Gelecekle ilgili endişeler: Yapay zeka geliyor

Madre

PR manager
Reaction score
130
IVbLyetrmg

Aralarında Elon Musk ve Apple'ın kurucularından Steve Wozniak gibi önemli isimlerin de bulunduğu 1.100'den fazla YZ uzmanı, uygun güvenlik önlemleri alınana kadar GPT-4'ten daha güçlü YZ sistemlerinin geliştirilmesinin durdurulması çağrısında bulundu. Kâr amacı gütmeyen bir grup olan Yaşamın Geleceği Enstitüsü tarafından yayınlanan açık mektupta, toplumun bu kadar güçlü YZ sistemlerinin getirebileceği potansiyel risklere henüz hazır olmadığı savunuluyor. Mektup, kamuya açık ve doğrulanabilir olması gereken altı aylık bir duraklama ya da bu sağlanamazsa hükümetler tarafından bu tür gelişmelerin moratoryuma tabi tutulması çağrısında bulunuyor.

Bazı insanlar teknolojik ilerlemenin yavaşlatılamayacağını düşünse de, açık mektup hangi tür YZ'nin inşa edileceği ve ne kadar hızlı ilerleneceği kararlarının nihayetinde insanlara bağlı olduğuna işaret ediyor. Kilit nokta, YZ'nin getirebileceği potansiyel faydalar ve riskler arasında akıllıca bir denge kurmaktır. YZ'nin hayatı altüst etme gücü arttıkça, bu altüst oluşlarla başa çıkabileceğimizden ve bunların değerli olduğunu düşündüğümüzden o kadar emin olmamız gerekir.

On yıllar boyunca pek çok bilimkurgu yazarı bize insanlığın yapay zeka tarafından köleleştirildiği ya da yok edildiği bir gelecek vizyonunu gösterdi. Bunu Matrix, Terminator, Blade Runner ve diğer binlerce projede gördük. Ancak bize her zaman, eğer böyle bir şey olacaksa, bunun bir süre sonra gerçekleşeceği gibi geliyordu. Ancak devrim o kadar ani geldi ki kimse buna hazırlıklı değildi. Bugün geleceğin teknolojilerinin yalnızca ilkel başlangıçlarını görüyoruz. Ancak bunlar şimdiden insanlığı gelecek hakkında düşünmeye zorluyor.

Bu teknolojilerin günlük yaşamda kitlesel olarak benimsenmesinden ne bekliyorsunuz?

rothschild33

Don't buy from me
Resident
Reaction score
45
ChatGPT, sorulan soruların yasadışı sentezle ilgili olup olmadığını umursamıyor, en iyi bot

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
278
Dikkatli olunursa, kimya bilerek sorulursa belirli sorulara kesin cevaplar verecektir, ancak kimya bilgisi olmayan kişiler uygulanabilirlik açısından garip bir şekilde uygulanamaz cevaplar aldılar... sanki makine onlarla alay ediyormuş gibi

Passliem

Don't buy from me
New Member
Reaction score
27
Bu yapay zekanın bir şeyleri doğru söylediğini sanmıyorum, basit bir ortaokul probleminde bile hata yapıyor. Yapay zeka işe yaramaz.

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Solutions
2
Reaction score
594
Yapay zekanın tüm dünyaya yayılmasını durduramayacağız, sadece gelecekte onunla yaşamanın yollarını bulabiliriz.
Şu anda gördüğümüz şey buzdağının görünen kısmı bile değil ve gelişim açısından da en ilkel durumda...

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
244
Yapay zeka 1980'lerde geldi, kimse hatırlamıyor mu? ABD, Japonların yapay zekadan sadece bir adım uzakta olduğunu ve dünyayı ele geçirdiğini keşfettiğinde?
Bu da ABD'nin Japonları sabote etmesine ve boyun eğmeleri için baskı yapmasına yol açtı.
Peki ya şimdi? Pek bir fark yok.

Dürüst olmak gerekirse, keşke farklı olsaydı ve sadece tipik reddit kullanıcısının ya da daha kötüsü reddit modunun zihniyetine sahip programlar değil, gerçekten akıllı makineler görseydik. Ama yapay zeka süper kahramanlarla aynı: Süper güçlerle donatılmışlar ama meme uçlarıyla kutsanmamışlar.

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
235
Bizim için en büyük endişem şu. Bazılarımızın ürün listeleme, reklam, müşterilere mesajlaşma yapmak için chat gpt gibi bir şey kullanabileceğinden endişeleniyorum. Normal e-ticaretin kullanacağı herhangi bir şey için IDK, muhtemelen bir şekilde uygulayacağız. Bunun bir opsec endişesi olduğunu düşünüyorum. Örneğin, AI, LE tarafından AI'nın darknet'te bir şey yazmak için kullanıldığını belirlemek ve o kişiye geri dönmek için kullanılabilir. Kullanıcıları tanımlamak için kullanılabilecek muhtemelen bir dizi başka şey vardır. Dikkatli hareket etmeliyiz

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
235
Pek çok yeni akıllı telefonun artık kutudan çıkar çıkmaz yapay zekayı uygulamaya koyduğunu gördüm. Bunun gerçek bir OPSEC endişesi olduğunu görüyorum