Ξηρό αέριο HCl από μουριατικό και θειικό οξύ conc.

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
52PkE6VOyh
Το CaCl2 είναι σημαντικά ασφαλέστερο στο χειρισμό από το συμπυκνωμένο H2SO4. Είναι επίσης διαθέσιμο σε χαμηλό κόστος, μερικές φορές ως υποπροϊόν της διαδικασίας Solvay. Τα τυποποιημένα συγκροτήματα για την παραγωγή αερίου που παρουσιάζονται παραπάνω είναι κατάλληλα για την παρασκευή ακατέργαστου HCl(g).

Είναι σε θέση να δεσμεύσει αρκετό νερό (πάνω από το 30% του βάρους του, λαμβάνοντας υπόψη ότι ενυδατώνεται μόνο σε CaCl2-2H2O, το οποίο είναι σταθερό μέχρι τους 150 °C) για να δώσει μια σημαντική ποσότητα αερίου HCl. Σε μια τυπική εκτέλεση, προστέθηκαν 100 g HCl 35% πάνω από 100 g κοκκώδους CaCl2 σε θερμοκρασία δωματίου (η θερμική επίδραση δεν είναι σημαντική) και ελήφθησαν 15 g HCl(g). Αυτό αντιπροσωπεύει πάνω από 40% απόδοση, η οποία μπορεί να συγκριθεί με το 80%, απόδοση που αναφέρεται για τη διαδικασία που αναπαρίσταται στην Εξίσωση 2. Ωστόσο, χρησιμοποιεί περίπου 1:3 αναλογία βάρους μεταξύ H2SO4 και HCl(aq).

Το CaCl2 είναι επίσης ευκολότερο να απορριφθεί από το H2SO4 και απαιτείται λιγότερη βάση για την εξουδετέρωση των τελικών αποβλήτων. Ένα πρόσθετο πλεονέκτημα αυτής της διαδικασίας σε σχέση με εκείνες που βασίζονται στο H2SO4 αφορά εκπαιδευτικές πτυχές. Με θέρμανση στους 200 °C, το προκύπτον κηρώδες μείγμα (ή η κρυσταλλική μάζα στην οποία μετατρέπεται μετά από λίγες ώρες), το άνυδρο CaCl2, μπορεί να αναγεννηθεί για επαναχρησιμοποίηση μόλις ληφθεί διάλυμα HCl. Σε αυτή την περίπτωση, μπορεί να αγνοηθεί κάποιο οξυχλωριούχο ασβέστιο που σχηματίζεται.

Αν και αυτό μπορεί να είναι χωρίς αξία από πρακτική άποψη, μπορεί να έχει εκπαιδευτική σημασία, διότι προσελκύει την προσοχή σε θέματα σημερινού ενδιαφέροντος, όπως η βελτιστοποίηση των διεργασιών, η ανακύκλωση των χημικών ουσιών και η μείωση των αποβλήτων.
Γιατο σκοπό αυτό, η διάταξη που παρουσιάζεται στο Σχ. β είναι καταλληλότερη από εκείνη του Σχ. α, διότι το προκύπτον μίγμα είναι έτοιμο για απόσταξη.

UPD: Ένας εναλλακτικός τρόπος.
 
Last edited:

Riot

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 24, 2023
Messages
6
Reaction score
8
Points
3
Γεια σας , ım σκέφτομαι τη χρήση εικ. α αλλά αναφέρατε το νερό θα μειώσει την απόδοση σας πόσο μείωση θα πέσει , μήπως ı υποθέτω να χρησιμοποιήσετε παγιδευμένο hcı gas gen σε μικρότερα synteshis θα κάνει πρόβλημα

Ευχαριστώ.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Λυπάμαι, αλλά δεν καταλαβαίνω την ερώτησή σας.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Συγγνώμη @G.Patton :(
Προσπαθώ να καταλάβω καλά τις απαντήσεις... English + noob = δυσκολία ;)

Απλά προσπαθώ να μάθω τι εξοπλισμό πρέπει ακόμα να αγοράσω για αυτή τη λειτουργία και να είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω όλα τα βήματα και τα αντιδραστήρια ^^
"Η παρασκευή υδροχλωρικής μεθαμφεταμίνης πραγματοποιείται με φυσαλίδες ξηρού αερίου HCl μέσω οργανικού στρώματος".
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Το στήσιμό σας από την εικόνα είναι εντάξει. Το διόρθωσα στο προηγούμενο μήνυμα σχετικά με την εικόνα.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
okok sooo τελευταίο confimation ...
BjepJlSHNs

1) στο "Σχήμα 2" βάζω νερό ή MgSO4 ή τίποτα;
2) στην εικόνα 3 η ίδια ερώτηση... :x
3) όταν θέλω να σταματήσω το γκάζι χρησιμοποιώ την "εικόνα 1" ?


Σας ευχαριστώ πολύ...
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Πρέπει να απαλλαγείτε από το νερό!!!
Σχήμα 2- H2SO4 ή στερεό NaOH/KOH
εικ. 3- CaCl2 ή MgSO4
ναι
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Σας ευχαριστώ πολύ :)
Νομίζω ότι τώρα δεν θα φοβηθώ και θα τολμήσω να το δοκιμάσω αυτό ;)
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Πέθανα στα γέλια... σήμερα η κουνιάδα μου μου στέλνει μια φωτογραφία από αυτά τα μαθήματα φυσικών επιστημών επειδή ξέρει ότι μου αρέσει.

