Sentetik uyuşturucu bağımlılığının tedavisi

Brain

Expert Pharmacologist
Reaction score
270
HDMkQ8rZNB

Uyuşturucuyu deneyen herkesin hayatında er ya da geç, bağımlı hale geldiklerini fark ettikleri bir nokta olabilir. Korku, güvensizlik ve yardım için nereye başvuracağını bilememek, kişinin uyuşturucu kullanımının daha da derinlerine batmasına neden olur.

Farklı uyuşturucu türlerine bağımlılık tedavisine başlamak için en iyi yer neresidir ve ruhsal durumunuzu normal tutmak için motivasyonu nasıl bulabilirsiniz?

BB ekibi bu soruların yanıtlarını eski uyuşturucu kullanıcılarından aldı ve yirmi yılı aşkın süredir uyuşturucu bağımlılarını rehabilite eden ve aynı zamanda özel bir bağımlılık tedavi merkezinin tedavi programını yöneten bağımlılık uzmanı Matthias Kühn'den ayrıntılı açıklamalar aldı.

"Motivasyon basitti - hayatta kalmak"
Opiyat bağımlılığı, tüm uyuşturucu bağımlılıkları arasında en şiddetli ve tehlikeli olanı olarak kabul edilir, çünkü eroin ve bu gruptaki diğer maddelerin kullanımının bırakılması en şiddetli yoksunluk sendromuna neden olur.

Güney Carolina Üniversitesi'ndenbir grup araştırmacının "Drug and Alcohol Dependence" dergisinde yayınladığı raporagöre, eroin yoksunluğu son kullanımdan 4-6 saat sonra başlayabilir, yaklaşık 24-48 saat içinde zirveye ulaşır ve 7 ila 14 gün sürer.
Yoksunlukkas ve eklem ağrısı, karın krampları, ajitasyon ve huzursuzluk, bulantı ve kusma, ishal, taşikardi, burun akıntısı ve titreme şeklinde ortaya çıkmaktadır.

DxM9zjgclB

Çalışmaya katılanların çoğunluğu (%57) opioid yoksunluğunu çok ya da aşırı derecede acı verici olarak tanımlamıştır.

Bilim insanlarına göre yoksunluk sendromu korkusu, güvenli olmayan uyuşturucu kullanımının (örneğin iğnelerin paylaşılması) ve sonuç olarak aşırı dozların ve bulaşıcı hastalıkların yayılmasının nedenlerinden
biridir.

İnsanların acı verici semptomlar yaşamadan eroin kullanmayı bırakmalarına yardımcı olmak için dünyanın birçok ülkesinde metadon tedavisi kullanılmaktadır. Yoksunluk insanları korkuttuğu için, genellikle opiyat bağımlılığı tedavisine ancak hayatlarında gerçekten korkutucu sonuçlar ortaya çıktıktan sonra başlarlar.

30 yaşındaki Alma 10 yıldır uyuşturucu kullanıyordu: çoğunlukla mefedron, ancak hayatında eroinle ilgili sorunlar da vardı. Aşırı dozda eroinden dolayı 15 gün yoğun bakım ünitesinde kaldıktan sonra uyuşturucu kullanmayı bırakmaya karar vermiş.

"Motivasyonum hayatta kalma arzusuydu .Adsız Narkotik toplantıları bana yardımcı oldu. Ajitasyon yapmıyorum, bu sadece benim deneyimim. Yoğun bakımdan çıktığımda sponsorumla birlikte hemen programın basamaklarını çalışmaya başladım ve 10 yıllık kullanımımda ilk kez 3 aylık bir arınma dönemim oldu. Aslında yoksunluğum bugüne kadar sürüyor ve hala istek duyuyorum ama bunları kontrol edebiliyorum. Hayatımda pek çok tetikleyici var: örneğin geçenlerde bir arkadaşım beni yanlışlıkla aşırı doz aldığım bir yere getirdi, çok tatsızdı. Hemen arkadaşı aradım ve her şeyi konuştum. Önemli olan arzuyu içinde tutmamak ve onu kontrol etmek " diyor Alma
.

ENBcgCyw2S

Bir başka eski eroin kullanıcısı olan 32 yaşındaki Edward, uyuşturucuyla 5 yıl önce tanıştığını anlattı. Edward kız arkadaşıyla birlikte önce IV katinon kullanmış, daha sonra eroine geçmiş.

Edward uyuşturucuyu bırakmak için birçok kez denemiş ve bir uyuşturucu tedavi kliniğine gitmiş.
"Oradan çıktığınızda canınız çok fazla yanmıyor ama yine de ilk başta yaşamak istemiyorsunuz". Edward, kız arkadaşıyla birlikte Adsız Narkotik toplantılarına katılmaya başladıktan sonra bu kısır döngüyü kırmayı başardı.

