Ισομερισμός της κανναβιδιόλης (CBD) σε ψυχοδραστικά κανναβινοειδή

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Με το οξύ μπαταρίας
1. 1 g CBD προστέθηκε σε 35 ml αιθανόλης 95% σε φιάλη στρογγυλού πυθμένα (RBF) των 50 ml.
2 . Τοποθετήθηκε σε ζεστό υδατόλουτρο στους 70°C.
3 . Μόλις διαλύθηκε το CBD, προστέθηκαν 4 σταγόνες 35% θειικού οξέος για να οξυνθεί το διάλυμα, pH < 3.
4. Το μείγμα αφέθηκε να επαναρροφήσει για 24 ώρες στο υδατόλουτρο των 70°C.
5. Μόλις ολοκληρώθηκε, χρησιμοποιήθηκαν 5 σταγόνες 10M NaOH για τη βασικοποίηση του διαλύματος έως ότου το pH ήταν μεγαλύτερο από 10, γεγονός που απομακρύνει το θειικό οξύ ως θειικό νάτριο.
6. Στη συνέχεια, η αντίδραση διηθήθηκε για την απομάκρυνση του θειικού νατρίου, γεγονός που επέτρεψε να υπάρχουν μόνο τα κανναβινοειδή στο εναπομείναν διάλυμα αιθανόλης.
7. Η εκχύλιση του δείγματος 0 ωρών είχε ως αποτέλεσμα να βρεθεί μόνο CBD στα 2,80 λεπτά, γεγονός που συμφωνεί με τα δείγματα αναφοράς των 2,80 λεπτών. Μετά από 1 ώρα, η κορυφή CBD μειώθηκε, αλλά εξακολουθούσε να είναι η κύρια κορυφή που υπήρχε. Ωστόσο, άλλες προσμίξεις άρχισαν να αυξάνονται μετά από 24 ώρες, όπως στα 2,18 min και 3,40 min, οι οποίες βρέθηκαν να είναι 8-OH-iso-HHC και 9α-OH-HHC. Επιπλέον, βρέθηκε το δίκλωνο D 9-THC και D 8-THC στα 4,10 min και 4,22 min. Μια άλλη κορυφή στα 3,77 min βρέθηκε να είναι κορυφή ισομερισμού της D 9-THC και θεωρείται ότι είναι η D 11-THC ή η D 7-THC. Αυτή η μέθοδος δεν ισομερίσθηκε όλη η CBD ακόμη και στις 24 h. Ωστόσο, η κορυφή CBD δεν ήταν πλέον η πιο εμφανής κορυφή στο δείγμα. Η μεγαλύτερη κορυφή βρέθηκε στις 3,38 κορυφές, η οποία ήταν η 9α-OH-HHC
.
CjShfZDB9T

Με μουριατικό οξύ

1. 1 g CBD προστέθηκε σε 35 ml αιθανόλης 95% σε ένα RBF των 50 ml.
2. Τοποθετήθηκε σε ζεστό υδατόλουτρο στους 70°C.
3. Αφού διαλύθηκε η CBD, προστέθηκαν 47,3 ml 37% υδροχλωρικού οξέος στο διάλυμα, ώστε να έχει τελική συγκέντρωση 0,05% HCl με pH μικρότερο από 5.
4. Το μείγμα αφέθηκε να επαναρροφήσει για 24 ώρες στο υδατόλουτρο των 70 °C.
5. Η εκχύλιση του δείγματος 0 ωρών είχε ως αποτέλεσμα να βρεθεί μόνο CBD στα 2,80 λεπτά, γεγονός που συμφωνεί με τα δείγματα αναφοράς των 2,80 λεπτών. Μετά από 1 h, η κορυφή CBD μειώθηκε, αλλά εξακολουθούσε να είναι η κύρια κορυφή που υπήρχε. Ωστόσο, άλλες προσμίξεις άρχισαν να αυξάνονται μετά από 24 ώρες, όπως στα 2,18 min και 3,40 min, οι οποίες βρέθηκαν να είναι 8-OH-iso-HHC και 9α-OH-HHC. Επιπλέον, βρέθηκε το δίκλωνο D 9-THC και D 8-THC στα 4,10 min και 4,22 min. Μια άλλη κορυφή στα 3,77 min βρέθηκε να είναι κορυφή ισομερισμού της D 9-THC και θεωρείται ότι είναι η D 11-THC ή η D 7-THC. Πραγματοποιήθηκε κατακερματισμός και διαπιστώθηκε ότι έχει τον ίδιο κατακερματισμό και τις ίδιες αναλογίες με τα D 9-THC και D 8-THC, επιβεβαιώνοντας ότι πρόκειται για ισομερές των D 9-THC και D 8-THC. Αυτή η μέθοδος δεν ισομερίσθηκε όλη η CBD ακόμη και στις 24 ώρες. Ωστόσο, η κορυφή CBD δεν ήταν πλέον η πιο εμφανής κορυφή στο δείγμα. Η μεγαλύτερη κορυφή βρέθηκε στις 3,38 κορυφές, η οποία ήταν η 9α-OH-HHC
.
MHkFgXBj3D

