Ισομερή και τρυγικό οξύ

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Νομίζω ότι κάτι δεν πάει καλά με το γράφημα.
Αν χρησιμοποιήσετε L+- τρυγικό οξύ(φθηνότερο και ευκολότερο να βρεθεί)το D εναντιομερές(amph,Meth) θα είναι στο διάλυμα και όχι στο στερεό όπως φαίνεται εκεί.
Αν χρησιμοποιήσετε D-τρυγικό οξύ(πιο ακριβό και δύσκολο να βρεθεί) το D εναντιομερές(amph,Meth) θα είναι στο στερεό.
Ευχαριστώ.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
Το σύστημά του είναι σωστό. Το αλάτι καταβυθίζεται στη στερεά κατάσταση. Δεν υπάρχει διαφορά, άλας d-αμφεταμίνης l- τρυγικού οξέος ή άλας l-αμφεταμίνης d- τρυγικού οξέος. Μπορείτε να αλλάξετε το οξύ και να πάρετε το ισομερές της διαφοράς στη στερεά κατάσταση με τις ακόλουθες διαδικασίες.

Το ίδιο ισχύει και για τη μεθαμφεταμίνη.
 
View previous replies…

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Ο G.Patton έχει δίκιο. Βασικά χρησιμοποιεί την ίδια μέθοδο στο τέλος της διαδικασίας του, η οποία χρησιμοποιείται σε αυτό το θέμα, καταβυθίζει την D-αμφεταμίνη με περίσσεια d- τρυγικού (ή αλλιώς L-(+)- τρυγικό οξύ ή τη φυσική μορφή) στο τέλος. Με αυτόν τον τρόπο σχηματίζει D-Amphetamine-d-bitartrate ή αλλιώς άλας D-Amphetamine-L-(+)-bitartrate. Χρησιμοποιείται η ίδια αρχή, με τη διαφορά ότι πρώτα απαλλάσσεται από το μεγαλύτερο μέρος του ισομερούς της L-αμφεταμίνης από το μισομοριακό τρυγικό οξύ, το οποίο οδηγεί στο σχηματισμό του τρυγικού άλατος της αμφεταμίνης. Τυχαίνει η τρυγική L-αμφεταμίνη-d να είναι πολύ λιγότερο διαλυτή στις αλκοόλες από την τρυγική D-αμφεταμίνη-d- (ή L-(+)-).

Νομίζω ότι η L-Amphetamine-d-bitartrate δεν είναι καν σταθερό μόριο και οξειδώνεται από την περίσσεια του τρυγικού οξέος, γι' αυτό και το διάλυμα γίνεται κόκκινο. Άρα η διαδικασία του Patton είναι πιο κομψή (αλλά πιο επίπονη) και είναι ικανή να διαχωρίσει την L-αμφεταμίνη η οποία στη μέθοδο αυτού του θέματος απλά καταστρέφεται.
 

Joker_55555

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2022
Messages
100
Reaction score
25
Points
28
Γεια σας, η μεθαμφεταμίνη που συντίθεται από τη μέθοδο της εφεδρίνης και της ψευδοεφεδρίνης δίνει το ισομερές d-μεθαμφεταμίνης με καθαρότητα 99%; Εάν όχι, πόσο;
 

Sciencenutz

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 29, 2023
Messages
47
Reaction score
12
Points
8
Ναι, μόνο το p2p δίνει 50/50
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Εγώ θα το έλεγχα αυτό με βάση τα γεγονότα. Υπάρχουν και άλλες πρόδρομες ουσίες που είναι χειρικές.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Ξέρω ότι εσείς δεν πετάτε την L-μεθαμφεταμίνη σας όταν μπορείτε να κάνετε μια αντιστροφή και να την κάνετε D-μεθαμφεταμίνη. Το έχω δει να γίνεται με διάφορους τρόπους.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
Γεια σας, ναι, μπορεί να γίνει μέσω των θειολών. Αυτές οι ενώσεις έχουν εξαιρετικά άσχημη οσμή.
 

