Сух газ HCl от солна и сярна киселина Конц.

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
52PkE6VOyh
Работата с CaCl2 е значително по-безопасна от работата с концентриран H2SO4. Освен това е достъпен на ниска цена, понякога като страничен продукт от процеса на Solvay. Стандартните сглобки за получаване на газ, показани по-горе, са подходящи за получаване на суров HCl(g).

Той е в състояние да фиксира достатъчно вода (над 30 % от теглото си, като се има предвид, че хидратира само до CaCl2-2H2O, който е стабилен до 150 °C), за да достави значително количество газ HCl. При типичен опит 100 g 35 % HCl се добавят върху 100 g гранулиран CaCl2 при стайна температура (термичният ефект не е значителен) и се получават 15 g HCl(g). Това представлява над 40 % добив, който може да се сравни с 80 % добив, отчетен за процеса, представен в уравнение 2; при него обаче се използва приблизително тегловно съотношение 1:3 между H2SO4 и HCl(aq).

CaCl2 също така се изхвърля по-лесно, отколкото H2SO4, и е необходима по-малко основа за неутрализиране на крайния отпадък. Допълнително предимство на тази процедура в сравнение с процедурите, базирани на H2SO4, се отнася до образователните аспекти. Чрез нагряване при 200 °C получената восъчна смес (или кристална маса, в която тя се превръща след няколко часа), безводният CaCl2, може да се регенерира за повторна употреба, след като се получи разтвор на HCl. В този случай част от образувалия се калциев оксихлорид може да бъде пренебрегната.

Въпреки че това може да е без значение от практическа гледна точка, то може да има образователно значение, тъй като привлича вниманието към актуални теми като оптимизиране на процесите, рециклиране на химикали и намаляване на отпадъците.
За тази целсглобката, показана на фиг. б, е по-подходяща от тази на фиг. а, защото получената смес е готова за дестилация.

UPD: Алтернативен начин
.
 
Last edited:

Riot

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 24, 2023
Messages
6
Reaction score
8
Points
3
Здравейте , мисля да използвам фиг. а, но споменахте, че водата ще намали добива ви, колко ще намалее, предполага ли се, че трябва да се използва уловен газ hcı gen в по-малките синтези, това ще направи проблем

Благодаря.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Съжалявам, но не разбирам въпроса ви.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Съжалявам @G.Patton :(
Опитвам се да разбера добре отговорите... English + noob = difficulty ;)

Просто се опитвам да разбера какво оборудване все още трябва да купя за тази операция и да съм сигурен, че разбирам всички стъпки и реактиви ^^
"Приготвянето на метамфетаминов хидрохлорид се извършва чрез бълбукане на сух газ HCl през органичен слой."
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Вашата настройка от пик е наред. Поправих в предишното съобщение за снимката.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
okok sooo last confimation ...
BjepJlSHNs

1) във "фиг. 2" поставям вода или MgSO4 или нищо... ?
2) във "фиг. 3" същият въпрос... :x
3) когато искам да спра газа, използвам "фиг. 1" ?


Благодаря ви много..
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Трябва да се отървете от водата!!!
Фиг. 2- H2SO4 или твърдо вещество NaOH/KOH
фиг. 3- CaCl2 или MgSO4
да
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Благодаря ви много :)
Мисля, че сега няма да се страхувам и ще се осмеля да опитам това ;)
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Умрях от смях... днес моята снаха ми изпраща снимка от тези уроци по природни науки, защото знае, че ми харесва.

Sbjq26coa0


аз : "хо готино , правиш HCl газ ?"
тя : "не знам... питам... хмм wtf да, това е HCl gaz"

хаха
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Здравейте, видях например във видеоклипа на чичо Фестър, че е сложил много готварска сол в генератора на HCl, предполагам, че е използвал това, за да дехидратира HCl? Имате ли опит/мнение за този метод? Ще бъде ли достатъчен един изсушаващ агент, ако се използва NaCl в генератора? Напр. NaCl в генератора + само една тръба за сушене с CaCl2.

Мислех, че окръженият контейнер (където се поставя тръбата за бълбукане, когато не се използва) се пълни с разтвор например на NaOH, за да се неутрализира HCl, в противен случай той би продължил да пълни помещението?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Мисля, че да, това би било достатъчно.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Благодаря ви, Патън, тогава ще опитам така.
 

robertlouis

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 13, 2022
Messages
35
Reaction score
21
Points
8
За безводния газ хлороводород.
Каква е разликата между тази тема с 2 други метода по-долу:

A. NaCl с малко hcl киселина в колба n капване на H2So4 (версия с метамфетамини)

B. NaCl (без HCL киселина) в колба и капково внасяне на H2So4
 

Saul

Don't buy from me
Resident
Joined
May 1, 2022
Messages
325
Reaction score
133
Points
43
@robertlouis има 4 метода, изберете този, който е най-подходящ за вас.

За мен методът на микровълновата печка е най-лесен, като използвам 2
https://ae01.alicdn.com/kf/H8b97106480324459996555df0a565d94g/Spuit-500-Ml-Grote-Capaciteit-Spuit-Herbruikbare-Pomp-Meten-Met-1M-Buis-Voeden-Inkt.jpg_Q90.jpg_.webp
 

kharpa177

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 7, 2023
Messages
58
Reaction score
20
Points
8
исках инструкция за това как да се образува мехурче hcl в крайния разтвор
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Здравейте,

Ето една доста добра графична постановка за настройка на HCl Газ, откритият пламък може да се замени с магнитна бъркалка с нагряване също.

XBliArsJD7
 

workworkwork

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 22, 2022
Messages
74
Solutions
1
Reaction score
32
Points
18
Моят неуспех при генерирането на общ сух газ HCL по метода на CaCl2:

Моята инсталация представляваше 3 пластмасови кофи, свързани с пластмасови тръби. Пластмасовата кофа номер 2 беше празна кофа, капан, ако свободната основа в кофа номер 3 се засмуче.

В първата кофа сложих 800 г калциев хлорид. Сложих капака на кофата и през един от предварително подготвените отвори излях солна киселина. Нямаше никаква реакция! Нито едно газово мехурче в моята mdma фрибаза в ацетон. Не разбирам какво съм направил погрешно. Може ли солната киселина да има някаква защита, за да не отделя изпарения? Трябваше ли да се изчака повече от 20 минути?
 

malignoalfa

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
25
Reaction score
2
Points
3
Когато използвам газ HCL за подкиселяване на свободната основа, не трябва да се притеснявам от прекомерно подкиселяване? Просто пуснете газа в мехурчета, докато вече няма утайка? Или трябва да пускам балончетата с HCL газ малко по малко и да измервам pH?

UQiaPVs65c
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
G0nO8AK7Xd

0NsmPCx4uv

DmC5z2Nuc9
Оттогава имам няколко адаптера за маркуч, за да не се налага да използвам 110° надолу за адаптер за маркуч и стоманени кек клипове ( пластмасовите стават крехки веднага, ако се обгазят). Като цяло това е планинско съоръжение, което ще ви обгази в мига, в който не сте внимателни 😘 Успех с обяснението на тези кафяви пръсти 😉
 
Top