DMT και άλλες συνθετικές ερωτήσεις σχετικά με τρυπταμίνες....παρακαλούμε να βοηθήσετε...

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Όσον αφορά αυτό το σύνθετο, δεδομένου ότι κομμάτια του προϊόντος γίνονται κόκκινα, δεν θα είχε νόημα αντί να πάμε κατευθείαν στην προσθήκη διαλύματος KOH σε αυτό, να το προσθέσουμε σε ένα διάλυμα οξικού οξέος 5-7% - να πρωτονίσουμε το DMT, στη συνέχεια να το απολινώσουμε με, καλά ό, τι λειτουργεί, πιθανώς ξυλόλιο (το εξάνιο δεν λειτούργησε για μένα) και στη συνέχεια να το αποστείλουμε και ΜΕΤΑ να πάμε στη βάση και να εκχυλίσουμε με το DCM;
Στη συνέχεια, κάντε μια εκ νέου εκχύλιση από το επτάνιο; Μετά στην κατάψυξη τελικά, δεδομένου ότι δεν μπορώ να κάνω αρνητική πίεση για πολλή ώρα, καθώς κάνει θόρυβο!

Το έλαιο που καταλήγω ΜΕΤΑ το re-x είναι πραγματικά ενοχλητικό και το μεγαλύτερο μέρος του προϊόντος.

Είτε το παραπάνω - Ή υποθέτω ότι θα μπορούσα να το ξανακάνω με κάτι άλλο, όπως αλκοόλ; Δεν ξέρω, απλά φαίνεται ότι δεν γίνονται πολλά στην "επεξεργασία" για να απαλλαγούμε από οποιοδήποτε από τα σκατά που μετατρέπουν το DMT μου σε κόκκινο για μέρες και παίρνουν γαμημένες αιώνες για να στερεοποιήσουν μια γλίτσα που δεν θέλει να "δέσει" - πρέπει να υπάρχει ένας ευκολότερος τρόπος lol

Τώρα δεν είμαι ειδικός χημικός αλλά κάνω κάποιες απλές αρχές lol

Έχω επίσης πολλή τρυπταμίνη για να κάψω ή να πετύχω, αλλά όχι άλλα μεγαλύτερα πειράματα μέχρι να μπορέσω να το διευθετήσω σε μικρή κλίμακα τώρα. Είναι άσκοπο... πρέπει να δουλέψω ακριβώς πόσο επτάνιο λένε οι άνθρωποι όταν λένε ΠΟΛΛΑ. Χρησιμοποιώ πιθανότατα 20-40 φορές την ποσότητα επτανίου όσο υπάρχει πετρέλαιο για να κάνω re-x.

Επίσης, δεν είμαι ξεκάθαρος, ζεσταίνω το λάδι με το επτάνιο από το κρύο ή ρίχνω το επτάνιο που βράζει πάνω στο λάδι και μετά αρχίζω να ζεσταίνω και να ανακατεύω σε ένα ξεχωριστό ποτήρι ζέσεως;
 

mescalito10

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 8, 2024
Messages
12
Reaction score
12
Points
3
Τι defat; Δεν υπάρχει λίπος, καθώς δεν πρόκειται για φυτικό εκχύλισμα. Ή κάνετε την αντίδραση σε μια βρώμικη κατσαρόλα με λίγο μαγειρικό λάδι που έχει απομείνει;

Λες ότι κοκκινίζει, αυτό είναι φυσιολογικό αν το αφήσεις στον αέρα.

Εκχυλίζετε με DCM και στη συνέχεια εξατμίζετε το DCM όσο το δυνατόν περισσότερο. Στη συνέχεια προσθέτεις στην ίδια φιάλη αρκετή ποσότητα νάφθας/επτανίου, όλα γίνονται με ανάδευση, και την εξάτμιση του DCM και τώρα προσθέτεις τον διαλύτη ανακρυστάλλωσης.

Τώρα, υπάρχει κάποια γλίτσα στην καυτή νάφθα σου που δεν θέλει να διαλυθεί, είτε φιλτράρεις αυτή τη μαλακία είτε αδειάζεις προσεκτικά τη νάφθα, ώστε να μην χύσεις αυτή τη γλίτσα μαζί με το υγρό.

