Syntéza tramadolu (Ultram)

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1

Úvod
6rNxX0Sqsj

V tomto tématu se můžete seznámit se syntézou tramadolu (Ultram). Tento syntetický způsob je prezentován jako dvoustupňová cesta s dodatečnou syntézou 3-lithného prekurzoru anisolu ve druhé fázi syntézy jedním kotlem. Tato metoda je elementární a nevyžaduje mnoho drahého skla ani činidel. Syntéza cyklohexanonu (1) z cyklohexanolu je představena v následujícím tématu.

Tramadol [2-(dimethylaminomethyl)-1-(3-ethoxyfenyl)cyklohexanol] má dvě stereogenní centra na cyklohexanovém kruhu. Proto může 2-(dimethylaminomethyl)-1-(3-methoxyfenyl)cyklohexanol existovat ve čtyřech různých konfiguračních formách: Syntetická cesta vede k racemátu (směs 1:1) (1R,2R)-isomeru a (1S,2S)-isomeru jako hlavním produktům. Vznikají také menší množství racemické směsi (1R,2S)-isomeru a (1S,2R)-isomeru. Izolace (1R,2R)-isomeru a (1S,2S)-isomeru z diastereomerního minoritního racemátu [(1R,2S)-isomeru a (1S,2R)-isomeru] se provádí rekrystalizací hydrochloridů. Léčivo tramadol je racemát hydrochloridů (1R,2R)-(+)- a (1S,2S)-(-)-enantiomerů. Rozlišení racemátu [(1R,2R)-(+)-izomer / (1S,2S)-(-)-izomer] bylo popsáno za použití (R)-(-)- nebo (S)-(+)-mandlové kyseliny. Tento postup nenachází průmyslové uplatnění, protože tramadol se používá jako racemát, a to navzdory známým rozdílným fyziologickým účinkům (1R,2R)- a (1S,2S)-izomerů, protože racemát vykazoval u zvířat a u lidí vyšší analgetickou aktivitu než kterýkoli z enantiomerů.
HxuN2FVW3f

Vybavení a sklo.

Reagencie.

  • Kyselina ledová octová, 20 ml;
  • Dimethylamin hydrochlorid 0,652 g, 8 mmol;
  • Cyklohexanon (1) 1,7 ml, 1,32 g, 16 mmol;
  • Paraformaldehyd 0,24 g, 8 mmol;
  • Aceton ~100 ml;
  • 3-bromoanisol (3) 0,823 g, 4,4 mmol;
  • Tetrahydrofuran (THF) 10 ml;
  • n-Butyllithium (n-BuLi) 1,75 M 2,5 ml, 4,4 mmol;
  • Suchý led (pevný CO2);
  • destilovaná voda, 30 ml;
  • Diethylether (Et2O) 95 ml;
  • Síran sodný (NaSO4) nebo síran hořečnatý (MgSO4) 100 g bezvodý;
  • Roztok diethyletheru kyseliny chlorovodíkové (HCl).
9ukoAWNdLa

Tramadol-hydrochlorid [(±)-trans-2-[(dimethylamino)methyl]-1-(m-methoxyfenyl)cyklohexanol-hydrochlorid]
Bod varu: 388.1 °C při 760 mm Hg;
Bod tání: 180-181 °C;
Molekulová hmotnost: 299,836 g/mol;
Hustota: 1,047 g/mL (20 °C);
Číslo CAS: 36282-47-0.

2-Dimethylaminomethylcyklohexanon hydrochlorid (2)

