Синтез на метиламин хидрохлорид. В голям мащаб.

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
64
Points
18
@Frit Buchner, този синтез е на повече от сто години (Marvel et al., 1923, Org. Synth.) и е потвърден като работещ от много независими химици, включително и от мен.
Освен това всяка публикация в това списание трябва да бъде рецензирана, така че то е един от най-надеждните източници за практическия органичен химик.
Връзка към оригиналния документ - https://www.orgsyn.org/demo.aspx?prep=CV1P0347
Ако не успеете, значи определено правите нещо много погрешно или реагентите ви не са това, което очаквате, че са.

Хлороформът може да се замени с DCM, но така или иначе не е необходимо.
Ако искате добри резултати, по-добре използвайте параформалдехид, а не формалдехид с метанол, колкото повече MeOH, толкова по-оцветени РМ според моя опит.
Без метанол не е необходимо да дестилирате реакционната смес, просто поддържайте температурата под 100С, работи дори при по-висока температура, просто отнема повече време.
За дестилацията на части от водата ви е абсолютно необходим вакуум аспиратор, ако искате хубав бял продукт.
Ключът към добрата чистота е фракционната кристализация, колкото повече, толкова по-добър резултат.
Аз използвах 5-6 пъти, малко повече, отколкото в оригиналната процедура, и получих фантастични резултати.
Така че след 6+ часа на 100С, дестилирайте малко вода под вакуум, охладете, филтрирайте с аспирация и повторете.
Първите 2-3 фракции ще бъдат амониев хлорид. След това метиламин*hcl с кристална структура, ясно различна от тази на първите партиди, по-скоро като хигроскопични лъскави люспи.
Последната майчина течност ще съдържа предимно диметиламин*hcl и трябва да се изхвърли, ако не е необходима.
Последната стъпка е многократна кристализация от горещ абс. етанол или метанол, както е описано. Но тя също не е необходима за много синтези, а само за отстраняване на последните следи от вода, NH3*HCl и Me2NH*HCl.

Така че, както виждате, това отнема много време, много дни работа, но можете да започнете с доста голяма партида и да приготвяте неследващ се чист метиламин в продължение на месец или години.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Първия път следвах оригиналния синтаксис, а втория път следвах този, който ми беше даден от един от експертите тук. Рефлуксирах под вакуум в продължение на 4 часа и дестилирах под вакуум в продължение на 2 часа. Температурите обаче така и не достигнаха целевото ниво, може би моят вакуум е по-силен от този, който са използвали през 1910 г. Това е, което предположих. втория път метиламинът hcl и продуктът, който направих с него, изглеждаха точно като снимките на всички метиламинът hcl дори произвеждаше запалим газ, когато се неутрализираше с NaOH и вода. Но продуктът няма никакво cns действие.
Имам тук един литър технически формалдехид с 5% метанол и ще опитам отново, но трябва ли да дестилирам метанола, за да започна? Ще прочета още малко, вярно е, че моят амониев хлорид е за торове, а не за технически цели, може ли това да е проблемът? Как решавате кога е приключил "рундът" на намаляване на обема на рм? Измервах го и спирах всеки път, когато намалявах обема наполовина, но така се получиха само 4 кръга и 4 партиди кристали. Дали метанолът, който използвам накрая, да не е достатъчно сух, би го причинил? Не мога да си представя обаче, че това е проблемът, защото го дестилирах два пъти и го сложих в 100% w/w, 3а сито за няколко дни
 
