Kenevire ne oldu?

Brain

Expert Pharmacologist
Reaction score
270
IYGQ6TsB1n

New York'un taze sonbahar havasının kendine özgü bir kokusu var ve bu yıl bu koku saksı. Şehrin birçok sokağı da yeni bir görünüme büründü, marihuana ve kenevir ürünleri her yerde açıkta satılıyor. New York 2021 baharında eğlence amaçlı marihuanayı yasallaştırdı, ancak eyalet hala yasal olarak satmak için lisans verme sürecinde, bu da durumu kafa karıştırıcı hale getiriyor. Serbest ticaret MJ zaten mevcut olmasına rağmen, bazı mağazalara 2024 yılına kadar belirsiz nedenlerle hala lisans verilmiyor. Bu yüzden BB ekibi ve ben kısa bir süre önce neler olup bittiğini anlamaya çalışmak için NYC'deki esrar dükkanlarında küçük bir tura çıktık.

Bir Tarot kartı okuyucusu bana Washington Square Park'taki bir masadan önceden bükülmüş bir esrar sattı ve beni ne hakkında konuştuklarını bilmeyen diğer satıcılara karşı dikkatli olmam konusunda uyardı. Tüccarımın her iki girişimci cephesinde de başka bir gün için düşünmeye değer bir soru. Daha sonra, bir tütün dükkanından yenilebilir bir şey aldım, ancak ne benim ne de satan adamın ne olduğu belli değildi. CBD MI? Normal marihuana mı? Bana zarar verebilecek sentetik bir şey mi? Belki de tarotolog haklıydı.

Aşağı Doğu Yakası'nda, dış cephesi marihuana yaprağı şeklinde pullarla süslü bir dükkâna yaptığımız ziyaretten çok etkilendik. Dışarıda bir tabelada "Bu dispanser bir bar değildir .... ya da bu ... üzgünüm" yazıyordu. Ama zaten küçük puntolarla "Esrar satıyoruz" yazıyordu. Orada yiyecek satın aldık ve tezgahın arkasındaki adamla dükkanla ilgili planları hakkında konuştuk. Bir grup genç alışveriş yapmak için içeri girdiğinde, muhtemelen benim varlığım nedeniyle onları geri çevirdi (satın alma için resmi yaş 21). İşinin geleceği konusunda iyimser görünüyordu. Ona ne dükkânı onunkinden görünen rakibinden ne de marihuana kamyonlarının şehrin köşelerinde boy göstermeye
başladığından bahsettik.

REIvypFhqP

Bu tür dükkanların karşı karşıya olduğu en büyük tehdit olan faaliyetlerinin tamamen yasal olmadığı gerçeğini de tartışmadık. New York Şehri şu anda yetişkinlere yönelik perakende esrar satışları için lisans veriyor.

Esrar hukuku konusunda uzmanlaşmış bir avukat olan David Holland, bağlamı ekledi:
"Burası New York, her zaman bir inç verirseniz bir mil alacak insanlar vardır".

New York'taki marihuana durumu karmaşık ve kafa karıştırıcı. Eyalette marihuananın yasallaştırılması ile ürünlerin raflarda yerini alması arasında çözülmesi gereken pek çok yasal mesele var ve bu da zaman alıyor.
Eyalet bu süreçte sosyal adalete büyük önem vermiş, yasal sektörde çalışmış ve uyuşturucuya karşı savaştan en çok etkilenmiş kişileri desteklemeye çalışmıştır. Bu iyi niyetli bir yaklaşımdı, ancak her zaman başarılı olamadı ve yıllardır esrar ve marihuana satanlar da dahil olmak üzere pek çok kişinin modası geçmiş bir pazara erişimini kaybetmesine neden oldu.

Şimdi, eyalet ve şehir genelinde esrar satan sigara dükkanları, dispanserler, kamyonlar ve marketler şeklindebir "gri pazar" ortaya çıktı. Bunlardan bazıları, esrar hediye etmek artık eyalette yasal olduğundan, bir çıkartma veya başka bir gösterge öğesi için 60 dolar ödediğiniz ve hediye olarak esrar aldığınız bir hediye planı oluşturdu. OCM bunun yasal bir hile olmadığını, çünkü onlara göre çıkartmanın 60 dolar değerinde olmadığını savunuyor, ancak Holland da dahil olmak üzere bazı savunucular buna katılmıyor. Yine de birçok kişi ürünü satın almaya devam ediyor.

BI5ra0nwym

Kolluk kuvvetlerinin bu faaliyeti engelleme çabalarının biraz zor olduğu kanıtlandı çünkü ne eyalet yetkilileri ne de yerel yetkililer NYPD'nin dükkanları basmasını ve tutuklama yapmasını istemiyor.