Şimdi sekiz aydır hiç madde kullanmıyor
.

"Hayat tam bir cehennemdi. Aynı zamanda uyuşturuculardan tamamen nefret ediyorsunuz, onları düşünmek bile sizi hasta ediyor ama yine de kullanıyordum çünkü artık fiziksel olarak onlarsız yaşayamıyordum, bu beni öldürüyordu. İlk iki ay çok zordu: orada yatıyor, tavana bakıyor ve ölmek istiyordum. Sonra dünyada renkler belirmeye başladı, gökyüzünün güzel olduğunu, çimlerin yeşil olduğunu fark etmeye başladım. Birlikte yaşıyoruz, toplantılara birlikte gidiyoruz, yaşadığımız cehennemi hatırlıyoruz ve oraya hiç geri dönmek istemiyoruz", - dedi Edward
.
HD0iKkyLn5

"Ayık kalmak - her gün bilinçli bir seçimdir"
Amfetamin kullanmayı bırakmak isteyen bir kişi, afyon bağımlısı kişiler kadar şiddetli ve acı verici semptomlar yaşamaz. Ancak, psikostimülanların da bir yoksunluk sendromu vardır.

Kronik kullanıcılar amfetamin kullanmayı aniden bıraktıklarında, son dozlarından sonraki 24 saat içinde ortaya çıkan "zaman sınırlı" bir yoksunluk bildirirler. "Amfetamin yoksunluğu için tedavi" çalışmasının yazarları, yoksunluk semptomlarının uyuşturucu kullanımına nüksetmeye neden olacak kadar şiddetli olduğunu yazıyor.

Akut yoksunluk durumunda insanlar aşağıdaki semptomları yaşarlar
.
  • Şiddetli disfori
  • Sinirlilik
  • Melankoli
  • Anksiyete
  • Hipersomnia
  • Şiddetli yorgunluk
  • Uyuşturucuya karşı şiddetli özlem
  • Paranoya
Kişi ne kadar yaşlıysa ve yaşamı boyunca amfetamin kullanımı ne kadar yoğunsa, bu belirtiler o kadar şiddetli olacaktır. Bunların çoğu genellikle yedi günlük yoksunluktan sonra ortadan kalksa da, uyku bozuklukları ve iştahsızlık üç haftaya kadar devam edebilir.

"Bağımlılıkla uzun süre mücadele ettim, sağlık sorunlarım vardı, en çok kalbim ve ruhum acıçekti.Bu şekilde devam edemeyeceğimi anladığım tek bir olaydan bahsedecek olursak, o da aşırı dozda metamfetamin aldığım gündü.O sıradaannemin evindeydim ve kendimi çok hasta hissediyordum" diyor dört yıldır amfetamin, mephedrone ve metamfetamin kullanan 21 yaşındaki Alice.

"Hissettiğim dehşeti anlatmaya kelimeler yetmez. Her saniye ölmekten korkuyordum ve ne yapacağıma dair hiçbir fikrim yoktu. Dikkatimi dağıtmak için sürekli arkadaşlarıma yazıyordum ve içimdeki bu korku utanç, üzüntü ve umutsuzlukla karışıyordu. Ancak ambulans geldikten sonra kendimi daha iyi hissettim. Doktora aşırı dozdan bahsetmedim ama taşikardik olduğumu ve kalbimin acıdığını söyledim."
AJN0vznYbW

Alice uyuşturucu kullanmayı bırakmaya karar verdikten sonra, hayatında bir dönem kanepede uzanıp günün 24 saati hiçbir enerji ya da kalkma isteği duymadan bir noktaya baktı. Onu uyuşturucu kullanımına geri dönmekten alıkoyan şey, peşini bırakmayan ölüm korkusuydu.

"Bununla tek başıma mücadele edemeyeceğimi anladım ve yardım istedim.Daha önce bir psikoloğa gittim ama pek bir sonuç alamadım, bu yüzden bir narkolog ve bir psikoterapistten randevu aldım. Kendimi neredeyse anında daha iyi hissetmemi sağlayan bir tedavi rejimi önerildi. Şimdi alkol ya da başka bir madde ile birlikte kullanılamayan antidepresanlar alıyorum. Bazen hala amfetamin kullanmak istiyorum ve bu düşünceleri kovalıyorum. Ayık kalmak, bir kez verip bir daha asla geri dönmeyeceğiniz bir karardan çok, her gün yaptığınız bilinçli bir seçim" diyor Alice
.

KhtzZ83KYu

Dr. Matthias Kühn'e göre, amfetamin ve metamfetamin kullanıcıları genellikle uyarıcı psikozu yaşadıktan sonra uzmanlara gidiyor
.

