunlukla psikonotlar gelirdi, ama son zamanlarda yaşlısı genci 'ölümle yüzleşmek' (eğer ölümcül hastaysalar) ya da derin travmalarla başa çıkmak isteyen insanlar geliyor " dedi. TSSB'den muzdarip çok sayıda gaziyle çalışıyor ve bunların birçoğu ona geleneksel ruh sağlığı hizmetlerinde yardım bulamadıklarını söylüyor.

Yine de kendisine yasallaştırma konusunu sorduğumuzda tereddüt etti.
"Kesinlikle yasal olmalılar ama yarın yasal olacaklarından emindeğilim.Sağlam bir temele, bu uyuşturuculara saygıyı korumanın bir yoluna ihtiyacımız var.Eğer bunu kaybedersek, psychedelics de marihuana gibi başka bir madde haline gelirse, korkarım 60'larda yaptığımız gibi havaya uçurup yakıp yıkacağız" dedi.

Kat'in bu alandaki pek çok kişi tarafından paylaşılan endişesi, psikedeliklerin bir gecede yasallaşması halinde törensel yönlerinin kaybolacağıdır. Eğlence amaçlı kullanımda yanlış bir şey yok, ancak psikedeliklere bir tür kutsal huşu ile bakanların, bu geçişi mantıklı bir şekilde yapmazsak bu maddelerin önemsizleşeceğine dair gerçek bir korkuları var.

Psychedelics'i kültüre akıllıca nasıl entegre edebiliriz?
İyi ya da kötü, tüm uyuşturucular gibi saykodelikler de araştırma merkezlerinin güvenli ortamlarının ya da deneyimli rehberlerle yapılan özel seansların dışında kullanılacak. Adler Üniversitesi'nde ağır travma geçirmiş hastalarla çalışan bir psikolog olan Jeff Batier'e göre asıl soru şu: "İnsanları korumaya yardımcı olmak için hangi zarar azaltma önlemlerine ihtiyacımız var?"

Konuştuğum birkaç kişi "zarar azaltma" modeline işaret etti. Zarar azaltma, uyuşturucu kullanımını tamamen durdurmayı amaçlayan cezalandırıcı modellerin aksine, uyuşturucu kullanımıyla ilişkili riskleri azaltmayı amaçlamaktadır.
Bu,kişisel kullanıma yönelik tüm uyuşturucuların suç olmaktan çıkarıldığı Portekiz gibi ülkelerde işe yaramış pratik ve insancıl bir yaklaşımdır.

Jp7lFDPSWN

Zarar azaltma modeli genellikle psychedelics ile ilişkilendirilmese de, ilkeleri hala geçerlidir. MAPS tarafından desteklenen Zendo Projesi gibi, psychedelics ile deney yapan kişiler için akran danışmanlığı konusunda uzmanlaşmış ulusal zarar azaltma grupları zaten mevcuttur.

Örneğin, Chicago'da Psychedelic Güvenlik Desteği ve Entegrasyonu adlı bir zarar azaltma grubu kurdular. Amaç güvenliği sağlamak ve insanların psychedelic deneyimleriyle başa çıkmalarına yardımcı olmaktır. Bu, toplumu bir araya getiren, psychedelic uyuşturucu kullanımının riskleri hakkında farkındalık yaratan ve sosyalleşme için bir alan yaratan kritik bir adımdır.

Şu anda, zarar azaltma hareketi ile psychedelics araştırma topluluğu arasında bir kopukluk var. Psychedelics üzerine bir konferansa geliyorsunuz ve konferans bilime ve terapötik potansiyele odaklanıyor ve genel varsayım, eğer iyi bir bilim yaratırsak, bu ilaçların ilaç olarak onaylanacağı ve her şeyin yerli yerine oturacağı yönünde. Bu gerçekten mantıklı değil.

"Eğer bir zarar azaltma konferansına giderseniz - her şey kültürel değişim ve politikacıların bilimi nasıl umursamadıklarıyla ilgilidir.Bu daha çok örgütlenme, gücün kimde olduğu ve riskleri nasıl azaltabileceğimiz ve güvenli bir şekilde nasıl hareket edebileceğimiz ile ilgilidir" diyor Jeff Batier.

Zarar azaltma hareketinin psychedelics için yararlı olabilmesinin nedeni kısmen budur. Bilim yasallaştırma için kritik öneme sahip olabilir, ancak halk sağlığı programlarının bu uyuşturucuların daha geniş kültüre entegre edilmesine yardımcı olması gerekecektir.

D5tVlsKX1u

Bathje's ve Zendo Project gibi zarar azaltma grupları bu tür bir entegrasyonun en iyi modelleridir ve psychedelics tıbbi kullanım için yasallaştırılacaksa bunları büyütmemiz gerekecektir.

Bu entegrasyonla ilgili herhangi bir sorun olabilir mi?

Bu konular üzerinde aylarca düşündükten ve hemen her düzeyden insanla konuştuktan sonra, yeni bir terapötik psikedelik kültürünün hızla gelişmekte olduğuna ikna oldum. Kısa bir süre önce Denver'da bir grup vatandaş, sihirli mantarların suç olmaktan çıkarılmasına yönelik bir yasa tasarısını desteklemek için yeterli imzayı topladı.