Με παγωμένο οξικό οξύ

1. 1 g CBD προστέθηκε σε 35 ml αιθανόλης 95% σε ένα RBF των 50 ml.
2 . Τοποθετήθηκε σε ζεστό υδατόλουτρο στους 70°C.
3. Μόλις διαλύθηκε η CBD, προστέθηκαν στο διάλυμα 1,909 ml παγωμένου οξικού οξέος 99%, με αποτέλεσμα η τελική συγκέντρωση να είναι 5,2% οξικό οξύ.
4. Το μείγμα αφέθηκε να επαναρροφήσει για 24 ώρες στο υδατόλουτρο των 70°C.
5. Από την εκχύλιση του δείγματος 0 ωρών προέκυψε ότι μόνο η CBD βρέθηκε στα 2,80 λεπτά, γεγονός που συμφωνεί με τα δείγματα αναφοράς των 2,80 λεπτών. Μετά από 1 h, οι μεταβολές της ισομερίωσης της CBD βρέθηκαν μόνο ως αύξηση της κορυφής στις 3,77, η οποία θεωρείται ότι είναι D 11-THC ή D 7-THC. Μετά από 4h, διαπιστώθηκε μια αξιοσημείωτη κορυφή αυξανόμενης D 9-THC. Στις 24 ώρες, η αντίδραση αναλύθηκε και διαπιστώθηκε ότι τα 11-5 00 -διυδροξυ-CBD, 8-OH-ισο-ΗHC, CBD, 10-μεθοξυ-THC και D 9-THC βρέθηκαν στα 1,96 λεπτά, 2,22 λεπτά, 2,80 λεπτά, 3,50 λεπτά και 4,11 λεπτά, αντίστοιχα. Η ένωση στα 3,77 λεπτά βρέθηκε σε αυτά τα φάσματα και ήταν η πιο άφθονη μετά από 24 ώρες
.
KIAQs4MNao
 
Last edited by a moderator:

MuricanSpirit

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 6, 2021
Messages
73
Reaction score
48
Points
18
Ορισμένες ερωτήσεις σχετικά με τη μέθοδο του ξυδιού:

  1. Δεν θα έπρεπε να είναι δυνατή η διακοπή της αντίδρασης ανά πάσα στιγμή με σόδα; Π.χ. αν επιθυμώ να πάρω D9 θα μπορούσα να προσθέσω λίγη σόδα μετά από αντίδραση 4 ωρών, σωστά;
    1. Ας πούμε ότι δεν θέλω να μείνει καθόλου σόδα: Θα μπορούσα απλά να εξατμίσω την αιθανόλη+ξύδι για να σταματήσω την αντίδραση αντί να χρησιμοποιήσω σόδα;
      1. Δεν θα πρέπει να έχει διαφορά αν αυξήσω τη θερμοκρασία με αυτόν τον τρόπο ώστε να εξατμιστεί όλη η αιθανόλη + ξύδι μετά από 5-6h;
  2. Και δεν είναι δυνατόν να χρησιμοποιήσω 15% κιτρικό οξύ αντί για 5% οξικό οξύ που θα πρέπει να αποδώσει τα ίδια αποτελέσματα;
    Μόλις συνειδητοποίησα ότι το οξικό οξύ έχει περισσότερο νόημα επειδή μπορεί να εξατμιστεί κάτω από το σημείο τήξης της CBD. Φοβήθηκα ότι μπορεί να επηρεάσει τη γεύση, αλλά πιθανώς μπορεί να ξεπλυθεί και 2ml σε 50ml δεν είναι έντονη μυρωδιά.
  3. Η ποσότητα της χρησιμοποιούμενης CBD (εφόσον διαλύεται καλά) δεν έχει σημασία π.χ. θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω 2g στο ίδιο διάλυμα των 50ml, σωστά;

Πηγή
 
Last edited:

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
1. Μπορείτε να σταματήσετε την ισομερίωση ανά πάσα στιγμή με ψύξη της αντίδρασης. Το σημείο βρασμού του ξυδιού δεν επιτρέπει την υλοποίηση της ιδέας της εξάτμισης. Με αύξηση της θερμοκρασίας, η ισομερίωση μπορεί να προχωρήσει ταχύτερα, αλλά με εντελώς διαφορετικό τρόπο.
2. Όταν χρησιμοποιούμε ένα κορεσμένο διάλυμα υδροξειδίου του νατρίου (ή του καλίου), παίρνουμε ένα πυκνό υδατικό στρώμα από κάτω, στο οποίο θα μπει και το ξύδι με τη μορφή οξικού νατρίου. Από πάνω θα υπάρχει ένα καθαρό εκχύλισμα αιθανόλης, το οποίο, αφού το μεταγγίσουμε, μπορούμε να εξατμίσουμε για να λάβουμε καθαρά κανναβινοειδή.
3. Κατά την κλιμάκωση, μπορούμε να μειώσουμε τις ποσότητες αιθανόλης με βάση την πραγματική διαλυτότητα, αυτό είναι σωστό.
 

