Синтез на трамадол (Ultram)

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1

Въведение
6rNxX0Sqsj

В тази тема можете да се запознаете със синтеза на трамадол (Ultram). Този синтетичен начин е представен като двуетапен път с допълнителен синтез на 3-литиев анизолов прекурсор във втория етап на синтеза на едно гърне. Този метод е елементарен и не изисква много скъпа стъклария или реактиви. Синтезът на циклохексанон ( 1 ) от циклохексанол е представен в следната тема.

Трамадолът [2-(диметиламинометил)-1-(3-етоксифенил)циклохексанол] има два стереогенни центъра в циклохексановия пръстен. По този начин 2-(диметиламинометил)-1-(3-метоксифенил)циклохексанол може да съществува в четири различни конфигурационни форми: Синтетичният път води до рацемат (смес 1:1) на (1R,2R)-изомера и (1S,2S)-изомера като основни продукти. Образуват се и незначителни количества от рацемичната смес на (1R,2S)-изомера и (1S,2R)-изомера. Изолирането на (1R,2R)-изомера и (1S,2S)-изомера от диастереомерния минорен рацемат [(1R,2S)-изомер и (1S,2R)-изомер] се осъществява чрез рекристализация на хидрохлоридите. Лекарството трамадол е рацемат на хидрохлоридите на (1R,2R)-(+)- и (1S,2S)-(-)-енантиомерите. Разрешаването на рацемата [(1R,2R)-(+)-изомер / (1S,2S)-(-)-изомер] е описано с помощта на (R)-(-)- или (S)-(+)-манделова киселина. Този процес не намира промишлено приложение, тъй като трамадолът се използва като рацемат, въпреки известните различни физиологични ефекти на (1R,2R)- и (1S,2S)-изомерите, тъй като рацематът е показал по-висока аналгетична активност от двата енантиомера при животни и хора.
HxuN2FVW3f

Оборудване и стъклария.

Реагенти.

  • Ледена оцетна киселина, 20 ml;
  • Диметиламин хидрохлорид 0,652 g, 8 mmol;
  • Циклохексанон ( 1) 1,7 ml, 1,32 g, 16 mmol;
  • Параформалдехид 0,24 g, 8 mmol;
  • Ацетон ~100 ml;
  • 3-бромоанизол ( 3 ) 0,823 g, 4,4 mmol;
  • Тетрахидрофуран (THF) 10 ml;
  • n-бутиллитий (n-BuLi) 1,75 М 2,5 ml, 4,4 mmol;
  • Сух лед (твърд CO2);
  • Дестилирана вода, 30 ml;
  • диетил етер (Et2O) 95 ml;
  • Натриев сулфат (NaSO4) или магнезиев сулфат (MgSO4) 100 g безводен;
  • Разтвор на солна киселина (HCl) в диетилов етер.
9ukoAWNdLa

Трамадолов хидрохлорид [(±)-транс-2-[(диметиламино)метил]-1-(м-метоксифенил)циклохексанолов хидрохлорид]
Точка на кипене: 388.1 °C при 760 mm Hg;
Точка на топене: 180-181 °C;
Молекулно тегло: 299,836 g/mol;
Плътност: 1,047 g/mL (20 °C);
CAS номер: 36282-47-0.

2-диметиламинометилциклохексанонов хидрохлорид (2)

Смес от ледена оцетна киселина (20 ml), диметиламин хидрохлорид (0,652 g, 8 mmol), циклохексанон ( 1) (1,7 ml, 1,32 g, 16 mmol) и параформалдехид (0,24 g, 8 mmol), се рефлуксира в продължение на 3 h в кръглодънна колба от 100 ml с обратен хладник. Оцетната киселина и излишъкът от циклохексанон се отстраняват във вакуум, а остатъкът се пречиства чрез кристализация от ацетон и се получава (2) като бели кристали (1,16 g, 76 %), mp 154-155 °C.
N2Bgkd3hnQ
Трамадолов хидрохлорид (5)
Към разтвор на 3-бромоанизол (3) (0,823 g, 4,4 mmol) в сух THF (10 mL) се добавя 1,75 M n-BuLi (2,5 mL, 4,4 mmol) на капки при -78 °C (със сух лед във вана на Девар
) в инертна (аргон или нитроген) атмосфера в 50 mL крушовидна колба.
AgIjCMLiKJ
Сместа се разбърква при същата температура в продължение на 45 min и се добавя капка по капка разтвор на 2-диметиламинометил-циклохексанон ( 2) (0,62 g, 4 mmol свободна основа) в сух THF. Получената смес се разбърква при -78 °C в продължение на 2 h и разтворителят се отстранява във вакуум.
KQWfSLrcBR

Добавя се вода (30 ml) и продуктът се екстрахира с етилов етер (3 x 30 ml). Екстрактите се изсушават над натриев сулфат, филтрират се върху Бюхнерова колба и се изпаряват във вакуум. Остатъкът се третира с 5 mL етилов етер, наситен с хлороводород; етиловият етер се изпарява във вакуум и полученото твърдо вещество се пречиства чрез кристализация от ацетон. Трамадоловият хидрохлорид ( 1) е получен като бели кристали (0,94 g, 78,6 %), mp 168-175 °C.
 
