Синтез на ефедринов хидрохлорид и химичен анализ

GhostChemist

Expert
Joined
Nov 20, 2022
Messages
89
Reaction score
213
Points
33
Синтезът на ефедрин хидрохлорид протича съгласно схема 1.
LklAtFKE9r

Схема 1

Извършихме 3 синтеза на ефедрин с 1, 1,5 и 2 еквивалента NaBH4 до метатинон

Изходни реактиви и материали за един синтез:


  • 10 g пречистен меткатинонов хидрохлорид
  • 40-50 ml 88% етанол
  • 2 g (1 еквивалент (Eq)), 2,95 g (1,5 Eq) и 3,7 g (2 Eq) натриев борхидрид
  • 300 ml дестилирана вода
  • 250-300 + 20 mL дихлорометан (DCM)
  • 15 mL 14% солна киселина
  • 10-15 mL етилов ацетат
  • 10 mL студен ацетон (температура не по-висока от -5°C)
  • Магнитна бъркалка с нагряване
  • Колба с три гърла от 1 L
  • Чаши
  • Разделителна фуния
  • Кондензатор за обратен поток
  • Термометър
  • Стъклени тапи
  • Индикаторна хартия за рН.

..

Изходните компоненти са представени на фигура 1.
Gm6DV2keTt

Фигура 1

Метахидрохлоридът се поставя в колбата и се добавя етанол, докато се разтвори. Фигура 2
7dV2Ywi3yK

Фигура 2

След пълното разтваряне на метатинона се добавя натриев борхидрид на много малки порции. Температурата на реакционната смес трябва да бъде в интервала 20-30°С. Фигура 3
CVI9exBSE3

Фиг. 3

След добавянето на цялото количество натриев борохидрид реакционната смес се разбърква в продължение на 24 часа. Фигура 4
VI6uSH3CbU

Фиг. 4

След 24 часа към реакционната смес се добавят 200 ml вода, докато по-голямата част от утайката се разтвори. Фигура 5
WPoKaSDdHG

Фиг. 5

След добавянето на водата сместа се разбърква в продължение на около 20-30 минути. Фигура 6
Gtj5rxqH8B

Фигура 6

Към получения разтвор са добавени 50 ml DCM. Фигура 7
UHIFRurik3

Фиг. 7

Сместа с добавения DCM се разбърква в продължение на 5-10 минути. Фигура 8
DBXic5LQRJ

Фиг. 8

Получената смес се прехвърля на порции от 50-100 ml в делителна фуния и се екстрахира с допълнителни порции DCM. Общият обем на DCM за екстракция е 250-300 mL. Фигура 9
TTJX1x8Q6R

Фигура 9

Полученият екстракт от ефедрин в DCM се прехвърля в колба и се добавят 50 mL вода. Екстрактът в DCM трябва да има алкално рН. Фигура 10
87PAd5fYmG

Фиг. 10

Към реакционната смес се добавя 14% солна киселина (12-17 ml при експеримента 1,5 екв. и за Мет-редукция) на капки до получаване на постоянно леко кисело рН. Фигура 11
MeUjYo023N

Фиг. 11

След добавянето на разтвора на солна киселина и достигането на стабилно леко кисело рН, реакционната смес се разбърква в продължение на 30-40 минути. Фигура 12
JjdHpvZ9gS

Фигура 12

След разбъркване на сместа в продължение на 30-40 минути, сместа се оставя да се отдели. Фигура 13
5XUBvPgkqZ

Фигура 13

Слоят от DCM се отделя и отново се добавят 50 ml вода, за да се екстрахира ефедриновият хидрохлорид. Ако разтворът е с алкално или неутрално рН, се добавя малка порция солна киселина. РН трябва да бъде леко кисело. Фигура 14
CmFM0wnILj

Фигура 14

Водните слоеве с кисело рН се обединяват и към тях се добавят 20 ml DCM за пречистване от органични примеси. Фигура 15
FEG2K835Mq

