Web Depolama/Dosya Paylaşım Önerisi

cederroth

Don't buy from me
New Member
Solutions
1
Reaction score
12
Depolama/paylaşım için Sia kullanıyorum. Sia blok zinciri üzerinde tamamen merkezi olmayan, uçtan uca şifrelenmiş dosya depolaması. Sia'nın skynet portallarına 1 GB'lık dosyaları ücretsiz olarak yükleyebilir ve herkesle paylaşabileceğiniz bir indirme bağlantısı alabilirsiniz. Yani verilerinizi 1 GB'lık dosyalara bölerseniz, hepsini bir hesap olmadan ücretsiz olarak yükleyebilirsiniz.

Sia projesi web sitesi:

GUI istemcim olarak Vup uygulamasını kullanıyorum. Bunu MEGA uygulaması gibi düşünebilirsiniz. Masaüstü/mobil/vb için alabilirsiniz. Sia, skynet, vup, her şey açık kaynak.

Tüm bu web5 olayının nasıl çalıştığını anlamak biraz zaman alabilir ama bir kez anladığınızda çılgınca.

100 merkezi olmayan depolama, anahtarın yalnızca sizde olduğu uçtan uca şifrelenmiş.

Skynet ile, esasen blok zincirindeki dosyalara işaretçi gibi olan paylaşabileceğiniz bağlantılar oluşturursunuz. Bu şekilde, skynet bağlantılarını insanlarla paylaşabilirsiniz ve onlar da dosyaları/dizinleri doğrudan indirebilir ya da Vup istemcilerine "aktarabilirler".
Açıkçası veriler çoğaltılmaz, sadece başka bir referans işaretçisi elde edersiniz. :)

Ne yazık ki hala DMCA var, AMA... ve işte çılgınca olan şey, DMCA sadece Sia'nın web portallarından dosya indirmek için skynet bağlantısını kullanılamaz hale getirmesini sağlayabilir.
Bir bilgisayara el koymadan ya da şifrelenmiş veri parçalarının dünyanın dört bir yanındaki dağıtık makinelerde tam olarak nerede olduğunu bulmadan dosyaları blok zincirinden çıkaramazlar.
Bu konuda bir şeyler okumalısınız çünkü verilerin kaldırılmasının gerçekte nasıl işleyeceği konusunda %100 emin değilim. Yukarıdaki ifadem teknik olarak yanlış olabilir.

Ama çılgınca olan şey şu. DMCA, skynet/mega bağlantılarının çalışmamasına neden olur çünkü skynet/mega aracı olarak hareket eder ve herkese açık paylaşılabilir indirme bağlantısını blok zincirinde verilerin depolandığı yere dönüştürür. Şimdi, bu yalnızca bağlantılar ve diğer işlevler için skynet kullanmaya karar verirseniz gereklidir. Bu bir kolaylık gibi bir şey. Bunu kullanmak zorunda değilsiniz. Eğer blok zincirine manuel olarak bir şeyler yüklerseniz, o zaman bağlantılar olmaz. Sia istemcisini yüklemeniz, tüm blok zincirini senkronize etmeniz (indirmeniz) vb. gerekir. daha sonra portallar istese de istemese de dosyaları indirebilirsiniz (blok zinciri istemcisinden skynet bağlantıları da oluşturabilirsiniz, ancak bunu kendiniz okuyabilirsiniz). DMCA yalnızca işaretçi adresini DMCA uyumlu web portallarıyla paylaşılan bir blacklist.txt dosyasına ekler. DMCA'ya uymayan kendi skynet portal(lar)ınızı oluşturabilirsiniz. Bunu bir düşünün. Tamamen açık kaynak kodlu olduğundan, MEGA'yı çatallamak, istediğiniz bir sunucuda kendi portalınızı oluşturmak ve sadece kara listeye almamak kadar kolay olacaktır. O zaman Sia'nın (programcılar/proje) kara listeye aldığı aynı skynet bağlantıları, korsan portaldaki indirme bağlantılarını kullanan herkes tarafından kullanılabilir.

Mesela ben ücretli hesabım için pro.skynet.net portalını kullanıyorum ve dosyalarımın linklerini insanlarla paylaşmıyorum. Yedeklerimin riske atılmasını istemiyorum. Ama siz, ben ya da herhangi biri yazılımı çatallayabilir ve bir portal çalıştırabilir.

Ayrıca veri depolamanızı dünyanın neresinde coğrafi olarak kısıtlamak istediğinize karar verebilir ve kaç tane tam veri yedeklemesi istediğinizi seçebilirsiniz. Yani "evet, verilerimi İran, Kuzey Kore, Rusya, Venezuela ve Küba'da kopyalatacağım" diyorsanız, bunu yapabilirsiniz. DMCA'ları diskteki biti bul bs öpebilir (ama bunu araştırın çünkü hala bir skynet bağlantıları varsa blok zincirinden veri kaldırmak için diske erişmeleri gerekip gerekmediğini bilmiyorum).

Portalları istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Anonim yüklemelere izin verebilir/vermeyebilir, özel bir izleyici gibi özel bir topluluk oluşturabilir vb. ne isterseniz yapabilirsiniz.

İyi eğlenceler!