Syntéza P2P oxidací alfa-methylstyrenu pomocí oxonu (peroxomonosulfátu draselného) (měřítko 1 kg)

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
365
Reaction score
177
Points
43
Můžete si ji zakoupit za 10 liber 1lt
 

jasper

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Nov 4, 2023
Messages
15
Reaction score
5
Points
3
Ano, můžeme použít kapalinu místo práškové formy, protože se píše gram.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43

Pěkné. Našel jsem a přiložil článek a dobře, špatně jste spočítal potřebné množství oxonu. Potřebujete 2 molární ekvivalenty oxonu a oxon má molekulovou hmotnost ~630 g/mol. a-methylstyren má molární hmotnost 118 g/mol, takže 1 kg je asi 8,5 mol. To vynásobíme dvěma a pak molární hmotností oxonu a dostaneme neuvěřitelných 10 700 g, řekněme 11 kg. A to je ten problém. Jinak by to bylo lepší než krájený chleba, protože styren můžu koupit za méně než 10 € za litr. Sakra!
Nicméně skvělá metoda a syntéza jodohydrinu je něco, co se hodí na jiných místech a opravdu velmi šikovné.

A ano, spočítal jsem to správně, vím o tom nesmyslu, že se někdy říká, že oxon má 314 g/mol, ale protože polomolekuly neexistují, je to nesmysl. Je to 630 g/mol a má 2 oxidační ekvivalenty na mol. Přikládám další článek, kde je vidět, že k jodohydrinu je potřeba nejméně 1,5 OXIDATIVNÍHO ekvivalentu, takže s pouhými dvěma to vůbec nemůže fungovat.

Výtěžky v článku byly 81 %, to by bylo 922 g, my většinou nedostaneme to, co ti pánové, 800 g by byl reálně skvělý výsledek, řekl bych.

Možná by to šlo udělat s jiným okysličovadlem? Něčím méně objemným. H2O2 by měl fungovat, pokud má někdo přístup ke koncentrované H2SO4 a 30%+ H2O2, pak by se dala použít kyselina Caros a objem výrazně snížit. Jen jako rychlý, ale jistý pokus.
 

Attachments

  • pQWI4awkvN.pdf
    1.2 MB · Views: 352
  • iXPmcM2538.pdf
    76.6 KB · Views: 349

jasper

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Nov 4, 2023
Messages
15
Reaction score
5
Points
3
Pane, chci to udělat v 10litrové baňce pro testování, pane, můžete mi s tím pomoci, mám vše dělit 20?
 

hacke8

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2024
Messages
117
Reaction score
31
Points
28
Pane, mohu získat všechna potřebná činidla, ale spotřeba acetonitrilu a oxonu je příliš velká a hodnota dokončení experimentálního P2P bude velmi drahá. Existuje nějaké činidlo, které by mohlo nahradit acetonitril? Nebo už máte nějaký rozumnější způsob, jak tuto práci dokončit?
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Můžete ji nahradit etanolem
 

BBCO

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Aug 12, 2024
Messages
2
Reaction score
1
Points
3
Jaká je koncentrace vašeho oxonu?
 
Top