View previous replies…

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
64
Points
18
Това усилие не си заслужава.
И това е само предположение на авторите за вакуума, който сам по себе си вероятно не може да повлияе на селективността, както е и при излишъка на мравчена киселина.
Може би това е просто ефект на намалената температура, по-ефективното разбъркване на РМ чрез бълбукане и по-пълното превръщане на NH3*HCl и т.н.
По-късните автори не използват вакуумен рефлукс, освен това това е доста рядък метод дори в днешно време.
Намалена температура на кипене ще има и в случай на излишък на MeOH във формалина, поради естерификация на мравчената киселина и образуване на нискокипящ метилформат и други странични продукти, но както вече отбелязах, опитайте се да го избегнете.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Това е справедлива забележка. Ще трябва да го прочета отново, като имам предвид това (че вакуумът понижава температурата и кара бъркалката да се върти по-лесно и др.) Този документ ми беше свързан от един от експертите на сайта, така че не съм го проучвал внимателно. Дори и да реша, че не е доказано, че самият вакуум е причината те да постигнат по-висок добив, може да реша, че причината няма значение, а ефектът има. Ние отчитаме ефекта на гравитацията и магнетизма и планираме това всеки ден, въпреки че механизмът е спорен. Купуването на формалдехид е стресиращо, защото не съм таксидермист или фермер. Имам повече свободно време, отколкото пари или смелост да купувам формалдехид без законна употреба. Той не е безплатен. Вероятно ще избера да увелича максимално добива си пред удобството. Ще имам 33 долара в този формалдехид, независимо дали ще получа килограм метиламониев хлорид или един грам от него. Той не може да бъде закупен законно тук и няма край на количеството, което мога да използвам
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
64
Points
18
Затова проверих старите си архиви и реших да споделя с общността някои бележки за успешен синтез, подобен на оригиналния метод, но с параформалдехид вместо 37% формалин.
Просто за да потвърдя, че е валиден и един от най-достъпните начини за получаване на доста голямо количество чист метиламин за любители химици.
Моите пропорции бяха малко по-различни:
Параформалдехид : NH3*HCl : dH2O като 1 : 1,3 : 1.4
Малко по-голямото съотношение между амоний и формалдехид е, защото не съм ограничен в NH3 хидрохлорид и за следващите ми синтези малкото му количество не пречи толкова, колкото диметиламина, така че реших да изместя малко равновесието към по-малко алкилирани продукти. Но по-късно забелязах, че ако се направят повече цикли на дестилация и кристализация, както вече описах по-горе, разделянето е доста рязко, а след горещи етанолни екстракции така или иначе остава незначителна част от NH3*HCl.
Съотношението между параформите и дестилираната вода е 1 към 1,4, само за да се получи приблизително 40 % разтвор на формалдехид, ако приемем, че повечето търговски източници предоставят 95+-1 % прах, а останалото е вода.
Не съм тествал още по-концентрирани разтвори, но предполагам, че все пак е възможно до някакво ниво, с малко по-изразена екзотермична реакция.
Ако започнете да го нагрявате, то в някакъв момент параформалдехидът се деполимеризира напълно и се получава бистър разтвор, не помня точните цифри, но вероятно е близо до 80-90С, екзотермът е много щадящ в този случай (за партида в 5-6L колба и бавно нагряване) и тогава RM може да се задържи при тези температури известно време вече сам, без външно нагряване. Ако бързо достигнете до тази температура или добавите малко метанол, за да намалите температурата на кипене и да предизвикате бълбукане за самостоятелно разбъркване на РМ, тогава може би в някакъв момент ще стигнете до над 100С и ще се наложи ръчно да охлаждате малко.

Много кратка версия на синтеза изглежда така:
  1. Смесете параформалдехид, амониев хлорид и дестилирана вода и започнете леко нагряване на маслена баня или каквото имате.
  2. Опитайте се да задържите температурата близо до, но под 100С за поне 6 часа или 24 часа при 80-90С.
  3. Охладете, филтрирайте твърдите частици чрез засмукване (не промивайте с нищо), прехвърлете матерната течност в RBF и дестилирайте 10-15 % от обема ѝ под вакуум, като контролирате T да не надвишава 100С, както преди. Повтаря се 5-6 пъти.
  4. Вземете суровите култури MeNH2*HCl (проверете визуално, но в повечето случаи от 3-та до 5-6-та култура) и промийте с хлороформ или DCM (необходимо е малко повече), за да отмиете следите от диметиламин. Ако разполагате с ограничено количество от тези реагенти, можете просто да промиете последната култура или дори да пропуснете тази стъпка.
  5. Умножете горещите екстракции с абс. етанол или метанол и кристализациите чрез охлаждане, за да постигнете възможно най-добра чистота. Също така по желание
  6. Вакуумно сушене за отстраняване на следите от алкохол. По избор.
Красотата на този синтез е, че може да се постигне наистина голям мащаб. Дори направете за дълго време (няколко дни) голяма партида в 200-литрова пластмасова HDPE кутия при намалена Т, след което прехвърлете РМ последователно в по-малки РБФ и продължете както по-горе, когато имате свободно време. При стайна температура няма забележимо натрупване на странични продукти в продължение на поне месеци.

Снимки:
1,5 kg параформалдехид + 1,95 kg амониев хлорид в 6L колба с кръгло дъно.
Отначало си помислих, че е препълнена, но по-късно всичко премина в разтвор без много да се увеличава обемът.
Q9WvFmjYuP
M2JVmsnFPX
V6ndzx9biO
Следващите филтрати са малко по-оцветени.
0EdeaTGym1
Byx70PkfU2
BhTE8YMuq2
за отстраняване на последните следи от Me2NH*HCl (диметиламин)
прозрачен водно-бял хлороформен слой е по-долу.
Bb7tYfcy03
използва се самостоятелно направен абс. EtOH
Загрява се до кипене, декантира се още горещ, охлажда се, за да кристализира MeNH2*HCl, филтрира се, връща се същият спирт в колбата за кипене и се повтаря (добавя се още малко пресен EtOH, ако се загуби)
Повтаря се, докато остане само NH3*HCl.
В моя случай в началото имаше незначително количество от него,
но така или иначе кристализацията е добра за окончателно пречистване от вода, следи от диметиламин и хлороформ.
IF8JHmn3xj

Окончателен рекристализиран и изсушен във вакуум продукт:
(съжалявам, че не съм запазил числата за теглото и добива, но това беше доста прилично количество)
AH2ys4BrFT
 

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 7, 2023
Messages
38
Reaction score
6
Points
8
Направих метиламин hcl, държах го върху хартия, за да го изсуша, но той бавно се топи и става като буца вода, как мога да поправя това?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Вероятно ще получите не метиламин HCl или много нечист продукт.
 

