Kâr amacı gütmeyen insancıllık: metadon ikamesi neden devletlere uyuşturucuya karşı savaştan daha az maliyetli?

Brain

Expert Pharmacologist
Reaction score
270
Şu anda metadon ikame tedavi programları Batı Avrupa'da, birçok Doğu Avrupa ülkesinde ve BDT ülkelerinin çoğunda faaliyet göstermektedir. Bununla birlikte, afyon bağımlılığının metadon ile tedavi edilmesine karşı çıkan bazı devletler vardır. Uyuşturucu bağımlılarına insani muamele yapılmasına ilişkin ahlaki argümanlar bu tür bir tedaviyi savunmak için sıklıkla dile getirilmektedir, ancak ekonomik açıdan etkinliğini kanıtlamak zor değildir. İkame tedavisi bütçe fonlarından tasarruf edilmesine nasıl yardımcı olur ve HIV salgınını durdurmak için ne gereklidir? Bu konuyu BBgate'teki yazımızda okuyabilirsiniz.

UNAIDS'in tanımına göre, psikoaktif madde kullanan kişiler arasında virüsün bulaşması şu nedenlerle artmaktadır: kriminalizasyon ve cezalandırıcı yasalar, önleme eksikliği veya yetersizliği, yaygın sosyal damgalama ve finansman eksikliği. UNAIDS'in 2020 gibi erken bir tarihte belirlediği küresel hedeflere göre ("90-90-90 stratejisi")
.
  • HIV ile yaşayan insanların %90'ı tanılarını bilmelidir
  • Teşhislerini bilen kişilerin %90'ı ART kullanmalıdır
  • ART kullanan kişilerin %90'ında viral baskılama sağlanmalıdır
XgMSfOKq95

Zarar azaltma, belirli bireyler, sosyal gruplar ve bir bütün olarak toplum için uyuşturucu kullanımının olumsuz sonuçlarını azaltmayı amaçlayan bir dizi müdahale, program ve politikadır.

En önemlileri şunlardır.
  • Opioid agonist tedavisi
  • İğne ve şırınga değişim programları
  • Antiretroviral tedavi
Opioid agonist tedavisi, aşırı dozda uyuşturucu ölümlerini azaltabilen, kan yoluyla bulaşan virüslerin bulaşmasını azaltabilen ve HIV tedavi sonuçlarını iyileştirebilen kanıta dayalı bir tedavidir. HIV tıbbi bakımı da bu tür bir tedavi ile iyileştirilebilir: hastalar bir sağlık hizmeti sağlayıcısı ile temaslarını sürdürürlerse, HIV danışmanlığı ve testi alma ve tedavi görme olasılıkları daha yüksektir.

Yatırılan her dolar için tasarruf
2002 yılında Kırgızistan, Orta Asya'da kendi topraklarında metadon tedavisini yasallaştıran ilk ülke olmuştur. Metadon, Kırgız Cumhuriyeti'nin hayati ilaçlar listesine dahil edilmiştir. 2008 yılının sonlarında bilim adamları bu programın etkinliğini incelemiş ve 701 hastayla görüşmüşlerdir. "Tedavi sırasında tüm sağlık, sosyal sorumluluk, uyuşturucu kullanımı, riskli davranış ve suç göstergelerinin iyileştiği" ortaya çıktı.
OF36IQpWhs

Metadon tedavisinin hasta başına yıllık maliyeti sadece 1 dolardı.

Aynı hastaya HIV bulaşmış olsaydı, devletin diğer doğrudan ve dolaylı maliyetler hariç, sadece antiretroviral tedavi için yılda 600 dolar harcaması gerekecekti.

Buna ek olarak, fırsatçı enfeksiyonlar veya ko-enfeksiyon riski vardır. Dolayısıyla, enfeksiyonlar söz konusu olduğunda, opioid ikame tedavisi kullanılmadığı takdirde maliyetler ortalama 2,5 ila 3 kat artabilir.

Aynı zamanda, Economist'ten araştırmacılar Kırgızistan Ulusal Uyuşturucu Siciline göre 2015 yılında mahkumların %13,7'sinin (1.353 kişi) opioid bağımlısı olduğunu yazmıştır. Aynı yıl Kırgızistan'da sadece 400 mahkum opioid agonistleri ile tedavi edildi.
Opioid bağımlısıyaklaşık 953 mahkumun opioid agonistleri ile tedavi edilmediği varsayılabilir.

Aynı zamanda, Economist'teki araştırmacılar, 2022'deki Dünya Uyuşturucu Kayıtlarına göre, mahkumların yaklaşık %17,5'inin opioid bağımlılığı olduğunu ve bunların sadece %2'sinin opioid agonistleri ile tedavi edildiğini yazmaktadır
.

AgNXYtU1qK

Örneğin Der Spiegel, 2021 yılında Almanya'da devlet tarafından bir metadon ikame tedavi programına yatırılan her bir doların, aksi takdirde uyuşturucu bağımlılığının sonuçlarıyla başa çıkmak için harcanması gereken 8 dolardan tasarruf sağladığını belirtiyor. Bu hesaplamalara, HIV enfeksiyonu oranının azalması ve hapishane masraflarının olmaması nedeniyle sağlık hizmetlerinde yapılan tasarruflar da dahildir.