Фиг. 15

Сместа се разклаща и се оставя за разделяне на слоевете в делителна фуния. Фигура 16
TKIj9D7C5m

Фиг. 16

Слоят от DCM е изхвърлен. Водният слой се филтрира през хартиен филтър. Фигура 17
3LX1mW0OP9

Фиг. 17

Филтрираният разтвор се изпарява при температура 100-130°С. Фигура 18
DsKlIYpmMq

Фиг. 18

Изпаряването продължава до настъпване на кристализация. Фигура 19
MRF8V4y0Of

Фиг. 19

За да се потвърди идентичността на ефедрина, е проведен качествен тест. Към водния разтвор на кристала се добавят няколко ml разтвор на CuSO4, няколко капки разтвор на NaOH и 2-3 ml етилов ацетат. Ефедринът се оцветява в розово в етерния слой (епруветка 2). За сравнение, при меткатинона не се наблюдава такава реакция (епруветка 1). Освен това, когато полученият продукт се нагрява с разтвор на K3[Fe(CN)6] и алкал, той произвежда миризма на бензалдехид, което показва наличието на ефедрин. Кристалите на ефедриновия хидрохлорид имат горчив вкус. Фигура 20
SjI78LQbz0

Фигура 20

Кристалите се прехвърлят върху филтър и се обработват със смес от 15 ml етилов ацетат и 10 ml студен ацетон (не повече от -5 °C). Сместа се разбърква бързо и старателно. Кристалите се оставят да се утаят в продължение на 20-30 секунди и след това се филтрират във вакуум. Промитите кристали се изсушават на въздух. Фигура 21
Cnhxf6T4yL

Фигура 21

Добивът на ефедрин хидрохлорид е 6,1-7,6 g или 60-75 %.



Анализ

Реагенти и материали
  • Синтез на ефедрин хидрохлорид чрез 1,5 Eq; 2 Eq и 1 Eq NaBH4
  • Реагент на Симон (2 % воден разтвор на Na2CO3; 1 % воден разтвор на натриев нитропрусид Na2[Fe(CN)5NO]*2H2O; разтвор на ацеталдехид в етанол)
  • Реагент за реакцията на Чен-Као (1 % воден разтвор на оцетна киселина; 1 % воден разтвор на CuSO4*5H2O; 2N воден разтвор на NaOH)
  • Реагент Нинхидрин (10% разтвор на Нинхидрин в етанол)
  • NaOH
  • Етилацетат
  • Етанол 88%
  • TLC Силикагел
  • UV-лампа
  • Стъклени пипети на Пастьор
  • Рефрактометър
  • Часовникови стъкла
  • Колба за измерване 100 ml 20 ℃ (B)
  • Дестилирана вода

Получени са 3 проби от синтеза на ефедрин хидрохлорид чрез 1,5 Eq; 2 Eq и 1 Eq NaBH4. Фиг. 22
JASulXsvcL

Фиг. 22

Всички получени проби от ефедрин хидрохлорид бяха изследвани с качествената реакция на Симон. Всички проби с ефедрин показаха отрицателна реакция за наличие на метамфетамин. За сравнение беше извършено контролно определяне. Метката също не показа качествена реакция на Симон; възможно е тя да не е специфична за катинона. Фиг. 23
W23EbsjIqr

Фиг. 23

Впоследствие беше проведена реакция на Чен. Всички проби от Ефедринов хидрохлорид и пробата от Метатинон показаха положителни реакции. Фиг. 24
XRw4U9YLF6

Фиг. 24

Получените проби от ефедринов хидрохлорид бяха изследвани чрез тънкослойна хроматография с визуализация под UV лампа. Приготвените водни разтвори на ефедрин хидрохлорид бяха нанесени върху плочата и изсушени. Фиг. 25
4k8YgDqb6e

Фиг. 25

Впоследствие пластината беше поставена в смес от разтворители (50 ml 88% етанол, 25 ml вода, 5 ml етилов ацетат и 20 ml 0,5% разтвор на NaOH). Фиг. 26
JJirBZGeSv

