πώς θα πάρω κεταμίνη

RaraOppapapOma

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 2, 2022
Messages
21
Reaction score
8
Points
3
Μπορείτε να το χορηγήσετε είτε ενδομυϊκά (IM) συνήθως στους μηρούς, είτε ενδοφλεβίως (IV) στην αγκύλη του βραχίονα.
Έχετε περισσότερο χρόνο για να βγάλετε τη βελόνα και να ετοιμαστείτε (1-5 λεπτά) όταν το κάνετε IM ενώ η ενδοφλέβια ένεση σας χτυπάει αμέσως επίσης παρέχει μια άμεση βιασύνη ενώ η IM ένεση θα είναι πιο διακριτική.
Αν είναι η πρώτη σας φορά θα σας συνιστούσα την ενδοφλέβια ένεση καθώς είναι πιο εύκολο να τα κάνετε θάλασσα και επίσης πιο επικίνδυνο αν κάνετε κάποιο λάθος.
Η βιοδιαθεσιμότητα είναι λίγο πολύ η ίδια (ίσως υψηλότερη με IV αλλά δεν είναι σημαντική) Προτιμώ να το κάνω IV αλλά θα υπάρξουν φορές που θα ξυπνήσω στην καρέκλα μου με μια βελόνα ακόμα στη φλέβα μου όταν κάνω υψηλές δόσεις.
 

RaraOppapapOma

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 2, 2022
Messages
21
Reaction score
8
Points
3
Επίσης δεν χρειάζεται να το ζεστάνετε αλλά μπορείτε να προσθέσετε αλάτι αν δεν διαλύεται καλά (εγώ δεν χρησιμοποιώ)
Παίρνω ένα καπάκι μπουκαλιού όπου ρίχνω λίγο αποστειρωμένο νερό και παίρνω περίπου 0,4 ml νερού στη σύριγγα και μετά παίρνω την κεταμίνη (0,1=μαύρισμα 0,07=μέση δόση) και τη συνθλίβω χρησιμοποιώντας το πορτοκαλί καπάκι της σύριγγας σε ένα γυάλινο τρυβλίο petri και μετά προσθέτω το νερό από τη σύριγγα.
Διαλύω την κεταμίνη και τη βάζω στη σύριγγα.
Πραγματικά μου παίρνει μόνο 2 λεπτά για να το κάνω αυτό.
Από το 0,5 περίπου η δόση θα καθορίσει τη διάρκεια και λιγότερο την ένταση.
Για τις ενέσεις IM εντοπίστε πρώτα τον πλευρικό μυ και στη συνέχεια καθαρίστε τον με οινόπνευμα, μετά από αυτό χαλαρώστε τον και πιέστε τη βελόνα σε αυτόν χρησιμοποιώντας μια γωνία 90 μοιρών αναρροφήστε τη σύριγγα και αν υπάρχει επιστροφή αίματος αυτό σημαίνει ότι χτυπήσατε ένα αιμοφόρο αγγείο οπότε βγάλτε το και ασκήστε πίεση. Εάν δεν υπάρχει επιστροφή αίματος, τότε μπορείτε να πιέσετε το έμβολο με σταθερό ρυθμό και να το εγχύσετε αφού το κάνετε αυτό απολυμάνετε την περιοχή και κάνετε μασάζ στο σημείο της ένεσης, τέλος βάλτε σε ένα άνετο μέρος.
Για τις ενδοφλέβιες ενέσεις απολυμαίνετε την περιοχή όπου βρίσκεται η μέση κυβική φλέβα και πιέστε σε αυτήν σε 45 μοίρες (εξαρτάται από το βάθος).
Ελέγξτε για επιστροφή αίματος αν υπάρχει τότε βρίσκεστε στη φλέβα (αν χρησιμοποιείτε επίδεσμο, λύστε τον γιατί μπορεί να προκαλέσει έκρηξη της φλέβας βεβαιωθείτε ότι βρίσκεστε ακόμα στη φλέβα αφού αφαιρέσετε τον επίδεσμο) κάντε την ένεση με σταθερό ρυθμό όχι πολύ γρήγορα όχι πολύ αργά.
Απολυμάνετε την περιοχή.
Πιείτε άφθονο νερό, κάντε ένα ζεστό ντους ή κάντε μερικά pushups για να γίνουν πιο ορατές οι φλέβες.
Εάν φαίνεται να υπάρχει ένα εξόγκωμα λόγω μιας χαμένης ένεσης εφαρμόστε αμέσως ζεστή πετσέτα στο σημείο της ένεσης και συνεχίστε να το κάνετε καθ' όλη τη διάρκεια της ημέρας.
Συνεχίστε να εφαρμόζετε μια ζεστή πετσέτα στο σημείο της ένεσης κάθε 6 ώρες περίπου μέχρι να εξαφανιστεί το εξόγκωμα.
Εάν εξακολουθεί να μεγαλώνει και είναι ζεστό μετά από 3 ημέρες πρέπει να πάτε σε νοσοκομείο για το απόστημα ή θα μπορούσε να προκαλέσει άλλα προβλήματα.
Χρησιμοποιείτε πάντα καινούργιες αποστειρωμένες βελόνες και μην κοιτάτε τις δόσεις σας με το μάτι!
 

buffalophill

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 28, 2024
Messages
13
Reaction score
10
Points
3
Συνήθιζα να διαλύω 2 γραμμάρια κρυστάλλων σε ένα φιαλίδιο ένεσης 50ml, με φυσιολογικό ορό οφθαλμού ήταν νερό για να το αιωρήσω. αυτό συνήθιζε να μου δίνει ένα wollop
 
Top