4-MMC - Τι δεν πάει καλά εδώ.

RegulierTier

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 23, 2022
Messages
54
Reaction score
32
Points
18
Γεια σας παιδιά, θέλω να φτιάξω λίγο Mephedron, αλλά δεν το καταλαβαίνω.

Έλυσα 100g 2b4mp σε νομίζω 300 mL DCM. Στη συνέχεια πρόσθεσα 150 mL μεθυλαμίνη σε 3 βήματα.
Τα προϊόντα πλύθηκαν με νερό και διαχωρίστηκαν.
Το προϊόν ήταν ένα βαθύ πορτοκαλί διάλυμα.
Στη συνέχεια άρχισα να προσθέτω διάλυμα Aceton/HCl μέχρι το pH να είναι 5,5.
Αλλά μετά παρατηρώντας... Δεν πέφτει μεφεδρόνη. Γιατί όχι;

Την τελευταία φορά έκανα τη μέθοδο shake and bake με βενζόλιο αντί για dcm και αυτό λειτούργησε.
Αλλά αυτή τη φορά... Τι μου διαφεύγει;
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Δεν ξέρω τίποτα. Φαίνεται ότι θα έπρεπε να χρησιμοποιήσετε 200 ml ( ή g;) Μεθυλαμίνης, αν γραμμάρια, 232 ml. Αυτή θα ήταν η στοιχειομετρική ποσότητα. Νομίζω ότι ανάλογα με το πόση hcl χρησιμοποιήσατε θα μπορούσε να διαλυθεί πολλή από αυτή στο νερό.
 

RegulierTier

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 23, 2022
Messages
54
Reaction score
32
Points
18
Έκανα πάλι το weile thing.

Μια φορά χρησιμοποίησα 500 mL DCM και διέλυσα 100g 2b4mp σε ένα RBF. Στη συνέχεια έδωσα 200 mL μεθυλαμίνη 40% με την πάροδο του χρόνου στο RM και το άφησα να αντιδράσει υπό ανάδευση στους 38°C για 2,5 ώρες.
Στη συνέχεια το ξέπλυνα με dH2O και συνέλεξα την οργανική φάση.
Στη συνέχεια της έδωσα HCl 37% υπό Sterling μέχρι pH = 5,5 και πάλι τίποτα... Μόνο ένα βαθύ καφέ πορτοκαλί διάλυμα.

2η προσπάθεια που έκανα παράλληλα έδωσα 500 mL DCM σε μια φιάλη και διέλυσα 100g 2b4mp.
Στη συνέχεια του έδωσα 200 mL μεθυλαμίνη σε βήματα των 50 mL και το ανακίνησα 2,5 ώρες.
Στη συνέχεια έπλυνα και ούτω καθεξής όπως έκανα στο παραπάνω writeup. Και πάλι, τίποτα... Γιατί;

Την τελευταία φορά έκανα ακριβώς το ίδιο αλλά με βενζόλιο ως διαλύτη και δούλεψε τέλεια.
Τι δεν πάει καλά εδώ;
 

TheCook

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2024
Messages
17
Reaction score
18
Points
3
Γεια σας,

Έχετε υπόψη σας, ότι όταν χρησιμοποιείτε DCM η οργανική φάση με το προϊόν σας είναι συνήθως το κατώτερο στρώμα και το νερό επιπλέει στην κορυφή;

Αν το σεβαστείτε αυτό, υπάρχουν πολλά προβλήματα εδώ.
Η Frit ήταν στο σωστό δρόμο, αλλά έχετε χρησιμοποιήσει πάρα πολύ μεθυλαμίνη.
Η στοιχειομετρική αναλογία της αντίδρασης είναι 1:1. 1 mol 2-βρωμο-4'-μεθυλοπροπυφαινόνης αντιδρά με 1 mol μεθυλαμίνης για να σχηματιστεί 1 mol ελεύθερης βάσης 4-MMC. Οι ποσότητες που χρησιμοποιήσατε αντιστοιχούν σε 0,440 mol 2b4mp προς 1,931 mol μεθυλαμίνης. Χρησιμοποιήσατε περίπου 4,4 φορές περισσότερη μεθυλαμίνη από όση πραγματικά απαιτείται.
Με 100 g 2b4mp και στοιχειομετρική αναλογία 1:1, χρειάζεστε 38,12 ml μεθυλαμίνης 40% σε νερό.
Η χρήση υπερβολικών ποσοτήτων μεθυλαμίνης οδηγεί σε διάφορα προβλήματα, τα οποία ίσως πρέπει να αντιμετωπίσετε τώρα:

1. Πιθανότητα συνθετικών παραπροϊόντων
Αυξάνεται η πιθανότητα εμφάνισης ανεπιθύμητων παραπροϊόντων. Οι προσμίξεις μπορεί να έχουν τεράστια επίδραση στην κρυστάλλωση του υδροχλωριδίου.

