Σύνθεση αμφεταμίνης από P2NP μέσω Al/Hg (βίντεο)

HEISENBERG

ADMIN
ADMIN
Joined
Jun 24, 2021
Messages
1,644
Solutions
2
Reaction score
1,706
Points
113
Deals
666
Οι οδηγίες βίντεο είναι πολύ βολικές για όσους κάνουν μόλις τα πρώτα τους βήματα. Για τους πιο έμπειρους χημικούς αρκούν οι απλές οδηγίες. Μπορείτε να κατεβάσετε αυτό το βίντεο.
 

spongebomb

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Nov 8, 2023
Messages
17
Reaction score
5
Points
3
χρόνια πριν, βίντεο σαν αυτό θα με βοηθούσαν τόσο πολύ ώστε να μην χρειάζεται να ψάχνω και να συνδυάζω όλες τις γνώσεις μου ως απλός άνθρωπος κάπου ανάμεσα σε μισές αλήθειες. Συν τη συχνά λανθασμένη μετάφραση ... δεν ήταν όλα καλύτερα τότε ;)
 

HIGGS BOSSON

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
435
Reaction score
659
Points
93
Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αραιωμένο οξικό οξύ. Η περίσσεια οξέος δεν παρεμβαίνει στη μείωση, αλλά θα πρέπει να σβήσει με την κατάλληλη ποσότητα αλκαλίου, γεγονός που θα οδηγήσει σε αυξημένη κατανάλωση αντιδραστηρίων και χρόνου, καθώς θα εκλυθεί περισσότερη θερμότητα κατά την αλληλεπίδραση του οξέος με το αλκάλιο. Στην τεχνική που περιγράφεται, πραγματοποιούν ταυτόχρονα αμάλγαση με άλας υδραργύρου και αντίδραση αναγωγής. Στη δική μου τεχνική, το φύλλο αλουμινίου επεξεργάζεται πρώτα με υδατικό διάλυμα άλατος υδραργύρου, το οποίο στη συνέχεια στραγγίζεται, γεγονός που καθιστά το προϊόν πιο καθαρό.
 

TIMBER12

Don't buy from me
Member
Joined
Oct 21, 2023
Messages
2
Reaction score
1
Points
3
Θα είμαι εντάξει αν χρησιμοποιήσω οξικό οξύ %94;
 

blacky2340

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 28, 2023
Messages
37
Reaction score
26
Points
18
Κατάλαβα. Ευχαριστώ!
 

ENZO

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 18, 2023
Messages
5
Reaction score
2
Points
3
Είναι δυνατόν να κατακρημνιστεί με 36% hcl (αν είναι δυνατόν φαντάζομαι ότι θα κατακρημνιστεί με τη μορφή υδροχλωριδίου). Δεν μπορώ να βρω εύκολα θειικό
 

ju3

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 8, 2023
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Μπορούμε να αλλάξουμε την ισοπροπυλική αλκοόλη με μεθανόλη ή αιθανόλη;
 

flyhigh2

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 8, 2023
Messages
0
Reaction score
0
Points
1
Deleted

blacky2340

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 28, 2023
Messages
37
Reaction score
26
Points
18
Επαναρροή του μίγματος της αντίδρασης για 2 ώρες αφού τελειώσει η αντίδρασή του με το hg
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
153
Points
43
Το ισοπροπυλο μπορεί να αλατιστεί σε δικό του στρώμα από το βασισμένο μίγμα αντίδρασης. Διαφορετικά, χρησιμοποιήστε DCM, πετρελαϊκό αιθέρα ή νάφθα.
Εάν δεν μπορείτε να βρείτε πυκνό H2SO4 χρησιμοποιήστε φωσφορικό οξύ. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε HCl, αλλά αυτό είναι πραγματικά η έσχατη λύση.
 

voiden

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 12, 2023
Messages
1
Reaction score
3
Points
1
Κατάφερα να παρασκευάσω με επιτυχία τη δική μου αμφεταμίνη για πρώτη φορά.
Γαμώτο μου αρέσει η μυρωδιά και η γεύση της καθαρής ουσίας ! .