Metadon tedavisinin uygulanmaya başlamasından sonra ülkede küçük hırsızlıkların sayısı da azalmıştır: arabalardan bisiklet ve bebek arabaları, navigasyon cihazları ve el çantaları.

Üstelik eskiden bu hırsızlıklara karışan kişiler iş sahibi olmuş ve hazineyi vergilerle doldurmaya başlamıştır.
"Aileme programa gittiğimi söylemedim, ancak küçük bir kasabada yaşadığım için yaklaşık bir ay sonra onlara söyleyen "iyi dilekçiler" oldu. Annem şaşırtıcı bir şekilde sakin bir tepki verdi. Nasıl değiştiğimi, hayata karşı tutumumun nasıl değiştiğini gördü: Ondan para istemeyi bıraktım, hemen bir iş buldum, kendime bir şeyler almaya başladım... Ondan önce dürüst ya da dürüst olmayan yollarla elde ettiğim tüm parayı sadece uyuşturucuya harcıyordum. Sürekli hareket halinde olmak istiyordum. Sadece yapacak bir şeyler bulmak için sokaklarda dolaştım, alışverişe gittim. Ve sadece bir hafta sonra bir şirkette gözetim altına alındım"
- hasta Der Spiegel ile paylaştı
.

V8tQzbO3pa

"Ne yazık ki uyuşturucu ve alkolün zarar azaltmadan daha erişilebilir olduğu ülkeler var"

The Economist'te yer alan bir rapora göre, uyuşturucuyla ilgili suçlar nedeniyle hapsedilme, hapishane nüfusunu artıran ana faktörlerden biri. Hapishaneleri işletmenin ve polis teşkilatının maliyeti göz önünde bulundurulduğunda, uyuşturucu kullanıcılarını kriminalize etmek çok pahalı bir stratejidir.

Uyuşturucu enjekte eden kişiler cezaevinden tahliye edildiklerinde, yeniden suç işlemelerini önlemeye yardımcı olacak destek ya çok azdır ya da hiç yoktur.

Alkolizm ve işsizlik bu nüfus arasında yaygındır. Sonuç, opioid bağımlılığına geri dönüş ve aşırı dozdan ölümdür.

Bir çalışma, politika yapıcıların dünya genelinde uyuşturucu kontrolü için her yıl harcanan 100 milyar doların en az %2,5'ini zarar azaltmaya yönlendirmesi halinde, uyuşturucu enjekte eden kişiler arasında yeni HIV enfeksiyonlarının 2030 yılına kadar %78 oranında azalacağını tahmin
etmektedir.

MwgXBFSIPp

Yüksek HIV enfeksiyonu oranlarını nasıl önleyebiliriz?
Metadon tedavisinin maliyet etkinliğine ilişkin bulgular, çeşitli ülkelerden araştırmacılar tarafından desteklenmektedir. Örneğin, 2019 yılında Çin ve Avustralya'daki üniversitelerden bir grup araştırmacı, o zamana kadar Çin'de 15 yıldır yürürlükte olan metadon tedavisinin etkinliğini analiz etmiştir.

2004-2015 yılları arasında Çin hükümeti opioid agonist tedavisine 1.037 milyon dolar yatırım yapmıştır. Metadon tedavisi gören kişi sayısı 2008'de 208.000'e ulaşmış ve 2015'te 187.000'e düşerek Çin'deki toplam kayıtlı uyuşturucu kullanıcısı sayısının %6'sını oluşturmuştur.

Metadon ikame tedavisinin mevcut olduğu dönemde 13.327 daha az HIV vakası teşhis edildiği tahmin edilmektedir.Sonuç olarak, 8.306 HIV bağlantılı ölüm önlenmiştir
.

AW8kzNTjr1

HIV enfeksiyonunun önlenmesi devlete vaka başına ortalama 35.206 dolara mal olurken, bir kişinin uyuşturucu kullanmasını önlemek 1.134 dolara mal oldu. Araştırmacılar, Çin'in opioid agonist tedavi programının yatırılan her bir dolar başına ortalama 35.206 dolar tasarruf sağladığını söylüyor.
  • HIV tedavi maliyetlerinde 0,03 dolar
  • Hepatit C tedavi maliyetlerinde 0,3 $
  • 6,4 dolar uyuşturucu ile ilgili zarar azaltma
The Economist, uyuşturucu kullanımının kriminalize edilmesine kıyasla zarar azaltma yaklaşımının HIV enfeksiyonunun yayılmasını azaltmada ve genel olarak yaşam beklentisini artırmada daha güçlü bir etkiye sahip olduğunu gösteren matematiksel bir model oluşturdu. Modelde epidemiyoloji, uyuşturucu enjekte eden kişilerin hapsedilme oranları, yargılama öncesi ve gözaltı maliyetleri ve bir dizi başka faktöre ilişkin ayrıntılı veriler kullanılmaktadır.

Bu küçük yayının temel sonucu, uyuşturucu bağımlılarına yardım etmenin sadece insancıl değil, aynı zamanda akılcı ve maliyet-etkin bir davranış olduğudur. Metadon tedavisi ülkelere çok para kazandırır ve tedavinin kendisinin ek bir bütçeye sahip olması gerekmez: sadece uyuşturucu kullanıcıları üzerindeki baskının azaltılması gerekir. İkame tedavisi HIV salgınının yayılmasını azaltır ve on binlerce hayat kurtarır
.