New York'un dönüm noktası niteliğindeki esrar mevzuatı Marijuana Düzenleme ve Vergilendirme Yasası'nın (MRTA) baş mimarı ve müzakerecisi Jesse Campoamor,"Siyah ve kahverengi bodega sahiplerini tutuklama fikri siyasi bir kabus " dedi. Ancak düzenlenmedikleri takdirde, başka bir siyasi kabus yaratabilirler. Perakende ruhsatları iptal edildikten sonra, bu gri piyasa katılımcılarına karşı (bazı kaynaklara göre esasen bir "nakit gaspı" yapan) bir tür yaptırım uygulanmazsa, yasal yoldan gidenler başarısız olmaya mahkum olabilir.

Bu, net bir kahramanı ya da kötü adamı olmayan inanılmaz derecede karmaşık bir durum.Yasal hisse senedi lisanslarından birini almak gibi erken bir galibiyet, olası bir kaybı engellemez.

Campoamor, "İlk fare tuzağı, ikinci fare peyniri alır" dedi. Şu anda belli olmayan şey, ilk farenin kim olduğu - gri piyasadakiler mi yoksa ilk ruhsat sahipleri mi - ya da tuzağın neye
benzediği.

7bkvA3BVcR

New York esrarı yasallaştırmak için elinden geleni yapıyordu

31 Mart 2021'de dönemin Valisi Andrew Cuomo MRTA'yı New York'ta yasalaştırarak eyalet genelinde tıbbi esrar ve yetişkin kullanımı esrarın düzenlenmesinin önünü açtı. Ancak yasayı uygulamaya başlamakta yavaş davranarak Esrar Yönetimi Ofisi'nin (OCM) kurulmasında ve düzenlemeleri yürürlüğe koymak üzere personel istihdam edilmesinde önemli bir gecikmeye yol açtı.

Uyuşturucu Politikası İttifakı'nda sivil sistem reformu direktörü Melissa Moore ,"Cuomo siyaseti seçti" dedi. Cuomo 2021 yazında istifa edene ve Vali Kathy Hawkul göreve başlayana kadar işler ilerlemeye başlamadı. Moore ,"Göreve geldikten sonra yaklaşık bir hafta içinde Cuomo'nun yaptığından daha fazlasını yaptı" diyeekledi.

Houckul yemin ettikten bir ay sonra Chris Alexander'ı OCM'nin icra direktörü olarak atadı ve ajans personelini işe almaya ve genişletmeye başladı. Eyalet önce yetiştiricilere, ardından işleyicilere lisans verdi ve Eylül ayı sonlarında perakendeciler için başvuru sürecini kapatmaya başladı. Toplam 150 lisans vermeyi planlayan şirket tarafından şartlı yetişkin perakende dispanseri (CAURD) lisansları için 900'den fazla başvuru yapıldı.

New York, ilk perakende marihuana lisanslarını sosyal adaleti göz önünde bulundurarak vermeye çalıştı, ancak bu biraz sürdürülemezdi. Başvuru sahiplerinin
"suç geçmişi" olması gerekiyordu, yani kendilerinin veya ailelerinin geçmişte marihuana ile ilgili bir suçtan hüküm giymiş olması gerekiyordu(dava düşmüşse veya belirli argümanlar sunulmuşsa, bu durum göz ardı ediliyordu). Ayrıca, adayların iki yıl boyunca kârlı bir işletmenin en az %10'una sahip olması gerekiyordu.

ObzqBsj8tP

Venn diyagramındaki sorun, birçok yapısal engel, damgalanma ve ırksal eşitsizlikler nedeniyle, esrar nedeniyle sabıka kaydı olan çok az kişinin, en azından yasal anlamda, karlı faaliyetlere devam etmesidir. Birçok karaborsa işletmecisi karlı olabilir, ancak bu dikkate alınmamaktadır.

Uzun süredir karaborsada olan ve Brooklyn ve Queens'te bir teslimat servisi işleten ve kar amacı gütmeyen kapalı işletmecilerden biri olan Brian ile tanıştık. Marihuana kullanımı nedeniyle sık sık tutuklanmış ve hapis yatmış, ancak iş standartlarını karşılayamıyor. Bu zorunluluk olmasaydı, başvurmaktan mutluluk duyacağını düşünüyor. Mevcut sistemden memnun değil ve herkese bir şans verilmesi gerektiğine inanıyor. "Ben sadece arkama yaslanıp şansımı bekliyorum " dedi.