Tweaker

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
32
Reaction score
7
Points
8
Έχει εκτελέσει κάποιος από εσάς αυτό το έργο;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
Όχι, έχω διαβάσει για αυτόν τον τρόπο.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Εντάξει έχω τα αποτελέσματα των δοκιμών μου προσπαθώντας να ακολουθήσω τη μέθοδο του βίντεο αλλά τα παρόμοια αντιδραστήρια που έχω στη διάθεσή μου και που συνήθως χρησιμοποιώ.
Χώρισα 70gr ρακεμικής ελεύθερης βάσης(όχι απόσταξη με ατμό και δεν έγινε πλύση με οξύ-βάση απλά εκχυλίστηκε και αποξηράνθηκε από την αναγωγή NaBH4 P2P) σε 2 ίσα μέρη των 35gr το καθένα. Με τα πρώτα 35gr έκανα τη διαδικασία του βίντεο αλλά με κάποια διαφορετικά αντιδραστήρια και με τα άλλα 35gr έκανα τη μέθοδο που χρησιμοποιώ για να φτιάξω που είναι παρόμοια με τη διαδικασία του βίντεο:

- Μέθοδος 1 (μέθοδος βίντεο)


- 35gr καθαρής ελεύθερης βάσης
- 42gr L-τρυγικό
- 205ml μεθανόλη
Οι ποσότητες είναι όπως η αναλογία του βίντεο, αλλά η μεθανόλη αποφάσισα να χρησιμοποιήσω 12% λιγότερο λόγω της αιθανόλης στο βίντεο είναι ένα διάλυμα 88%.
Πρόσθεσα το οξύ στη φιάλη, μετά τη μεθανόλη και τέλος την ελεύθερη βάση.
Μόλις άρχισα να ανακατεύω αμέσως συνέβη αυτό που συνήθως μου συμβαίνει στις υπόλοιπες διεργασίες που έχω δοκιμάσει για αυτό το σκοπό τα στερεά άλατα κατακρημνίστηκαν γρήγορα σχηματίζοντας μια μάζα.
Την επανακυκλοφορώ κατά τη διάρκεια μιας ώρας, με τη θέρμανση η μάζα γίνεται ένα παχύρρευστο υγρό.
Μετά την ώρα επαναρροής το διατηρώ σε RT περίπου 4-5 ώρες μέχρι να μην είναι ορατή η δημιουργία νέων στερεών στο μείγμα.
Το φιλτράρω και διατηρώ σε διαφορετικά δοχεία το στερεό και το υγρό μέρος.
-Υγρό μέρος
Κρυώνω το υγρό μέρος στην κατάψυξη με διάλυμα NaOH για να αποφύγω την υπερβολική θερμότητα στο στάδιο της αλκαλοποίησης.
Πρόσθεσα αργά το διάλυμα NaOH στο μείγμα μέχρι το ph13 και το πρόσθεσα σε διαχωριστικό χωνί κατά τη διάρκεια 30 λεπτών.
Βγάζω το υδατικό κάτω στρώμα και το κρατώ , το λεπτό ανώτερο στρώμα ελαίου διατηρείται σε ένα δοχείο.
Εκχυλίζω με DCM το υδατικό στρώμα και προσθέτω αυτά τα εκχυλίσματα DCM στο στρώμα ελαίου.
Το ξηραίνω με άνυδρο θειικό νάτριο και το φιλτράρω.
Εξατμίζω το DCM και λαμβάνονται 10gr ελεύθερης βάσης D-meth (δεν φαίνεται τόσο καθαρό όσο θα έπρεπε)
- Στερεό μέρος

Πρόσθεσα περίπου τα ίδια ml ζεστού νερού με τα gr του βάρους των στερεών, τα διέλυσα με ανάδευση και τα άφησα να κρυώσουν.
Πρόσθεσα αργά το κρύο διάλυμα NaOH μέχρι το ph13 και το πρόσθεσα σε διαχωριστικό χωνί κατά τη διάρκεια 30 λεπτών.
Τα επόμενα βήματα είναι ακριβώς τα ίδια με τη διαδικασία του υγρού μέρους.
Μετά την εξάτμιση του DCM πήρα 15gr L-meth freebase αρκετά "βρώμικα" πάρα πολύ