Αφού βγάλετε αυτό το πράγμα και το βάλετε σε ένα ποτήρι, μετά παγώσετε κατακρημνισμένη όλη την ουσία, και υπάρχει κάποιο κίτρινο ή άσπρο λάδι στον πάτο, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ένα χάκερ. Αδειάστε τη χρησιμοποιημένη νάφθα σε ένα καθαρό μπουκάλι. Πάρτε το πιάτο σας, χωρίς νάφθα τώρα, και αφήστε το να στεγνώσει λίγο. Ξύστε το και μεταφέρετε τα πάντα σε ένα νέο ποτήρι ζέσεως, θερμάνετε αυτό το ποτήρι ζέσεως ανακατεύοντας μέχρι να αρχίσετε να μυρίζετε dmt, το μεγαλύτερο μέρος του διαλύτη που έχει απομείνει θα εξατμιστεί σε αυτό το μικρό χρονικό διάστημα. Αυτό το καυτό υγρό DMT μπορείτε να το ρίξετε σε ένα ακόμη γυάλινο δοχείο, καθώς κρυώνει, θα μετατραπεί σε λευκό έως ελαφρώς κίτρινο κερί, μπορείτε να το ξύσετε αφού κρυώσει και να το κάνετε λεπτή σκόνη με μια κοφτερή λεπίδα.

Συσκευάστε τη σκόνη σε μια αεροστεγή σακούλα, ώστε να μην κοκκινίσει.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Εντάξει, ναι, όλα αυτά βγάζουν νόημα.
Θέλω να πω ότι έχω ακούσει να μιλούν για απολίπανση στην επεξεργασία από αυτή την αντίδραση - μου φάνηκε όντως περίεργο, αλλά ταυτόχρονα ο Χάμιλτον ξέρει γενικά για τι πράγμα μιλάει - όπως και οι καλεσμένοι του.
Είναι παράξενο - ίσως αυτός (ο αυτοδίδακτος χημικός που έπαιρνε τη συνέντευξη) δεν εννοούσε defat και έκανε λάθος στον όρο (ήταν αυτοδίδακτος χημικός αλλά iv έψαξα τις συνθέσεις για τις οποίες μιλούσε και δεν ήταν καμιά μαλακία)

Όπως και να έχει, αυτό είναι ένα αρκετά ιδιοφυές hack που δεν θα το είχα σκεφτεί! Είναι λοιπόν αυτό το διαυγές έλαιο που μου μένει στον πάτο απλά DMT με ίχνη επτανίου που δεν μπορώ να βγάλω από αυτό;

Επίσης, συνειδητοποίησα - γιατί στο καλό το κάνω αυτό σε ένα τόσο μαζικά υπερμεγέθη RB με πολλά περιθώρια χώρου που αφήνουν για τον αέρα;... δεν είναι ιδανικό, συνειδητοποιώ.

Επίσης ΔΕΝ συνειδητοποίησα ότι έπρεπε να αναδεύεται συνεχώς λίγο πολύ από το σημείο που εκχυλίζεις την κίτρινη "γλίτσα" με DCM - αυτό μπορεί κάλλιστα να επηρέασε τα πράγματα.

Και μόνο 1 ακόμη πράγμα - χαίρομαι πραγματικά που είπατε νάφθα/επτάνιο, καθώς το επτάνιο είναι αρκετά ακριβό σε αυτή τη χώρα (δεν ξέρω αν είναι επειδή μπορούσα να βρω μόνο n-επτάνιο ή αν αυτό δεν κάνει καμία διαφορά), αλλά iv φορτία φρέσκιας, αποξηραμένης νάφθας. Καταλαβαίνω ότι δεν είναι το ίδιο πράγμα - μην με παρεξηγήσετε, ωστόσο, είναι παρήγορο να ξέρω ότι σε μια δύσκολη στιγμή μπορώ ακόμα να το χρησιμοποιήσω.

Εντάξει, λοιπόν, πολλά να δουλέψω! Ευχαριστώ για τις συμβουλές, σοβαρά.

Η σύνθεση MiPT ήταν μια αποτυχία - καλά, καλύτερα να το θέσω, η επεξεργασία ήταν μια αποτυχία, αλλά ηλίθια προσπάθησα να το κάνω αργά το βράδυ, ενώ δεν σκεφτόμουν πραγματικά καθαρά, αλλά ταυτόχρονα ήξερα ότι είχα έναν υδραυλικό που ερχόταν σήμερα χαχα
Υποθέτω ότι ας μείνουμε σε ένα πράγμα κάθε φορά!