Фиг. 26

Под ултравиолетово облъчване се виждат само следи от основното вещество. Фиг. 27
WoZk5lVORr

Фиг. 27

Втората хроматограма е получена в смес от разтворители, състояща се от 70 mL 88% етанол и 10 mL етилов ацетат. Фиг. 28
GPt6CahuKz

Фиг. 28

Визуализацията под ултравиолетова лампа показа наличието на един компонент и много малко количество примеси. Фиг. 29
H3D6XPzlYs

Фиг. 29

След това плочата се напръсква с разтвор на нинхидрин. Фиг. 30
NLEMBub4Gx

Фиг. 30

Плочата беше изсушена и визуализацията беше извършена чрез нагряване на плочата до 120°C. Фиг. 31
V6fok1thuD

Фиг. 31

Като се има предвид много близката химическа връзка между метатинона и ефедрина, постигането на ясно разделяне върху хроматограмата е доста трудно. Най-надеждният метод е измерването на показателя на пречупване на водни разтвори на ефедрин, приготвени с точно определени концентрации. За тази цел бяха приготвени разтвори с концентрации: 1-ва проба - 1,5 Eq 1% (1 g в 100 ml), 2-ра - 2 Eq 5% (5 g в 100 ml), 3-та - 1 Eq 8% (8 g в 100 ml). Фиг. 32
VFTjsPZcfi

Фиг. 32

Стойностите на показателя на пречупване за разтвори на ефедринов хидрохлорид с точно определени концентрации са дадени в таблица 1.

Таблица 1. Концентрации на разтвори на ефедрин хидрохлорид и индекс на пречупване

Индекс на пречупване
nD20
Концентрации на ефедринов хидрохлорид, %
1.334
0.5
1.335
1
1.336
1.5
1.337
2
1.338
2.5
1.339
3
1.340
3.5
1.341
4
1.342
4.5
1.343
5
1.344
5.5
1.345
6
1.346
6.5
1.347
7.5
1.348
8
1.349
8.5
1.350
9
1.351
9.5
1.352
10
1.353
10.5

За разтвора 1,5 Eq с концентрация 1% показателят на пречупване е 1,3349. Фиг. 33
5lSZnaBcgo

Фиг. 33

За разтвора 2 Eq с концентрация 5 % показателят на пречупване е 1,3429. Фиг. 34
Vms35cCqBH

Фиг. 34

За разтвора с концентрация 8 % от 1 екв. индексът на пречупване е 1,3493. Фиг. 35
KnQpaBRsjZ

Фиг. 35

Въз основа на получените данни използването на 1 еквивалент натриев борхидрид води до наличие на примеси в пробата след синтеза. Впоследствие е необходимо да се използват не по-малко от 1,5 еквивалента на борхидрид за пълното редуциране на меткатинона до ефедрин. Спектърът на Рамановата спектроскопия на рацемичната проба на ефедрин хидрохлорид е представен на фиг. 36.
HN2l1npsho

Фиг. 36
 
Last edited by a moderator:

bigbadbear

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jul 1, 2023
Messages
20
Reaction score
8
Points
3
Благодарим ви за постоянните усилия и упоритост👌👌👍
 

Mo0odi

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Aug 26, 2022
Messages
148
Reaction score
54
Points
28
Харесаха ми всички ваши синтези и доклади със снимки

Наистина ви благодаря за всичките ви усилия


Надявам се и се надявам, че ще запишете видеоклип на вашата невероятна работа


Благодаря ви 🌷
 

Wiscounsin

Don't buy from me
Resident
Language
🇪🇸
Joined
Sep 19, 2022
Messages
7
Reaction score
20
Points
3
Благодаря ви, това е любов към химията. Свети Боже. Парализирана съм между господин Патън и господин Химически призрак, двама експерти. Коленича в краката му. Наистина ви благодаря за това, че споделяте знанията си.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
244
Points
43
По каква магия при редукцията на рацемичен метакатион се получава (-)-ефедрин, както се твърди? И ако не се получи нито (-)-ефедрин, нито (+)-псевдоефедрин, за какво е това? Сместа от всички възможни стереоизомери не е добър наркотик, но употребата му е силно обезкуражена, тъй като е много нездравословна. Наистина лошо. По-нататъшната редукция ще доведе до получаване на рацемичен метамфетамин, който е много по-лесно да се направи от MeNH2 и P2P.

