Σύνθεση της αλπραζολάμης (Xanax). Μικρής κλίμακας.

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
594
Points
93
Θα με ενδιέφερε να ακούσω και εγώ για μια έκθεση
 

Agilent1100DAD

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 27, 2022
Messages
30
Reaction score
74
Points
18
Απλά περιμένω να φτάσει το χλωροακετυλοχλωρίδιο και θα έχω ό,τι χρειάζομαι. Θα γράψω μια μικρή έκθεση σχετικά με αυτό, επιδιώκω να το κλιμακώσω αυτό κατά x100, οπότε θα παίξω και με αυτό μετά τη σύνθεση μικρής κλίμακας. Έχω πρόσβαση σε άφθονη ποσότητα 2-αμινο-5-χλωροβενζοφαινόνης και είμαι πρόθυμος να μοιραστώ , καθώς και ίσως να κάνω ένα βίντεο σχετικά με αυτή τη σύνθεση.

Πιστεύω ότι αυτό είναι πολύ σημαντικό για τους ανθρώπους να μάθουν, ίσως δεδομένου ότι η αλπροζολάμη είναι τόσο φθηνή για να γίνει, αυτό θα οδηγήσει σε λιγότερες ράβδους Xanax με φεντανύλη. Μόνο κανείς μπορεί να ελπίζει. Είναι σημαντικό να σημειωθεί ότι η κύρια πρόδρομη ουσία, η 2-Αμινο-5-χλωροβενζοφαινόνη, ΔΕΝ είναι μια προγραμματισμένη πρόδρομη ουσία!!!
@madmoney69
@Hedgie
 

Field7

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 16, 2023
Messages
19
Reaction score
20
Points
3
Υπάρχει το "προγραμματισμένο" και υπάρχει και το "παρακολουθούμενο". Μεγάλος, μακρύς κατάλογος παρακολουθούμενων χημικών ουσιών. Ακόμη και η ακετόνη και το υπεροξείδιο του υδρογόνου 40% παρακολουθούνται (ανάλογα με το μέρος του όγκου της αγοράς). Σχεδόν οτιδήποτε άνυδρο παρακολουθείται. "Γιατί ο τάδε και ο δείνα χρειάζονται 4 λίτρα άνυδρης υδραζίνης στο διαμέρισμά τους;" Δεν ψήνουν μπισκότα, αυτό είναι σίγουρο...
 

Agilent1100DAD

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 27, 2022
Messages
30
Reaction score
74
Points
18
Εντάξει, έκανα το πρώτο μέρος της σύνθεσης της αλπραζολάμης, το οποίο περιελάμβανε μια διαδικασία "χωρίς διαλύτη". Έριξα χλωροακετυλοχλωρίδιο στην ένωση βενζοφαινόνης κατά τη διάρκεια 30 λεπτών. Στη συνέχεια πρόσθεσα ανθρακικό κάλιο και οξικό αμμώνιο και το άφησα να ανακατευτεί για 2,5 ώρες. Φιλτράρισα και ξέπλυνα με νερό. Πήρα περίπου 75% απόδοση της νορδιαζεπάμης. Επιβεβαιώθηκε με MP και TLC.

Τώρα θα μετατρέψω τη νορδιαζεπάμη (μετά από ένα γευστικό τεστ ;)) σε 1-ακετυλο-7-χλωρο-1Η-βενζο 1,4 διαζεπίνη. Στη συνέχεια θα τη μετατρέψω σε αλπραζολάμη, χρησιμοποιώντας μονοένυδρη υδραζίνη. Θα κάνω αυτό το βήμα έξω από το σπίτι.

Θα ξανακάνω αυτό το βήμα, αλλά θα αυξήσω την κλίμακα x10. Θα δημοσιεύσω φωτογραφίες.

UkF8JTreqX
 
Last edited by a moderator:

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
594
Points
93
Γεια σας :) Έχουμε έρθει σε επαφή εδώ στο τμήμα σχολίων πριν από μερικούς μήνες.
Το προφίλ σου είναι κλειστό για DMs, μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου; Έχω κάποια πράγματα να συζητήσω!
 

