Разделяне на изомерите на MDMA - работни маршрути

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Тук предлагам да се съберат всички методи за работа по разделяне на изомерите на MDMA. И първият от тях е този, който току-що завърших.

Преди всичко не искам да кажа, че това е съвършен метод. Също така не съм сигурен за крайния резултат, тъй като бързах. Вероятно, ако бях държал утайките във фризера по-дълго, жълтината щеше да е по-голяма.

И така, имах свободен ден и 77 г MDMA HCL, доста чист, около 92 %. Беше екстрахиран с NaOH в моларно съотношение 1:1,2 и отделен с изохексан cas 107-83-5.

Част от изохексана беше изпарена за кратко, но не напълно, умишлено оставих около 50 gr изохексан с основата. Вече направих екстракция на база за тази партида и знаех колко база ще получа от 77 gr mdma hcl - очаквах 59 gr база, може би +/-2 gr.
Така че изпарих тази течност, докато общото тегло беше 110 гр.

L-винена киселина cas 87-69-4 беше приготвена в моларно съотношение 1:1, т.е. 54 gr във вода 54 ml.

След това добавих към основата/изохексановата течност 150 ml ацетон и капнах L-винена киселина.

В този момент в колбата получих 59 gr база, 54 gr вода, 54 gr л-винена киселина, 150 ml ацетон. Идеята ми беше:
- изохексанът ще се смеси с ацетона и нереагиралата основа и ще се отдели като горен слой. Ето защо оставих малко изохексан с базата.
- мдма тартрат ще се смеси с ацетон и някои нереагирали остатъци от базата и някои остатъци от л-винена киселина и ще се отдели като долен слой.

Продължих да разбърквам известно време и скоро получих два слоя в колбата.

Отделих ги и изпарих напълно горния слой, за да видя какво количество база ще получа там. Бях доста изненадан, че в горния слой имаше НУЛА база! Нищо, всичко се изпари.

Сега в колбата имах нещо като мдма тартарат, нереагирала база, 54 г вода, малко нереагирал л-винен винен камък и 120 мл ацетон. Оставих долния слой да се разбърква повече време, но нищо не се утаи. Оставих я във фризера за един час, но нищо не се случи. Беше странно, тъй като имах всички обективни доказателства за наличие на неразтворими във вода съединения на ацетон. Така че загадката беше как да се утаи.

За щастие се сетих да добавя още ацетон към тази смес в количество 150 ml. След като го направих, го поставих във фризера и твърдите вещества се утаиха веднага. Тъй като бързах, я държах във фризера само 2 часа и това може да е моя грешка, но не съм сигурен.

Филтрирах го на Бунзен и получих огромен обем гъста каша в бункер. Обемът, който се отнася за нещо като 120-150 грама mdma хлорид. Това също беше странно. Също така забелязах, че тази каша е едва пропусклива за въздуха, докато се филтрира.

Затова промих тази каша със замразен ацетон направо в бухнера и бавно разтворих част от кашата. Повторих това промиване отново и отново до постоянен обем в бункера. Бяха ми необходими 750 ml замразен ацетон.

Тук има една важна забележка: течността, съдържаща вода, ацетон, нереагирала основа и остатъци от винена киселина, се отдели на два слоя направо в бункер.
QUZMfaRc1N

След като твърдите частици бяха изсушени, жълтината на мдма тартарат беше 38 g. Предполагам, че част от мдма тартаратът е бил отмит с ацетон или не се е утаил.
KjvB7ZQRTy

Разтворих mdma тартарат във вода. Но за пълното му разтваряне бяха необходими 160 ml вода. Така че mdma тартаратът е много по-слабо разтворим във вода в сравнение с mdma hcl.

Екстрахирах ги с NaOH в моларно съотношение 1:1,4, но бях изненадан, че PH=11. Затова добавих още малко NaOH, вероятно в крайно моларно съотношение 1:2. И получих основа, но не отгоре - в долния слой. Лесно отделих базата, изпарих разтворителя и получих 20 грама S-изомерна база.
Ueiy3LS0nG HBg6rnd3uF

Другият течен слой от бунзена също се изпари и тук получих 38 gr R-изомерна база, леко розова.
LZCWHerpSi

Въпросът е къде съм загубил 10 gr от базата, но тази загуба е нормална за първи опит.

Накратко, мога да заключа, че този метод за разделяне на изомерите работи добре, но не е необходимо да се оставя изохексан с базата, а ацетонът трябва да е много повече. Най-малко 270 ml на 60 g база.