Směs ledové kyseliny octové (20 ml), dimetylamin-hydrochloridu (0,652 g, 8 mmol), cyklohexanonu (1) (1,7 ml, 1,32 g, 16 mmol) a paraformaldehydu (0,24 g, 8 mmol) byla refluxována po dobu 3 h ve 100 ml baňce s kulatým dnem a zpětným chladičem. Kyselina octová a přebytek cyklohexanonu byly odstraněny ve vakuu a zbytek byl přečištěn krystalizací z acetonu a získán (2) jako bílé krystaly (1,16 g, 76 %), mp 154-155 °C.
N2Bgkd3hnQ
Tramadol-hydrochlorid (5)
K roztoku 3-bromoanisolu (3) (0,823 g, 4,4 mmol) v suchém THF (10 ml) bylo při -78 °C (se suchým ledem v Dewarově lázni) v 50 ml hruškovité baňce po kapkách přidáno 1,75 M n-BuLi (2,5 ml, 4,4 mmol) v inertní (argon nebo nitrogent) atmosféře.
AgIjCMLiKJ
Směs byla míchána při stejné teplotě po dobu 45 min a po kapkách byl přidán roztok 2-dimethylaminomethyl-cyklohexanonu (2) (0,62 g, 4 mmol volné báze) v suchém THF. Výsledná směs byla míchána při -78 °C po dobu 2 h a rozpouštědlo bylo odstraněno ve vakuu.
KQWfSLrcBR

Byla přidána voda (30 ml) a produkt byl extrahován ethyletherem (3 x 30 ml). Extrakty byly vysušeny nad síranem sodným, zfiltrovány na Buchnerově baňce a odpařeny ve vakuu. Zbytek byl ošetřen 5 ml ethyletheru nasyceného chlorovodíkem; ethylether byl odpařen ve vakuu a vzniklá pevná látka byla přečištěna krystalizací z acetonu. Tramadol-hydrochlorid (1) byl získán jako bílé krystaly (0,94 g, 78,6 %), mp 168-175 °C.
 
Last edited:

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Moc děkuji za tento postup syntézy ☺️
Mám několik otázek !


1 - Nejprve vidím chybu, nebo nesmysl : na obrázku je Mannich.HCl (2-Dimethylaminomethylcyklohexanon hydrochlorid) dobře nakreslen s částí HCl, a v textu je dobře upřesněno " 4mmol volné báze ", takže něco je špatně, a asi obrázek hádám, protože patent US6469213 hovoří o předání Mannichova hydrochloridu do báze, s drahými rozpouštědly.
Pokud by bylo možné nepředávat Mannich.HCl v bázi (volné bázi), bylo by to opravdu jednodušší.

2 - Proč se používá nízká teplota -78°C na rozdíl od patentu, který zvyšuje teplotu na 50°C ?
Protože je opravdu jednodušší to dělat při klasických laboratorních teplotách... Možná proto, aby se zabránilo refluxu ?

Hádám/vidím, že část sloučeniny lithia by mohla být nahrazena pevným práškovým hořčíkem, který je opravdu levnější a dostupnější.

3 - Rozpouští toluen hydrochlorid tramadolu ? Mám na mysli, aby nahradil ethylether z výše uvedeného postupu.

Děkuji za pomoc 😌
A všem přeji hezký nový rok !
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Dobrý den. Děkuji vám. Přeji vám také hezký rok =)
1- Je tam chyba, děkuji za upozornění. Opravil jsem ji. Musíte použít volný základ (viz článek).
2- Jak jsem pochopil, vyšší teplota dává více vedlejších produktů a snižuje cílový výtěžek.
3- Nemohu odpovědět s jistotou. Doporučil bych zkusit DCM nebo chloroform (téměř stejný dipólový moment).

Zdroj:
Syntéza tramadolu a analogických látek
Cuauhtémoc Alvarado,* Ángel Guzmán*, Eduardo Díaz a Rocío Patiño
Instituto de Química, Universidad Nacional Autónoma de México, Circuito Exterior Ciudad
 

Attachments

  • fl8nwtgV9T.pdf
    162.3 KB · Views: 987

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Děkujeme za rychlou odpověď a opravu !!!
Skvělé, tento mexický článek je velmi zajímavý a užitečný, díky !

Máte postup, jak přivést hydrochlorid Mannichův k bázi ?
Mám v úmyslu použít roztok NH3, protože jsem viděl, že NH4Cl (nežádoucí produkt) je téměř nerozpustný v diethyletheru, který se používá k extrakci Tramadolu na konci. Mohl by to tedy být dobrý způsob.
(možná by bylo lepší použít NaOH nebo NaHCO3...)