Agilent1100DAD

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 27, 2022
Messages
30
Reaction score
74
Points
18
@G.Patton

Νέα ενημέρωση:





Σε έντονα αναδευόμενη 2-αμινο-5-χλωροβενζοφαινόνη (6,93 g, 1 mmol), προστέθηκε σταγόνα προς σταγόνα χλωροακετυλοχλωρίδιο (35,8 mL, 2 mmol) σε θερμοκρασία δωματίου υπό συνθήκες χωρίς διαλύτες επί 30 λεπτά και η πρόοδος της αντίδρασης παρακολουθήθηκε με TLC. Μετά την ολοκλήρωση της αντίδρασης, προστέθηκαν στο μείγμα NH4OAc (6,85 g, 3 mmol) και K2CO3 (12,5 g, 3 mmol) σε θερμοκρασία δωματίου υπό συνθήκες χωρίς διαλύτη και αναδεύτηκαν για 2,5 h. Όταν η αντίδραση ολοκληρώθηκε, όπως φάνηκε από την TLC, προστέθηκε νερό (300 mL) και το προϊόν fiλτράστηκε, πλύθηκε με περισσότερο νερό (2x 500 mL) και ξηράνθηκε. Το προϊόν ελήφθη σε υψηλή απόδοση και καθαρότητα (απόδοση 94 %)"


Είναι αρκετά ενδιαφέρον, όσο περισσότερο μεγαλώνω την κλίμακα, τόσο πιο κιτρινωπή είναι η νορδιαζεπάμη.

Εν πάση περιπτώσει, χρησιμοποίησα το υπόλοιπο χλωροακετυλοχλωρίδιο μου (500mL παίρνει overnighted) μέχρι προκειμένου να παραχθεί η νορδιαζεπάμη. Συνέβη κάτι περίεργο... συνήθως το διάλυμα είναι ανοιχτό κίτρινο, αλλά αυτή τη φορά το διάλυμα είχε ένα κόκκινο-πορτοκαλί χρώμα. Το διάλυμα στερεοποιήθηκε! Ίσως όλο το χλωροακετυλοχλωρίδιο χρησιμοποιήθηκε; Παρ' όλα αυτά, συνέχισα την πλύση. Κατέληξα με μια κιτρινωπή κρυσταλλική σκόνη, η οποία εξακολουθεί να έχει το σωστό σημείο τήξης. Περιμένω να φτάσει το σπρέι αντιδραστηρίων Dragendorffs, το οποίο θα κάνει την ανάλυση TLC πολύ πιο εύκολη. Κατέληξα με 20 g nordiazepam από την προαναφερθείσα παρτίδα (003) και συνολικά 15,3 g από την παρτίδα 01-003.

Μέρος ΙΙ από ΙΙΙ, παρτίδα 002 (ακετυλίωση της νορδιαζεπάμης)

Διαδικασία που χρησιμοποιήθηκε για την παρτίδα 002:

"Σε ένα έντονα αναδευόμενο μίγμα νορδιαζεπάμης (1) (2,7 g, 1 mmol) προστέθηκε μίγμα σκόνης K2CO3 (5,5 g, 4 mmol)/KOH (2,2 g, 4 mmol) και οξικού ανυδρίτη (περίσσεια 40 mL, 2 mmol). Η πρόοδος της αντίδρασης παρακολουθήθηκε με TLC. Μετά την ολοκλήρωση της αντίδρασης (3 ώρες), προστέθηκε νερό (3x100 mL) και η 1-ακετυλο-7-χλωρο-5-φαινυλο-1H-βενζο[e][1,4]διαζεπιν-2(3H)-όνη (2) απομονώθηκε εύκολα με απλή fiλτραίωση, με πλύσεις με νερό 3x20omL σε απόδοση άνω του 80 % με υψηλή καθαρότητα. Το προϊόν χρησιμοποιήθηκε στο επόμενο βήμα χωρίς καμία καθαριστική επεξεργασία".



Η παρτίδα 001 για το μέρος ΙΙ ήταν το 1/10 της κλίμακας της παρτίδας 002, είναι μια απλή διαδικασία. Ο τεχνικός του εργαστηρίου μου ξέχασε να τοποθετήσει το διηθητικό χαρτί στο κροσσωτό χωνί και κάποιο προϊόν πέρασε μέσα. Επαναφέραμε το νερό πίσω στο φίλτρο. Δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος με την παρτίδα 001, βλέπω ξένο υλικό στην ένωση και η απόδοση ήταν πολύ χαμηλή (40%).

