Теоретично изследване: Синтез на PEA по Бейлис-Хилман чрез междинни продукти на оксазолидон/оксазолон

ProxyProxy

Don't buy from me
New Member
Joined
May 23, 2023
Messages
6
Reaction score
4
Points
3
Въведение: В книгата са представени всички видове химични вещества, които се използват в химията:

Изглежда, че определен доставчик онлайн (който няма да бъде назован) предлага "нов" път към фенетиламините.
Реакцията от алдехид до амин протича на три отделни етапа:

1) Първоначално се използва реакцията на Бейлис-Хилман за свързване на арил алдехид с акриламид, като се използва третична аминова основа като
DMAP (4-диметиламинопиридин ) или DABCO/TEDA (триетилендиамин).
Акриламидът е промишлен химикал, използван за производство на полимери, и се свързва с изгорелите храни.

2 ) След това се извършва модифицирано пренареждане на Хофман.
За разлика от "обикновената" реакция на Хофман е важно да се отбележи, че крайният продукт не е амин.
Междинният изоцианат няма да претърпи хидролиза от вода, за да се образува карбаминова киселина, която след това се декарбоксилира, за да се получи аминът.
Вместо това бензиловият алкохол, образуван в стъпка 1 , ще претърпи вътрешномолекулна циклизация, образувайки 5-членен карбаматен пръстен (който е едновременно естер и амид).
Настъпва поредица от бързи размени на протони, които след това изомеризират неконюгирания оксазолидон до по-стабилния конюгиран оксазолон.

3) На последния етап се извършва редукция на паладий върху въглерод, като се използват 3 еквивалента водороден газ.
Първият еквивалент водород се използва за разкъсване на оксазолоновия пръстен, като се получават форматен естер и имин , които след това се
се редуцират с останалите два еквивалента водород. Желаният амин се образува заедно с мравчена киселина като страничен продукт.

Възможно е тази реакция вече да е известна в тайните среди (макар и да е много добре пазена тайна),
Въпреки това смея да твърдя, че реакцията е "нова", тъй като никога не съм чувал обсъждания/документирани съобщения за тази реакция в подобни форуми или в литературата.
Точният механизъм на реакцията е неизвестен, въпреки че направих най-добрия опит да го изясня.
Ако не сте съгласни с моите механистични предположения, моля, обяснете вашите мисли/критики със солидна аргументация в коментарите.
Вашите мнения са много ценни.

Литературни доказателства:

[1]
Pedro Molina, Alberto Tarraga, в книгата "Comprehensive Organic Functional Group Transformations", 1995 г., ISBN: 978-0-08-044705-6

"Установено е, че оловният тетраацетат в пиридин осигурява лесна процедура за осъществяване на бързо, високопроизводително, подобно на Хофмановото пренареждане на β-хидрокси първични амиди до 2-оксазолидинони чрез съответния β-хидроксиизоцианат"

[2
] Shinobu Hazama, S. Ichikawa, Fumihiro Yonebayashi, в Japanese Journal of Forensic Science and Technology, 2008 г., DOI: 10.3408/jafst.13.67

"Разработихме нов и удобен метод за синтез на левометамфетамин, като използвахме d-норефедрин (d-NE ) като изходен материал. d-NE беше третиран с 1,1-карбонилдиимидазол, за да се получи съответният цикличен карбамат, а продуктът беше третиран с натриев хидрид и йодметан, за да се образува моно-N-метилирано аминово производно, което беше третирано с паладий върху активен въглен във водородна атмосфера за каталитична редукция. След добавяне на воден хлороводород (HCl), l-MA се получава като HCl сол (общ добив 58 %)"

Литературен механизъм/схема на реакцията:

GlpAdYsLND



7nSrmEf0FA

Въпроси, на които все още трябва да се отговори:

1) Какви
са точните условия на реакцията (температура, концентрация, време на протичане и т.н. ) и реагентите, необходими за протичането на тази реакция?
2 ) Какви са условията за работа, необходими за пречистване на всеки междинен продукт?
3) Не съм сигурен колко много тестове и итеративни разработки се срещат в този форум.
Има ли някой от форума, който разполага с подходящо лабораторно пространство, готов да изпробва това и да даде обратна връзка? Не разполагам със средства да тествам това сам.
4 ) Реакцията механично издържана ли е? Съществува ли реакцията в действителност или просто съм извадил това от а**?
5) Съществува ли вече процедура за тази реакция? Ако да, къде мога да я намеря?
6) Може ли схемата на реакцията да се модифицира, така че да включва и синтез на n-метилирани производни (подобно на примера, който показах в литературата).
7) Могат ли да се използват алтернативни на оловния тетраацетат реагенти за индуциране на етапа на циклизация? Имам чувството, че
хипохлоритът няма да свърши работа, защото той също ще окисли бензиловия алкохол до кетон/фенон.
8) Могат ли да се използват други третични амини като триетиламин, различни от DMAP и DABCO?
9) Имали някакви забележителни странични реакции, които биха намалили чистотата на крайния продукт?
10) Редукцията ще доведе ли до получаване на рацемичен амин или ще предпочете един стереоизомер пред друг?


Това е първата ми публикация в този форум, така че не съм сигурен каква обратна връзка да очаквам.
Благодаря ви, че прочетохте.
 

Attachments

  • x9iKPl3aOD.jpg
    x9iKPl3aOD.jpg
    123.8 KB · Views: 231
Last edited:

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Защо?

Прочетох "Акриламид" и "ДМАП" още в самото начало и знам защо не, ако не е абсолютно неизбежно.

Съжалявам
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Това са доста оптимистични въпроси, като се има предвид, че дори в научните статии няма отговори.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Здравейте. на пръв поглед изглежда добре. Провеждали ли сте някакви експерименти и подобрения на междинните си продукти? О, довърших да прочета поста ви.
Този подход отнема месец или повече в лабораторни изследвания, модерно лабораторно оборудване, достъп до реактиви и оборудване за изпитване, за да ви даде някои отговори. Не съм виждал този начин преди (говоря за втората схема). Що се отнася до друг начин за синтез на метамфетамин, искам да ви уверя, че няма да се задоволите да работите с височината на налягането на H2 и натриевия хидрид (NaH). Както и да е, можете да опитате и да направите своя доклад за синтеза. Общността на форума BB ще ви бъде благодарна.

Въпросът ми е каква е причината за толкова дълъг и труден синтез, който може да се направи по по-бързи и по-лесни начини? Освен това предполагам, че този подход няма да бъде икономически целесъобразен.
 
Top