- Μέθοδος 2(αυτή που κάνω συνήθως και παρόμοια με τη μέθοδο του βίντεο)



- 35gr καθαρής ελεύθερης βάσης
- 41,2gr L-τρυγική
- 412ml Μεθανόλη
Η μεθανόλη και το τρυγικό αναμιγνύονται μέχρι πλήρους διάλυσης, προστίθεται η freebase υπό ανάδευση και συνεχίζεται η έντονη ανάδευση 2-3min.
Αφήστε το σε RT επί 24 ώρες μέχρι να σχηματιστεί η πλήρης στερεή μάζα (αν σε μερικές ώρες δεν σχηματιστεί καμία στερεή μάζα θα πρέπει να το ανακατέψετε ξανά).
Διηθείται και τώρα είναι ακριβώς τα ίδια βήματα με την άλλη μέθοδο.

- Στο υγρό μέρος αφού είχα όλες τις εκχυλίσεις DCM αποφάσισα να κάνω μια πλύση με βάση το οξύ, ακόμη και το χρώμα του DCM φαίνεται πιο καθαρό από το άλλο, για να αποφύγω να είμαι "βρώμικος" όπως συνέβη με την πρώτη μέθοδο και πήρα 10gr D-meth απολύτως καθαρή και καθαρή(pic link στο κάτω μέρος)
- Στο στερεό μέρος 13gr αρκετά καθαρής L-meth ελεύθερης βάσης χωρίς πλύση με βάση το οξύ που λαμβάνεται.
- Το θέμα του καθαρισμού θα μπορούσε να διορθωθεί κατά το στάδιο της κρυστάλλωσης επίσης με πολλούς τρόπους.

Προφανώς είναι πολύ δύσκολο να ελεγχθεί πόσο D ή L υπάρχει στην πραγματικότητα στο υλικό μόνο με τη χειραλική ανάλυση που δεν είναι εύκολα προσβάσιμη.
Γνωρίζω επίσης ότι δεν είναι το πιο σωστό να συγκρίνουμε δύο μεθόδους που χρησιμοποιούν κάποια διαφορετικά αντιδραστήρια αλλά στην πραγματικότητα κάνουν πρακτικά την ίδια λειτουργία στη διαδικασία.

Εν ολίγοις, παρόμοιες μέθοδοι και αποδόσεις οι κύριες διαφορές είναι ότι στη δεύτερη μπορείς να αποφύγεις την παλινδρόμηση(οπότε θα μπορούσε να είναι ευκολότερη) και οι τελικές ελεύθερες βάσεις φαίνονται πιο καθαρές από την άλλη μέθοδο.

Όταν θα έχω πάλι ελεύθερο χρόνο όπως αυτό το Σαββατοκύριακο(δυστυχώς όχι συνήθως :-( μόνο θα απομείνει να δοκιμάσω σε μικρή κλίμακα τη "μεξικάνικη" μέθοδο για τον διαχωρισμό των ισομερών της μεθ είναι αρκετά διαφορετική και το έκανα μόνο σε μεγάλη κλίμακα αν και τελικά αποφάσισα να χρησιμοποιήσω τη μέθοδο που εξηγείται και για μεγάλη κλίμακα.
Αυτές θα είναι οι 3 μέθοδοι που έκανα και μπορώ να μιλήσω γι' αυτές με εμπειρία.

Σχετικά με το πότε και πώς να κάνεις πλύση με οξύ-βάση αντί για απόσταξη με ατμό...κλπ κλπ κλπ χρειάζεται ένα πλήρες και μακρύ post το ίδιο και για την κρυστάλλωση.

Σκέφτομαι να δημοσιεύσω όλες τις πιθανές και πιο κερδοφόρες επιλογές κατά τη διάρκεια της διαδρομής από BMK(5449) σε D-Meth HCL αλλά αυτό θα ήταν μια μεγάλη δουλειά και δεν ξέρω πότε θα έχω αρκετό χρόνο ξανά χαχαχα τουλάχιστον είναι προγραμματισμένο.

Ευχαριστώ.
 