Παρτίδα 002: Την αφήνω να τρέξει κατά τη διάρκεια της νύχτας.

Συμπέρασμα: Μόλις συλλέξω 20 g της ακετυλιωμένης νορδιαζεπάμης, θα αρχίσω να τη μετατρέπω σε αλπροζολάμη. Πλήρης έκθεση με οδηγίες βίντεο σύντομα

*Οι δύο φωτογραφίες που προστέθηκαν είναι η σύγκριση μεταξύ του μέρους Ι, της παρτίδας 002 και 003. Η παρτίδα 002 ήταν κίτρινη και παρέμεινε στο διάλυμα, ενώ η παρτίδα 003 είχε σκούρο πορτοκαλί χρώμα και στερεοποιήθηκε.
 

Attachments

  • GxLp3jcTH4.jpg
    GxLp3jcTH4.jpg
    4.2 MB · Views: 549

Agilent1100DAD

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 27, 2022
Messages
30
Reaction score
74
Points
18
Ξέχασα να προσθέσω τη φωτογραφία για το Μέρος Ι Παρτίδα 003, απλώς για να συγκρίνω τα χρώματα.
 

Attachments

  • qbBA9SDfVY.jpg
    qbBA9SDfVY.jpg
    3.6 MB · Views: 532

catmando

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 15, 2022
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Μπράβο γι' αυτό, πραγματικά εξαιρετική δουλειά.

Δεν μπορώ να ξεπεράσω το πρώτο βήμα αυτής της σύνθεσης, καταλήγω συνεχώς με μια υπόλευκη σκόνη MP 118 έως 121 που θεωρώ ότι είναι 2-(χλωροακεταμιδο)-5-χλωροβενζοφαινόνη.

Έχετε καμία ένδειξη για μένα σχετικά με το πού θα μπορούσα να κάνω λάθος, παρακαλώ;

Η βοήθειά σας θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα.
 

Hank Schrader

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 10, 2022
Messages
79
Reaction score
165
Points
33
Θα έκανα το πρώτο βήμα της ακυλίωσης σε κυκλοεξάνιο.
Αναμειγνύοντας 2-αμινο-5-χλωροβενζοφαινόνη σε κυκλοεξάνιο και ρίχνοντας αργά χλωροακετυλοχλωρίδιο.


Έχετε γράψει στη μέθοδο
χλωροακετυλοχλωρίδιο (1,2 mL, 2 mmol)
1,2ml χλωροακετυλοχλωριδίου είναι 1,7016g που δεν είναι 2mmol.
Η μοριακή μάζα του χλωροακετυλοχλωριδίου είναι 112,94.
Η ιδανική αναλογία για την ακυλίωση ανά 1 mol χλωραμίνης δεν υπερβαίνει τα 1,26 mol χλωριδίου παρουσία διαλύτη.
Η παρουσία διαλύτη επιτρέπει τον έλεγχο της θερμοκρασίας και την επίτευξη καλής απόδοσης λόγω της σταθερότητας της θερμοκρασίας και της απουσίας κόμμεως.

Θα πραγματοποιούσα το στάδιο της κυκλοποίησης σε ξηρή μεθανόλη με ουροτροπίνη.
 

catmando

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 15, 2022
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Πόσα ml μεθανόλης ανά γραμμάριο βενζοφαινόνης θα προσθέτατε π.χ. 5ml ανά γραμμάριο;
Και πόση εξαμίνη;

Έχω επιχειρήσει το πρώτο μέρος αυτής της σύνθεσης αρκετές φορές με τα ίδια αποτελέσματα, μια υπόλευκη σκόνη με m.p. που κυμαίνεται από 118 έως 121.

Είχα εγκαταλείψει αυτή τη σύνθεση, αλλά μετά την επανεξέταση αυτού του νήματος και βλέποντας την εξαιρετική πρόοδο που έκανε ο agilent1100DAD θα κάνω άλλη μια προσπάθεια.

Βρήκα το "γόμμα" του μείγματος χωρίς διαλύτη πολύ δύσκολο να δουλέψω, ελπίζω ότι λίγο οινόπνευμα θα βοηθήσει.

