Question GammaGoblin/Pushing Taboo phish?

cubesquare

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 11, 2022
Messages
150
Reaction score
97
Points
28
Γεια σε όλους,

Μου συστήθηκε το GammaGoblin από έναν πωλητή σε μια αγορά - μου δόθηκε αυτός ο σύνδεσμος:
http://jich6wsx2nmvayh34mjo7zj6wwu6jiahzdf3au7fiazx2wzvlftqcxad.onion/
Έκανα κάποιους ελέγχους σε σχέση με το σύνδεσμο σε διάφορες ιστοσελίδες καταχώρισης DNM και έλεγξα ότι είναι εντάξει, οπότε εγγράφηκα.

Προετοιμάζομαι να κάνω μια αγορά και αποφάσισα να πάω και να κάνω διπλό έλεγχο και βρήκα έναν ιστότοπο (κορυφή των αποτελεσμάτων αναζήτησης) που ονομάζεται gammagoblinstore.com στον οποίο δημοσιεύουν τον ακόλουθο σύνδεσμο:
http://gammaemg7i7k7wenjownsjsenogaqdd6gb5zu2553xve44vxxfj6fiad.onion

Πήγα λοιπόν να ελέγξω τον νέο σύνδεσμο - φαίνεται νόμιμος, πολλές αναφορές σε αυτόν τον σύνδεσμο στις λίστες DNM και φαίνεται σχεδόν ακριβώς ο ίδιος.

Ο πρώτος σύνδεσμος έχει μια ειδοποίηση για να διαβάσετε που μιλάει για DDOS και επιθέσεις και μια ΒΔ που πρέπει να ξαναδημιουργηθεί, οπότε δημιουργήστε νέους λογαριασμούς και άλλα τέτοια, ο δεύτερος δεν έχει αυτή την ειδοποίηση και ο χρήστης μου (που δημιουργήθηκε στον πρώτο) δεν συνδέεται στον δεύτερο.

Άρα το ένα από αυτά είναι phish... Δεν μπορώ να προσδιορίσω ποιο από τα δύο, υπάρχει κάποια άποψη;

(ο λογαριασμός μου δημιουργήθηκε για αυτό και έχω απορρίψει account/pwd/pgp για αυτό καθώς προσπάθησα να συνδεθώ και στα δύο)

Πώς μπορούμε να ελέγξουμε την εγκυρότητα των νέων αγορών... Νόμιζα ότι μου δόθηκε ένας σύνδεσμος από έναν αξιόπιστο πωλητή, οπότε θα υπέθετα ότι είναι σωστό, αλλά τώρα αμφισβητώ τα πάντα
 

cubesquare

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 11, 2022
Messages
150
Reaction score
97
Points
28
Αυτό με κάνει να αισθάνομαι καλύτερα για τη σχέση εμπιστοσύνης του προμηθευτή μου χάρη - ακόμα - η εμπιστοσύνη είναι δύσκολο να βρεθεί και ακόμα πιο δύσκολο να επαληθευτεί μέχρι να είναι πολύ αργά...
Αναρωτιέμαι τι μπορεί να γίνει για να επικυρωθεί η αυθεντικότητα ενός ιστότοπου όταν είναι τόσο εύκολο να γίνει phish με ονόματα .onion...
 
Top