Φωνή προς τον "πρώην" έμπορο μου που με έσπρωξε προς αυτή την κατεύθυνση.
Ήμουν πραγματικά τσαντισμένος και βαρέθηκα την ασυνεπή ποιότητα της ταχύτητας του.

Τώρα έχω το καλό πράγμα και δεν θα εξαρτηθώ ποτέ από τους άπληστους εμπόρους.

Εδώ μερικές φωτογραφίες
 

Attachments

  • 6YbMBv4ZnH.PNG
    6YbMBv4ZnH.PNG
    1.6 MB · Views: 208
  • c2iH4A8sV5.PNG
    c2iH4A8sV5.PNG
    490.1 KB · Views: 207
  • 8exYhcSHtu.PNG
    8exYhcSHtu.PNG
    684.9 KB · Views: 189
  • cZPGDaW8vC.PNG
    cZPGDaW8vC.PNG
    1 MB · Views: 206
  • Os0r1VNTS7.PNG
    Os0r1VNTS7.PNG
    520.2 KB · Views: 203

Toribius

Don't buy from me
Member
Joined
May 13, 2023
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
Η απόσταξη με ατμό του Α-έλαιου μπορεί να γίνει όπως στο βίντεο απόσταξης με ατμό p2p;
Αυτή η απόσταξη με ατμό μετά την απόσταξη διαλυτών υπό κενό, σωστά;
 

HIGGS BOSSON

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
435
Reaction score
659
Points
93
Η απόσταξη με ατμό του Α-έλαιου μπορεί να γίνει όπως στο βίντεο απόσταξης με ατμό p2p;
Ναι
 

drjesus1

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 24, 2023
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
άκουσα ότι μπορείτε να χρησιμοποιήσετε οξικό οξύ αντί για θειικό, είναι αλήθεια αυτό;
 

blacky2340

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 28, 2023
Messages
37
Reaction score
26
Points
18
Όχι για την οξίνιση. Προσπαθήστε να αναζητήσετε ένα καθαριστικό αποχέτευσης με αυτό, ή να συμπυκνώσετε οξύ μπαταρίας, ή απλά να το αγοράσετε στο διαδίκτυο
 

drjesus1

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 24, 2023
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Δεν είναι η οξίνιση και η ρύθμιση του ph το ίδιο πράγμα; Αυτό εννοούσα ότι θα μπορούσε να αντικατασταθεί από οποιοδήποτε οξύ για τη ρύθμιση του ph.
 

TheCook

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2024
Messages
17
Reaction score
18
Points
3
Η οξίνιση και η ρύθμιση του pH δεν είναι το ίδιο πράγμα, επειδή η ρύθμιση του pH μπορεί επίσης να σημαίνει βασικοποίηση.

Καθώς τα διάφορα άλατα έχουν διαφορετικές φυσικές, χημικές και φαρμακευτικές ιδιότητες, είναι προτιμότερο να επιλέγετε ένα κατάλληλο άλας.
Η οξική αμφεταμίνη δεν έχει καμία πρακτική σημασία (εκτός, για παράδειγμα, από την αναγωγή μέσω Al/Hg).

Αλλά είστε ευπρόσδεκτοι να το δοκιμάσετε και να αναφέρετε.
 

Cranston

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 20, 2023
Messages
76
Reaction score
44
Points
18
Επιβεβαιώνεται. Πραγματικός χημικός προσγειώθηκε εδώ. @Gordon Ramsay ελέγξτε τον :)
 

yuiopjkl

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 14, 2022
Messages
73
Reaction score
40
Points
18
Έψαξα για λίγο σχετικά με τη διαφορά μεταξύ των αλάτων της αμφεταμίνης όσον αφορά τις φαρμακευτικές ιδιότητες, αλλά δεν βρήκα καμία χρήσιμη πληροφορία.

Εάν έχετε πληροφορίες ή αναφορές, παρακαλώ στείλτε τις σε μένα
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

chef learner

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 9, 2024
Messages
43
Reaction score
3
Points
8
Θέλω να ρωτήσω γι' αυτό!
Όσον αφορά τη σκοπιμότητα και την ορθότητα αυτής της προσέγγισης.

