Сериозен проблем с превода на GHB! Жълт GHB.

diyguy

Don't buy from me
New Member
Joined
May 5, 2024
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Здравейте, другари,

Имам нужда от вашата помощ

В момента се занимавам с тежък проблем, свързан с ъпскалирането на натриев гама-хидроксибутират (Na-GHB).

Мислех си, че съм истински готвач, но сега се сблъсквам с факта, че не знам нищо.

Имам метод, който работи много добре при по-малки партиди. Но сега използвам по-голям обем ВСИЧКИ мои ghb стават жълти или дори тъмно жълти или дори оранжеви.

Когато правя 20 л в една партида, всичко върви добре. Но когато стигна до 50 или 70 литра, нещата започват да се влошават.

Използвани материали
Казан за варене от неръждаема стомана 100L
Лъжица за сервиране от неръждаема стомана
30L дестилирана вода
13,50kg Натриев хидроксид
30L GBL (гама-бутиролактон)


Моят процес

Слагам 25L дестилирана вода в тенджерата.
Добавям 11,25 kg натриев хидроксид.

Разбърквам с лъжицата, оставям реакцията да протече и поставям капака на тенджерата.

След това на следващия ден се връщам обратно. Проверявам температурата, тя е студена, така че приготвям в отделен съд:
5 л дестилирана вода
2250 грама натриев хидроксид
Оставям реакцията да протече. Но сега не оставям да се охлади (прекалено много). Сега започвам да добавям GBL (гама-бутиролактон). Правя това, докато се затопли до над 80 градуса по Целзий. След това добавям този съд към големия съд (за да се нагорещи). Сега тиганът е с температура 50 градуса по Целзий. Сега продължавам да добавям GBL на порции и от време на време разбърквам с лъжицата. При това поддържам температурата под 100 градуса по Целзий. Когато стане прекалено горещо, изчаквам известно време и когато температурата стане 60 или 70 градуса по Целзий, добавям още. Но когато достигна 70-80% от добавката на GBL, партидата става леко жълта. Това е утайка. Когато приключа, тенджерата изглежда тъмножълта, почти оранжева.

Въпросите, които имам
Какво се случва?
Как мога да предотвратя това да се случи?
Мога ли да поправя тези счупени партиди?

Благодаря за четенето, очаквам с нетърпение вашите прозрения.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Здравейте. На първо място, приемате недостатъчно количество NaOH. Трябва да вземете 15945 г за 30 л GBL в съответствие с уравнението на реакцията. Наистина добрият готвач трябва да знае основните неща =)

Второ, предполагам, че просто сте прегряли реакционния разтвор. Направете го бавно, за да избегнете такива високи температури.
Прочетете повече в този патент Нов процес за получаване на натриев гама-хидроксибутират https://patentimages.storage.googleapis.com/e0/e5/66/d5ef4bdf396bf6/WO2009129350A2.pdf

Произвеждате ли натриев оксибат в кристална форма? Малко жълтеникав цвят е подходящ за това вещество.
 

diyguy

Don't buy from me
New Member
Joined
May 5, 2024
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
@G.Patton
Прочетох го обстойно и ми харесва, благодаря. Много интересно. За скалъпването на този документ ми даде интересна представа как да подходим към това.

Но Im все още не съм сигурен какво се случва.
Защото не ми се струва, че това се случва при определена температура. Може би това е като изгаряне на торта... само че предишният ми собствен опит донякъде противоречи на това. Все още е мистерия за мен.

Целта е да се направи воден разтвор на NaGHB. Не в твърда форма.
 

diyguy

Don't buy from me
New Member
Joined
May 5, 2024
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Проведох няколко теста и установих, че при по-големи партиди разбъркването е много важно.

Бих препоръчал да добавите сода каустик (40 градуса по Целзий) на малки порции към GBL (40 градуса по Целзий).

При всяко добавяне на сода каустик е важно да се разбърква, докато температурата не се повиши повече. Поддържайте температурата между 40 и 60 градуса. Така че добавяйте содата каустик, докато се повиши до 60 градуса по Целзий, след това я оставете да се охлади до 40 градуса по Целзий и след това добавете отново. Разбъркването е най-важно по време на добавянето на сода каустик. Когато температурата не се повишава повече и дори започва да спада, това е по-малко важно, така че ако разбърквате ръчно, това е моментът, в който можете да се оттеглите и да се занимавате с други неща, докато температурата спадне. Продължавайте така, докато няма повече сода каустик и сте готови.

Приятно изкарване

И благодаря на @G.Patton за приноса на знания.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Това е добре. Известно е, че всички химични реакции (с изключение на кипящите) трябва да се разбъркват добре. Няма за какво.
 
Top