MuricanSpirit

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 6, 2021
Messages
73
Reaction score
48
Points
18
@William Dampier Εκτιμώ πολύ τις απόψεις σας. Σας ευχαριστώ και πάλι. Κάνετε έργο ήρωα εδώ. Θα πρέπει να δημιουργήσουμε δικά μας βραβεία Νόμπελ για το darknet, επειδή σαφώς βοηθάτε την ανθρωπότητα εδώ.

Γνωρίζει κανείς έναν τρόπο για να γίνει η CBD διαλυτή στο νερό (αν αυτό είναι δυνατόν); Βρήκα στο YouTube καταστήματα που πωλούν CBD διαλυτή στο νερό και υποψιάζομαι ότι είναι κατά κάποιο τρόπο "κόλπο" με το διάλυμα στο οποίο βρίσκεται η CBD, αλλά πώς το κάνουν;

Ρωτάω γιατί η καθαρή "πόσιμη" Αιθανόλη κοστίζει πολύ εδώ λόγω φορολογικών λόγων (το αλκοόλ για κατανάλωση φορολογείται βαριά, οπότε φορολογούν και την Αιθανόλη για να μην την αγοράζουν οι άνθρωποι για να δημιουργήσουν τα δικά τους "moonshines"). Ίσως θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω μεθανόλη; Υποθέτω ότι θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω και κάποιο έλαιο όπως το Τολουένιο (;) αλλά σκεφτόμουν ότι ίσως είναι απλά φθηνότερο να χρησιμοποιήσω αντί αυτού αποσταγμένο νερό (στο οποίο το CBD δεν διαλύεται αρκετά καλά με αποτέλεσμα να παγιδεύεται το CBD μέσα στο ίδιο του το έλαιο και να μην αγγίζει το διάλυμα. Δυστυχώς δεν έχω θερμή πλάκα ανάδευσης, έχω θερμή πλάκα και μπάρα ανάδευσης αλλά είναι ξεχωριστές μονάδες).

Συγγνώμη αν κάνω ερωτήσεις για noob: Μόλις πρόσφατα άρχισα να ενδιαφέρομαι για τη χημεία και μακάρι να την είχα σπουδάσει αντί για αυτό που κάνω τώρα.
 
Last edited:

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Θα πρέπει να ελέγξετε το βιβλίο που γράφτηκε από τον "Michael Valentine Smith", ψευδώνυμο ενός άλλου γνωστού ψυχεδελικού χημικού και απλώς ενός φανταστικού χημικού σε όλους τους τομείς, με τίτλο Psychedelic chemistry (Ψυχεδελική χημεία). Γράφτηκε, πιστεύω, τη δεκαετία του '70. Έχει αρκετά πράγματα και για τη χημεία της κάνναβης... αυτά τα πράγματα δεν είναι καινούργια, ούτε και οι αναλογίες που ΚΑΤΑ κύριο λόγο έγιναν από την κυβέρνηση των ΗΠΑ.
είναι αστείο γιατί ταινίες όπως το Pineapple Express κάνουν να φαίνεται ότι η κυβέρνηση των ΗΠΑ ανέπτυξε το ισχυρότερο χόρτο στον κόσμο.
Γιατί να ασχοληθούν όταν είχαν χημικούς που δούλευαν πάνω στο D9-THCO! Θυμηθείτε ότι το μεγαλύτερο μέρος του Thco που πωλείται σε όλη την γκάφα είναι το d8-thco που είναι αρκετά πιο αδύναμο IME.
είναι ένα καλό βιβλίο για να το έχεις αν και, είμαι σίγουρος (καλά, το ξέρω) ότι τα πράγματα έχουν προχωρήσει αρκετά όσον αφορά κάποια από τα συνθετικά - είναι σαν το pihkal να είναι πλέον προφανώς ξεπερασμένο όσον αφορά τις διαθέσιμες πρόδρομες ουσίες - ως επί το πλείστον.
Νομίζω ότι πολλοί άνθρωποι βλέπουν ότι είναι "απλά Βράσιμο CBD σε ένα οξύ - οποιοδήποτε οξύ και παίρνετε 100% d9-THC - δεν λέω εσάς, αλλά iv είδε ηλίθιους στο Reddit που ρωτούσαν γι 'αυτό με 0 αναλυτικό εξοπλισμό - αυτό είναι το πράγμα που με φοβίζει για να δουλέψω πράγμα οποιοδήποτε κανναβινοειδές - είναι τόσο κολλώδες και γενικά ενοχλητικό! Έχω σκεφτεί να το κάνω αυτό ο ίδιος και στη συνέχεια το σκέφτηκα καλύτερα όταν συνειδητοποίησα ότι δεν υπάρχει κανένας τρόπος να ελέγξεις τι έχεις, εκτός αν είσαι συνδεδεμένος με ένα πανεπιστήμιο, βασικά.
Ο Χάμιλτον έχει ένα εξαιρετικό podcast μαζί του, παρεμπιπτόντως, μερικά πραγματικά ενδιαφέροντα πράγματα προκύπτουν κατά τη διάρκεια της συζήτησης των 2 ωρών.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Η υδατοδιαλυτή CBD είναι δυνατή, λαμβάνεται με τη δημιουργία συμπλόκων που αλλάζουν την αρχική ιδιότητα, για παράδειγμα, με β-κυκλοδεξτρίνες. Αυτό μπορεί να συζητηθεί σε άλλο θέμα, δεδομένου ότι αυτά τα σύμπλοκα δεν είναι κατάλληλα για την παραπάνω διαδικασία ισομερισμού.

