4mmc καφέ κρύσταλλοι. Πώς να το διορθώσετε;

Dr. MMX

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇺🇸
Joined
Nov 28, 2023
Messages
175
Reaction score
69
Points
28
Deals
7
επίσης, παρακαλούμε να μας πείτε τι ακριβώς κάνετε για να το "κρυσταλλώσετε", νομίζω ότι μπορούμε να το βελτιώσουμε και αυτό
 

Zabka

Don't buy from me
Member
Joined
Mar 12, 2023
Messages
6
Reaction score
0
Points
3
Φτιάχνω ένα διάλυμα νερού / IPA (70/30), το προειδοποιώ και προσθέτω σκόνη 4mmc, σε αναλογία ( 1g 4mmc / 2,5ml νερό/ipa )
Μετά την πλήρη διάλυση το ρίχνω σε δοχείο για εξάτμιση και το τοποθετώ σε σκοτεινό μέρος.
 
View previous replies…

MocnykutasMomIsHot!

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 26, 2024
Messages
4
Reaction score
4
Points
3
Ναι παρακαλώ φτιάξτε βίντεο γιατί είναι καλύτερο για να το βλέπουν "ΑΛΛΟΙ" άνθρωποι. Όχι όμως για τον γιο μου γιατί έχει ήδη κάνει 10 χρόνια. 😏🤣
 
  • Like
Reactions: $!$

ifeelsorry

Don't buy from me
New Member
Language
🇬🇧
Joined
Aug 27, 2024
Messages
47
Reaction score
10
Points
8
@MMX αυτή τη στιγμή είμαι σε διαδικασία εξάτμισης 60g σκόνης meph σε διάλυμα 30:70 νερό: αλκοόλη, αν το θερμάνω θα κρυσταλλωθεί γρηγορότερα; Πόση θερμότητα πρέπει να χρησιμοποιήσω; Και πώς να το θερμάνω; Όπως άμεση θερμότητα για θερμή πλάκα ή ζεστό υδατόλουτρο; Ποια είναι η διαφορά μεταξύ της οργανικής εξάτμισης και της θέρμανσης;
 

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
122
Reaction score
51
Points
28
Νομίζω ότι το πρόβλημά σας έγκειται στο προηγούμενο βήμα (π.χ. Φιλτράρισμα ιζήματος. Μπορεί να είναι λευκό, αλλά το υπόλευκο συχνά εμφανίζεται επίσης λευκό).
Για την κρυστάλλωση θα μπορούσατε να χρησιμοποιήσετε 2 ποτήρια ζέσεως. Στο 1 προσθέτετε νερό και το βράζετε. Στο 2 προσθέτετε ξηρή σκόνη (ή/και) ένα αναδευτήρα. Στη συνέχεια, ρίχνετε σιγά-σιγά λίγο νερό από το 1 στο 2 και τοποθετείτε και το 2 στη θερμάστρα. Συνεχίζετε να ρίχνετε μικροσκοπικά κομμάτια από το 1 στο 2, μέχρι το 2 να διαλυθεί πλήρως. Στο τέλος έχετε ένα κορεσμένο διάλυμα, με ελάχιστη ποσότητα νερού (1g σε 1ml κατά μέσο όρο). Με αυτόν τον τρόπο, οι ακαθαρσίες εντοπίζονται ευκολότερα.

Αδειάστε το σε δοχείο και αφήστε το για μερικές ώρες.
 
  • Like
Reactions: $!$

RegulierTier

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 23, 2022
Messages
54
Reaction score
32
Points
18
Θα πρέπει να το πλύνετε πρώτα με κρύα ασετόν.
Στη συνέχεια, διαλύστε το προϊόν σας σε καυτό isoprop και τοποθετήστε το στην κατάψυξη (κατά τη διάρκεια της νύχτας) μέχρι να ανακρυσταλλωθεί, αναρροφήστε το isoprop υπό κενό και πλύντε το ξανά με κρύα ακετόνη.

Στη συνέχεια, αρχίστε να φτιάχνετε κρυστάλλους...
 
Top