"Amfetamin kullanıcılarının azınlığı, acil servis veya psikiyatri hastanesi bakımı gerektiren tam gelişmiş psikoz geliştirir. Bu gibi durumlarda, amfetamin psikozunun belirtileri genellikle paranoid sanrılar ve zulüm sanrılarının yanı sıra yoğun ajitasyonla birlikte işitsel ve görsel halüsinasyonları içerir.
Amfetamin psikozununve subklinik psikoz semptomlarının gelişimi, kişinin hayatı boyunca amfetamin kullanım öyküsüyle, yani amfetamine maruz kalmanın kümülatif miktarı ve sıklığıyla ilişkili olabilir"diyor Dr. Matthias Kühn.

"Asıl sorun fizyolojik değil, psikiyatriktir ve detoksifikasyon sırasında insanlar çoğunlukla psikozdan çıkarılır. Başından beri ruhsal bozukluklar için ön koşullara sahip olanlar çeşitli şizo benzeri bozukluklar yaşarlar. Burada psikiyatrik ve uyuşturucu bağımlılığı gibi ikili tanılardan anlayan yetkin bir uzmana ulaşmak çok önemlidir " diyor Dr. Matthias Kühn
.

GfadicF2wO

Diğer bağımlılara yardım eden bağımlılar
38 yaşındakiJoseph bize hayatında ilk kez 16 yıl önce hafif uyuşturucuları denediğini ve dört yıl önce iki erkekle grup seks yaparken mephedrone kullandığını söyledi.

Mephedrone ve chemsex hayatına girdikten sonra Joseph uyuşturucu kullanımını kontrol etmenin giderek zorlaştığını fark etti. İki yıl sonra mephedrone'u çok sık kullandığını, "maratonlarının" her seferinde birkaç gün sürdüğünü ve kullanımlar arasında üç haftadan fazla ara veremediğini fark etti. Joseph yavaş yavaş psikolojik bir bağımlılık geliştirdiğini fark etti ve Adsız Narkotik toplantılarına gitmeye başladı.
"Adsız Narkotik gruplarını daha önce duymuştum, ancak bunların yalnızca her şeyini kaybetmiş ve dibe vurmuş insanlar için olduğunu düşünüyordum, oysa ben sosyal olarak kabul edilebilir bir yaşam standardını sürdürmeyi başardım. Toplantılara geçici olarak gittim ve kullanmaya devam ettim, ancak süreç işlemeye başladı, giderek daha fazla utandım ve kullanımın kendisi daha az zevkli hale geldi"
- Joseph diyor
.

VE1aDO6m57

"LGBT toplantıları haftada altı gün yapılmaya başladığında, toplantıları atlamamaya karar verdim çünkü toplantıdan sonra ve ertesi gün kullanmak istemediğimi fark ettim."

"Buna ek olarak, diğer erkeklerle iletişim kurmaya, konuşmaya (ilk başta sessizce oturdum ve toplantıdan hemen sonra kaçtım) ve genel iyileşme ruhunu sürdürmeye başladım.Bu şekilde başkalarına karşı sorumluluk duygusu kazandım. Şu anda 72 gündür temizim ve bu 16 yıldır ilk kez oluyor.Şimdiden mutlulukla 90 günlük temizlik madalyamı bekliyorum".

"Mephedrone olmadan da iyiyken neden ona ihtiyacım var?"
Kendi kendine yardım grupları ve ilaç tedavisine ek olarak, uyuşturucu tedavisinde belirleyici faktör, hastanın yaşam tarzını tamamen değiştirme kararlılığının yanı sıra, uyuşturucunun kapladığı tüm zamanı tüketecek ve bilinçaltındaki kendini yok etme dürtüsünden kurtulacak bir uğraş bulmasıdır.

Bilişsel davranışçı psikoterapi genellikle madde bağımlılığını tedavi etmek için kullanılır. Bu yaklaşım, hastanın sorunlarının mantıksız ve irrasyonel düşünceleriyle açıklandığı gerçeğine dayanır. Kişi kendi düşüncesini değiştirerek ve olumlu bir şekilde muhakeme etmeyi öğrenerek hayatını da değiştirecektir.
"Terapistle birlikte hasta, uyuşturucu kullanımına yönelik istekleri artıran düşüncelerin yanı sıra madde kullanım anlarında ton durumunu koruyan düşünceleri tanımlamayı öğrenir. Bu düşüncelerin durum üzerindeki etkisini izleyerek ve bunları değiştirerek, hasta belirli koşullarda sorunlu tepkileri önceden tahmin etmeye başlar" diyor Dr. Matthias Kühn.

Çoğu zaman uyuşturucu arzusu, kişinin hayatında bu şekilde bastırmaya çalıştığı başka sorunlar olduğuna dair bir işarettir.Bu durumda, bu sorunları çözerek uyuşturucu bağımlılığının üstesinden gelebilir
.