Όσον αφορά τη χρήση μεθανόλης, τολουολίου (βενζολίου), είναι δυνατή, αλλά οι συνθήκες αντίδρασης θα είναι διαφορετικές. Υπάρχουν δεδομένα σχετικά με την ισομερίωση της CBD σε THC σε βενζόλιο + PTSA και δεδομένα σχετικά με τη χρήση μεθανόλης και υδροχλωρικού οξέος, καθώς και μεθανόλης και PTSA. Μπορούμε να πειραματιστούμε με διάφορους διαλύτες χαμηλού βρασμού και ισχυρά οξέα (το οξικό οξύ είναι σχετικά ασθενές, αλλά εξακολουθεί να είναι κατάλληλο).
 

MuricanSpirit

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 6, 2021
Messages
73
Reaction score
48
Points
18
Λοιπόν, θα αγοράσω σήμερα υδροχλωρικό οξύ (30%), αιθανόλη 93% (ή και 96%, δεν θυμάμαι), τολουόλιο και υδροξείδιο του νατρίου φαρμακευτικής προέλευσης. Έχω ήδη λίγο οξικό οξύ για τρόφιμα.

Και έχω 300 γραμμάρια CBD, το πάρτι μπορεί να ξεκινήσει! Για νομικούς λόγους δεν μπορώ να παράγω περισσότερες παρτίδες των 10g.

Προβολή συνημμένου 2212

Η ποιότητα φαίνεται να είναι καλή, σύμφωνα με το παρεχόμενο εργαστηριακό τεστ (μπορεί να ελεγχθεί online a με κωδικό QR) είναι πάνω από 99% αλλά θα μπορούσε να το έχει κόψει στο μεταξύ οπότε αποφάσισα να το αναμείξω με νερό (όταν αγοράζω noids από την Κίνα υπάρχουν πολλαπλά στρώματα της σκόνης π.χ. ένα μέρος της σκόνης μπορεί να φτάσει στον πυθμένα ενώ το άλλο μέρος ρέει πάνω από το νερό)..:

View attachment 2214

Μετά από περίπου 12h η CBD εξακολουθεί να μην λύνεται με νερό:

Προβολή συνημμένου 2213

Ο υποψήφιος για το βραβείο Νόμπελ Darknet Δρ. καθ. William Dampier, πείτε μου τι να κάνω και θα το καταγράψω ως βίντεο και θα μοιραστώ τη γνώση.

Ας "υποθέσουμε" ότι είμαι ηλίθιος...

Έχω έναν βιομηχανικό ανεμιστήρα (φτιαγμένο για να απομακρύνει τη θερμότητα κατά την καλλιέργεια cananbis). Είμαι σίγουρος ότι είναι αρκετός (περίπου 500L/s) γιατί δεν μπορείς να αναπνεύσεις με αυτό το πράγμα ανοιχτό.

Ο εξοπλισμός προστασίας εργαστηρίου θα φτάσει σήμερα:

  • Μάσκα (με αντικαταστάσιμα φίλτρα) με ενσωματωμένα γυαλιά (φαίνεται ότι θα κολλήσει στο πρόσωπό σας)
  • Κάποια φτηνά γυαλιά (τα οποία δεν μου δίνουν ασφαλές συναίσθημα)
  • Ανθεκτική στο νερό μάσκα για σκι (για να προστατεύει το δέρμα μου στο κεφάλι
  • Βαμβακερό σακάκι εργαστηρίου, αναζητώ ένα ανθεκτικό στα χημικά το οποίο να μπορεί να αφαιρεθεί μέσα σε δευτερόλεπτα όταν χρειαστεί
  • Γάντια νιτριλίου

Δεν χρειάζομαι αυτή την προστασία εφόσον δεν εργάζομαι με HCL, σωστά; Οπότε θα εκπαιδευτώ (θα αποκτήσω εργαστηριακή εμπειρία προστασίας) στην αρχή με μεθόδους ασφαλείς για τα τρόφιμα, όπως η μέθοδος με το ξύδι και θα προχωρήσω στη χρήση HCL.
 
