Εργαστήριο στο σπίτι: Αναδευτήρας θερμής πλάκας DIY

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
153
Points
43
Εδώ είναι τα σκουπίδια για τα οποία μιλούσα τις προάλλες. Η Vevor πουλάει μια παραλλαγή αυτών
 

Attachments

  • AdDE6Z5NJ9.jpg
    10.3 MB · Views: 786

workworkwork

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 22, 2022
Messages
74
Solutions
1
Reaction score
32
Points
18
Ο μαγνητικός αναδευτήρας μου Vevor 5L 500w, σταμάτησε να λειτουργεί την πρώτη ημέρα χρήσης. Έκανα μια άμμο λουτρού για να ζεστάνω νερό ως δοκιμή και σταμάτησε να λειτουργεί μέσα σε λίγα λεπτά. Έψαξα στο google ποιο θα μπορούσε να είναι το πρόβλημα και βρήκα ότι είναι πάντα απαραίτητο να έχει ένα υγρό για να λειτουργεί ως ψύκτρα για την πλάκα θερμότητας, οπότε δεν μπορώ να κάνω άμμο λουτρού.
Επειδή η θερμαντική πλάκα ήταν σπασμένη, την άνοιξα και διαπίστωσα ότι λειτουργεί αν αποσυνδέσω τον εσωτερικό αισθητήρα θερμοκρασίας που είναι βιδωμένος στην κεραμική θερμαντική πλάκα. Τώρα λειτουργεί και πάλι! Χωρίς έλεγχο της θερμοκρασίας από την πλάκα, αλλά έχει εξωτερικό αισθητήρα θερμοκρασίας.
 

cake

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 7, 2023
Messages
25
Reaction score
17
Points
3
Κατασκευάζοντας ένα DIY ζεστό/κρύο λουτρό με ανάδευση αυτό το Σαββατοκύριακο...

Δημοσίευση εδώ για να θυμάμαι να απαντήσω με τα αποτελέσματα.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Σκοπεύετε να χρησιμοποιήσετε ψύξη/θέρμανση peltier; Είναι αστείο ότι μπορείτε να βάλετε υπερήχους καθώς και μαγνητική ανάδευση και μια επιπλέον αντίσταση για αποτελεσματική θέρμανση. Εάν χρησιμοποιείτε αλουμίνιο ή όχι μαγνητικό δοχείο (για τον αναδευτήρα).
 
View previous replies…

cake

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 7, 2023
Messages
25
Reaction score
17
Points
3
Ψυγείο/θερμαντήρας ανακυκλοφορίας θερμόλυσης + κάδος 12qt + 2 σφαιρικές βαλβίδες = ψυχρό/θερμόλουτρο ¯\_(ツ)_/¯

Χρησιμοποιώ έναν εναέριο αναδευτήρα.

Βεβαιωθείτε ότι έχετε πολλούς λαιμούς στη φιάλη σας και μερικά claisens γύρω γιατί θα σκεφτείτε σκατά που θέλετε να προσθέσετε αργότερα.

Θα δημοσιεύσω ένα νήμα την επόμενη Δευτέρα με τίτλο "The DIY $1,000 5L Reactor" που θα τεκμηριώνει την κατασκευή μου.
 

cake

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 7, 2023
Messages
25
Reaction score
17
Points
3
Αν δεν χρειαζόμουν η αντίδρασή μου να είναι στους -30C, θα μπορούσα να πάρω έναν θερμαντήρα 150 δολαρίων αντί για έναν ψύκτη 800 δολαρίων και θα ήταν πολύ φθηνότερα.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Είχα κάτι πολύ μικρότερο στο μυαλό μου όταν το σκέφτηκα για πρώτη φορά... όχι μικροσκοπικό αλλά ικανό για παράλληλη σύνθεση όπως για ανάπτυξη/βελτιστοποίηση. Εννοούσατε prep batch για να μην πω πιλοτικό σε αντιδραστήρα batch κλίμακας 5L. Νομίζω ότι αυτή η κλίμακα είναι πιο παραγωγική για πολλές από τις προηγούμενες και μελλοντικές μου παρασκευές, μόνο όταν η μέθοδος είναι αυτοεπιβεβαιωμένη και σε μεγάλο βαθμό βελτιστοποιημένη.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Τροποποίησα μία. Έκανα μια ανάρτηση σχετικά με αυτό. Δεν ήταν εγκεκριμένο από την UL. Όχι, καθόλου.
 
Top