Οπότε για να διευκρινίσω μετά την προσθήκη του χλωριούχου στη βενζοφαινόνη προσθέστε μεθανόλη, ανθρακικό κάλιο, οξικό αμμώνιο και εξαμίνη;
 

Marc-BenzoScam

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 1, 2023
Messages
8
Reaction score
3
Points
3
Λοιπόν, εγώ πάντως έχω μια ερώτηση, αν η παρασκευή της αλπραζολάμης είναι τόσο εύκολη και οικονομικά αποδοτική, γιατί υπάρχει τέτοια έλλειψη;
 

Agilent1100DAD

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 27, 2022
Messages
30
Reaction score
74
Points
18
Είμαι παρασκευαστής όλων των τύπων βενζίνης
 

catmando

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 15, 2022
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Πόσο ξηρό ήταν το οξικό αμμώνιο και ποια ήταν η καθαρότητά του;
 

ging6910

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 30, 2022
Messages
13
Reaction score
4
Points
3
Μπορείτε να μου στείλετε ένα μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, παρακαλώ;
 

catmando

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 15, 2022
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Έχω επιχειρήσει το πρώτο μέρος αυτής της σύνθεσης μερικές φορές χωρίς επιτυχία, εξακολουθώ να λαμβάνω μια υπόλευκη σκόνη mp 118 g 121.

Στο 1ο μέρος αυτής της σύνθεσης, τα ίχνη νερού στα αντιδραστήρια θα επηρεάσουν την επιτυχία; Πόσο σημαντικό είναι να είναι όλα τα αντιδραστήρια εντελώς άνυδρα;

Το οξικό αμμώνιο που έχω είναι 97%, μήπως αυτό είναι το πρόβλημα;
Το στεγνώνω σε ξηραντήρα με σφαιρίδια πυριτικού πηκτώματος στους 35c έως 40c.
Είναι αυτό το οξικό αμμώνιο εντάξει ή πιστεύετε ότι χρειάζομαι οξικό αμμώνιο που να είναι 99%+ ;

Είχα πρόβλημα με το μίγμα "χωρίς διαλύτη" να κολλάει, είναι δύσκολο να αναδευτεί (δεν έχω ένα αναδευτήρα πάνω από το κεφάλι) θα μπορούσε αυτό να είναι επίσης ένα πρόβλημα?
 

catmando

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 15, 2022
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Συγγνώμη, ξέρω ότι απαντώ στην ίδια μου την ερώτηση, αλλά τα αντιδραστήρια που δεν ήταν εντελώς άνυδρα δεν θα πρέπει να έχουν καμία επίδραση σε αυτή τη σύνθεση, καθώς τυχόν ίχνη νερού σε επαφή με το χλωροακετυλοχλωρίδιο θα υδρολυθούν γρήγορα σε αέριο HCL καθιστώντας τα άνυδρα.

Από τη στιγμή που χρησιμοποιείται περίσσεια χλωροακετυλοχλωριδίου λίγο νερό δεν θα έπρεπε να έχει σημασία, έτσι δεν είναι;
 

LazZzZz

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 24, 2022
Messages
26
Reaction score
14
Points
3
Θα μπορούσε το χλωριούχο ακετύλιο να αποτελέσει κατάλληλο υποκατάστατο όταν πρόκειται για την ακετυλίωση της 2ης δευτεροταγούς αμίνης προς την ακετυλοτριτοταγή αμίνη;
Επίσης, δεν θα έπρεπε στο πρώτο βήμα να χρησιμοποιηθεί χλωριούχο 2-αμινοξικό οξύ για το σχηματισμό της ιμίνης;
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
πόσο ψηλά μπορεί ρεαλιστικά να κλιμακωθεί αυτή η σύνθεση;
 

experimentsci

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 17, 2023
Messages
18
Reaction score
4
Points
3
Γεια σας, δοκίμασα ήδη το πρώτο βήμα της σύνθεσης χωρίς διαλύτη.
ΧΩΡΙΣ επιτυχία, Είναι πολύ δύσκολο να αναμειχθούν τα δύο πρώτα αντιδραστήρια χωρίς διαλύτες.
Έγινε μια πολύ κολλώδης μάζα, η οποία δεν ήταν σε θέση να αναδεύεται πλέον.
Μετά από λίγο καιρό συνέχισα με αυτό το πρώτο βήμα. Το αποτέλεσμά μου φαινόταν καλό, αλλά το εργαστήριο στο οποίο το έστειλα, μου είπε ότι το
ότι το αποτέλεσμα είναι απλά 2-Αμινο-5-χλωροβενζοφαινόνη.