Bugünkü sosyal ve siyasi ortam 60'lı yıllardan çok farklı ve böyle bir tepkiden şüphelenmek için hiçbir neden yok.Kültürel kaplar ve bilgi zaten mevcut ve giderek gölgelerden çıkarılabilir.

Bu geçişin daha büyük ölçekte nasıl görüneceği ve ne kadar süreceği belirsizdir. Doblin gibi savunucuların uzun vadeli düşünmeye devam etmeleri makul görünüyor. Çalışmanın ilerleyişi göz önüne alındığında, psilosibinin yakın gelecekte (2-3 yıl) Çizelge I il
acından(tıbbi değeri bilinmeyen ilaçlar) ÇizelgeIV ilacına(kötüye kullanım potansiyeli düşük ve tıbbi değeri bilinen ilaçlar)taşınması mümkündür.

YR6TF10BlP

Ancak, ilaç listesinin değiştirilmesi süreci biraz karmaşıktır. Federal yasalar uyarınca, ABD başsavcısı ilaç listesini kendi başına revize edebilir, ancak bunu yapmadan önce Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanı'ndan veri ve tıbbi araştırma toplaması gerekir. Kongre de uyuşturucu listesini değiştirecek yasalar çıkarabilir ve isterse başsavcının kararını geçersiz kılabilir.

Mevcut yönetim altında bu konuda fazla bir ilerleme görmemiz olası değil, ancak özellikle araştırmalar hızla devam ederse siyasi rüzgarlar hızla değişebilir. Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi
'ninpsychedelics listesini değiştirme olasılığını şimdiden kabul etmiş olması çok olumlu bir işaret.
"Johns Hopkins gibi kurumlarda araştırmaların ilerlediğini görmekten memnuniyet duyuyoruz. Bilim ve tıp camiası DEA'ya gelip bir maddenin uyuşturucu olması gerektiğini söylediğinde, o madde 1. liste yerine 4. veya 5. listeye alınmalıdır; o zaman biz de buna göre hareket ederiz"dedi DEA sözcüsü Rusty Payne.

FyGbEcitkY

Psychedelics'e verilen destek de bazı durumlarda geleneksel siyasi çizgileri aşabilen nadir konulardan biri. Cumhuriyetçi milyarder finansçı ve Breitbart'ın ortak sahibi Rebecca Mercer, TSSB'li gazilerle ilgili araştırmaları finanse etmek üzere MAPS'a 1 milyon dolar bağışladı. Araştırma ilerledikçe bu tür iki partili destekleri daha fazla görebiliriz.

Geriye erişimle ilgili büyük bir soru kalıyor. Psychedelic alt kültüründe biraz zaman geçirirseniz, çoğunlukla ayrıcalıklı beyaz insanlardan oluştuğunu fark etmeden edemezsiniz. Bu büyük ölçüde tesislerin kime ait olduğuna, ne kadar tuttuğuna (seans başına 600 dolardan 1000 dolara kadar), nerede yapıldığına ve onları destekleyen insan ağlarına bağlıdır. Bir başka engel de pek çok insanın psychedelic'lerin tedavi edici potansiyelinin farkında olmamasıdır.

Psychedelic topluluğunun kendi içinde de metalaşmaya dair endişeler vardır. Compass Pathways gibi şirketler psilosibini farmasötik bir ürüne dönüştürmeye çalışmaktadır (Compass'ın psilosibin araştırması FDA'dan çığır açan terapi statüsü almıştır).

Compass bir psychedelic bakımevi merkezi oluşturmakla ilgilenen kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak başlamış, ancak o zamandan beri kar amacı güden bir yaklaşıma geçmiştir.

Peter Thiel gibi büyük yatırımcılar sayesinde Compass, sentezden tedaviye kadar tıbbi psychedelics tedarik zincirine hakim olabilmektedir.Ayrıca kendi saykodelik ilaçlarını geliştiren Usona gibi kar amacı gütmeyen şirketlerin araştırma çabalarını da engellemektedir.

Pazar tekelleşirse veya birkaç ilaç şirketi önemli patentleri kontrol ederse, birçok insanın erişimiengellenebilir
.

Vj0R2Bc6JC

Bu endişelere rağmen, psychedelic araştırmaların gelişmesini memnuniyetle karşılamalıyız. Daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var ve bu ilaçların nasıl çalıştığı hakkında olabildiğince çok şey öğrenmek için daha çeşitli popülasyonları dahil etmeliyiz. Cornell Üniversitesi'nde klinik psikiyatrist olan Richard Friedman'ın dediği gibi: "İyimserlikten yanayım ama bana verileri gösterin. Psychedelics'in tedavi potansiyeline yönelik coşkuyu paylaşıyorum..... ancak bunun haklı olup olmadığının cevabı veridir. Ve veriden başka bir şey değil".

Şimdiye kadarki veriler cesaret verici, ancak hala anlamadığımız çok şey var. Ancak psychedelics'in en azından bazı insanlar için acıyı azaltmada güçlü bir araç olduğunu söyleyecek kadar şey biliyoruz. Ve bu araçlardan, yasaklanmalarını haklı çıkaracak kadarına sahip değiliz.