View previous replies…

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Σας ευχαριστούμε για την καταγραφή της μεθόδου σας, κάνουν τον ισομερή διαχωρισμό μόνο μία φορά ή τον επαναλαμβάνουν;
 

Davidrobinson

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 16, 2022
Messages
86
Reaction score
18
Points
8
Το Fb είναι αναμίξιμο με τη μεθανόλη, το νερό είναι αναμίξιμο με τη μεθανόλη , το dcm είναι αναμίξιμο με τη μεθανόλη .
Πώς είναι δυνατόν λοιπόν να εξαχθεί;
Εκτός αν χρησιμοποιείτε πολύ νερό.
 
View previous replies…

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Δεν καταλαβαίνω τόσο πολύ την ερώτησή σας.
 

Davidrobinson

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 16, 2022
Messages
86
Reaction score
18
Points
8
Στο μέρος που λέει "υγρό μέρος" προσθέτετε naoh ,στη μεθανόλη που έχει το αλάτι μέσα, ναι, για να απελευθερώσετε το FB. Πώς εξάγετε το FB;
Πώς υπάρχει υδατικό στρώμα, όταν το νερό αναμιγνύεται με τη μεθανόλη; Και πώς υπάρχει ανώτερο στρώμα ελαίου, όταν το FB είναι διαλυτό στη μεθανόλη;
Απλά ρωτάω γιατί αυτό με έχει μπερδέψει.
Ευχαριστώ
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Εντάξει τώρα είναι πιο ξεκάθαρο, δεν είμαι χημικός, οπότε ενδεχομένως δεν είμαι το κατάλληλο άτομο για να απαντήσω με τη χημική βιβλιογραφία που εφαρμόζετε, αλλά μπορώ να εξηγήσω πώς το έκανα σε αυτή την περίπτωση και πώς το κάνω σε όλες τις παρόμοιες διαδικασίες.
Μέχρι να μάθω(μπορεί να κάνω λάθος προφανώς αλλά λειτούργησε με αυτόν τον τρόπο στο 100% των περιπτώσεων που έκανα) σε όξινα μίγματα(PH2) οι ελεύθερες βάσεις(ΜΟΝΟ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΑΣΗ ΟΧΙ P2P ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ) παραμένουν εκτός νερού ή υδατικού μέρους και σε αυτή την περίπτωση δεν θα διαλυθεί με κανένα διαλύτη για αυτό το λόγο χρησιμοποιούνται διαλύτες για να ξεπλύνουν τις ελεύθερες βάσεις σε όξινα μίγματα και αυτοί οι διαλύτες απορρίπτονται αντί να το κρατήσουν όπως υποτίθεται ότι πρέπει να γίνει με έναν οργανικό διαλύτη.
Στα αλκαλικά μίγματα (PH12-13) οι ελεύθερες βάσεις "απελευθερώνονται", δηλαδή βρίσκονται στο νερό ή στην υδατική πλευρά, καθώς η ελεύθερη βάση και το νερό έχουν διαφορετικές πυκνότητες, σχηματίζονται 2 στρώματα, αλλά κάποια ελεύθερη βάση μπορεί να παραμείνει στο νερό, για το λόγο αυτό το υδατικό στρώμα εκχυλίζεται με έναν οργανικό διαλύτη που στα αλκαλικά μίγματα διαλύει την οργανική (ελεύθερη βάση).

Δεν ξέρω αν αυτές οι πληροφορίες(που μπορεί να διορθωθούν από κάποιον αν δεν είναι ακριβείς) απαντούν στο ερώτημά σας με τον τρόπο που χρειάζεστε αλλά ελπίζω τουλάχιστον να σας βοηθήσουν.
Ίσως ένας γιατρός χημικός ή ένας χημικός με πτυχίο θα μπορούσε να σας βοηθήσει περισσότερο, λυπάμαι.
 

