Hledáte Henryho redukci na 3,4,5-trimethoxybza...

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Syntézu bych neohrožoval pochybnými nitroalkany, zejména pokud jsou založeny na EU.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Jo, lidi to pořád říkají, ale já jsem veškerý svůj nitrometan z EU sundal a vydestiloval ze směsi 40 %w/w nitrometanu;DCM, fungovalo to skvěle na výrobu b-2,5-DMONS.

Problémem pro mě je najít každý příslušný katalyzátor pro každý aldehyd, na kterém chci provést Henryho reakci.....

Přemýšlel jsem, že bych zkusil reduktivní aminaci cyklohexylaminu z cyklohexu za použití, tuším, amoniaku, zinku a CaCl2...

Uvidíme - moje záloha je o koupit láhev, ale moji chlapi pryč na mo stejně...
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Katalyzátory, se kterými jsem pracoval nebo o nich často slyšel, jsou n-butylamin, cyklohexylamin, ethylen-diamin a dokonce monoethanolamin. Etylamin funguje i přesto, že se jedná o 70% roztok ve vodě.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Jo, uvědomil jsem si, že jeden týpek prodává cyklohexylamin hydrobromid - takže by to MĚLO být docela jednoduché získat z něj volnou bázi pro katalýzu 3,4,5-TMOBA , které mi tento týden přijde 500g.

Jen doufám, že to bude dostatečně čisté, aby mi to dalo dobrý produkt pro katalýzu... Měl bych provést rex na cyklohexylamin hydrobromidu, dokud je to ještě sůl, abych se ujistil, že je co nejčistší?

Můj postup by byl jiný, než že bych nejprve provedl rex;

1. Rozpustit ve vodě
2. Přidat roztok báze, aby se uvolnila volná báze ze soli.
3. Přidejte do směsi DCM a protřepejte (myslím, že za předpokladu, že se již neoddělí jako olejová vrstva).
(4. Pokud budu muset použít DCM, odstraním ho ve vakuu - dělal jsem nějaký průzkum a zbavit se DCM při okolních teplotách je moje olejová pumpa RV v pořádku a bude potřebovat kulový ventil, aby se DCM nevařil příliš nízko).

Zní to rozumně? Samozřejmě bych směs DCM před zbavením DCM vysušil, pokud ji musím použít a cyklohexylamin se neoddělí do vlastní olejové vrstvy v oddělovací nálevce.
 

Swirly

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Oct 2, 2023
Messages
12
Reaction score
2
Points
3
Ahoj, mám zkušenosti s výrobou 3,4,5-trimethoxynitrostyrenu (TMNS) i 2,5-dimexthoxynitrostyrenu (DMNS). Nebudu číst celé toto vlákno, ale vložím své myšlenky z příspěvku, který jsem napsal na jiném fóru, pokud jde o volbu katalyzátoru:

Zdá se, že2-HEAA (2-(hydroxy)ethylamonium acetát) z ethanolaminu a ledové kyseliny octové funguje na 3,4,5-trimethoxybenzaldehyd lépe než ethylendiamin (jako ethylendiamin diacetát). Nedávno jsem provedl dva pokusy se 150 g 3,4,5-TMBA.

Pro první dávku 150 g jsem použil 1,6 mol. ekv. nitrometanu k TMBA a 1,5 mol. ekv. etanolaminu k TMBA.
Nejprve jsem na TMBA nalil NM a pokračoval v nalévání ledové kyseliny octové, dokud se TMBA nerozpustil. Pokud jde o množství GAA, myslím, že jsem nalil 161 ml nebo 2,81 mol. GAA + pak jsem použil (1,5x 0,765 mol.) GAA k výrobě 2-HEAA v samostatné nádobě. Takže to bylo celkem 3,96 mol. ekv. GAA, které jsem použil. Hmm... Možná, že 4 mol. eq. GAA je dobré množství.

Pro výrobu 2-HEAA jsem použil mol. ekvivalent ethanolaminu a GAA v poměru 1:1. Ethanolamin jsem nalil najednou na GAA. Směs se náhle zahřála na 120 °C, uvolnily se výpary. Chvíli se míchalo a přikryla se oddělená kádinka, směs se ochladila na teplotu mírně nad pokojovou. Každopádně jsem se ujistil, že TMBA + NM + GAA jsou zcela rozpuštěny, a najednou jsem do nich vlil hustý sirupovitý 2-HEAA. Okamžitá změna barvy, zahřál jsem na 35 °C a nechal roztočit. Mírně ztmavne, žlutá se blíží oranžové. Někdy mezi 1 h 30 min a 2 h se z celé kádinky stala hustá hmota. Vše se vysráželo, ale byl jsem pryč a nebyl jsem svědkem tohoto pohledu. Barva je velmi pěkná. Perfektní žlutá.

Nemohl jsem však nic sušit a vážit, protože se mi rozbila pumpa.

Později jsem rekrystalizoval v odhadu 8 ml/g MeOH. Mohlo by se stát, že byste mohli použít ještě méně MeOH. Někde na tomto fóru by mohlo být napsáno 0,2 g/ml 3,4,5-TMNS na methanol. Ale tady jsem všechno pokazil. Jako obvykle s rexem jsem to zvoral. Z nějakého podivného důvodu jsem se rozhodl udělat horkou filtraci, hromada se ztratila na filtračním papíře. Pak jsem vylil hromadu do odtoku. Vylil jsem matečný louh. Takže výtěžnost byla mizerná, ale i tak jsem měl slušné množství velmi pěkně vypadajících 3,4,5-TMNS.