Last edited:

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Αυτό που έχετε, ένα καθαρό υλικό της CBD, είναι υπέροχο! Ο χώρος εργασίας για τη χημεία πρέπει να βρίσκεται όσο το δυνατόν πιο κοντά στη θέση του ανεμιστήρα εξάτμισης. Συλλέξτε τους τοίχους στις πλευρές του χώρου εργασίας για να αυξήσετε την απόδοση τοπικά. Η εργασία με υδροχλωρικό οξύ δεν είναι πολύ επικίνδυνη αν χρησιμοποιούμε εξαερισμό εξάτμισης, γάντια και προσοχή. Πάρτε πιο λεπτά γάντια νιτριλίου για την ευκολία της εργασίας και αλλάξτε τα πιο συχνά σε περίπτωση μόλυνσης. Τα χοντρά γάντια μπορεί να δημιουργήσουν περισσότερα προβλήματα παρά ασφάλεια. Η χρήση μάσκας φίλτρου πλήρους προσώπου είναι ούτως ή άλλως μια καλή ιδέα. Στο ρόλο του προστατευτικού ρουχισμού για την εργασία, προσεγγίστε αρκετά την DuPoint Tyvek. Τέτοιες φόρμες ή παρόμοιες με αυτές μπορούν να αγοραστούν με περιθώριο κέρδους. Οι αδιάβροχες μπότες από καουτσούκ θα είναι η καλύτερη λύση για την προστασία των ποδιών. Εάν το υδροχλωρικό οξύ πήρε στο δέρμα, ξεπλύνετε με άφθονο νερό με σαπούνι. Αν έχουμε κάποια δερματική αντίδραση στο οξύ, δεν θα ήταν κακό να έχουμε πρόχειρα αντιισταμινικά. Αν ξαφνικά εμπνευστούμε έντονα ένα ζευγάρι υδροχλωρικού οξέος, τότε πραγματοποιούμε τον υπεραερισμό των πνευμόνων. 15 λεπτά βαθιά εισπνοή και εκπνοή, γρήγορα και συχνά, σε εξωτερικό χώρο. Αλλά γενικά, η εργασία με υδροχλωρικό οξύ δεν είναι τόσο επικίνδυνη όσο φαίνεται. Αν έχετε πολύτιμα μεταλλικά αντικείμενα στο χώρο εργασίας, σας συμβουλεύω να τα απομακρύνετε, καθώς υπάρχει κίνδυνος διάβρωσης από τους ατμούς του οξέος. Αυτές είναι γενικές συστάσεις, αλλά όσον αφορά τη συγκεκριμένη περίπτωσή μας το υδροχλωρικό οξύ στην αντίδραση δεν είναι τόσο πολύ, ώστε να ανησυχείτε γι' αυτό.
 
Last edited by a moderator:

MuricanSpirit

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 6, 2021
Messages
73
Reaction score
48
Points
18
Σας ευχαριστούμε.

Υποθέτω ότι η πιο φιλική αντίδραση για τους "πρωτάρηδες" είναι η "αντίδραση του οξικού οξέος", σωστά; Νομίζω ότι για λόγους ασφαλείας μέχρι να έχω αρκετή "εκπαίδευση" θα χρησιμοποιήσω αυτή.

Πρέπει να είναι παγωμένο, είναι δυνατόν να χρησιμοποιήσω υγρό οξικό οξύ (σε θερμοκρασία δωματίου);

Ας πούμε ότι βρισκόμαστε στο τέλος της αντίδρασης οπότε το ψύχουμε για να τη σταματήσουμε.

Τώρα μου μένει THC σε αιθανόλη αναμεμειγμένη με οξικό οξύ.

Πώς μπορώ να αφαιρέσω την αιθανόλη και το οξικό οξύ;

Θα δουλέψει αν το αφήσω απλά να παγώσει στους 0° (κανονικός καταψύκτης). Η αιθανόλη θα παραμείνει ακόμα υγρή, αλλά το οξικό οξύ θα πρέπει να γίνει στερεό στους 8°, ώστε να μπορώ απλά να το βγάλω, σωστά;