Davidrobinson

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 16, 2022
Messages
86
Reaction score
18
Points
8
Ye απλή χημεία πραγματικά δεν είναι, δεν χρειάζεται πραγματικά ένας γιατρός για να απαντήσει . Ίσως είναι η θερμοκρασία , ίσως δεν θα λειτουργούσε τόσο καλά σε μεγαλύτερη κλίμακα . Θα μπορούσε να είναι πολύ fb ακόμα στη μεθανόλη.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Υποθέτω όχι αλλά θα το ελέγξω, την επόμενη φορά μετά την εκχύλιση θα εξατμίσω όλη τη μεθανόλη και θα εκχυλίσω ξανά το μείγμα για να δω αν έχει μείνει κάποιο FB εντάξει;
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Έκανα μια απλή δοκιμή εκχύλισα διάλυμα νερού-μεθανόλης αργότερα εξατμίσαμε μεθανόλη και εκχύλισα ξανά.
Υπάρχει μια πρακτικά μη ανιχνεύσιμη ποσότητα FB στη δεύτερη εκχύλιση Δεν είμαι σίγουρος αν παρέμεινε στη μεθανόλη ή στο νερό.
Εν πάση περιπτώσει, υπάρχουν 2 επιλογές για να διορθωθεί αυτό:
- Όταν μετατρέψετε το διάλυμα σε αλκαλικό μπορείτε να διαχωρίσετε το στρώμα ελαίου, να εξατμίσετε τη μεθανόλη από το μείγμα και να εκχυλίσετε το μείγμα με DCM ή να το μετατρέψετε απευθείας σε αλκαλικό με διάλυμα μεθανόλης NaOH και να εξατμίσετε όλη τη μεθανόλη.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Κάπως έτσι μοιάζει ο διαχωρισμός ισομερών μετά από 1 ώρα με τη μέθοδο 2 ;-)
 

Attachments

  • kbUxZ5t8fO.jpg
    kbUxZ5t8fO.jpg
    4.4 MB · Views: 263

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Γεια σας btcboss2022 Δοκίμασα τη μέθοδό τους, δυστυχώς δεν λειτούργησε για μένα. Όλα λειτούργησαν θαυμάσια με την κατακρήμνιση. Δυστυχώς, με το διαχωρισμό της ελεύθερης βάσης από τη μεθανόλη σας έκανα κάτι λάθος, θα μπορούσατε να εξηγήσετε ξανά το διαχωρισμό της υγρής φάσης σε ποιο βαθμό τη διαχωρίζετε;
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Δεν είναι η δική μου μέθοδος hahah αλλά εντάξει σας κατάλαβα, τι ακριβώς κάνατε και τι συνέβη;
 

Tweaker

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
32
Reaction score
7
Points
8
Ποια είναι η 3η μέθοδος; Υποθέτω ότι είναι πολύ πιο κατάλληλη για την κατασκευή σε μεγάλη κλίμακα;
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
1 mol τρυγικό οξύ σε 200ml H2O διαλύεται και προστίθεται 1 mol ελεύθερης βάσης ανακατεύοντας.
Αφήστε το 24H RT.
Φίλτρο....
 

xxxx-8888

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 6, 2023
Messages
5
Reaction score
1
Points
3
Ακολούθησα τη μέθοδο 2, γιατί δεν εμφανίζεται το στερεό;
 

Attachments

  • WQx6YGqaoz.jpeg
    WQx6YGqaoz.jpeg
    5.7 MB · Views: 344

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Ξενύχτησα όλη τη νύχτα χτενίζοντας μελετητές και πατέντες και ιδού τα ευρήματά μου