U druhé várky 150 g jsem opět použil 1,6 mol. ekv. nitrometanu, ale nyní jsem použil méně ethanolaminu, 1,3 mol. ekv. k TMBA. 2-HEAA jsem také připravil samostatně. Míchání GAA a ethanolaminu se opravdu zahřívá, takže jsem odebral teplo NM a TMBA. Tentokrát jsem také použil celkem 5 mol. ekv. GAA (část jsem nalil na 3,4,5-TMBA + NM a část jsem použil na výrobu 2-HEAA). Nyní jsem odstřeďoval delší dobu s větší teplotou, nejprve při 45 °C, pak jsem teplotu snížil na 35 °C. Nic se nesráželo jako minule. Když jsem přestal míchat a odstranil jsem teplo, jak se směs ochlazovala, pak se začaly objevovat krystaly. Odsál jsem téměř do sucha s většinou funkční pumpou, pak jsem rekrystalizoval s 8 ml/g IPA. Mohl jsem použít ještě méně IPA, při zahřívání by se mělo vše rozpustit. Možná i se 7 ml/g IPA.
Proč prostě nepoužít IPA místo MeOH?

Ale tentokrát byla várka trochu tmavší žlutá a výtěžek byl slabý.

Příště bych při přípravě 3,4,5-TMNS použil 1,8 - 2 mol. ekv. ethanolaminu, 1,8 - 2 mol. ekv. nitrometanu, 4 mol. ekv. GAA nebo množství k rozpuštění TMBA.

A také na závěr: ethanolamin (používaný jako 2-HEAA) pro 3,4,5-TMNS se zdá být lepší volbou než ethylendiamin (používaný jako ethylendiamindiacetát), takže produkt je čistší. Mohlo by se však jednat i o jiné proměnné, jako je teplo, které jsem použil dříve.

Zdá se, že příprava 2,5-DMNS je velmi snadná a šetrná, také je super sledovat, jak se objevují oranžové chloupky. 3,4,5-TMNS je méně šetrný, ale také není tak obtížný, stačí použít 2-HEAA.

Možná to zajímá i ostatní, ale tento 2-HEAA dává také 95%+ výtěžek při výrobě P2NP, je to opravdu skvělá věc.
 
Last edited:

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
To jsou opravdu velmi zajímavé a užitečné informace!!!

Zdá se, že načasování lidí na tomto fóru je opravdu na místě!

Naposledy mi někdo dal svůj 2,5-DMOBA-> b-2,5-DMONS přesně v den, kdy jsem ho potřeboval, a fungovalo to opravdu dobře.....

Teď tentokrát jsem doslova zkusil druhou cestu (octan amonný), kterou včera zmínil shulgin, a právě jsem to vakuově filtroval a zdá se mi, že je to slušné množství.

Pěkné jasně žluté krystalky - sice musím ještě vysušit, zvážit a pak znovu vyextrahovat, ale hádám, že jsem dosáhl dobrých výsledků.
Všechna shulginova množství jsem snížil na polovinu a očekával jsem, že to bude trvat 3 hodiny jako on, nicméně jsem to mírně přehřál a začalo to tmavnout asi za polovinu času, který použil on. Zase si myslím, že nepoužil míchání a také parní lázeň, kdežto já použil plášť s mícháním, takže to mohlo mít vliv? F ví.

Určitě si ale chci pohrát s tvým nápadem!

Tohle je moje současná várka, která potřebuje rex...
ApxzCw5qs3
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Určitě to zkusím, podrobně si to přečtu, až budu doma.
Uvědomil jsem si, že mi po vyčerpání 2,5-DMOBA zbude docela dost ethylendiaminu, a to umožňuje použít méně nitrometanu než syntéza, kterou sleduji - to je skutečné hrdlo láhve, takže jo. Zajímavé!
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Ta cesta, kterou jste zmínil, zní opravdu zajímavě, ale nepříjemně v tuto chvíli musím pracovat s tím, co mám...

Včera jsem měl dobrý úspěch při použití octanu amonného na výrobu b-3,4,5-TMONS - postupoval jsem podle Shulginsovy metody, ale když to refluxovalo, sledoval jsem video o syntéze meskalinu / TMA, a tak jsem se dnes rozhodl zkusit stejnou reakci, jen s použitím nitroetanu místo NM.

Tentokrát, protože mám tak malé množství nitroetanu, to asi budu refluxovat, nechám to vychladnout a stát přes noc a pak udělám vakuovou destilaci (pravděpodobně pomocí vodní lázně), abych z toho něco získal, a pak rexuju to, co zbyde, pokud to při chlazení nezkrystalizuje...

Uvidíme...
 

Swirly

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Oct 2, 2023
Messages
12
Reaction score
2
Points
3
Zdá se, že je to správná barva, ale vypadá to stále velmi kostrbatě a mokře. Vzpomínám si, že jsem četl, že přebytku nitrometanu je těžké se zbavit, takže proto si obecně myslím, že byste pro tyto reakce měli použít raději přebytek GAA. Možná je to také tím, že GAA vede k čistšímu produktu. Ještě jednou zopakuji, že pokud snížíte množství GAA co nejvíce, pak se může stát, že vše krásně vypadne po necelé hodině.

Zajímavé je, jaké jsou výtěžky 3,4,5-TMNS pro klasický octan amonný oproti 2-HEAA.

Hodně štěstí, ale postupoval bych podle 7,5 mol. ekv. boroydridu sodného + 0,15 mol. ekv. Cu(II)Cl místo LAH. Použil bych to pro všechny nitrostyreny,
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Dobře, ano, udělám to, abych byl spravedlivý - to byl můj postup. Jen mám zájem použít LAH dřív, než se vznítí! lol jen žertuju, je to dobře uložené.
 
Top