Αντιμετωπίζει κανείς άλλος τέτοιου είδους ηλίθια σενάρια; Μάλλον φταίω μόνο εγώ και ο κακός μου προγραμματισμός και η γαμημένη διαχείριση της ζωής μου....
Μην με παρεξηγήσετε, δεν θα άφηνα ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ να δει κάποιο γυάλινο σκεύος ή οτιδήποτε δεν μπορώ να βάλω μαζί με τα πράγματα της ζωγραφικής μου, είναι απλά το συνεχές βγάζω, βάζω, βγάζω κλπ κλπ - μετακομίζω σύντομα σε μεγαλύτερο μέρος οπότε ίσως έχω χώρο ακόμα και για ένα μόνιμο εργαστήριο!
Τέλος πάντων, μια ματιά στην ανοησία της ζωής μου! Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο χρειάζομαι την DMT και άλλα ψυχεδελικά, επειδή κάθε άλλη φορά που τα έβγαλα από το τραπέζι με τις βενζοδιαζεπίνες και τα οπιούχα να έχουν ήδη φύγει από το τραπέζι, απλά δεν λειτουργεί για μένα.

Έχω περάσει μερικές από τις πιο άγριες αποσύρσεις που έρχονται από αυτά τα βενζοφάρμακα και το μέρος αυτού του ταξιδιού όπου χρησιμοποίησα ψυχεδελικά έναντι του μέρους όπου δεν χρησιμοποίησα είναι δραστικά διαφορετικό. Πρόκειται περισσότερο για μια αίσθηση ότι αισθάνομαι σαν να επαναφέρει τον εγκέφαλό μου με κάποιο τρόπο - ιδιαίτερα τα μακρύτερα ταξίδια, φαίνεται να έχουν πολύ μεγαλύτερη μεταλαμπάδευση, αλλά υπάρχει κάτι σχετικά με την DMT και τους κόσμους που με μεταφέρει...

Έχω πιθανώς 450 γραμμάρια τρυπταμίνης και θα δουλέψω σε πολύ μικρότερη κλίμακα μέχρι να το καταλάβω καλύτερα... οπότε υπάρχει αρκετός χρόνος για βελτίωση! lol

Βασικά ήθελα να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με το πότε καταναλώνετε n,n-DMT. Κάποιος μου είπε αχ δεν βρίσκω το κάπνισμα τόσο σπουδαίο και περιέγραψε να κάθεται με τα μάτια του ανοιχτά.
Κάθε φορά που καπνίζω DMT τα άσχημα ταξίδια ήταν όταν iv ξέχασα να κλείσω τα μάτια μου και απλά δεν μπορώ να δω ή νομίζω ότι βλέπω τα χέρια μου σαν να μετατρέπονται σε ρίζες και είναι βαθιά ανησυχητικό, αλλά βρίσκω ότι μόλις κλείσω τα μάτια μου, είναι πολύ λιγότερο συγκεχυμένο και τρομακτικό - για να μην υπάρχει καλύτερη λέξη. Απλά αναρωτήθηκα για τις εμπειρίες όλων σας!
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Μόλις συνειδητοποίησα ότι θα έπρεπε να είχα πει ότι δεν ξέρω πώς μυρίζει η DMT χα
🤥
Στην πραγματικότητα αυτό ήταν κάτι που παρατήρησα πρώτα για την τρυπταμίνη - είναι παρόμοια πλαστική μυρωδιά.
Μήπως το 5-meo-t ή το 5-meo-DMT μυρίζει και έχει γεύση σαν σκατά επίσης; Iv κάπνισε 5-MEO-DMT πίσω όταν ο πρώτος μου ποτέ RC πωλητής (ο οποίος βασικά απλά πουλούσε προϊόντα shulgins) από τον Καναδά, αλλά αυτό ήταν μάλλον σαν το 2005 ή κάτι τέτοιο; Δεν μπορώ πραγματικά να το θυμηθώ - δεν θυμάμαι ότι ήταν τρελό οπτικό σαν DMT αυτό είναι 100% σίγουρο. Αυτό ήταν πριν μάθω ότι μπορούσες απλά να το εξαγάγεις.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Α, και κάτι ακόμα, συγγνώμη παιδιά...