2. Μη τήρηση του νόμου κατανομής του Nernst
Το πλύσιμο 1 φορά με νερό δεν αρκεί,, πρέπει να το κάνετε τουλάχιστον 3 φορές (με καθαρό νερό). Διαφορετικά, μεταφέρετε πολλές ακαθαρσίες στην ελεύθερη βάση σας. Εάν κρυσταλλωθεί κάτι, πρέπει να το ξεπλύνετε με ασετόν στη συνέχεια. Όσο λιγότερες είναι οι ακαθαρσίες στη βάση, τόσο μικρότερη είναι η απώλεια προϊόντος λόγω του πλυσίματος με ασετόν.

Αν δεν έχετε ρίξει κατά λάθος το προϊόν σας στην τουαλέτα, πρέπει τώρα να ασχοληθείτε με τον καθαρισμό της ακαταστασίας.
Αυτό δεν είναι μόνο ενοχλητικό, αλλά και περιττή επιπλέον εργασία. Διαθέτετε συσκευή απόσταξης για να απαλλαγείτε από τους διαλύτες;

Με εκτίμηση
 

RegulierTier

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 23, 2022
Messages
54
Reaction score
32
Points
18
Ναι, κράτησα την χαμένη οργανική φάση.
Δεν υπολόγισα πόση μεθυλαμίνη χρειάζομαι. Γνωρίζω ότι η μεθυλαμίνη προστέθηκε σε περίσσεια και χρησιμοποίησα την ίδια αναλογία που περιγράφεται στα περισσότερα θέματα εδώ.
Την τελευταία φορά χρησιμοποίησα την ίδια αναλογία και λειτούργησε μια χαρά.
Και ναι το έπλυνα αρκετές φορές με νερό, όχι μόνο μία φορά.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Είπα σε ένα νήμα πριν από μερικούς μήνες ότι ο τύπος χρησιμοποίησε 8x τη στοιχειομετρική ποσότητα μεθυλαμίνης και απάντησε ότι ακολούθησε τις οδηγίες, οπότε έλεγξα τη σύνθεση σε αυτόν τον ιστότοπο και είναι αλήθεια ότι ζητούν πολλαπλάσια x την ισορροπημένη ποσότητα. Ελέγξτε τα μόνοι σας και δείτε.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Έτσι φαίνεται ότι τα μόνα πράγματα που απομένουν είναι ότι η αντίδραση δεν έφτασε στις απαιτούμενες θερμοκρασίες, δεν αντέδρασε για αρκετή ώρα ή ήταν υπο/υπερπρωτονιωμένα από το hcl. Κι εγώ απέτυχα σε αυτό το σύνθετο. Δύο φορές, μάλιστα, σε οξικό αιθυλεστέρα. Την τελευταία φορά πήρα κρυστάλλους που φαίνονταν σωστοί, είχαν τη σωστή διαλυτότητα σε πολλαπλούς διαλύτες, έλιωναν στη σωστή θερμοκρασία και 8s πανομοιότυποι με το προϊόν που έφτιαχνα, εκτός από το ότι είχαν 0 δραστικότητα. Φτιάχνω το δικό μου χλωριούχο μεθυλαμμώνιο και το διυλίζω. Βρίσκομαι σε αδιέξοδο. Το CH³NH²HCl φαίνεται διαφορετικό από το χλωριούχο αμμώνιο. Εκπέμπει εύφλεκτο αέριο όταν εξουδετερώνεται με NaOH+ νερό.... Δεν το καταλαβαίνω. Το 2-b-4-mp σου καίει τα μάτια και η μύτη σου τρέχει ενώ μυρίζει σαν πορτοκαλάδα. Έχω χαθεί κι εγώ.
 

experimentsci

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 17, 2023
Messages
18
Reaction score
4
Points
3
Δοκίμασα επίσης μια φορά σε οξικό αιθυλεστέρα και το προϊόν δεν ήταν ισχυρό. Δεν ξέρω, αλλά ίσως η αντίδραση με οξικό αιθυλεστέρα να μην είναι καλή διαδρομή;
 

