Ηλεκτρολυτική αναγωγή του P2NP για την παραγωγή αμφεταμίνης

ItsMee

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 15, 2023
Messages
12
Reaction score
5
Points
3
Δοκίμασα αυτές τις μεθόδους στο παρελθόν. Λειτουργεί, αλλά οι αποδόσεις δεν είναι τόσο μεγάλες αλλά εντάξει.
Πήρα 2,5g - 3g θειικό άλας από 5g P2NP
Χρησιμοποίησα πλάκες μολύβδου, κομμένες από μόλυβδο στέγης. Πρέπει να χρησιμοποιήσετε καθαρή, κενή επιφάνεια στα ηλεκτρόδια σας.
Η χρήση πορώδους πήλινου δοχείου για το διαχωρισμό των διαμερισμάτων ανόδου/καθόδου λειτουργεί μια χαρά.
Το διαμέρισμα ανόδου πρέπει να γεμίσει με θειικό οξύ 12N.

Ναι, το μείγμα σας γίνεται κόκκινο. πρέπει να το απομακρύνετε με μη πολικές πλύσεις πριν από τη βασικοποίηση.

Αυτό που είναι σημαντικό είναι η θερμοκρασία. στο έγγραφο λέει ότι δεν πρέπει να υπερβαίνει τους 40°C, αλλά έχω την εμπειρία ότι αυτό είναι πολύ υψηλό.
Προσπαθήστε να το τρέξετε όσο το δυνατόν πιο κρύο γίνεται. Το να τρέχετε το κελί σας σε παγόλουτρο είναι μια επιλογή. 10°C είναι προτιμότερο. και στο τέλος θα δείτε, ότι έχετε απλά ένα ελαφρώς κόκκινο χρώμα. (λιγότερες προσμίξεις, υψηλότερη απόδοση).

Το δοκίμασα αυτό με μέγιστο 10g P2NP, επειδή η κυψέλη μου ήταν τόσο μικρή. η κλιμάκωση θα μπορούσε να αποτελέσει πρόβλημα λόγω της παραγωγής θερμότητας.
Θα πρέπει να είστε δημιουργικοί όσον αφορά την ενεργό ψύξη από ό, τι.

Δοκιμάζοντας αυτό σε έναν κάδο με ένα μεγάλο άψητο γλάστρα θα ήταν awsome.

Δυστυχώς δεν μπορώ να δώσω φωτογραφίες, γιατί το δοκίμασα χρόνια πριν.

Αλλά είναι εύκολο, μη τοξικό και χρειάζεστε μόνο κοινά χημικά. Χρειάζεται όμως χρόνος. πρέπει να λειτουργήσει το κελί σας ίσως και για μέρες, όταν πρόκειται για μεγάλη κλίμακα.
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
μπορείτε να λάβετε αμάλγαμα νατρίου κατά τη διάρκεια της αντίδρασης (ηλεκτροσύνθεση), τότε το αμάλγαμα θα αποκαταστήσει αξιοσημείωτα το p2np σας
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
153
Points
43
Σκεφτόμουν, γιατί πρέπει να ψύξω το βάζο όταν μπορώ απλά να έχω συνεχή κυκλοφορία ανολύτη μέσα και έξω από τους ψύκτες peltier μου
 

ItsMee

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 15, 2023
Messages
12
Reaction score
5
Points
3
Η ανακυκλοφορούσα ανολύτη είναι μια εξαιρετική επιλογή για ψύξη. Ειδικά όταν τρέχετε το κύτταρο για μεγάλο χρονικό διάστημα.
Ίσως η ρύθμιση να είναι πιο πολύπλοκη αλλά εφικτή.
Η κάθοδος πισίνας Hg θα πρέπει να λειτουργεί μια χαρά, αλλά θα προτιμούσα να αποφύγω το Hg σε κάθε περίπτωση. Νομίζω ότι θα παραμείνω με ηλεκτρόδιο μολύβδου.

Στις παραπομπές αναφέρεται πάντα 0,2 A/cm².
Έχετε κάποια ιδέα, αν πρέπει να μετρήσω και τις δύο πλευρές της καθόδου ή μόνο την πλευρά που βλέπει προς την άνοδο;
Για παράδειγμα: Ένα φύλλο μολύβδου με διαστάσεις 2 cm x 5 cm.
Θα πρέπει να υπολογιστεί ως 10cm² ή 20cm²;
Επειδή έχετε 10cm² στην πλευρά της καθόδου και 10cm² στην άλλη πλευρά. Αυτό θα έκανε τεράστια διαφορά.
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
153
Points
43
Μετράτε το εμβαδόν της επιφάνειας, άρα και τις δύο πλευρές. Δεν έχει και τόση σημασία ούτως ή άλλως, αρκεί να είναι κοντά. Για παράδειγμα, τα 3amp θα ήταν μια χαρά. Θα αγόραζα απλώς ένα ηλεκτρόδιο αναφοράς αν και αν ήμουν στη θέση σου, δεν χρειάζεσαι ποτενσιοστάτη μπορείς περιοδικά απλά να το ρυθμίζεις με το χέρι.
 

ItsMee

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 15, 2023
Messages
12
Reaction score
5
Points
3
Μου άρεσε ο σχεδιασμός του κελιού σας και τώρα εργάζομαι και εγώ πάνω στο δικό μου κελί. όταν τελειώσω, θα σας δείξω, και ίσως τότε μπορείτε να μου εξηγήσετε λεπτομερώς, πώς να το στήσω αυτό με το ηλεκτρόδιο αναφοράς και να κάνω τις ρυθμίσεις. η ηλεκτροχημεία είναι καινούργια για μένα. Τι είδους ηλεκτρόδιο αναφοράς προτιμάται σε αυτή τη ρύθμιση; Ag/AgCl;
 
Top