Αν θέλω να αφαιρέσω την αιθανόλη μπορώ απλά να το ζεστάνω στους 80° (προθερμασμένο και όσο το δυνατόν πιο επίπεδο για να αυξηθεί η μεγαλύτερη επαφή μεταξύ αιθανόλης και θερμού αέρα) για να εξατμιστεί η αιθανόλη;
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Αρχικά, ελέγξτε το ποσοστό του "οικιακού" οξικού οξέος. Μπορεί να χρειαστείτε λίγο περισσότερη αιθανόλη για να διαλυθεί, αν το οξύ είναι πολύ υδατικό. Φυσικά, χρησιμοποιούμε υγρό οξύ, στην περίπτωση του χημικά καθαρού παγωμένου οξικού οξέος, θα παγώσει σε κρυστάλλους στους 16*C, αλλά χρειαζόμαστε προθέρμανση. Ο διαχωρισμός του οξέος μετά την κατάψυξη είναι κακή ιδέα, η αλκοόλη θα το κρατήσει μέσα της. Σβήνουμε το υπόλοιπο του οξέος με ένα κορεσμένο διάλυμα αλκαλίου, και θα μετατραπεί σε υδατοδιαλυτό μεταλλικό άλας. Ένα πυκνό κορεσμένο υδατικό διάλυμα αλάτων και αλκαλίων θα επιτρέψει στο μείγμα να διαχωριστεί σε δύο στρώματα, το κατώτερο υδατικό στρώμα και το ανώτερο στρώμα του εκχυλίσματος αιθανόλης με THC. Διαχωρίζοντας το στρώμα αιθανόλης, μπορούμε να το εξατμίσουμε.
 

MuricanSpirit

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 6, 2021
Messages
73
Reaction score
48
Points
18
Σας ευχαριστούμε. Ποια ακάλη πρέπει να χρησιμοποιήσω; Έχω ανθρακικό νάτριο (και σύντομα θα έχω υδροξείδιο του νατρίου), πιστεύετε ότι αυτά θα λειτουργήσουν; Και πόση ακάλη χρειάζομαι ανά οξικό οξύ; Έχω την αίσθηση ότι η απάντηση μπορεί να μην είναι τόσο απλή όσο το "3mg σόδα / 1ml οξικό οξύ", οπότε πετάξτε μου κάποια διάλεξη για μένα (links) που πρέπει να διαβάσω πριν ξανακάνω τόσο χαζές ερωτήσεις.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Το υδροξείδιο του νατρίου θα ήταν η καλύτερη επιλογή σας. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ένα αρκετά συμπυκνωμένο διάλυμα 1 g αλκαλίου σε 2 ml νερού. Θα χρειαστούν περίπου 1,5 g υδροξειδίου του νατρίου ανά γραμμάριο CBD.
 
Last edited by a moderator:

MuricanSpirit

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 6, 2021
Messages
73
Reaction score
48
Points
18
Είχατε δίκιο, έπρεπε να αγοράσω και λίγο οξικό οξύ (98%)

Αυτό έχω κάνει μέχρι στιγμής:
  1. Ανακάτεψα 10g CBD σε 50ml αιθανόλης (96%) (διαλύθηκε πολύ γρήγορα). Χρησιμοποίησα ένα μικρό βάζο (το πλαστικό χρησιμοποιήθηκε μόνο όταν έπρεπε να μετρήσω τα ml).
  2. Το μετέφερα σε προθερμασμένο φούρνο στους 70° (η κυκλοφορία του αέρα ήταν απενεργοποιημένη.
  3. Χρειάστηκε λίγος χρόνος (περίπου 50 λεπτά) μέχρι το διάλυμα να φτάσει τους 70° C (το έλεγξα με μέτρηση θερμοκρασίας που στην πραγματικότητα προορίζεται για τον έλεγχο της θερμοκρασίας μπριζόλας σχάρας κ.λπ.)
  4. Προστέθηκαν 2ml οξικού οξέος.
  5. Παρέμεινε για περίπου 10 ώρες στο φούρνο. Έκτοτε ψύχθηκε σε θερμοκρασία δωματίου.
Υποτίμησα τη μυρωδιά. Καταστράφηκε ο φούρνος. Νομίζω ότι ξεφορτώθηκα τη μυρωδιά απλά λειτουργώντας το φούρνο στους 300° (είμαι πολύ χαρούμενος που μπορεί να καθαριστεί μόνος του).

Τώρα μου έμειναν 23ml αιθανόλης. Εξακολουθεί να μυρίζει πολύ άσχημα - δεν μυρίζω πλέον αιθανόλη αλλά μόνο οξικό οξύ. Αν θυμάμαι καλά μύριζε περισσότερο Αιθανόλη πριν αρχίσει η εξάτμιση. Έκανα κάτι λάθος;