Z6LC3QD8zR

19 yaşındakiStephanie, mephedrone kullanmaya depresif bir bozukluğun ortasında başlamış ve bir buçuk yıl boyunca haftada ortalama iki ila dört kez kullanmış.
"Bırakmak için bir şeyler yapmaya çalıştım: Grup toplantılarına gittim ve bir psikiyatriste göründüm. Hiçbir şey işe yaramadı ama yapmaya devam ettim. Aynı zamanda sürekli intiharı düşündüm. Bir noktada uzun süre evde kaldım ve doktorumun bana yazdığı ilaçları almaya başladım. Bazı insanların tam da depresyon ve benzeri rahatsızlıklar nedeniyle bağımlılığa yakalandığına inanıyorum. Öfori ihtiyacını azaltmak ve dürtüselliği azaltmak için antidepresanlar ve normotiklerle terapi gereklidir, bu da genellikle çöküşlere yol açar. Terapiye başladığımda mephedrone'a daha az ihtiyaç duydum, çünkü ihtiyacım olmasaydı neden mephedrone'a ihtiyaç duyayım ki?"
-
diyor Stephanie.

Dr. Matthias Kühn, birçok bağımlı için madde kullanımının hayatta kalmanın ve sorunlarıyla başa çıktıkları yanılsamasını yaratmanın bir yolu olduğuna, uyuşturucu bağımlılığının en iyi önlenmesinin ise kişisel gelişim olduğuna inanıyor.
"İnsanları alkol ve uyuşturucu kullanmaktan uzak tutmak için onları kişisel olarak geliştirmemiz gerekiyor.Bir yetişkinin birçok beceriye sahip olması ve iletişimle ilgili sorunları olmaması gerekir. Büyüme süreci gerçekleşmezse, insanlar elbette kullanacak ve bazıları bağımlı hale gelecektir. İstatistiklere göre ortalama olarak nüfusun %15-20'si uyuşturucu ve alkol bağımlılığından muzdariptir" - diyor Dr. Matthias Kühn.

2FBZgLdP3V

Eğer siz de uyuşturucu bağımlılığından muzdaripseniz, durumunuz ne kadar zor olursa olsun, bunun umutsuz bir durum olmadığını anlamanız gerekir. Onlarca yıllık opiyat bağımlılığından sonra bile insanlar normal bir hayata dönebilmektedir.

Destek grupları, psikoterapi veya ilaç tedavisi her bir vakada az ya da çok etkili olabilir, ancak iyileşme için tüm faktörlerin bir kombinasyonuna ihtiyaç duyulması muhtemeldir.

Tedaviye başlamak için önemli olan ilk adımı atmaktır
.

RaraOppapapOma

Don't buy from me
Resident
Reaction score
8
Ayrıca N-Asetilsistein (kısaca NAC) kullanımı, Dopamin ve Seretonin'i düzenlediği için maddelerden inerken faydalı olabilir.
Ayrıca metamfetaminin neden olduğu herhangi bir hasardan tamamen koruduğu kanıtlanmıştır ve kokain krizleri için kullanılır.
Eğer aldıysanız, tekrar kafayı bulabilmek için en az bir hafta beklemeniz gerekecektir (dopamin/seretonin ile) aksi takdirde sadece ilaçların yan etkileri fark edilebilir olacaktır (vazokonstriksiyon vb.)
Ayrıca aşırı doza ulaşmak için daha yüksek ilaç dozlarına ihtiyaç duyulduğu görülmektedir (NAC tükettikten üç gün sonra 50 mg eroin tüketebilirdim ve uçmazdım, sadece çok hafif etkiler hissederdim ve kokainle aynı tolerans olmadan aşırı doz almazdım).
Ayrıca parasetamol aşırı dozlarını tedavi etmek için de kullanılabilir.
Ayrıca potansiyel akıl sağlığı yararları için de incelenmiştir (OKB, şizofreni, bipolar vb.)
Genel olarak cezai olarak küçümsenen takviye (hepsi gibi)

Amphetfred24

Don't buy from me
Member
Language
🇬🇧
Reaction score
4
Ben iyileşmekte olan bir bağımlıyım ve onlarca yıl (kelimenin tam anlamıyla) kronik opiat/opioid ve benzo kötüye kullanımı/bağımlılığından sonra, şimdi oldukça normal bir hayat yaşıyorum. (Hala biraz amfetamin ve esrar kullanıyorum)

Yapılabilir, birçok kez düştüm ve bazı "mücadeleler" yaşadım ama bunu görmek için hayatta olacağımı (hemen hemen) hiç düşünmemiştim!

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
235
Bu makaleleri görmeyi seviyorum! Devam edin

armanimani

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
49
Zarar azaltma konularını görmeyi seviyorum, çoğu insan bunun her konudan önce olması gerektiğini anlamıyor çünkü sağlığınız en önemli şey. Güvende kalın.