αν προσπαθήσω να αλατίσω την DMT ελεύθερης βάσης που έχω χρησιμοποιώντας ακετόνη και φουμαρικό οξύ, θα τραβήξει την πρόσμειξη μαζί της; Σίγουρα όχι, σωστά;

Θέλω πραγματικά να δοκιμάσω την πιθανώς πιο αργή έναρξη μιας υποδόριας ένεσης ή ακόμη και τη διαφορά μεταξύ αυτής και μιας ένεσης IM, αλλά ΟΦΕΙΛΩΣ πρέπει να είναι λευκά και καθαρισμένα μέρη πριν το κάνω αυτό...
 

mescalito10

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 8, 2024
Messages
12
Reaction score
12
Points
3
Φίλε μου μην το κάνεις αυτό, απλά πάρε harmalas ή κάποιο άλλο maoi και φάε αν θέλεις ένα πιο αργό ξεκίνημα, πιο μαλακό ταξίδι. Ή φάτε harmalas και στη συνέχεια πάρτε μικρά tokes από dmt διαλυμένο σε υγρό ατμίσματος κατευθείαν από έναν ατμοποιητή.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Γιατί όχι; Προσωπική προκατάληψη κατά της έγχυσης;
Δεν θέλω να δεσμευτώ σε ένα ταξίδι pharmhuasca επειδή είναι Looong, αλλά είμαι ιστορικά συνηθισμένος στην ένεση πολύ λιγότερο καθαρών ναρκωτικών - αχ και πολύ πιο επικίνδυνα και εθιστικά.
Είναι μια ROA που φαίνεται ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ενδιαφέρουσα....δεν έχετε διαβάσει τις εκθέσεις του shulgin; Ή άλλους, εφόσον μπορώ να το πάρω αρκετά καθαρό... αυτό θα ήταν η κύρια ανησυχία μου, αλλά και πάλι έχοντας πει ότι iv πυροβόλησε (σε μυς) κάποια HORRIBLE ηρωίνη του δρόμου στην εποχή μου!
Δεν λέω ότι κάποιος άλλος το κάνει, ή το συγχωρεί, αλλά είναι η προτιμώμενη ROA μου.
Επιπλέον, δεν υπάρχει προσθήκη ενός πρόσθετου μορίου - το οποίο τελικά ΘΑ άλλαζε την αίσθηση.
Στην πραγματικότητα αγόρασα ένα συριακό εκχύλισμα σίκαλης στο eBay και το έχω πάρει πριν από το κάπνισμα, αλλά ειλικρινά; Δεν έκανε τίποτα... και είναι γνωστό ότι είναι ενοχλητικό να εκχυλίζεις, απ' όσο γνωρίζω. Πολύ λίπος προφανώς (αυτή τη φορά είναι λίπος!)
Θα έλεγα ότι ένα από του στόματος ROA είναι το λιγότερο αγαπημένο μου.
Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο θέλω να βρω έναν τρόπο σύνθεσης του DET από την τρυπταμίνη μέσω αναγωγικής αμινοποίησης....it μοιάζει με ένα φανταστικό φάρμακο!
Θα ξαναδοκιμάσω το MiPT κάποια στιγμή....

Επίσης, δεν θα δοκιμάσω να το αλατίσω κατευθείαν το πιθανότερο, αλλά θα αλατίσω μερικά από τα κόκκινα σκατά ελπίζοντας να τα απαλλάξω από το χρώμα.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Δεν ισχύει το σκεπτικό μου ότι η εκχυλισμένη από φυτά DMT δεν έχει πάρει ποτέ αυτό το χρώμα όταν τοποθετείται στην ίδια ακριβώς μπανιέρα. Εντάξει, δεν είναι η καλύτερη επιλογή αποθήκευσης, εκτός αν είναι εντελώς συσκευασμένο, αλλά και πάλι, σίγουρα αν αυτό γίνεται κόκκινο και το εκχυλισμένο πράγμα δεν έχει γίνει ποτέ, πρέπει να υπάρχει κάποιο είδος ακαθαρσίας εκεί μέσα;
Ή μήπως η συνθετική DMT αντιδρά διαφορετικά ΕΠΕΙΔΗ είναι πιο καθαρή και επομένως ίσως λιγότερο προστατευμένη και δεσμευμένη σε πράγματα όπως τα λίπη, όπως μπορεί να είναι το εκχυλισμένο υλικό;
Απλά φαίνεται παράξενο αυτό είναι όλο...
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Γι' αυτό κάνω άλλη μια προσπάθεια....

