Suchý plyn HCl z kyseliny murijové a sírové konc.

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
52PkE6VOyh
Manipulace s CaCl2 je podstatně bezpečnější než s koncentrovaným H2SO4. Je také k dispozici za nízkou cenu, někdy jako vedlejší produkt Solvayova procesu. Výše uvedené standardní sestavy pro výrobu plynu jsou vhodné pro přípravu surového HCl(g).

Je schopen vázat dostatečné množství vody (více než 30 % své hmotnosti, uvážíme-li, že hydratuje pouze na CaCl2-2H2O, který je stabilní až do 150 °C), aby poskytl značné množství plynu HCl. V typickém případě se přidalo 100 g 35% HCl na 100 g granulovaného CaCl2 při pokojové teplotě (tepelný vliv není významný) a získalo se 15 g HCl(g). To představuje více než 40% výtěžek, který lze srovnat s 80% výtěžkem uváděným pro proces znázorněný v rovnici 2; používá se však přibližně hmotnostní poměr 1:3 mezi H2SO4 a HCl(aq).

CaCl2 se také snáze likviduje než H2SO4 a k neutralizaci konečného odpadu je zapotřebí méně zásady. Další výhoda tohoto postupu oproti postupům založeným na H2SO4 se týká vzdělávacích aspektů. Zahříváním při 200 °C lze vzniklou voskovitou směs (nebo krystalickou hmotu, na kterou se po několika hodinách přemění), bezvodý CaCl2, regenerovat pro opětovné použití, jakmile se získá roztok HCl. V tomto případě lze část vzniklého oxychloridu vápenatého ignorovat.

I když z praktického hlediska může být tato informace bezcenná, může mít vzdělávací význam, protože přitahuje pozornost k aktuálním tématům, jako je optimalizace procesů, recyklace chemikálií a snižování množství odpadů.
Ktomu je sestava na obr. b vhodnější než na obr. a, protože výsledná směs je připravena k destilaci.

UPD: Alternativní způsob
.
 
Last edited:

Riot

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 24, 2023
Messages
6
Reaction score
8
Points
3
Ahoj , myslím, že použití obr. a, ale zmínili jste se, že voda sníží váš výtěžek, o kolik poklesne, předpokládal jsem, že použití zachyceného hcı gas gen v menších synteshis bude dělat problém

Děkuji.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Je mi líto, ale nerozumím vaší otázce.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Omlouvám se @G.Patton :(
snažím se dobře porozumět odpovědím... Angličtina + noob = potíže ;)

Jen se snažím zjistit, jaké vybavení si ještě musím koupit pro tuto operaci a ujistit se, že rozumím všem krokům a činidlům ^^
"Příprava hydrochloridu metamfetaminu se provádí probubláváním suchého plynu HCl přes organickou vrstvu."
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Vaše sestava z obrázku je v pořádku. Opravil jsem v předchozí zprávě na obrázku.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Ok, takže poslední konfirmace ...
BjepJlSHNs

1) v "obr. 2" jsem dal vodu nebo MgSO4 nebo nic.. ?
2) v "obr. 3" stejná otázka... :x
3) když chci zastavit plyn, použiju "obr. 1" ?


Děkuji moc.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Musíte se zbavit vody!!!
Obr. 2- H2SO4 nebo pevný NaOH/KOH
obr. 3- CaCl2 nebo MgSO4
ano
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Moc děkuji :)
Myslím, že teď už se nebudu bát a odvážím se to zkusit. ;)
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Umřela jsem smíchy... dnes mi švagrová posílá obrázek z těchto hodin přírodních věd, protože ví, že se mi to líbí.

Sbjq26coa0


Já : "ho cool , děláš HCl gaz ?".
ona : "já nevím... ptám se... hmm wtf jo to je HCl gaz"

haha
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Ahoj, viděl jsem např. ve videu strýčka Festera, že do generátoru HCl dává hodně kuchyňské soli, hádám, že to použil k dehydrataci HCl? Máte s touto metodou nějaké zkušenosti/názor? Stačil by jeden sušící prostředek, pokud by se v generátoru použil NaCl? Například NaCl v generátoru + pouze sušící trubice s CaCl2.

Myslel jsem, že zakroužkovaná nádoba (kde je umístěna bublací trubice, když se nepoužívá) je naplněna např. roztokem NaOH, aby se HCl neutralizovala, jinak by se dál plnila?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Myslím, že ano, to by stačilo.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Děkuji Patton, zkusím to tedy takto.
 

robertlouis

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 13, 2022
Messages
35
Reaction score
21
Points
8
O bezvodém plynném chlorovodíku.
Čím se liší toto vlákno od 2 dalších níže uvedených metod:

A. NaCl s malým množstvím kyseliny hcl v baňce n kapání H2So4 (verze s hnilobným methem)

B. NaCl (bez kyseliny HCl) v baňce a kapání H2So4.
 

Saul

Don't buy from me
Resident
Joined
May 1, 2022
Messages
325
Reaction score
133
Points
43
@robertlouis existují 4 metody vyberte si tu, která vám vyhovuje nejvíce.

Pro mě je nejjednodušší mikrovlnná metoda s použitím 2
https://ae01.alicdn.com/kf/H8b97106480324459996555df0a565d94g/Spuit-500-Ml-Grote-Capaciteit-Spuit-Herbruikbare-Pomp-Meten-Met-1M-Buis-Voeden-Inkt.jpg_Q90.jpg_.webp
 

kharpa177

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 7, 2023
Messages
58
Reaction score
20
Points
8
Chtěl návod, jak probublávat hcl v konečném roztoku.
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Dobrý den,

Zde je docela dobrá grafická sestava pro sestavu HCl Gas, otevřený plamen lze vyměnit za magnetické míchadlo i s ohřevem.

XBliArsJD7
 

workworkwork

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 22, 2022
Messages
74
Solutions
1
Reaction score
32
Points
18
Můj celkový výpadek generování suchého plynu HCL metodou CaCl2:

Moje sestava byly 3 plastové kbelíky propojené plastovými trubkami. Plastový kbelík číslo 2 byl prázdný kbelík, past, kdyby se volná báze na kbelíku číslo 3 nasála.

Do prvního kbelíku jsem dal 800 g chloridu vápenatého. Na kbelík jsem nasadil víko a jedním z předem připravených otvorů jsem nalil kyselinu mravenčí. Nedošlo k žádné reakci! V mé mdma freebase v acetonu nebyla ani jedna bublina plynu. Nechápu, co jsem udělal špatně. Že by kyselina mořská měla nějakou ochranu, aby neuvolňovala páry? Bylo nutné čekat více než 20 minut?
 

malignoalfa

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
25
Reaction score
2
Points
3
Při použití plynné HCL k okyselení volné báze se nemusím obávat překyselení? Stačí plyn probublávat tak dlouho, dokud se v něm nebude usazovat sraženina? Nebo mám plyn hcl probublávat po troškách a měřit pH?

UQiaPVs65c
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
G0nO8AK7Xd

0NsmPCx4uv

DmC5z2Nuc9
Od té doby mám pár hadicových adaptérů, takže nemusím používat 110° otočení dolů pro hadicový adaptér a ocelové kek klipy ( ty plastové okamžitě zkřehnou, pokud se zplynují). Celkově je to horská věcička, která vás v mžiku zplynuje, pokud si nedáte pozor 😘 hodně štěstí s vysvětlováním těch hnědých prstů. 😉
 
Top