Last edited:

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Много ви благодаря за този процес на синтез ☺️
Имам някои въпроси !


1 - Първо, виждам грешка или глупост : на изображението Mannich.HCl (2-диметиламинометилциклохексанонов хидрохлорид) е добре нарисуван с частта HCl, а в текста е добре прецизирано " 4mmol свободна база ", така че нещо не е наред, и вероятно изображението предполагам, защото в патента US6469213 се говори за преминаване на Mannich хидрохлорид към база, със скъпи разтворители.
Ако е възможно да не се предава Mannich.HCl в основа (свободна основа), би било наистина по-лесно.

2 - Защо се използва ниска температура от -78°C, противно на патента, който повишава температурата на 50°C ?
Защото е наистина по-лесно да се направи това при класическите лабораторни температури... Може би за да се избегне рефлуксът?

Предполагам/виждам, че частта с литиевото съединение може да се замени с твърд магнезиев прах, който наистина е по-евтин и достъпен.

3 - Толуолът разтваря ли трамадол хидрохлорид? Искам да кажа, че може да замени етиловия етер от горния процес.

Благодаря ви за помощта 😌
И пожелавам хубава нова година на всички !
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Здравейте. Благодаря ви. Желая ви също така добра година =)
1- Има грешка, благодаря ви за забележката. Поправих я. Трябва да използвате безплатна база (вижте статията).
2- Доколкото разбирам, по-високата температура дава повече странични продукти и намалява целевия добив.
3- Не мога да отговоря със сигурност. Бих препоръчал да опитате с DCM или хлороформ (почти същия диполен момент).

Източник:
Синтез на трамадол и аналогични вещества
Cuauhtémoc Alvarado,* Ángel Guzmán*, Eduardo Díaz, and Rocío Patiño
Instituto de Química, Universidad Nacional Autónoma de México, Circuito Exterior Ciudad
 

Attachments

  • fl8nwtgV9T.pdf
    162.3 KB · Views: 987

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Много ви благодаря за бързия отговор и корекцията !!!
Чудесно, тази мексиканска статия е много интересна и полезна, благодаря !

Разполагате ли с процес за привеждане на хидрохлорида на Маних в база ?
Възнамерявам да използвам разтвор на NH3, защото видях, че NH4Cl (нежелан продукт) е почти неразтворим в диетичния етер, който се използва за извличане на трамадола накрая. Така че това може да е добър начин.
(може би NaOH или NaHCO3 биха били по-добри...)

И още един въпрос (извинявам се!) : ако от самото начало използваме само чист диметиламин в разтвор на метанол или етанол, за да образуваме Маних, без HCl, това би могло да остане свободна от Маних основа? (готов за употреба).

И само за мен, ще се опитам да видя дали етилов етер може да бъде заменен с етилов ацетат, както е в патента US6469213.
 

Attachments

  • NirUBXsj8u.pdf
    433.7 KB · Views: 921

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
>>>Намерението ми е да използвам разтвор на NH3
Мисля, че NH3 sln е добър начин.
>>>Ако от самото начало използваме само чист диметиламин в разтвор на метанол или етанол, за образуване на Маних, без HCl, той може да остане свободна база на Маних ? (готова за употреба).
Защо не. Диметиламинът има 7 *С bp. Доста е трудно да се работи с него. Моля, споделете резултатите си тук.
 

HairyPoppins

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 27, 2022
Messages
50
Reaction score
26
Points
18
Вероятно е noob въпрос, но защо бензилът е отбит?
 

HairyPoppins

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 27, 2022
Messages
50
Reaction score
26
Points
18
Защо да не е бензалдехид . метламин hcl, и (циклохексанон или може би mek)?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Какво имате предвид? :unsure:
 

HairyPoppins

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 27, 2022
Messages
50
Reaction score
26
Points
18
В патента той се нарича бензилметиламин хидрохлорид
циклохексанон 9 (1,7 ml, 1,32 g, 16 mmol) и параформалдехид.

Питам може би бензалдехидът , метамин хил. и бутанонът заместват тези изходни материали?
 

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Имам известни затруднения да получа базата на Маних.
Преведох диметиламина в хидрохлорид , след което синтезирах Маних HCl и го накарах да се изпари при 60°C при околно налягане.
Събрах някакъв вид жълтеникав клей (вижте снимката), за който се предполага, че е Mannich.HCl, и след това го прехвърлих на основа с разтвор от 3 g вода с 0,97 g NaOH.
Опитах се да екстрахирам Маниховата основа със смес от толуол и ТМБЕ и да я изпаря при 70°C : и не успях! След няколко часа останаха само 0,5 мл тъмнооранжева течност, но без следи от кристали.
Затова започнах отново да поставям същата смес от разтворители при магнитно разбъркване в продължение на 30 мин. при 50°C този път (при стайна температура първия път и само 2 мин. разбъркване).
Ще видя след изпарението утре.