Το ξεκίνησα χθες το βράδυ με 10 γραμμάρια τρυπταμίνης. Κατέληξα να το αφήσω στο υδατόλουτρό μου αλλά όχι ενεργοποιημένο και στη συνέχεια το έβαλα στην πρίζα και έβαλα μια πετσέτα τσαγιού από πάνω (με σκοπό να το σβήσω σήμερα το πρωί).

Έτσι πήγα στο κρεβάτι, άρχισα να παρασύρομαι και "WEEE WEEE WEEE WEEE WEEE!!!!! - ο γαμημένος συναγερμός πυρκαγιάς συνέχισε να χτυπάει!

Υποθέτω ότι θα έπρεπε να το είχα σβήσει αμέσως, γιατί όταν πήγα να το σβήσω σήμερα το πρωί δεν συνέβη τίποτα;
Δεν είμαι ακριβώς σίγουρος για το γιατί....so αν κάποιος θα μπορούσε να με διαφωτίσει θα ήταν χρήσιμο.
Την τελευταία φορά ο συναγερμός πυρκαγιάς όντως χτύπησε όταν έσβηνε στους 35c - βλέποντας ότι είναι ανιχνευτής θερμότητας και CO, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος γιατί η παραγωγή υδρογόνου (αν και επικίνδυνο αν είναι κλειστό - που ποτέ δεν είναι), γιατί αυτό να έχει ενεργοποιήσει τον συναγερμό πυρκαγιάς μου Ή είναι απλά σύμπτωση και ο συναγερμός πυρκαγιάς μου χρειάζεται αλλαγή;
Την τελευταία φορά που χτύπησε, έσβηνε στο υδατόλουτρο, ενώ ήμουν σε ένα διαφορετικό δωμάτιο ατμίζοντας DMT - έτσι ειλικρινά, δεν είμαι σίγουρος αν ήταν ο πλαστικός ατμός τύπου από το DMT από τον ανιχνευτή καπνού στο σαλόνι Ή αν η παραγωγή υδρογόνου ενεργοποίησε τον ανιχνευτή της κουζίνας. Πολύ περίεργο και με έχει τρομάξει πάρα πολύ μερικές φορές τώρα!!!

Δεύτερον - Μόλις έκανα όλη την βασικοποίηση, την προσθήκη DCM και την εξαγωγή και διαπίστωσα ότι μετά την βασικοποίηση και την προσθήκη σε ένα χωνί sep, πρόσθεσα λίγο DCM και αφού γύρισα ανάποδα και εξαερίστηκα, τα σταγονίδια DCM (τώρα κίτρινο χρώμα) βυθίστηκαν όλα στον πυθμένα δείχνοντας δύο στρώματα. Ταυτόχρονα, στο άλλο στρώμα, υπήρχαν κάποια λευκά κομμάτια που έμοιαζαν με μικρούς κρυστάλλους ή με γαλάκτωμα.
Έτσι συνέχισα να προσθέτω DCM και τελικά έφτασα στο σημείο όπου φαινόταν να αναποδογυρίζει - iv δεν το είχα ξαναδεί αυτό, το DCM (το οποίο τώρα δεν ήταν καθόλου κίτρινο και φαινόταν σαν να περιείχε το γαλάκτωμα) παρέμεινε στο επάνω στρώμα.
Δεν το έχω ξαναδεί αυτό να συμβαίνει και με μπέρδεψε - αποστράγγισα το αρχικό RM που είχε απομείνει σε ένα "δοχείο σκουπιδιών" και στη συνέχεια αποστράγγισα το περίεργο είδος DCM που έμοιαζε με λιπαρό σε ένα άδειο μπουκάλι για απόσταξη και επαναχρησιμοποίηση.

Δεν έχω ΚΑΜΙΑ ιδέα για το τι ήταν αυτό το λευκό σκατό που επέπλεε στο μείγμα όταν πρόσθεσα για πρώτη φορά τη βάση - δεν ήμουν σίγουρος αν ήταν KOH που είχε εν μέρει συντριβεί και έτσι δεν ήθελα καθόλου στο τελικό DCM που μειώνεται επί του παρόντος υπό ανάδευση και ένα μικρό μικρό μικρό κομμάτι θερμότητας.

