Syntéza dextroamfetaminu (Nabenhauer, 1942)

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
hooo ano ok , díky
Je možné uložit část s L-amph?
 
Last edited:

dark_side_of_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 23, 2022
Messages
35
Reaction score
15
Points
8
četl jsem originál patentu. tam se píše, že na 2mol amfetaminu přidají 1mol kyseliny vinné a rozpustí ji ve správném množství alkoholu. zahřejí k varu a odstaví ke krystalizaci. oddělí vodnou fázi od krystalů a provedou další rekrystalizaci. tuto operaci několikrát opakují. pak se do spojených vodných fází přidá zásada, aby se zvýšilo pH na 11. vzniknou dvě fáze. jedna je olej. Původní patent jsem pochopil dobře. přinesou takto provedené činnosti odpovídající účinek?https://patents.google.com/patent/US2276508A/en.
Dva moly, např. 2'70 g, racemické báze e-methylfenetylaminu reagují s jedním molem (1'50 g) kyseliny d-vinné, čímž vzniká d1-a-methylfenetylamin d-tartrát. neutrální sůl. Takto získaná neutrální sůl se zcela rozpustí přidáním dostatečného množství, řekněme asi jednoho litru, absolutního ethanolu a zahřátím na teplotu varu. Roztok se pak nechá za občasného míchání vysušit na pokojovou teplotu, aby se zabránilo krystalizaci. Krystaly se přefiltrují a zjistí se, že obsahují převážně enantiomorfu laevo. Při opětovné krystalizaci se převaha lenantiomorfu zvýší a proces se opakuje, dokud nedojde k další změně optické rotace a dokud se nezjistí koncentrace 8 g na 100 cm3 vodného roztoku. Takto získaný produkt je liz-methylfenetylamin d-tartrát. Zbytek pevné látky v matečných louhách se opakovaně a systematicky krystalizuje, čímž se získá další frakce biz-methylfenetylamin d-tartrátu, který lze přečistit rekrystalizací. d-a-methylfenetylamin lze snadno získat z matečných louhů přidáním kyseliny vinné za vzniku kyselých tartrátů a oddělením d-a-methylfenetylamin d-bitartrátu krystalizací.
Volnou bázi'obou optických isomerů lze získat přidáním přebytku alkálií k d-tartrátu v případě laevo isomeru a k d-bitartrátu v případě dextro isomeru, např. přidáním vodného roztoku kaustické sody, což způsobí oddělení báze ve formě oleje, který lze získat a přečistit jakýmkoli známým postupem.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Dobrý den, potřebuji pomoc! Vyzkoušel jsem Rusznakovu metodu pro rozlišení racemického amfetaminu. Zde je jediná informace z Erowidu, snažil jsem se vyhledat článek, ale nic jsem nenašel:

Směs 0,1 molu (13,52 g.) fenylisopropylaminu (nebo 14,92 g. metamfetaminové báze) v 60 ml benzenu, 0,05 molu kyseliny d-vinné (7,50 g.) ve 30 ml vody a 2 g hydroxidu sodného (reagenční nebo titrovaný ekvivalent) ve 3 ml vody byla udržována 4 hodiny za přerušovaného třepání a organická fáze byla odpařena za vzniku 98% L-fenylisopropylaminu. Vodná fáze byla extrahována benzenem při pH 13 a odpařena za vzniku 96% D-enantiomeru.

Použil jsem poloviční množství ve srovnání s popisem. Vše proběhlo v pořádku, amfetamin jsem nechal rozpustit, pak jsem bázi extrahoval 30 ml toluenu (neměl jsem benzen - mohl by to být problém?), pak jsem přidal ostatní složky a udržoval asi 4 hodiny. Vytvořila se nějaká sraženina, ale nic, čemu by nepomohlo nějaké protřepání v oddělovací nálevce. Vodná fáze se oddělila a alkalický roztok byl dán na PH 13. Na vodě se vytvořila pěkná vrstva báze, takže v tuto chvíli jsem si myslel, že je vše v pořádku. Zásada byla extrahována 30 ml toluenu, nicméně po přidání acetonu - kyseliny sírové došlo pouze k mírnému vysrážení, které se nezvětšilo, spíše začalo mizet, když se na dně kádinky vytvořila malá vrstva kyselina sírová - voda.

Jak lze zachránit snad extrahovaný D-amfetamin? Uložil jsem také všechny fáze, takže pokud mě někdo upozorní na chybu dříve, mohu to zvrátit. Je to velmi pěkná a jednoduchá metoda a myslím, že to proběhlo v pořádku, jen jsem asi na konci udělal nějaké hrozné chyby při jednoduché extrakci. Vlastně jsem si chtěl znovu přečíst Pattonovo téma o extrakci, než jsem začal s finální extrakcí, ale byl jsem příliš natěšený a prostě jsem do toho šel.
Budu vděčný za jakoukoli pomoc.