Το L(+) τρυγικό οξύ (2R,3R) είναι το φυσικά απαντώμενο ισομερές.Δεδομένου ότι η χειρομορφία του είναι ir R,R, κάμπτει το φως και είναι οπτικά ενεργό. Το D(-) (2S,3S) είναι επίσης οπτικά ενεργό. Αυτές οι 2 ενώσεις είναι εναντιομερή. Μοιράζονται την ίδια θερμοκρασία βρασμού, κατάψυξης, θερμοκρασίας, mol.wt. ect.
Το διαστερεοµερές και των δύο είναι το µεσοταρταρικό οξύ. (2R,3S ή 2S,3R) τα 2 μεσόκοκκα είναι εναντιομερή.
Αυτό που κάνει μια ένωση οπτικά ενεργή είναι η κάμψη του φωτός. Τι την κάνει να λυγίζει το φως; Έχοντας ένα άνισο επίπεδο υποκαταστατών άνθρακα. Για παράδειγμα το L(+)τρυγικό οξύ είναι ενεργό. Λυγίζει το φως δεξιά και δεξιά ( λέω δεξιά, αλλά χρησιμοποιώ απλώς το δεξιά ως αναφορά). Το ίδιο συμβαίνει και με το D(-) τρυγικό οξύ, που λυγίζει το φως "αριστερά αριστερά". Το μεσο-ταρταρικό οξύ είναι χειρικό αλλά όχι οπτικά ενεργό. Επειδή (για παράδειγμα) το 2R,3s λυγίζει το φως δεξιά αριστερά πάλι για καθαρό κέρδος 0°.
Ο λόγος που μιλάμε για οπτικά ενεργές ενώσεις είναι επειδή οι ενεργές ενώσεις έχουν υψηλότερο σημείο τήξης και υψηλότερο σημείο βρασμού. Ένας άλλος τρόπος να το δούμε είναι ότι στερεοποιούνται(κρυσταλλώνονται) σε υψηλότερη θερμοκρασία. Ναι, μια οπτικά ενεργή ένωση κρυσταλλώνεται πριν από μια ανενεργή. Τώρα μπαίνουμε στο θέμα.
Αν χρησιμοποιήσετε D(ss) τρυγικό οξύ η D-(S) μεθαμφεταμίνη είναι οπτικά ενεργή (S,S,S) και η L(R) μεθαμφεταμίνη δεν είναι, (R,R,S)
Το αντίθετο ισχύει επίσης. Αν χρησιμοποιήσετε το φυσικό ισομερές του τρυγικού οξέος, η λεβο-μεθαμφεταμίνη κρυσταλλώνεται πρώτη, οπότε αν χρησιμοποιήσετε φυσικό τρυγικό οξύ, οι κρύσταλλοι είναι τα σκουπίδια. Η επεξεργασία. Το μητρικό αλκοόλ περιέχει τη δεξτρομεθαμφεταμίνη.
Εάν χρησιμοποιήσετε ρακεμικό D,L- τρυγικό οξύ σε ρακεμική μεθαμφεταμίνη, κρυσταλλώνετε ρακεμική τρυγική μεθαμφεταμίνη. Σπατάλησες το χρόνο σου.
Σύνοψη της εφεύρεσης: χρησιμοποιήστε ένα ισομερές τρυγικού οξέος και αν θέλετε τους κρυστάλλους D, χρησιμοποιήστε το τρυγικό οξύ D. Διαφορετικά χρησιμοποιήστε το L και φιλτράρετε τους κρυστάλλους.
Φέρτε τις αναφορές σας όταν έρχεστε να συζητήσετε αυτά τα γεγονότα.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Εννοείτε ότι η διαδικασία του βίντεο είναι λάθος τότε; Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ ρακεμικό τρυγικό ειλικρινά οπότε δεν μπορώ να μιλήσω γι' αυτό αλλά με το Dextro γίνεται διαχωρισμός ισομερών τρυγικού οξέος δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς σε τι % αλλά λειτουργεί.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Θα πρέπει
να παρακολουθήσετε ξανά το βίντεο. Εάν είναι αντιφατικό με τη δήλωσή μου, τότε πρέπει να είναι εσφαλμένο. Ναι, όπως δήλωσα, το ισομερές D του τρυγικού οξέος θα κατακρημνίσει πρώτα το D-μεθ. Το % εξαρτάται από το % της εναντιομερούς περίσσειας που πετύχατε στην αντίδραση αναγωγής. Το 50% είναι το θεωρητικό μοντέλο, αλλά το 40-60% είναι μια λογική προσδοκία πιστεύω. Υπάρχει ένας νόμος που σχετίζεται με την απόδοση του οποίου το όνομα ξεχνάω, αλλά ασχολείται με την ισορροπία και ουσιαστικά λέει ότι θα πρέπει να εξουδετερώσεις το ρμ και να το ξαναζεύξεις 3-6 φορές για να πετύχεις μέγιστο διαχωρισμό. Είναι ο ίδιος νόμος που έχει κάποιος να εκχυλίσει έναν διαλύτη αρκετές φορές και να τους συνδυάσει
 
Top