Επίσης, γιατί το DCM άρχισε να βυθίζεται στον πυθμένα του χωνιού διαχωρισμού και στο τέλος βρέθηκε στην κορυφή;
Θα μπορούσε να είναι ότι η παραλαβή της DMT μαζί με ό,τι σκουπίδια ξεφορτωνόμαστε στο ρεξ του επτανίου, της δίνει "βάρος" και έτσι βυθίζεται.
Ίσως αφού είχα προσθέσει 3x25ml μερίδες, δεν υπήρχε DMT για να βγάλω από το RM και έτσι απλά κάθισε στην κορυφή;

Αυτή είναι πραγματικά η πρώτη φορά που δίνω μεγάλη προσοχή και γράφω σημειώσεις για να είμαι ειλικρινής.....

Νομίζω ότι η απόδοσή μου μέχρι στιγμής είναι περίπου 1% χαχαχαχα

Θα τα καταφέρω!

Εξακολουθώ να το βρίσκω γαμημένα περίεργο ότι το DCM ξεκίνησε να είναι το κάτω στρώμα και μετά απλά σταμάτησε να βυθίζεται και κάθισε από πάνω!!!

Όπως και να έχει, φαίνεται ότι το DCM έχει τελειώσει την εξάτμιση (χρησιμοποιώντας έναν ανεμιστήρα και ανακατεύοντας), οπότε θα πάω re-x
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Εντάξει, λοιπόν, έχω διαβάσει λίγο τους φίλους μου....
Κάποιος είπε, τι λίπη θα ήταν εκεί μέσα, γιατί να κάνουμε ένα βήμα απολίπανσης μετά την οξίνιση;
Αυτό βρήκα...


Σε μια αντίδραση αναγωγικής αμίνωσης που περιλαμβάνει τρυπταμίνη, φορμαλδεΰδη και βορειοϋδρίτη νατρίου, συχνά εκτελείται ένα βήμα απολίπανσης για την απομάκρυνση μη πολικών προσμίξεων που μπορεί να παρεμβαίνουν στην αντίδραση ή να μολύνουν το τελικό προϊόν. Ακολουθεί μια λεπτομερής περιγραφή του γιατί αυτό το βήμα είναι απαραίτητο και τι είδους "λίπη" (μη πολικές ενώσεις) μπορεί να υπάρχουν:

### Γιατί να εκτελεστεί το βήμα απολίπανσης:

1. **Απομάκρυνση μη πολικών προσμίξεων: **
- Κατά τη διάρκεια της σύνθεσης, μπορεί να υπάρχουν μη πολικές προσμίξεις, όπως μη αντιδρώσα τρυπταμίνη, τυχόν οργανικά υποπροϊόντα ή υπολείμματα από προηγούμενα στάδια. Αυτές οι προσμίξεις μπορούν να επηρεάσουν την καθαρότητα και την απόδοση του τελικού προϊόντος.

2. **Βελτίωση της καθαρότητας του προϊόντος: **
- Η αφαίρεση αυτών των μη πολικών ουσιών εξασφαλίζει ότι το επιθυμητό προϊόν λαμβάνεται σε καθαρότερη μορφή. Αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό για τον αναλυτικό χαρακτηρισμό και τις επακόλουθες εφαρμογές όπου η υψηλή καθαρότητα είναι ζωτικής σημασίας.

3. **Βελτίωση της αποδοτικότητας της αντίδρασης:**
- Με την απομάκρυνση ουσιών που ενδέχεται να παρεμποδίζουν την αντίδραση, μπορείτε να βελτιώσετε την αποτελεσματικότητα και την εκλεκτικότητα της διαδικασίας αναγωγικής αμίνωσης. Οι μη πολικές προσμίξεις μπορούν μερικές φορές να δράσουν ως αναστολείς ή να αντιδράσουν με τα ενδιάμεσα προϊόντα, οδηγώντας σε παράπλευρες αντιδράσεις.

### Τι "λίπη" μπορεί να υπάρχουν:

1. **Δεν έχει αντιδράσει η τρυπταμίνη:**
- Η ίδια η κρυπταμίνη είναι σχετικά μη πολική και μπορεί να μην αντιδράσει πλήρως με τη φορμαλδεΰδη. Οποιαδήποτε εναπομένουσα τρυπταμίνη θα θεωρηθεί μη πολική πρόσμειξη.