Δοκίμασα τη διαδικασία που παρουσιάζεται στο βίντεο και να πώς το έκανα. Δεν ξέρω γιατί το τελικό αποτέλεσμα δεν είναι το ίδιο με την ποσότητα στο βίντεο.

Αρχικά χρησιμοποιώ IPA 100ml+H2O 50ml+P2NP 10g. Μετά τη θέρμανση και τη διάλυση, αφήστε το να κρυώσει μέχρι να εμφανιστούν κρύσταλλοι.

Ετοιμάστε 12g νιφάδες αλουμινίου + 2g HgCL2 (επειδή δεν μπορώ να βρω τον νιτρικό υδράργυρο και μπορώ να χρησιμοποιήσω μόνο χλωριούχο υδράργυρο για να φτιάξω αμάλγαμα αλουμινίου), βάλτε τα σε μια φιάλη και αντιδράστε για περίπου 30 έως 40 λεπτά και συνδέστε το σωλήνα του συμπυκνωτή

Το ψυγμένο και κρυσταλλωμένο P2NP προστίθεται εύκολα σε 50ml παγωμένου οξικού οξέος και θερμαίνεται για να διαλυθεί.

Αφαιρέστε το γκρίζο βρώμικο νερό από τις νιφάδες αλουμινίου και πλύντε τις δύο φορές με καθαρό νερό

Στη συνέχεια, προσθέστε το διάλυμα P2NP στη φιάλη αλουμινίου (αυτή τη στιγμή θα υπάρξει μεγάλη ποσότητα αντίδρασης και η θερμοκρασία θα αυξηθεί γρήγορα. Χρησιμοποιήστε ένα ψυχρό λουτρό για να μειώσετε τη θερμοκρασία και ανακινήστε τακτικά τη φιάλη κατά τη διάρκεια της διαδικασίας). Η διαδικασία αντίδρασης διαρκεί περίπου 30~40 λεπτά.

Βγάλτε το διάλυμα από τη φιάλη και θα υπάρχει ένα γκρίζο υγρό και μια μικρή ποσότητα νιφάδων αλουμινίου

Παρασκευάστηκε προηγουμένως διάλυμα 50g NaOH+70ml H2O, προσθέστε το διάλυμα υδροξειδίου του νατρίου στο γκρίζο υγρό για να φέρετε το pH του υγρού στο 11

Η αντίδραση διαρκεί περίπου 30 λεπτά
Θα εμφανιστεί ένα κίτρινο υγρό. Πάρτε αυτό το υγρό (η γκρίζα ουσία δεν εξάγεται) και βάλτε το στο ψυγείο για 1 ώρα.

Μετά την ψύξη, προσθέστε αυτό το ανοιχτό κίτρινο υγρό στο IPA 1:1 και ανακατέψτε
Προσθέστε πυκνό θειικό οξύ και ρίξτε μια μικρή ποσότητα. Αυτή τη στιγμή θα εμφανιστούν λευκά αντικείμενα, κάνοντας το υγρό να φαίνεται γαλακτώδες λευκό με ίζημα.
Φέρτε το pH στο 5,5

Αφού καταψύξετε το υγρό για 24 ώρες, φιλτράρετε και στεγνώστε το λευκό προϊόν (είναι το προϊόν αυτή τη στιγμή σωστό; Και το τελικό P2P που απαιτείται)

Για αυτό το μέρος, το τελικό προϊόν μου είναι μόνο περίπου 1~2g, το οποίο δεν φαίνεται σωστό.
Προσπάθησα σκληρά να βρω την απάντηση, αλλά ακόμα δεν έχω πάρει τη σωστή ιδέα. Θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποια σωστή καθοδήγηση;

Ποιοι παράγοντες επηρεάζουν την απόδοση (το τελικό προϊόν στο βίντεο φαίνεται να είναι πολύ περισσότερο από τον αριθμό των πειραμάτων μου)