badboy345

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 5, 2024
Messages
17
Reaction score
4
Points
3
Αδελφέ, είμαι νέος εδώ, αλλά δεν έχω ακούσει ποτέ τέτοιες ανοησίες. Η παραγωγή μεφεδρόνης είναι σαν την παραγωγή παγωτού, απλή και ευχάριστη. Μπορείτε να φτιάξετε μεθυλαμίνη, αλλά όχι μεφεδρόνη xD. Το ph δεν έχει καμία σχέση με αυτό, μπορείς να έχεις ph 1 και πάλι να πάρεις 4mmc. η μεθυλαμίνη πρέπει να είναι 20ml 200nl 2l εξαρτάται από την ποσότητα 2b4m 10g 100g 1kg. Το ίδιο ισχύει και για τον διαλύτη, όσο περισσότερο υπάρχει, τόσο περισσότερο είναι το τελικό προϊόν. Υπάρχει ένας πίνακας από τη Ρωσία για το πόση ώρα πρέπει να βράζεις dcm και πόση ώρα πρέπει να ανακινείς dmso. το ίδιο και με το νερό + σόδα καθαρισμός μερικές φορές νερό και εκχύλιση με διαλύτη Η ακετόνη δεν χρειάζεται καν μόνο στη διαδικασία κρυστάλλωσης. Αυτή είναι η φιλοσοφία παραγωγής των 4mmc και 3mmc.
 

Attachments

  • NB4PsIAQRi.jpeg
    NB4PsIAQRi.jpeg
    4.8 MB · Views: 176
  • zr9xI5Ogo1.jpeg
    zr9xI5Ogo1.jpeg
    5.1 MB · Views: 288
  • oxbnyTZj3s.jpg
    oxbnyTZj3s.jpg
    4.7 MB · Views: 105
  • KU0cMW4gNR.jpg
    KU0cMW4gNR.jpg
    4.1 MB · Views: 101
  • bhPKSYpnWV.jpg
    bhPKSYpnWV.jpg
    4.2 MB · Views: 154

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Τέτοιες ανοησίες όπως τι; Ο λόγος που μιλάω για Ph είναι ότι ξεκινάω από μεθυλαμίνη HCL ( χλωριούχο μεθυλαμμώνιο) και την αποπρωτονώνω in-vitro ( καλά προσπαθώ) η μεθυλαμίνη είναι δυσεύρετη εδώ, μακάρι να μπορούσα απλά να την αγοράσω. Το να βάλω κάποιον να την ταχυδρομήσει εδώ είναι τόσο εύκολο και τόσο επικίνδυνο όσο το να σου ταχυδρομήσουν κρακ ή lsd.
 

Berlin777

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇬🇧
Joined
Jan 27, 2023
Messages
187
Reaction score
138
Points
43
Deals
8
Τόσο ενοχλητική στάση, δεν βλέπω κανένα νόημα να κοροϊδεύετε κάποιον που ψάχνει για βοήθεια. Αν θέλετε να βοηθήσετε απλά πείτε τι θα μπορούσε να πάει στραβά αντί να λέτε τις ιστορίες της ζωής σας λες και κάποιος δίνει δεκάρα.
 

badboy345

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 5, 2024
Messages
17
Reaction score
4
Points
3
Αδελφέ, μαθαίνω μόνος μου από το βίντεο με το βενζόλιο. Αλλά από αυτά που έγραψα εδώ, μπορείτε να το κάνετε τέλεια, όπως μπορείτε να δείτε. Έχω ήδη κάνει 3 συνθέσεις 4mmc στη ζωή μου. Δεν ξέρω πώς να βοηθήσω αν δεν έδειξε πώς λειτουργεί η σύνθεσή του, ώστε να μπορεί ο καθένας να του δώσει κάποιες συμβουλές.
 

badboy345

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 5, 2024
Messages
17
Reaction score
4
Points
3
Όταν ρίχνω όλο το οξύ το παίρνω εγώ πράγμα δεν είναι τόσο κακό Ο άλλο χρώμα μόνο λευκό γάλα
 

Attachments

  • 29RTMsPvqI.jpg
    29RTMsPvqI.jpg
    4.1 MB · Views: 107

badboy345

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 5, 2024
Messages
17
Reaction score
4
Points
3
Σήμερα προσπαθώ 2 φορές και έχω το ίδιο αποτέλεσμα.
Χρειάζεστε te ως τι κάνετε και ίσως κάποιος μπορεί να σας βοηθήσει αδελφέ.
 

Attachments

  • OkfG592cYn.jpg
    OkfG592cYn.jpg
    3.3 MB · Views: 92
  • e142pmyVR5.jpg
    e142pmyVR5.jpg
    2.7 MB · Views: 93

badboy345

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 5, 2024
Messages
17
Reaction score
4
Points
3
Παίρνω το ph 4.
Χρειάζομαι ξηρό υγρό και αύριο θα σας πω πόσα γραμμάρια παίρνω.
 

Attachments

  • PAb4rYHOsJ.jpg
    PAb4rYHOsJ.jpg
    4 MB · Views: 95

badboy345

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 5, 2024
Messages
17
Reaction score
4
Points
3
Από 100g 2b4m αλλά χρειάζονται ξηρό αύριο στείλτε u ξηρή σκόνη
 

Attachments

  • RHkoBh1ZGu.jpg
    RHkoBh1ZGu.jpg
    3.5 MB · Views: 147

badboy345

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 5, 2024
Messages
17
Reaction score
4
Points
3
Δεν είναι ζεστό το υπόγειό μου και χρειάζεται πολύς χρόνος για να στεγνώσει. Είναι ακόμα υγρό.
 