Έτσι, έκανα πολλή δουλειά μόνο και μόνο για να αλλάξω την οπτική εμφάνιση της 2-Αμινο-5-χλωροβενζοφαινόνης....

Ίσως κάποιος να έχει καλύτερη εμπειρία από εμένα.

Ή ίσως κάποιος έχει άλλη διαδρομή για τη σύνθεση της αλπραζολάμης.

Με τους καλύτερους χαιρετισμούς
 

riderofapocalypse

Don't buy from me
Member
Joined
Jan 29, 2024
Messages
16
Reaction score
3
Points
3

experimentsci

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 17, 2023
Messages
18
Reaction score
4
Points
3
Σας ευχαριστώ πολύ για αυτές τις πληροφορίες. Έχετε εμπειρία στην παραγωγή της αλπραζολάμης;
 

riderofapocalypse

Don't buy from me
Member
Joined
Jan 29, 2024
Messages
16
Reaction score
3
Points
3
Εμπειρία ναι, αλλά είναι κόπος στον κώλο (αέριο άζωτο, ουροτροπίνη κ.λπ.) και είναι καλύτερα να βρείτε ακατέργαστα (που είναι δύσκολο, china deathrow/india big fines). Απλά κάντε τις ερωτήσεις σας και θα προσπαθήσω να σας διευκρινίσω.
 

experimentsci

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 17, 2023
Messages
18
Reaction score
4
Points
3
Ενδιαφέρομαι πολύ για την παραγωγή της αλπραζολάμης. Αλλά όταν λέτε, ότι αυτή η διαδρομή σύνθεσης δεν θα αποδώσει σε αλπραζολάμη, από ό, τι ενδιαφέρομαι να πάρω μια καλή διαδρομή εργασίας.
Το σχέδιό μου είναι να παράγω αλπραζολάμη σε μεγάλες κλίμακες. Έχετε κάποια εμπειρία και κάποια αγαπημένη διαδρομή σύνθεσης για αυτό;
Σας ευχαριστώ πολύ μέχρι στιγμής. :)
 

riderofapocalypse

Don't buy from me
Member
Joined
Jan 29, 2024
Messages
16
Reaction score
3
Points
3
ναι, κολλήστε με την κινέζικη πατέντα google που παρέχεται από εμένα σε αυτό το θέμα, απλά πρέπει να προσθέσετε 20% χρόνο αντίδρασης σε αυτούς τους αριθμούς :).

Η ινδική σύνθεση είναι μαλακίες, δεν θα παρέχει nordiazepam.
 

experimentsci

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 17, 2023
Messages
18
Reaction score
4
Points
3
Θα μπορούσατε να στείλετε ξανά την πατέντα, δεν τη βρήκα.
Σας ευχαριστώ πολύ μέχρι στιγμής. :)
 

wrinkledmost

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 18, 2024
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Το κινεζικό δίπλωμα ευρεσιτεχνίας: https://patents.google.com/patent/CN104130201B/en

Δεν παράγει αλπραζολάμη, στον τίτλο του διπλώματος ευρεσιτεχνίας αναφέρεται ότι πρόκειται για "alprazolam intermediate benzodiazepine thioketones"

Αν ακολουθήσετε τα βήματα 1 και 2 των υλοποιήσεων του κινεζικού διπλώματος ευρεσιτεχνίας θα πάρετε 7-χλωρο-5-φαινυλ-1H βενζο[ε][1,4]διαζεπιν-2(3Η)-όνη (νορδιαζεπάμη)

Το βήμα 3 που απαιτεί την προστασία από το άζωτο απλώς μετατρέπει την κετόνη της νορδιαζεπάμης σε θειόνη οπότε το βήμα 3 παράγει:

7-chloro-5-phenyl-1H benzo[e][1,4]diazepin-2(3H)-thione

Δεν είμαι 100% σίγουρος γι' αυτό, οπότε διορθώστε με αν κάνω λάθος.

@experimentsci αν έχετε πρόβλημα με τη δημιουργία nordiazepam χωρίς διαλύτη τότε χρησιμοποιήστε την κινεζική πατέντα που ανέφερα και κάντε τα βήματα 1 και 2 της ενσωμάτωσης
 
Top