Χαιρετίζω τους ανθρώπους που έχουν πετύχει με αυτή τη μέθοδο και η απόδοση είναι περίπου 70~80% για να με καθοδηγήσουν.
Παρακαλώ


Το φύλλο αλουμινίου και οι νιφάδες αλουμινίου μετατρέπονται σε αμάλγαμα αλουμινίου και στη συνέχεια προστίθεται διάλυμα υδροξειδίου του νατρίου. Γιατί η νιφάδα αλουμινίου είναι ένα ελαφρώς κιτρινωπό υγρό, αλλά το φύλλο αλουμινίου είναι ένα λευκό υγρό;
Το αλουμινόχαρτο που χρησιμοποιώ είναι οικιακό αλουμινόχαρτο που χρησιμοποιείται στην κουζίνα. Μπορώ να το χρησιμοποιήσω;
 

TheCook

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2024
Messages
17
Reaction score
18
Points
3

Πώς αφαιρέσατε το ανώτερο στρώμα; Εάν το χύσετε ή το μαζέψετε με σύριγγα, θα χάσετε πολύ προϊόν.
Είναι προτιμότερο να χρησιμοποιήσετε ένα διαχωριστικό χωνί (τουλάχιστον 500ml, κατά προτίμηση 1000ml). Θα πρέπει να είναι αρκετά μεγάλος ώστε να χωράει ολόκληρο το μείγμα της αντίδρασης και να έχει ακόμα 1/4 χώρο στην κορυφή. Στη συνέχεια, προσθέστε 25ml διαιθυλαιθέρα (ή καλύτερα ΜΤΒΕ, καθώς αυτό δεν σχηματίζει υπεροξείδια) και σφραγίστε με πώμα. Αφού βεβαιωθείτε ότι το διαχωριστικό χωνί είναι απολύτως στεγανό, γυρίστε το ανάποδα μέχρι να μην υπάρχει πλέον υγρό πάνω από τη βρύση και ανοίξτε το για λίγο για να εκτονωθεί η πίεση. Κλείστε το ξανά, ανακινήστε το ξανά για λίγο και ανοίξτε το ξανά. Συνεχίστε να το κάνετε αυτό έως ότου δεν διαφύγει άλλη πίεση.
Στη συνέχεια, ανακινήστε το έντονα για 3 λεπτά, στερεώστε το σε μια βάση και περιμένετε μέχρι να διαχωριστούν οι φάσεις. Στραγγίξτε την κάτω φάση με το υδροξείδιο του αργιλίου (μην ξεχάσετε να αφαιρέσετε πρώτα το πώμα από το διαχωριστικό χωνί!) Αν γείρετε ελαφρά το διαχωριστικό χωνί κατά την αποστράγγιση, δεν θα κολλήσει το αργίλιο στο γυαλί. Στη συνέχεια, αδειάστε την άνω φάση (από την κορυφή του διαχωριστικού χωνιού!) σε ένα ποτήρι ζέσεως. Επαναλάβετε τη διαδικασία 3 φορές ρίχνοντας τον πολτό αλουμινίου πίσω στο διαχωριστικό χωνί με 25 ml φρέσκου αιθέρα.
Τέλος, συνδυάστε τις φάσεις του αιθέρα και πλύντε τις στο διαχωριστικό χωνί 3 φορές με 0,01N NaOH.
Στη συνέχεια, στεγνώστε τον αιθέρα πάνω σε άνυδρο θειικό μαγνήσιο κατά τη διάρκεια της νύχτας και προχωρήστε στην καταβύθιση του επιθυμητού άλατος της αμφεταμίνης.
 

bobbrown1488

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 2, 2024
Messages
9
Reaction score
0
Points
1
είναι αυτό το παχύ φύλλο ? διάβαζα εδώ ότι το φύλλο πρέπει να είναι 3 ή 4 στρώματα πάχους , θα έχετε κάποια συμβουλή εδώ ?
Σας ευχαριστώ.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Μην παίρνετε παχύ φύλλο, θα αντιδράσει για μεγάλο χρονικό διάστημα. Επιπλέον, μην το διπλώνετε σε στρώσεις.
 
Top