Sbjq26coa0


Εγώ: "Ωραία, κάνεις HCl gaz;"
Αυτή : "δεν ξέρω... ρωτάω... χμμ wtf ναι είναι HCl gaz"

haha
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Γεια σας, έχω δει π.χ. σε ένα βίντεο του Uncle Fester ότι έβαλε πολύ επιτραπέζιο αλάτι στη γεννήτρια HCl, υποθέτω ότι το χρησιμοποίησε αυτό για να αφυδατώσει το HCl; Καμία εμπειρία/γνώμη σχετικά με αυτή τη μέθοδο; Θα ήταν αρκετό ένα μέσο ξήρανσης αν χρησιμοποιούσε NaCl στη γεννήτρια; Π.χ. NaCl στη γεννήτρια + μόνο ένας σωλήνας ξήρανσης CaCl2.

Νόμιζα ότι το κυκλωμένο δοχείο (όπου τοποθετείται ο σωλήνας φυσαλίδων όταν δεν χρησιμοποιείται) είναι γεμάτο π.χ. με διάλυμα NaOH για να εξουδετερωθεί το HCl, αλλιώς θα συνέχιζε να γεμίζει το δωμάτιο;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Νομίζω ότι ναι, θα ήταν αρκετό.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Σας ευχαριστώ Patton, θα το δοκιμάσω έτσι τότε.
 

robertlouis

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 13, 2022
Messages
35
Reaction score
21
Points
8
Σχετικά με το άνυδρο αέριο χλωριούχο υδρογόνο.
Ποια είναι η διαφορά αυτού του νήματος με 2 άλλες μεθόδους παρακάτω:

A. NaCl με λίγο οξύ hcl σε φιάλη n στάζει H2So4 (έκδοση fester meth)

B. NaCl (χωρίς HCL οξύ) σε φιάλη n στάγδην H2So4
 

Saul

Don't buy from me
Resident
Joined
May 1, 2022
Messages
325
Reaction score
133
Points
43
@robertlouis υπάρχουν 4 μέθοδοι επιλέξτε αυτή που σας ταιριάζει καλύτερα.

για μένα η μέθοδος των μικροκυμάτων είναι η πιο εύκολη χρησιμοποιώντας 2
https://ae01.alicdn.com/kf/H8b97106480324459996555df0a565d94g/Spuit-500-Ml-Grote-Capaciteit-Spuit-Herbruikbare-Pomp-Meten-Met-1M-Buis-Voeden-Inkt.jpg_Q90.jpg_.webp
 

kharpa177

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 7, 2023
Messages
58
Reaction score
20
Points
8
ήθελε μια οδηγία σχετικά με τον τρόπο φυσαλίδωσης του hcl στο τελικό διάλυμα
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Γεια σας,

Εδώ είναι μια αρκετά καλή γραφική ρύθμιση για την εγκατάσταση αερίου HCl, η ανοικτή φλόγα μπορεί να αντικατασταθεί με έναν μαγνητικό αναδευτήρα με θέρμανση επίσης.

XBliArsJD7
 

workworkwork

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 22, 2022
Messages
74
Solutions
1
Reaction score
32
Points
18
Η συνολική αποτυχία μου στην παραγωγή αερίου HCL ξηρού τύπου με τη μέθοδο CaCl2:

Η εγκατάστασή μου ήταν 3 πλαστικοί κάδοι που συνδέονται με πλαστικούς σωλήνες. Ο πλαστικός κάδος νούμερο 2 ήταν ένας άδειος κάδος, μια παγίδα, εάν η ελεύθερη βάση στον κάδο νούμερο 3 απορροφούσε.

Στον πρώτο κάδο έβαλα 800 γραμμάρια χλωριούχου ασβεστίου. Έβαλα το καπάκι στον κάδο και μέσα από μία από τις τρύπες που είχαν προετοιμαστεί προηγουμένως έριξα μουριατικό οξύ. Δεν υπήρξε καμία αντίδραση! Ούτε 1 φυσαλίδα αερίου στην mdma freebase μου σε ακετόνη. Δεν καταλαβαίνω τι έκανα λάθος. Το μουριατικό οξύ θα μπορούσε να έχει κάποια προστασία για να μην απελευθερώνει ατμούς; Ήταν απαραίτητο να περιμένω πάνω από 20 λεπτά;
 

malignoalfa

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
25
Reaction score
2
Points
3
Όταν χρησιμοποιώ αέριο HCL για την οξίνιση της ελεύθερης βάσης, δεν χρειάζεται να ανησυχώ για υπεροξίνιση; Απλά φυσαλιδίζω το αέριο μέχρι να μην υπάρχει πλέον ίζημα; Ή θα πρέπει να φυσαλιδίζω το αέριο HCL σιγά-σιγά και να μετράω το pH;

UQiaPVs65c
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
G0nO8AK7Xd

0NsmPCx4uv

DmC5z2Nuc9
Έκτοτε έχω πάρει μερικούς προσαρμογείς σωλήνων, ώστε να μην χρειάζεται να χρησιμοποιώ τη στροφή 110° προς τα κάτω για έναν προσαρμογέα σωλήνα και χαλύβδινα κλιπ kek ( τα πλαστικά γίνονται εύθραυστα αμέσως αν πάρουν αέριο). Συνολικά ένα ορεινό κατασκεύασμα που θα σας αερίσει στο άψε-σβήσε αν δεν είστε προσεκτικοί 😘 καλή τύχη με την εξήγηση αυτών των καφέ δακτύλων 😉
 
Top