Attachments

  • xBn1Sq6jCE.jpg
    xBn1Sq6jCE.jpg
    3.7 MB · Views: 133

Berlin777

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇬🇧
Joined
Jan 27, 2023
Messages
187
Reaction score
138
Points
43
Deals
8
Ισχυρίζεστε ότι έχετε απόδοση πάνω από 100% από το BK4, σωστά;
 
View previous replies…

Berlin777

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇬🇧
Joined
Jan 27, 2023
Messages
187
Reaction score
138
Points
43
Deals
8
γιατί απλά δεν το συνθλίβει και δεν κάνει λεπτό στρώμα για ταχύτερη εξάτμιση του διαλύτη;
 

badboy345

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 5, 2024
Messages
17
Reaction score
4
Points
3
ήταν 146g καλά.
είναι ακόμα υγρό αλλά έχασε τώρα 46g.
Αν είναι στεγνό μπορεί να πάρει 75g κάνει 60g ξηρή σκόνη
 

RegulierTier

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 23, 2022
Messages
54
Reaction score
32
Points
18
Τι συμβαίνει με εσάς; Μου στέλνεις τις φωτογραφίες σου μέσω DM και μετά δημοσιεύεις όλες τις φωτογραφίες εδώ ξανά... Και τώρα; Δεν καταλαβαίνω. Η ερώτηση ήταν αν μπορεί κάποιος να μου πει τι πήγε στραβά εδώ, γιατί έκανα τα πάντα ως συνήθως, εκτός από το ότι αντικατέστησα το βενζόλιο με DCM και περιέργως δεν καθιζάνει κανένα προϊόν. Η διαδικασία είναι η ίδια που περιγράφεται σχεδόν σε κάθε δεύτερο θέμα εδώ και επίσης η ίδια που μου περιγράψατε, εκτός από τον διαλύτη.
Έχεις κάτι χρήσιμο να συνεισφέρεις ή απλά προσπαθείς να επιδείξεις ότι δεν είχες κανένα πρόβλημα; Έχουμε ήδη συζητήσει το ίδιο πράγμα μέσω DM, αλλά μέχρι στιγμής δεν μπόρεσες να εντοπίσεις κάποιο λάθος στην προσέγγισή μου... Οπότε, αναρωτιέμαι τι προσπαθείς να επικοινωνήσεις εδώ.

Τώρα, πίσω στο θέμα... Σκέφτηκα ξανά και συνειδητοποίησα ότι ο διαλύτης και η μεθυλαμίνη μου ήταν και τα δύο πολύ κρύα, προερχόμενα κατευθείαν από το ψυγείο όταν τα ανακάτεψα μαζί. Δεν είμαι σίγουρος αν μπορεί να είναι αυτός ο λόγος, γιατί το όλο πράγμα το ζέστανε για 2,5 ώρες στους 38°C με ανάδευση, και ακόμα και κατά την προσπάθεια shake and bake, δημιουργήθηκε αρκετή θερμότητα στην αντίδραση. Για την επόμενη προσπάθειά μου, θα βεβαιωθώ ότι το διάλυμα 2b4m/DCM και η μεθυλαμίνη μου είναι τουλάχιστον σε θερμοκρασία δωματίου πριν τα αναμείξω.
Διαφορετικά, θα πρέπει να προσπαθήσω ξανά με διαφορετικό διαλύτη την επόμενη φορά.
Έχει κανείς άλλος καμιά ιδέα; Απλά δεν μπορώ να το καταλάβω... Εκτός από την αντικατάσταση του βενζολίου με DCM, δεν έκανα τίποτα διαφορετικό από το συνηθισμένο και τίποτα διαφορετικό από αυτό που περιγράφεται σε πολλά σημεία αυτού του φόρουμ.
 
Joined
Jul 25, 2021
Messages
193
Reaction score
296
Points
63
Πολλοί άνθρωποι προωθούν τις μεθόδους σύνθεσής τους στο PD και προσφέρουν υπηρεσίες επί πληρωμή. Δεν δημιουργούν δικά τους νήματα, αλλά δημοσιεύουν σε νήματα άλλων ανθρώπων.
Σε δύσκολες καταστάσεις με συνθέσεις, μπορείτε να επικοινωνήσετε με ειδικούς του φόρουμ με ιδιωτικά μηνύματα δωρεάν. Και εμείς θα προσπαθήσουμε να σας βοηθήσουμε.
Σας έστειλα ένα μήνυμα.

Είναι απαραίτητο να κατανοήσετε βήμα προς βήμα τις ενέργειές σας και να κάνετε διορθώσεις.
 
Top