Bürokratik bir perspektiften bakıldığında, bir başvuruyu belirleyen parametrelerin arkasındaki mantık görülebilir. Tehlikeli Maddeler Yönetim Komitesi (OCM) yüz binlerce başvuruyu analiz etmekten kaçınarak, başarılı bir esrar işinin şansını artırdığına inandıkları başarılı bir girişimcilik geçmişi olan başvuru sahiplerine öncelik vermeyi tercih etti.

New York merkezli bir hukuk profesyoneli ve Bronx Cannabis Hub'ın kurucularından Christina Buccola, başvuru ve ruhsatlandırma sürecinde insanlara yardımcı oldu. CAURD programına katılmak isteyen birçok kişiyle karşılaştı, ancak hepsi bunu yapamadı. Onun adına yaklaşık 30 başvuru yapıldı ve ortaya çıkan tüm sorunlar nedeniyle tüm süreci "çılgınca" olarak nitelendirdi
.

GEnG2Q6mBS

"Çeşitli nedenlerden dolayı başvuru havuzu çok sınırlıydı. Gerekli belgeleri toplamak sürecin sadece bir parçasıydı, ancak muazzam miktarda çaba gerektiriyordu. Deneyimli bir avukat olarak ben bile bu süreci sıkıcı buldum" - diye yazdı bir röportajında.

Perakendeciler için umut
CAURD'un başlangıçta 900 başvuru için sadece 150 lisansı vardı ve her çekilişte kazananlardan çok kaybedenler oldu. Ancak kazananlar sadece ruhsat değil, iş yapacak bir yere erişim de dahil olmak üzere önemli kazançlar elde etti. Bu ruh satlar, hem kamu hem de özel kuruluşlar tarafından desteklenen 200 milyon dolarlık esrar yardım fonusayesinde anahtar teslim mağazalara erişim sağladı . Bu fon vitrin inşa etmek ve yenilemek, ekipman satın almak için kullanıldı ve maliyetler krediye dönüştürülerek lisans sahipleri tarafından karşılandı.

New York Belediye Başkanı
Eric Adams, şehrin esrar endüstrisini desteklemek için 2023 mali yılı için4,8 milyon dolar yatırım yaptı. Sektördeki girişimcilere yardımcı olmak için NYCKüçük İşletme Hizmetleri Departmanı tarafından yönetilecek olan Cannabis NYC'yi kurdu .
https://www.nyc.gov/office-of-the-m...ess-services-new-initiative-equitably-grow#/0
Eric Adams
, Cannabis NYC'nin New Yorkluların lisans almalarına ve bir esrar işi kurup başarıyla yürütmelerine yardımcı olarak kent ekonomisini canlandıracağınıbelirtti. Ayrıca esrar nedeniyle yasal zorluklarla karşılaşanlara başarı fırsatları sağlayarak ekonomiye sermaye getirmenin önemini vurguladı. Yeni proje istihdam yaratmak, küçük işletmeleri büyütmek ve "uyuşturucuya karşı savaş" politikalarından etkilenen topluluklar için adalet sağlamak üzere tasarlandı.

KSJvdapLjb

Savunucular genel olarak bu fonun iyi bir şey olduğunu düşünüyor, ancak bu sadece bir başlangıç. Para hızla kuruyacak. "Bu insanlara yardım edecek gerçek mekanizma nerede?"
- New York'ta bir ceza avukatı ve esrar işi avukatı olan ve aynı zamanda UlusalEsrar Yasaları Reformu Örgütü'nün (NORML)ulusal yönetim kurulunda görev yapan Joseph A. Bondi , "Bu insanlara yardım edecek gerçek mekanizma nerede?"Bu programları finanse etmek için 200 milyon dolarınız olduğunu söylemek başka bir şey, birinin telefonu açması başka bir şey".

"Kirli iş" kötü iş anlamına gelmez
Görüşülen kişilerin çoğu New York'un esrarı yasallaştırma girişimlerini eleştirdi. Suç olmaktan çıkarma ve yasallaştırma çabalarının her iki şekilde de kusurlu olacağını savundular.

Medgar Evers College'daki esrar eğitim programının koordinatörü ve Legacy CORE Vakfı'nın başkanıVickiana Reyes , birçok kişinin 2022 için CAURD'a başvuramamasından duyduğu endişeyi dile getirdi. Ayrıca lisanslı işletmelerin, sosyal sermaye fonu aracılığıyla kredi alacak olsalar bile, mal satın almak ve raflarını doldurmak için finansman bulmakta zorlanacağından endişe duyuyordu. "Parayı nereden bulacaklar?" - diye sorguladı. Bu durum, şüpheli kredi verenlerle ya da alacaklılarla ayrımcı koşullarda anlaşma yapmak zorunda kalmalarına ya da mağazalarının kontrolünü kaybetmelerine yol açabilir.