Бъдете предупредени! Това не е ефедринът, който търсите, от него няма да се получи кристален метамфетамин при редукция!

GhostChemist, Наистина харесвам повечето от твоите материали, но сега това е много подвеждащо, то е представено и очевидно фактологически погрешно и не знам защо го правиш, тъй като в дългосрочен план в тайната химия е важна само репутацията и тук не си правиш услуга, повярвай ми.
 
View previous replies…

Wiscounsin

Don't buy from me
Resident
Language
🇪🇸
Joined
Sep 19, 2022
Messages
7
Reaction score
20
Points
3
Съжалявам, че ви притеснявам. Бях малко изненадан от това, което сте написали. Благодаря ви за съвета относно ефедрина, но кой ви каза, че искам да намаля резултата от този синтез. Мисля, че е станало недоразумение. Аз само коментирах, че тези двама експерти от форума, които съм назовал, вършат чудесна работа, споделяйки знанията си и насочвайки хората. От друга страна, аз нямам никаква представа от химия. Иска ми се да ги срещна лично, за да се уча от тях ежедневно. Само това, без повече. Аз не произвеждам метамфетамин. Поздрави, приятелю.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Здравейте, честно казано, обикновено не коментирам чужди коментари, но този път не можах да се сдържа.
Много уважавам и двамата @OrgUnikum и @GhostChemist, и съм наясно с вашето майсторство в областта на химията.
Вярно е, че @GhostChemist не е бил точен с този доклад, тъй като е ясно, че се получава рацемичен продукт, въпреки че по време на цялата процедура той споменава само ефедрин, без да посочва конкретен енантиомер, освен в доклада, който очевидно не може да бъде продуктът, получен с този процес.

Като казах това, според мен не бива да сме толкова "строги", имам предвид по начина, по който се изразяваме (вероятно същото може да се каже и по друг начин), с някой, който алтруистично споделя работата и знанията си само за да помогне на другите.
Мисля, че трябва да ценим повече такива хора; така го виждам аз, дори и да са допуснали грешка в този случай.
Това е моята гледна точка, която, разбира се, не е задължително да съвпада с тази на някой друг.

От друга страна, внимателното разглеждане на процеса ме накара да обмисля маршрута, започващ от 4-метилпропиофенон, без да се минава през ефедрин, и вярвам, че може да се направи:
4'-метилпропиофенон -> ефедрон/меткатинон -> (R) ефедрон/меткатинон -> (R) вторичен амин -> (R) метамфетамин.
В момента ще го направя от (R) изомера, защото мисля, че всяко от направените редукции ще се промени, както прави ефедринът
Ще ви съобщя как ще стане, защото в момента съм съсредоточен върху намирането на начин за рацемизиране на метамфетамин. Имам няколко осъществими начина; работя върху това ;-)
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
244
Points
43
Вие сте прави. Редуцирайте в стереоизомерите му метакатиона (по-добре: използвайте хирален синтез), това би трябвало да е много по-лесно, отколкото да го направите с Meth, и след това редуцирайте хиралния метакатион през цялото време до хиралния амин.
IIRC зависи от това какво използвате за редукцията, дали има задържане или инверсия на продукта. Pd/C и Pt правят по-скоро инверсия, повечето други го запазват.
Uups, току-що си спомних, че в този случай хроралната ориентация на 2-позицията, където е ситуирана аминогрупата, е винаги стабилна, тъй като тази част изобщо не се докосва.
Това е просто логично. Така че няма нужда да се притеснявате.