ZMI_AA0B

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 24, 2024
Messages
75
Reaction score
5
Points
8
Все още не знам какво е действието на метиламин хидрохлорида
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Метиламинът не оказва психологическо влияние.
 

door

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 25, 2024
Messages
18
Reaction score
2
Points
3
Един приятел ми каза, че далеч, където е много по-лесно Не съм го пробвал, но момчетата могат да опитат
Той рН на маслото до 5,5, след това го кипва до 110 градуса и го съхранява на стайна температура след 2 дни се връща за него, каквато течност е останала, кипва отново, прави същото и т.н.
 

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 7, 2023
Messages
38
Reaction score
6
Points
8
Най-напред добавих формалдехид 37% (500 ml) към 250 грама амониев хлорид в колба, дестилирах го 5 часа при 100 градуса по Целзий, след това охладих разтвора и филтрирах амониевия хлорид, след това дестилирах разтвора при 100 градуса по Целзий. изпарих и филтрирах амониевия хлорид два пъти, след това го изпарих при 110 градуса по Целзий и получих метиламин HCl, промих го с DCM и го филтрирах с плат, защото нямам вакуумен филтър, след това го изсуших на хартия. Поставих метиламин HCL бавно да се превърне в малко водно петно, не можах да разбера защо се случва това, дали е самият метиламин, или се е образувало нещо друго, моля, кажете как да го реша.
 
Last edited:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
На първо място, трябва да проверите вашите реактиви. Извършили ли сте етап на пречистване? Вероятно вашият метиламин HCl има много вода и това е причината за проблема ви.
 
View previous replies…

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 7, 2023
Messages
38
Reaction score
6
Points
8
Да, пречистих го, в етанол.

Това е проблемът, когато го изстискам в кърпа и го държа върху хартия, за да изсъхне, започва да абсорбира влага.

Не се изсушава и се топи все повече и повече, как да го изсуша (и мога ли да направя свободна база от метиламин HCL, без да го изсушавам?).
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Опитайте се да използвате вакуумна камера или дедуктор.
 

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 7, 2023
Messages
38
Reaction score
6
Points
8
Какво да кажем за свободната основа, можем ли да превърнем метиламин HCl в свободна основа, без да го изсушаваме?
 

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 7, 2023
Messages
38
Reaction score
6
Points
8
Ако искам да проверя своя Methylamine HCL, как мога да го направя.
Може да не успеете да проверите температурата на топене, тъй като той не е сух и се топи при контакт с въздуха.
 

favorance

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 26, 2024
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Какво се случва?
 

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 7, 2023
Messages
38
Reaction score
6
Points
8
Може ли някой експерт да ми реши проблема, отдавна чакам отговор, много от моя метиламин се е разтопил поради влага, как да го изсуша, без да го изсушавам, как можем да направим свободна от метиламин база, а метиламинът hcl е мой, как да го проверя, моля, кажете и това.
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
64
Points
18
@Manisj@1290, солта MeNH2*HCl е разтворима, затова я дръжте плътно затворена, по-добре в стъклена бутилка с голямо гърло. Изсушете я до определено ниво във вакуум, пълното ѝ изсушаване е възможно само в ексикатор над още по-силни сушилни агенти или чрез варене с бензол или толуол до дестилация на вода като азеотроп, след което филтрирайте и изсушете под вакуум.
Алтернативно, концентрираният му разтвор се накапва върху NaOH, газът MeNH2 се пропуска през допълнителен NaOH и се разпенва в сух студен метанол в ледено-солна баня при разбъркване.
Ако разполагате с някакъв натриев или калиев метал, има още по-лесен път за получаване на сух разтвор в алкохол, но вероятно не разполагате с него.
 

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
102
Reaction score
64
Points
28
Малко по-прост вариант за получаване на метиламин би бил да се редуцира нитрометан CH3NO2 до метиламин CH3NH2 чрез Al/Hg амалгама.

CH3NO2 + H2 ---> CH3NH2+ H2O
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
🤔Струва ми се, че има причина, защото използването на гориво за модели на самолети за получаване на метиламин in vitro е често срещан маршрут. или се разгражда бързо, или... звучи като енергийна реакция
 

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
102
Reaction score
64
Points
28
Горещо, тежко и трудно! Сега ме боли мозъкът. Щях просто да уловя целия газ, който излиза от rxn, в малко HCl и да изхвърля останалото. Или да използвам инситуцията без отлагане.
 
Top