A ještě jedna otázka (omlouvám se!) : kdybychom od začátku použili jen čistý dimetylamin v roztoku methanolu nebo ethanolu, k vytvoření Mannichovy báze, bez HCl, mohla by zůstat Mannichova báze volná ? (připraven k použití).

A jen tak pro sebe zkusím zjistit, zda lze ethylether nahradit ethylacetátem, jak je uvedeno v patentu US6469213.
 

Attachments

  • NirUBXsj8u.pdf
    433.7 KB · Views: 921

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
>>>Zamýšlím použít roztok NH3
Myslím, že NH3 sln je dobrý způsob.
>>Pokud od začátku použijeme jen čistý dimetylamin v roztoku methanolu nebo ethanolu, k tvorbě Mannichovy báze, bez HCl, mohla by zůstat Mannichova volná báze ? (připraven k použití).
Proč ne. Dimethylamin má 7 *C bp. Je s ním poměrně těžké manipulovat. Podělte se zde prosím o své výsledky.
 

HairyPoppins

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 27, 2022
Messages
50
Reaction score
26
Points
18
Asi je to noob otázka, ale proč je benzyl vyřazen?
 

HairyPoppins

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 27, 2022
Messages
50
Reaction score
26
Points
18
Proč ne benzaldehyd . methlamin hcl, a (cyklohexanon nebo snad mek)?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Co máte na mysli? :unsure:
 

HairyPoppins

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 27, 2022
Messages
50
Reaction score
26
Points
18
V patentu se nazývá benzylmethylamin hydrochloridem
cyklohexanon 9 (1,7 ml, 1,32 g, 16 mmol) a paraformaldehyd.

Ptám se, zda benzaldehyd , methlamin hcl a butanon nenahrazují tyto výchozí látky?
 

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Mám určité potíže se získáním Mannichovy báze.
Převedl jsem dimetylamin na hydrochlorid , poté jsem syntetizoval Mannichovu HCl a nechal ji odpařit při 60 °C za okolního tlaku.
Získal jsem jakýsi nažloutlý klih (viz obrázek), který by měl být Mannich.HCl, a pak jsem ho převedl na bázi s roztokem 3 g vody s 0,97 g NaOH.
Pokusil jsem se extrahovat Mannichovu bázi směsí toluenu a TMBE a nechal ji odpařit při 70 °C : a neuspěl jsem ! Po několika hodinách zůstalo pouze 0,5 ml tmavě oranžové kapaliny, ale žádné stopy po krystalech.
Tak jsem začal znovu dávat stejnou směs rozpouštědla za magnetického míchání během 30min při 50°C tentokrát (při teplotě okolí poprvé a jen 2minuty míchání).
Uvidím po zítřejším odpaření.

Někde je chyba, přestože postupuju podle vyzkoušené metody!
 

Attachments

  • BUI1PG2VJt.jpg
    BUI1PG2VJt.jpg
    552.8 KB · Views: 410
  • zKvx1EjsWN.jpg
    zKvx1EjsWN.jpg
    1.2 MB · Views: 434
  • TNx6yf2Xtp.jpg
    TNx6yf2Xtp.jpg
    577.8 KB · Views: 389
  • iKrx50SQfN.jpg
    iKrx50SQfN.jpg
    337.2 KB · Views: 397

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
První pokus byl naprosto neúspěšný.
Udělal jsem další pokus, kterému jsem věnoval větší pozornost, a bylo to lepší.
Methanol byl nahrazen ethanolem; a k přechodu Mannich.HCl na bázi jsem použil roztok NH3 (na rozdíl od roztoku NaOH), protože jsem se na jiném patentu dočetl pH 10,8, pak byla báze NaOH příliš vysoká a možná příčinou ke zničení výtěžku/molekuly ?
Bázi jsem rozpustil v toluenu a použil ji v další fázi (jako v jiném zdroji).
Odpařím je ve vakuu a uvidím zbytky. Pevně doufám, že to bude tramadol, připravený k rekrystalizaci.
 