Предложеният от Янс метод има смисъл, Темата, както е публикувана, за съжаление не толкова.

Освен това не съм флеймил задника на някого тук, предложих основателна и образована конструктивна критика. ако някой не може да се справи с това, тогава интернет не е мястото за него, съжалявам.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Здравейте. На първо място, този метод е разработен, описан и записан, за да предостави информация на форума на ВВ безплатно, а това коства много усилия и време. Второ, има само изявление в доклада на Раман, че това е (-)-ефедрин. Доколкото е известно на много химици, Раман, особено частичният, не може да определи точно стереоизомерите. Няма никакви твърдения, че полученият ефедрин е (-)-ефедрин. Този метод описва производството на рацемичен ефедрин хидрохлорид от ефедрон.

Моля, не се срамувайте от себе си. Твърдението ви за "неправилния" изомер е глупост. Известен факт е, че рацемичният метамфетамин е резултат от редукцията на ефедрин. С други думи за вас, ще получите d,l-метамфетамин (изомерна смес) от всички изомери на ефедрина след редукция по Бреза или по друг начин.

Имам някои идеи защо критикуваш чрез такива популистки и безсмислени коментари тук, вероятно искаш да си спечелиш някаква репутация и да я използваш за делата си във Форума. Мога да ви кажа, че ние ще се погрижим за вас. Моля, Ако решите да критикувате, направете го в съответствие с фактите.
 
View previous replies…

NAGAINAGAYOSHI

Don't buy from me
Member
Joined
Jan 27, 2024
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Не е ли известен факт, че ефедринът се редуцира до дмет? Целият p2p прави рацемичен
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
ефедрин => рацемичен метамфетамин
P2P няма хирален въглероден атом
 

NAGAINAGAYOSHI

Don't buy from me
Member
Joined
Jan 27, 2024
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Можете ли да споделите ресурси, за да докажете твърдението си?
Защото в този случай не сте прави.

Единият метод се основава на ефедрин или псевдоефедрин (...) При този метод се получава мощната d-изомерна форма на метамфетамина.

може би не сте забелязали потребителското ми име lol
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Говорите за псевдоефедрин [(S,S)-2-метиламино-1-фенилпропан-1-ол], а не за рацемична смес или (R,S)-2-(метиламино)-1-фенилпропан-1-ол. Това е изомер, който води до d-(s)-метамфетамин, правилно.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
244
Points
43
Какво друго бихте искали да правите с него? Не можете да го използвате като лекарство, тъй като е опасно за здравето, сместа от естествени и неестествени стереоизомери се счита за най-бнада, тъй като съединенията си противодействат и се издигат взаимно, описана е например в индекса на MERCK.
 

Wiscounsin

Don't buy from me
Resident
Language
🇪🇸
Joined
Sep 19, 2022
Messages
7
Reaction score
20
Points
3
ДОБРЕ, БЛАГОДАРЯ, БРАТКО.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Така или иначе, разрешаването на изомерите може да се извърши над метантинона с винена киселина и да се фиксира рацемичният ефедрин, като в този случай ще се отдели (S)метантинонът, за да се получи (S)ефедрин, който да се редуцира до (R)метамфетамин
 

Alojz

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Feb 11, 2023
Messages
19
Reaction score
5
Points
3
Как да синтезираме ефедрин от ефедрин
 

bigbadbear

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jul 1, 2023
Messages
20
Reaction score
8
Points
3
Процесът му на извличане, а не на синтезиране можете да го намерите тук
 

Alojz

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Feb 11, 2023
Messages
19
Reaction score
5
Points
3
Благодарим на ду
 

Throw-off

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 18, 2024
Messages
69
Reaction score
35
Points
18
@GhostChemist Благодаря ви за цялата ви упорита работа, Визуализацията на процесите чрез вашата фотография винаги е високо ценена.
 
Top