Имам силното усещане: по някаква причина мдма тартаратът, остатъците от винен камък и нереагиралата база са свързани в някакво съединение (подобно на емулсията), което не позволява на твърдите частици да се утаят. Също така мисля, че това е единствената причина да имам грешка тук: http://bbzzzsvqcrqtki6umym6itiixfhn...via-tartaric-acid.81/page-12#xfmg-comment-689
 
Last edited:

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Съжалявам, не 38 грама, а 28 грама R-изомерна база.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Също така забележка. Когато изсуших праха напълно, открих няколко (за щастие само няколко) бучки с малък размер 2-3 мм в праха, които не бяха ронливи като прах, а по-скоро гумени, като бучки прах, слепени с някакво лепило.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Очевидни проблеми на този метод!!!

Окислявам S-фребазата с 36% HCl до PH=2, в замразен ацетон на ледена баня. Обикновено го държа във фризера за 72 часа и получавам около 90-95% от очакваното. След това, ако държа остатъците във фризера повече, получавам и повече кристали.

Но в този случай държах разтвора във фризера 96 часа и получих елда под 75%!!!
Т.е. теглото на основата е 20 грама, очакваното тегло на S-MDMA HCL - 24 грама, а полученото количество S-MDMA HCL - само 16,5 грама.

Останалите остатъци бяха хвърлени в кристализатора и държани на гореща плоча с повърхност T=56c за известно време до постоянно тегло 7 gr. Кристализаторът беше изваден от горещата плоча и държан при RT. И тези остатъци не са подобни на обикновените остатъци от MDMA HCL. Те са по-скоро нещо като гума или смола, много лепкави. Отне ми около 5-6 часа да ги държа в кристализатора, като редовно ги натискам и притискам при температура RT, докато не получих вид прах, който може да се разбие в хоросан.

Теглото беше проверено в този момент - 6 gr. Това означава, че са загубени 1,5 gr от очакваното тегло. Това е възможно за такова малко количество в илтер, бунзен и бухнер, така че ОК.

Но по-важното е, че бяха необходими 5-6 часа, за да се получи това съединение от 6 gr S-MDMA HCL и 1 gr остатъци от вода/ацетон повече или по-малко сухо. Това се посочва в обяснението: MDMA изомерите са свързани заедно с вода/ацетон в някакво съединение с различен вискозитет, ако се сравни с рацемичната смес. Този вискозитет изглежда много сходен с тези, които видях, докато промивах S-MDMA тартарат.

Също така мисля, че това лепкаво съединение е на основата на вода - не на ацетон, тъй като ацетонът измива S-MDMA HCL доста добре, но ви трябва много ацетон, много повече от обикновено.

Така че този метод не е съвършен, но може да насочи в правилната посока.
 
Last edited:

Jordan Belfort

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 10, 2023
Messages
128
Reaction score
60
Points
28
Причината, поради която нямате 50/50 добив на s-изомера, е, че в реакцията вече е настъпила незначителна расимизация при производството на основата
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Не, не става дума за изомери 50/50. Имам предвид: Имам 20 гр. база "S" и 28 гр. база "R" срещу 58-60 гр. рацемична база. Загубих 10 грама от базата.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Предполагам, че като се има предвид този опит, разделянето на изомерите трябва да се извършва напълно без вода. Възможно е да се направи в пуре ацетон. MDMA FB е добре разтворим в ацетон. В същото време L-виненият камък също е разтворим в ацетон в съотношение 14,6 gr ацетон на 1,0 gr L-винен камък при RT. И малко повече, около 12 g ацетон на 1,0 g L-винена киселина при Т-12с.

Ще се опитам да докладвам за случая.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Наистина се опитах да рекристализирам изомери от остатъци от S и R във вода като пренаситени разтвори, за да получа "големи" кристали - хахаха. Шибана ювелирна работа, като се имат предвид малките количества проби.
Тук можете да видите кристал на изомера S след кристализация например.
Dv7l5dhoxf

Същото след промиване в ацетон. Измих го в чаша. Кристалите не са силни и лесно се чупят, напълно различни от тези, които получавам от рацемичните.
RsGwb9MCIA

Това е шибано смешно, но очаквано: когато изцедих ацетона и извадих кристалите, на дъното на бехеровата чаша получих същото колоидно лепкаво вещество. Ето как изглежда, когато го издрасках с шпатула.
2TgRaS5M7p

Същият проблем, но малко по-малко за противоположната буква "R".
 
Last edited:
Top