View previous replies…

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Ahoj
Byl to dobrý nápad. Doufám, že produkt získáte. Těším se na vaše výsledky!
 

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Sklízím olejovou fázi v bázi, která se rozpouští ve vodě ve své formě HCl.
Udělal jsem z ní krystalizaci a získal hnědou pastu, která není moc dobrá... Jedl jsem to je kapsle, 130 mg, a nezaznamenal žádný účinek.

Tak jsem začal znovu s Mannichova báze, syntetizované bez použití HCl zůstat základní. Po odpaření jsem dostal olejovitou směs na obrázku níže.
Myslel jsem, že je to zase propadák, protože jsem se dočetl, že je to krystal při pokojové teplotě, ale některé laboratoře ho prodávají na 96% v kapalné formě, takže je to úleva !!!
Spustil jsem poslední Grignardovu reakci. Až bude dokončena a otestována, budu aktualizovat.
 

Attachments

  • dxbaQZC57T.jpg
    dxbaQZC57T.jpg
    512.8 KB · Views: 385

VidaliaOnions

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 23, 2023
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Opravdu frajere, snědl jsi kapsli s hnědou olejovitou látkou, která zjevně není tramadol, neměl bys konzumovat svůj konečný produkt, aniž bys s jistotou věděl, že je to to, co to je, a reakce proběhly úspěšně. Máš velké štěstí, že se ti mohlo stát nespočet strašných věcí, nebo se ti to může stát později v životě.
 

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Už jsem provedl acidobazickou extrakci, takže molekula zřejmě patřila do známé rodiny, ve které, pokud vím, nikdo nedostal LD50 blízkou této úrovni.
O mě se nebojte !
 

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Zdravím všechny,

Po většině více než 8 pokusů se mi nepodařilo vyrobit Tramadol, alespoň ne více než 5mg, ale pravděpodobně jinou molekulu.

Vědět, moje Grignardova reakce je správná, teplota pro zapálení 3-Bromoanisolu + Mg vloček se zdá být 70°C +/-2°C za stálého míchání (míchání je důležité pro poškrábání povrchu Mg a odstranění oxidu. Alespoň v jednom dobrém bodě.

Pak si myslím, že můj problém pochází z Mannichovy syntézy: můj produkt NEKRYSTALIZUJE v acetonu: krystaly automaticky tvoří hustší kapalnou fázi.
Odstraním 95 % acetonu a nechám hustší kapalnou fázi odpařit na desce o teplotě 60 °C, abych získal bílé krystaly.

Když se je pak ale pokusím znovu vykrystalizovat z acetonu stejným způsobem, produkt ztratí 70 % hmotnosti a zachová si stejné vlastnosti.

Protože hydrochlorid 2-dimethylaminomethyl-cyklohexanonu by měl tát při teplotách kolem 157-158 °C, předpokládám, že se nejedná o očekávaný Mannich.HCl, že?

Může mi někdo poradit ? Nebo lépe, zkusit sám a podělit se o svůj výsledek prosím ?

(zde, obrázek " falešného " Mannich.HCl surového 10mmol, před rekrystalizací.)
 

Attachments

  • gfz01QYmLN.jpg
    gfz01QYmLN.jpg
    1.2 MB · Views: 382

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Používáte čistý suchý aceton? Dobrý den, omlouvám se za dlouhou odpověď. Vaši otázku jsem neviděl.
 
View previous replies…

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Dobrý den, jak vidíte, jsem také velmi velmi pomalý !
Používám "čistý" aceton z železářství, mm, chcete říct, že tento druh acetonu není čistý ?
Mám přístup k laboratornímu acetonu, ale je opravdu dražší... Možná bych měl provést frakční destilaci toho komerčního?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Myslím, že je třeba se ujistit v acetonu, vydestilovat ho a vysušit.
 

mefistofeles

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Aug 7, 2024
Messages
57
Reaction score
27
Points
18
Jsem si jistý, že to musí být bezvodý aceton.
 

Alojz

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Feb 11, 2023
Messages
19
Reaction score
5
Points
3
Můžete zveřejnit příspěvek k výrobě tilidinu?
 
Top