Μπορεί το STAB να αντικαταστήσει το NaBh4; cas:56553-60-7

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Το STAB είναι πολύ πιο ακριβό απ' όσο γνωρίζω και το NaBH4 είναι αρκετά καλό για τον σκοπό σας
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Η Κίνα το έχει στην ίδια τιμή, im δεν είμαι σίγουρος σε ποιον μιλάτε, αλλά δεν θα μειώσει νιτρο, μόνο κετόνες.
 
View previous replies…

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Ναι, έχω ενημερώσει όλους σχετικά με την κατάσταση αυτού. τα ευρήματά μου ήταν ότι δεν μπορεί να αναγάγει το νιτρο σε αμινο, αλλά για τους τρόπους άνυδρης ιμίνης είναι καλό και πολύ ήπιο.
Υπάρχουν αναφορές στη βιβλιογραφία ότι ανάγει το νίτρο σε αμινο αλλά παρουσία οξικού οξέος, το οποίο δεν έχω δοκιμάσει.
 

ZRG

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 1, 2022
Messages
28
Reaction score
1
Points
3
Δεν γνωρίζω πολύ καλά τη χημεία, ούτως ή άλλως, το κύκλωμα που χρησιμοποιεί p2np, STAB και υδρίδιο χαλκού αποκαθίσταται χωρίς ελβετικό εγκέφαλο, σωστά;
 

ZRG

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 1, 2022
Messages
28
Reaction score
1
Points
3
Μπορεί να υπάρχει κάτι λάθος με τη μετάφρασή μου, εννοώ ότι το p2np δεν μπορεί να αναχθεί σε αμφεταμίνη χρησιμοποιώντας STAB, σωστά;
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Όχι, δεν μπορεί υπό κανονικές συνθήκες από τα ευρήματά μου. υπάρχει βιβλιογραφία που λέει ότι μπορεί παρουσία GAA αλλά δεν έχω δοκιμάσει.
 

ZRG

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 1, 2022
Messages
28
Reaction score
1
Points
3
Λοιπόν, εξακολουθώ να μην μπορώ να βρω την απάντηση που ψάχνω, επειδή κανείς δεν έχει δοκιμάσει
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Νομίζετε ότι σας μιλάω από όνειρο; Δοκίμασα και δεν λειτούργησε, πιθανώς με ακετοξικό οξύ θα λειτουργήσει σε κάποιο βαθμό αλλά όχι ικανοποιητικά.
Σύντομη απάντηση: Απάντηση: Όχι.
 

K-Cyanide

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 1, 2023
Messages
64
Reaction score
76
Points
18
Πληροφοριακά, αν κάποιος χρειάζεται STAB, μπορεί να παρασκευαστεί αρκετά εύκολα με τολουόλιο (ή THF) , NaBH4 και GAA σε στοιχειομετρικές ποσότητες. Εδώ είναι μια σύντομη περιγραφή:

Τριακετοξυβοροϋδρίτη του νατρίου (STAB)

Σε εναιώρημα 37,83 g (1 mol) βοροϋδρίτη νατρίου σε 500 ml ξηρού τολουολίου προστίθενται 180,12 g ( 3 mol) GAA σταγόνα προς σταγόνα υπό έντονη ανάδευση. Η θερμοκρασία διατηρείται κάτω από τους 30 °C με εξωτερική ψύξη όταν χρειάζεται. Όταν σταματήσει η ανάπτυξη αερίων, περίπου 20 λεπτά, το αιωρούμενο τριακετοξυβοροϋδρίτη νατρίου (STAB) απομονώνεται με διήθηση υπό κενό και πλένεται μία φορά με ξηρό EtOAc. Η διηθητική μάζα ξηραίνεται σε σταθερό βάρος υπό κενό.

Απόδοση: Σχεδόν ποσοτική, εάν χρησιμοποιηθούν ξηρά αντιδραστήρια και τα αντιδραστήρια μετρηθούν με ακρίβεια.
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
153
Points
43
Υπάρχουν και άλλες πηγές του βορανίου. Ίσως το δεκαμποράνιο; Τετραϋδροξυδιβόρο; Ίσως αμινοδιβορανικά άλατα τα οποία μπορούν να συντεθούν κάπως εύκολα από αμμωνιοβοράνιο. Βλέπε σελίδα 306 https://core.ac.uk/download/4824361.pdf Δεν είμαι χημικός οπότε δεν ξέρω πόσο καλά λειτουργούν αυτά στις νιτροενώσεις.

Συγκρίσεις STAB / NaBH4: https://www.organic-chemistry.org/synthesis/C1N/amines/reductive-amination-guide.pdf
Ενδιαφέροντα στοιχεία για το STAB, όπως τρόποι για να μειωθούν σημαντικά οι χρόνοι αντίδρασης, γιατί χρησιμοποιείται το GAA: https://www.researchgate.net/publication/286303639_Boron_reagents_for_reductive_amination
 
Top