Някъде има грешка, въпреки че следвам изпитан метод!
 

Attachments

  • BUI1PG2VJt.jpg
    BUI1PG2VJt.jpg
    552.8 KB · Views: 410
  • zKvx1EjsWN.jpg
    zKvx1EjsWN.jpg
    1.2 MB · Views: 434
  • TNx6yf2Xtp.jpg
    TNx6yf2Xtp.jpg
    577.8 KB · Views: 389
  • iKrx50SQfN.jpg
    iKrx50SQfN.jpg
    337.2 KB · Views: 397

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Първият опит беше пълен провал.
Направих още един опит, с по-голямо внимание, и той беше по-добър.
Метанолът беше заменен с етанол; а за преминаване на Mannich.HCl към основа използвах разтвор на NH3 (за разлика от разтвора на NaOH), защото прочетох в друг патент рН 10,8, тогава основата NaOH беше твърде висока и може би причина за унищожаване на добива/молекулата ?
Разтворих основата в толуол и я използвах на следващия етап (както в друг източник).
Ще ги изпаря под вакуум и ще видя остатъците. Силно се надявам, че това ще бъде трамадол, готов за рекристализация.
 
View previous replies…

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Здравейте
Това беше добра идея. Надявам се, че ще получите продукта. Очаквам с нетърпение резултатите ви!
 

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Събирам маслена фаза в база, която се разтваря във вода във формата си на HCl.
Направих я кристализирана и получих кафява паста, не много добра... Изядох го е капсула, 130 mg, и не съм забелязал никакъв ефект.

Затова започнах отново с базата на Маних, синтезирана без използването на HCl, за да остане основна. След изпаряване получих маслената смес на снимката по-долу.
Мислех, че отново е неуспешна, защото прочетох, че е на кристали при стайна температура, но някои лаборатории я продават на 96% в течна форма, така че това е облекчение !!!
Започнах последната реакция на Гриняр. Когато тя бъде завършена и тествана, ще я актуализирам.
 

Attachments

  • dxbaQZC57T.jpg
    dxbaQZC57T.jpg
    512.8 KB · Views: 385

VidaliaOnions

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 23, 2023
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Наистина пич, изял си капсула с кафява мазна субстанция, която очевидно не е трамадол, не трябва да консумираш крайния си продукт, без да знаеш със сигурност, че той е това, което е, и реакциите са проведени успешно. Имаш голям късмет, че безброй ужасни неща можеха да се случат или да се случат по-късно в живота.
 

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Вече направих киселинно-основна екстракция, така че молекулата очевидно принадлежи към известно семейство, в което, доколкото знам, никой не е получил LD50 близо до това ниво.
Не се притеснявайте за мен !
 

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Здравейте на всички,

След повечето от 8 опита не успях да произведа трамадол, поне не повече от 5 мг, но вероятно друга молекула.

Знам, че реакцията ми на Гриняр е правилна, температурата за запалване на 3-бромоанизол+Mg люспи изглежда е 70°C +/-2°C при постоянно разбъркване (разбъркването е важно, за да се надраска повърхността на Mg и да се отстрани оксидът. Поне в един добър момент.

Тогава мисля, че проблемът ми идва от синтеза на Маних: моят продукт НЕ кристализира в ацетон: кристалите автоматично образуват по-плътна течна фаза.
Премахнах 95 % от ацетона и накарах по-плътната течна фаза да се изпари върху плоча с температура 60 °C, за да събера бели кристали.

Но след това, ако се опитам отново да ги кристализирам от ацетон по същия начин, продуктът губи 70 % от теглото си и запазва същите свойства.

Тъй като 2-диметиламинометил-циклохексаноновият хидрохлорид би трябвало да се топи при 157-158°C, предполагам, че те не са очакваните Mannich.HCl, нали?

Някой може ли да ми даде някакъв съвет? Или по-добре да опита сам и да сподели резултата си, моля?

(тук, снимка на "фалшив" Mannich.HCl суров 10mmol, преди рекристализация.)
 

Attachments

  • gfz01QYmLN.jpg
    gfz01QYmLN.jpg
    1.2 MB · Views: 382

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Използвате ли чист сух ацетон? Здравейте, съжалявам за дългия отговор. Не съм видял въпроса ви.
 
View previous replies…

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Здравейте, аз също съм много много бавен, както виждате !
Използвам "чист" ацетон от железарския магазин, мм, искаш да кажеш, че този вид ацетон не е чист ?
Имам достъп до лабораторен ацетон, но той е наистина по-скъп... Може би трябва да направя фракционна дестилация на този от търговската мрежа?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Мисля, че трябва да сте сигурни в ацетона, да го дестилирате и да го изсушите.
 

mefistofeles

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Aug 7, 2024
Messages
57
Reaction score
27
Points
18
Сигурна съм, че трябва да е безводен ацетон
 

Alojz

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Feb 11, 2023
Messages
19
Reaction score
5
Points
3
Можете ли да публикувате принос към производството на тилидин
 
Top