Deneyimli bir girişimci olan Brian, perakende satış lisansı sahiplerinin aksaklıklarla karşılaşabileceği endişesini paylaşıyor. "Şu anda vergi ödemeyen diğer tüm işletmelerle rekabet etmek zorunda kalacaklar. Bu CAURD adaylarının nesiller boyu sürecek bir servet mirasına hazırlıklı olmaları gerçekçi mi? Ya da kuşaklar boyu borçlanmaya?"
- dedi.

YMuB2ax8sf

Kenevir hukuku uzmanı Holland, eski pazarın daha büyük bir kısmını daha hızlı bir şekilde ele geçirecek daha iyi yasallaştırma yöntemleri olduğunu savundu. "Seçeneklerden biri mevcut piyasayı yasallaştırmak ve talep eden herkese lisans vermektir" dedi. Alternatif olarak, eski operatörler için bir af programı başlatılabilir. "Bir af ilan ederseniz, bunun pek çok insan üzerinde oldukça önemli bir etkisi olacaktır".

New York'ta marihuananın yasallaştırılmasının güçlü bir destekçisi olan Bautista, mevcut sistemin kusurları olduğunu kabul ediyor, ancak bunların küçük olduğuna inanıyor.
"Başka hiçbir eyalet gerçekten sosyal adaleti sağlamaya ve eski bir pazar geliştirmeye çalışmadı" dedi. Bunun yerine, diğer eyaletler eski pazarı "yabancılaştırmaya ve dışlamaya" çalıştı.

Artık polis esrar kokusunu durdurma ve arama için bir temel olarak kullanamaz. New York'ta ve ülke genelinde marihuana hakkında pek çok kişinin hissettiği damgalama azalıyor. Uyuşturucuya karşı savaştan en çok etkilenen toplumlar biraz olsun iyileşme şansı yakalıyor. Birkaç ay önce yaşlı bir kadının gece vakti bir metro vagonunda esrar içtiğini ve bunu dört gençten oluşan bir gruba ikram ettiğini gördüm. Metroda sigara içmek elbette yasak ve muhtemelen birçok insan bundan rahatsız oldu. Ancak neler olduğunu görmek ilginçti
.

XFO3s5VJyh

Bir avukat olan Bondi,"Bugün bana sevdiklerini hapisten kurtarmak ya da hapse girmekten kaçınmak için değil, işlerini en iyi nasıl konumlandırabileceklerini, lisans alabileceklerini, bir ürünü markalaştırabileceklerini ya da sermaye artırabileceklerini sormak için gelen insanları görmek çok güzel " dedi. Bondi ayrıca birçok insanın eski pazara olan ilgisinin devam ettiğini ve bazıları için "korsan olmanın donanmada olmaktan daha eğlenceli olduğunu" belirtti.

Bu arka planla birlikte, özellikle New York'ta marihuana etrafındaki tartışma ve mevzuatın nereye doğru gittiğini söylemek zor. Pek çok eyalet marihuanayı yasallaştırmış ya da suç olmaktan çıkarmış olsa da marihuana federal düzeyde yasadışı olmaya devam ediyor.
Başkan Joe Biden kısa bir süre önce federal düzeyde marihuana bulundurmaktan hüküm giymiş binlerce kişinin affedildiğini ve şu anda eroinle eşit olanyasal statüsünün olası bir revizyonunu duyurdu . Ancak bu durum perakendeciler için bu noktada hiçbir şeyi değiştirmiyor.

Yasal perakendeciler bile nakit veya banka hesabıyla çalışmak zorundadır ve federal düzeyde diğer işletmelerle aynı vergi avantajlarına sahip değildir. Ayrıca, yasal marihuana vergilendirilirken yasadışı marihuana vergilendirilmemektedir, bu da yasal mar ihuanayı tüketiciler ve eğlence amaçlı satıcılar için daha erişilebilir ve daha ucuz hale getirmektedir.

Sonucun ne olacağını kimse bilmiyor. Ortada çok fazla para var ve cevaplanmamış pek çok soru var.New York sokaklarında olanlar, düzensiz ve kusurlu olsa da ilerleme gibi görünüyor.

Esrar memurlarının hayatlarına genel bakış tek bir cümleyle özetlenebilir:"Stresli olamayacak kadar mutlusun, her şey daha sonra daha iyi olacak ve her zaman mutluluğu seç". Kenevir sektörü de diğer tüm sektörler gibi çalkantı içinde. Geriye kalan biraz yapılandırma ve ölçülü kontrol. Bunu normal alkol gibi düşünün, ancak vücut için birkaç kat daha iyi ve bin kat daha güvenli
.