Μακάρι να υπήρχε κάποιος τρόπος να το ελέγξω αν κάνει υψηλή...
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Μετά την προσθήκη οξικού οξέος, ήταν απαραίτητο να μετρηθεί το pH. Μην κάνετε αντίδραση στο φούρνο, είναι επικίνδυνο! Οι εξατμίσεις πρέπει να πηγαίνουν στον εξαερισμό της εξάτμισης. Πολύ επικίνδυνη η χρήση του φούρνου. Χρειαζόμαστε μια θερμή πλάκα και αναδευτήρα ιδανικά, χαρτί δείκτη.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Εάν ασχολείστε με την καλλιέργεια, τότε ελέγχθηκε η οξύτητα του εδάφους και το μείγμα των λιπασμάτων. Χρειάζεστε ένα βαθμονομημένο ηλεκτρονικό pH-μετρητή ή χαρτί με δείκτη pH. Με την προσθήκη οποιουδήποτε από τα παραπάνω οξέα, εστιάζουμε περισσότερο στο pH < 3, Δηλαδή, το χαρτί δείκτη πρέπει να είναι κόκκινο, όξινο. Στη συνέχεια, μπορούμε να έχουμε τη διαδικασία ισομερισμού όταν θερμαίνεται. Για τη θέρμανση, είναι προτιμότερο να χρησιμοποιείτε ανθεκτικό στη θερμότητα γυαλί και μαγνητικό αναδευτήρα. Θέρμανση μόνο υπό εξαερισμό ή με συμπυκνωτή ψύξης. Η εξάτμιση της αιθανόλης μπορεί να οδηγήσει σε ανάφλεξη. Ο πυροσβεστήρας στο χέρι θα ήταν μια καλή ιδέα.
 
Last edited by a moderator:

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Οπότε... Χρησιμοποιούμε τον υπαίθριο αέρα, χωρίς φούρνο, φούρνο μικροκυμάτων και παρόμοια σε αυτή την περίπτωση. Για θέρμανση υπό εξάτμιση, χρησιμοποιούμε θερμαντική πλάκα ή μαγνητικό αναδευτήρα. Όταν θερμαίνεται στην ηλεκτρική θερμαντική πλάκα αναδεύεται ένα γυάλινο ή τεφλόν ραβδί. Αν έχουμε μαγνητικό αναδευτήρα, στο κιτ υπάρχει ένας μαγνήτης τεφλόν για ανάδευση. Σε αυτή την περίπτωση, για την αντίδραση, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μια γυάλινη φιάλη με επίπεδο πυθμένα και συμπυκνωτή.
ZKUnrgP7sq
7W5NCSzXFU
6m4eA2l0fv


Με συμπυκνωτή παλινδρόμησης χωρίς ψύξη η εξάτμιση θα πετάξει παραπάνω και θα είναι ασφαλέστερη. Με ψύξη του συμπυκνωτή, μπορούμε να κάνουμε μια αντίδραση, χωρίς ψύξη - εξάτμιση της αιθανόλης.
HGuJ7E4XRT

Περίπου, αυτό θα πρέπει να είναι χαρτί δείκτη μετά την προσθήκη οξέος στο μείγμα της αντίδρασης.
Η αιθανόλη βράζει περίπου στους 80 *C, δεν πρέπει να την αφήσουμε να εξατμιστεί τελείως νωρίτερα. Πλήρη εξάτμιση της αλκοόλης μπορούμε να παραδεχτούμε μόνο μετά την προσθήκη αλκαλικού νερού και το διαχωρισμό της αλκοόλης από το μείγμα. Αυτό που πήρατε σαν μια ανεπιτυχής εμπειρία, αποθηκεύστε για περαιτέρω δράση. Η οξεική οσμή πρέπει να απομακρύνεται κατά την επεξεργασία με αλκαλικό διάλυμα.
 
Last edited by a moderator:

MuricanSpirit

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 6, 2021
Messages
73
Reaction score
48
Points
18
Εντάξει, υποθέτω ότι ήμουν τυχερός τότε και ή 27ml δεν ήταν αρκετά.

Θα προσπαθήσω να φτιάξω μόνος μου ένα εργαστήριο με εξοπλισμό καλλιέργειας κάνναβης (Ive got a 1.2mx1.2mx2m tent and 1.2m round table and I guess they just add up perfectly. Μπορώ να το ανοίξω από τη μία πλευρά εντελώς και να δουλέψω ουσιαστικά από έξω. (Δεν θα έμενα στη σκηνή) Ο ανεμιστήρας θα απομακρύνει/αντλήσει τον αέρα από τη σκηνή (στην καλύτερη περίπτωση όλη η τεχνολογία π.χ. προσαρμογείς ρεύματος κλπ. είναι έξω από τη σκηνή).


Τι πιστεύετε ότι είναι καλύτερο για να αντλεί τον αέρα από τη σκηνή (ο ανεμιστήρας είναι φυσικά έξω, η τεχνολογία εκτίθεται λιγότερο από το εσωτερικό). Θα χρησιμοποιήσω ένα φίλτρο άνθρακα σε αυτόν τον σωλήνα που αντλεί (έτσι τα χημικά πρέπει πρώτα να μπουν στο φίλτρο πριν περάσουν από τον ανεμιστήρα που σπρώχνεται στον επόμενο σωλήνα που οδηγεί προς τα έξω).

