Kirli asetonunuzdan ne elde edersiniz?

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Reaction score
112
Çoğunlukla bir kimya dükkanından aldığım %99,9 saflıktaki asetonu kullanıyorum.

Tüm normal ürün bitti ve yeni parti için hammadde gelmedi, bu yüzden biraz boş zamanım vardı ve yapacak bir şeyim yoktu.

Bu yüzden, dondurucuda bulunan kirli asetonu 2L miktarında topladım ve buharlaştırdım. Çoğunlukla MDMA kristallerini yıkamak için kullanılan asetondu, ancak bir miktar (nispeten küçük miktar% 15-20 olabilir) gerçekten sevdiğim asetonda% 37 HCl ile asidasyondan sonraydı.

Buharlaştırma 1 litrelik beherde ocak gözünde yapıldı, ardından birkaç adımda bir miktar daha eklendi. Son buharlaştırma 100ml'lik beherde yapıldı. Beherdeki sıcaklığı kontrol etmedim, sadece plaka yüzeyinin sıcaklığını 150C olarak ayarladım. Tüm bu süreç çok fazla zaman almadı, belki 1 saat ya da yoğun kaynatma gibi bir şey.

Aseton kokusunun kaybolduğu noktada, küçük hacimde boktan siyah yoğun sıvı elde ettim, bu sıvı küçük hacimde suyla karıştırıldı ve bir saat kadar dondurucuda bekletildi.

Daha sonra baz ekstraksiyonu için NaOH eklendi. Oldukça kirli ve siyah olan üst tabaka hunide ayrıldı, ağırlığı tam olarak 25 gr idi, 2L aseton için hiç de fena değil.

Daha sonra NaCl ve distile su üst tabakanın bulunduğu huniye eklendi ve bir süre daha dondurucuda bekletildi. Ürün p.eter ile yıkandı. Buharlaştırmadan sonra 15 gr oldukça saf FB elde edildi.

FB donmuş asetonda asitlendirildi ve 12 saat sonra süzüldü. Hesaplanan 17,8 gr'a karşılık 16,8 gr elde edildi.

Tuz, su banyosunda kapalı PP beherde sıcak IPA içinde yeniden kristalleştirildi - su banyosunun sıcaklığını kontrol etmek çok kolay. Başlangıç sıcaklığı 65C, ağırlıkça oranlar 1 gr : 2.86 gr (veya RT'de 3.6 ml) idi. Programlanabilir ocak gözüm olmadığından, sıcaklığı her 30 dakikada bir 2C düşürerek manuel olarak yapmak zorunda kaldım.

RT'ye ulaşıldığında, kapalı beher su kabı ile birlikte (soğuma hızını azaltmak için) 6 saat boyunca normal buzdolabına yerleştirildi, ardından birkaç saat daha dondurucuya taşındı.

Sonuç olarak, 15,2 gr oldukça saf kristaller elde edildi. Ancak ortalama cr boyutu beni etkilemedi. Hala 1x1'den 2x3 mm'ye kadar küçük. Muhtemelen 30 dakikada 2C adımlarla yeniden kristalizasyon hala çok hızlı, sanırım programlanabilir bir plaka satın almam ve aynı şeyi 1 saatte 1 veya 2C ile yapmam gerekiyor.

EyZGW286CU

Last edited:

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Reaction score
112
Bu kez başka bir kirli aseton partisini geri dönüştürdüm. Asitleme, yıkama, suda kristalleştirme ve benzeri işlemlerden sonra kalan ve genel PH=2 olan tüm sıvılar toplandı ve 130C'ye kadar ısıtıldı.

Bu noktada beherdeki madde tamamen siyah ve boktan görünüyordu. Ortak ağırlık - 40 gr.
Madde, madde hacminin x10'u hacminde donmuş asetona atıldı ve bir süre dondurucuda bekletildi.

Aseton kristalleştikten sonra konyak rengini aldı.

Bugün süzüldü ve sonuç olarak 35 gr kahverengi şeker elde ettim. Tabii ki böyle bir ürün tüketilmemeli, bir şekilde saflaştırılmalı.

Muhtemelen birkaç kez IPA veya ABE ile yeniden kristalleştirmeyi deneyeceğim, henüz karar vermedim...

RJ97SUvwfG

xile

Don't buy from me
Resident
Reaction score
51
Bilmiyorum ama yakın gelecekte göreceğiz. İlk 2 partim düşük verimliydi, bu yüzden floşları ve frzen çözücüyü başka bir zaman çıkarmayı planladım.

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
281
Rotavap'tan yoksun bir kimyagerin yapacağı şey, toplam hacim 2L ise basit bir damıtma işlemi gerçekleştirmektir. Sadece asetonu geri kazanmanız değil, aynı zamanda ısıyı uysal tutmanız ve en önemlisi 2L asetonu soluduğunuz havada buharlaştırmaktan kaçınmanız gerekir, sorunun plakanın ısısıyla ilgili olduğunu bilerek asetonun parlama sıcaklığını bilmiyorum ama buharları asla bu kadar sıcak bir yüzeye maruz bırakmamalısınız.

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Reaction score
112
Bütün bunları biliyorum. Sadece daha fazla ekipman için yerim yok. Belki sonbaharda taşraya taşınırsam...

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
281
Ben esas olarak tehlikeden kaçınmaya odaklandım, aksi takdirde zaman alsa bile en azından endişelenecek bir patlamanız daha az olsa bile beher kabını dışarıda güneşte açıkta bırakabilirsiniz.