Moje tipy jsou následující:
- můj aceton nebyl bezvodý - včera jsem destiloval aceton na NaSO4 a byl uchováván v uzavřené baňce, ale ne v mrazáku.
- kyselina sírová obsahovala vodu (je dost koncentrovaná, ale nejsem si jistý přesně - mezi 90-95 %).
- Měl jsem ten toluen před přidáním kyseliny vysušit - nebo snad jen trochu odpařit?
- Toluen není z nějakého (mně neznámého) důvodu pro tuto extrakci vhodným rozpouštědlem.
- Měl bych to obrátit a přidat nějakou zásadu, pak vysušit toluen a pak ho nechat odpařit?
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Právě jsem si uvědomil, že jsem vynechal poslední instrukci, která může být řešením problému.

Vodná fáze byla extrahována benzenem při pH 13 a odpařena zavzniku 96% D-enantiomeru.

Přesto, i když odpařování funguje, co je třeba udělat dále, abychom získali D-amfetamin sulfát? Stačí jednoduše vysrážet (aceton - kyselina sírová), ale až po odpaření? Proč se musí odpařit? Je důvodem to, že se toluen na rozdíl od IPA nemísí s kyselinou sírovou?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Ano, kyselinu L-amph D-vinnou můžete po vysrážení filtrovat. Proč znovu vynalézáte kolo? Metoda v tomto tématu.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Omlouvám se ;možná jsem toho přečetl příliš mnoho pro můj malý mozek ;)
to jasně vysvětlujete v metodě..

Děkuji za vaši práci !
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Ahoj Pattone, když jsi ve výše uvedené extrakci použil 6 g síranu amfetaminového a poté jsi přidal poloviční množství kyseliny D-vinné (v mol.). Myslím, že 3,3 g je příliš mnoho, protože při výpočtu molárního množství je třeba zohlednit volnou bázi. 6 g amfetamin sulfátu je 4,4 g freebáze, což je 0,0326 Mol báze (1 Mol je 135 g). Potřebujeme 0,0326/2 Mol kyseliny vinné, což je zhruba 2,446 g. Dejte mi vědět, jestli jsou mé úvahy na správné cestě. Pokud ano, pak je to díky vám za vaše téma Amfetaminová sůl. Zkoušel jsem tuto extrakci a snažil jsem se vypočítat, kolik srážky kyseliny L-amfetamin-D-vinné bych měl získat.

Mimochodem nejprve jsem dostal příliš málo sraženiny, jen něco málo nad 1g po sušení. Asi proto autor patentu říká, že máme pokračovat v krystalizaci, dokud nezískáme roztok se správnou rotací? Přemýšlím o tom, že zkusím dát roztok do mrazáku, aby se mohlo vysrážet více kyseliny L-amfetamin-D-vinné? Bylo by to mnohem pohodlnější, kdyby se krystalizace nemusela provádět tolikrát.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Máte naprostou pravdu. Svou chybu opravím.
Dejte nám prosím vědět výsledek.
 
Last edited by a moderator:

Heartburn

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 10, 2022
Messages
18
Reaction score
13
Points
3
Mám dvě otázky.
Co dělat s L-amph tartrátem, když jeho hlavní účinky nejsou pro uživatele příliš žádoucí?
Jaká je maximální doba skladovatelnosti tartrátových solí ve srovnání se síranem/fosforečnanem?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Účinky slabší než d-amf sulfát.
Nedokážu přesně říct, myslím si, že stejně.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
L-amfetamin tartarát bych jednoduše vyřadil, jinak k čemu je separace?
Myslím, že tartarátové soli jsou spíše hydrofilní, absorbují vodu, takže jejich skladování se stává problematičtějším, stejně jako u amfetaminu-HCL. Proto jsou žádanější síranové/fosforečnanové soli.
 

Joker_55555

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2022
Messages
100
Reaction score
25
Points
28
Dobrý den, lze místo dusičnanu rtuťnatého použít chlorid rtuťnatý?
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
(II), (I) nebude fungovat
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Je to v isopropanolu Použití nitroetanu jako rozpouštědla by zde bylo 1 stupidní 2 nehospodárné.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
V jazyce IPA
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Můžete racemizovat 50 % lisomeru, který vám zbyl, a opakovat tolikrát, kolikrát je to možné. uděláte 3 z nich bam 90 % ish teoretický výtěžek hledaného isomeru.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Jak se to racemizuje? O takové metodě jsem ještě neslyšel.
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Tady to máte, dobrý pane, z koňské tlamy. trochu nebezpečné, aby se to někde povalovalo, takže se to chemikovi vyrábějícímu pro sebe asi nevyplatí. v tomto článku se mluví o methyl-amp. ale jsem si stoprocentně jistý, že to můžete udělat i s nemethylovanou variantou.

https://www.emcdda.europa.eu/publications/eu-drug-markets/methamphetamine/main-production-methods-europe_en#figure7
[/URL]
 
Top