2. **Οργανικά υποπροϊόντα:**
- Κατά τη διάρκεια της αναγωγικής αμίνωσης, οι πλευρικές αντιδράσεις μπορούν να παράγουν διάφορα οργανικά παραπροϊόντα. Αυτά τα παραπροϊόντα μπορεί να είναι μη πολικής φύσης και πρέπει να απομακρυνθούν για τον καθαρισμό της αμίνης-στόχου.

3. **Υπολειπόμενοι διαλύτες:**
- Εάν οι οργανικοί διαλύτες (όπως αυτοί που χρησιμοποιούνται για τη διάλυση της τρυπταμίνης ή τη διευκόλυνση της αντίδρασης) δεν απομακρυνθούν πλήρως, μπορεί να συμβάλουν στη μη πολική περιεκτικότητα του μείγματος.

4. **Ενδιάμεσες ενώσεις:**
- Τα ενδιάμεσα είδη που σχηματίζονται κατά τη διάρκεια της αντίδρασης και δεν συνεχίζουν να σχηματίζουν το επιθυμητό τελικό προϊόν μπορεί επίσης να είναι μη πολικά. Για παράδειγμα, τα ενδιάμεσα προϊόντα που σχηματίζονται από τα στάδια μερικής αναγωγής ή συμπύκνωσης μπορεί να είναι μη πολικά και πρέπει να εκχυλίζονται.

### Τυπική διαδικασία Defat:

- Το στάδιο defat περιλαμβάνει συνήθως πλύση του μίγματος της αντίδρασης με μη πολικό διαλύτη, όπως εξάνιο, πετρελαϊκό αιθέρα ή παρόμοιο διαλύτη.
- Ο μη πολικός διαλύτης διαλύει επιλεκτικά και εκχυλίζει τις μη πολικές προσμίξεις από το μείγμα αντίδρασης, αφήνοντας πίσω το πιο πολικό προϊόν στην υδατική ή πολική οργανική φάση.
- Μετά το διαχωρισμό, το μη πολικό στρώμα (που περιέχει τις προσμίξεις) απορρίπτεται και το πολικό στρώμα (που περιέχει το προϊόν) διατηρείται για περαιτέρω επεξεργασία και καθαρισμό.

Συνοπτικά, η εκτέλεση ενός σταδίου απολίπανσης κατά την αναγωγική αμίνωση της τρυπταμίνης με φορμαλδεΰδη και βοροϋδρίτη νατρίου είναι ζωτικής σημασίας για την απομάκρυνση των μη πολικών προσμίξεων, ενισχύοντας έτσι την καθαρότητα και την απόδοση του επιθυμητού προϊόντος. Τα μη πολικά "λίπη" σε αυτό το πλαίσιο περιλαμβάνουν κυρίως μη αντιδρώντα αρχικά υλικά, οργανικά παραπροϊόντα, υπολείμματα διαλυτών και ενδιάμεσες ενώσεις που σχηματίζονται κατά τη διάρκεια της αντίδρασης.

Εντάξει, δεν θα πω ψέματα... ρώτησα το chatGPT και όταν έφτυσε για πρώτη φορά μια απάντηση, νόμιζα ότι έλεγε βλακείες επειδή μιλούσε για τα λίπη που γαμάνε την αναγωγική αμίνωση, ωστόσο, όταν διάβασα παρακάτω - είχε κάποια σημεία... τα οποία ήταν έγκυρα.
Είναι κάτι που θα ήθελα να δοκιμάσω, θα ήταν χρήσιμο να μην είμαι ο μόνος άνθρωπος στον κόσμο με κόκκινη DMT! Χαχα, το θέμα είναι ότι εξακολουθεί να ΣΠΑΝΙΖΕΙ κάθε εκχυλισμένη DMT iv που έχει εξαχθεί ποτέ. Φαίνεται πολύ πιο ισχυρό, αλλά ακόμα - γιατί γίνεται κόκκινο όταν αυτό δεν είναι κάτι που αναφέρεται συνήθως.
Έχω περισσότερα στο δρόμο, οπότε μπορεί να είναι απλά ότι το πρώτο rxn, αλλά ακόμα chatGPT έκανε κάποια σημεία...

Το άκουσα επίσης σε μια συνέντευξη που έδωσε ο Χάμιλτον! Χα
 
Top