Το πρόβλημα είναι ότι ο ανεμιστήρας _μπορεί_ να έχει διαρροή (δεν πρέπει να συμβεί) οπότε υποθέτω ότι για την ασφάλειά μου είναι καλύτερα να βάλω τον ανεμιστήρα μέσα στη σκηνή και απλά να τον προστατεύσω με κάποια ταινία από την επαφή με τα χημικά (?).

Φανταστείτε το ως εξής:

RtXGkmy2dK

Αλλά ο ανεμιστήρας θα είναι έξω. Δεν θα υπήρχε περιστρεφόμενος ανεμιστήρας στο εσωτερικό (γωνία). Καμία μεγάλη λάμπα. Αυτές οι λάμπες έχουν συνήθως σχοινιά που μπορούν να ρυθμιστούν σε διαφορετικά μήκη (έτσι ώστε να μπορείτε να ελέγξετε την απόσταση από το πόλαντ). Θα τα χρησιμοποιούσα αυτά για να ελέγχω την απόσταση από την εξάτμιση.
Απλά φανταστείτε το με ένα τραπέζι στο εσωτερικό και ύψος 2m.

Πιστεύετε ότι είναι εντάξει να έχουμε τεχνολογία μέσα σε αυτό;

Ίσως θα πρέπει να μεταφέρουμε αυτό το σχόλιο εδώ στο "Tent home lab";


Υ.Γ. Μόλις δημοσιεύσαμε την ίδια στιγμή. Ναι, θα αγοράσω μια θερμή πλάκα ανάδευσης.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Ναι, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τη "χημική σκηνή", το "κουτί ανάπτυξης" για τους σκοπούς μας. Αυτό εφαρμόζεται συχνά. Ένα πτυσσόμενο τουριστικό τραπέζι μπορεί να γίνει χώρος εργασίας σε μια σκηνή. Τις παρακάτω ενέργειες προσπαθείτε να τις συντονίσετε μαζί μας εκ των προτέρων, ώστε να μη δημιουργηθούν επικίνδυνες καταστάσεις.
 
Last edited by a moderator:

MuricanSpirit

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 6, 2021
Messages
73
Reaction score
48
Points
18
Χρειάζομαι πυγμάχο για να φτιάξω ένα ασφαλές περιβάλλον... π.χ. δύο ανεμιστήρες με φίλτρο άνθρακα (ο ένας κάτω από το τραπέζι) και κάποιο αποθηκευτικό χώρο κάτω από το τραπέζι. Πυροσβεστήρας επίσης. Έχω ήδη πάρει μερικούς σωλήνες όπως αυτός που έδειξες στη φωτογραφία - 2 με έναν ευθύ γυάλινο σωλήνα και 2 με έναν σπειροειδή σωλήνα στο εσωτερικό. Έχω μια αντλία για να ψύχω τον σωλήνα.

Φυσικά γάντια στο εσωτερικό και στο εξωτερικό.

Τι άλλο πρέπει να ελέγξω για ένα ασφαλές εργαστηριακό περιβάλλον στο σπίτι; Προστασία από κοψίματα- Τεχνική εξωτερικά- Πυροσβεστήρας- Γάντια- Εξοπλισμός ασφαλούς εργαστηρίου για χημικά (γυαλιά, μάσκα αερίων, μπουφάν και παντελόνι ασφαλές για χημικά, παπούτσια/πλαστικές μπότες, μάσκα του σκι για προστασία από το νερό κ.λπ.) Τι άλλο;

Παρακολούθησα κάποια βίντεο στο youtube "Η χημεία είναι επικίνδυνη" π.χ. Μόλις πριν από 10 λεπτά έμαθα πώς να βγάζω σωστά/ασφαλώς τα γάντια. Μιλάτε με έναν απολύτως ηλίθιο εδώ.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Έχετε συμπυκνωτή παλινδρόμησης; Μπορείτε να δείξετε τη φωτογραφία; Υπάρχουν φιάλες τότε;
 
Last edited by a moderator:

MuricanSpirit

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 6, 2021
Messages
73
Reaction score
48
Points
18
Refulx = Επιστρέφει τις σταγόνες πίσω το στο διάλυμα θέρμανσης; Όχι, δεν τα έχω αυτά.

Αλλά έχω 2 τέτοια:
JQKSLAHJt3


Και 2 με σπειροειδή σωλήνα στο εσωτερικό.


Δεν έχω φιάλες επειδή δουλεύω μόνο με βάζα. Σκέφτομαι να μετονομαστώ σε Jarry.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
514
Reaction score
278
Points
63
Jarry, παρακαλώ προσπαθήστε να προσθέσετε κάποιο πώμα από καουτσούκ με τρύπα στο εσωτερικό για να ταιριάζει στον συμπυκνωτή σας.
 
Top