Ψάχνετε να κάνετε μια αναγωγή Henry για την 3,4,5-trimethoxybza...

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Δεν θα έθετα σε κίνδυνο τη σύνθεση με αμφίβολα νιτροαλκάνια, ειδικά αν βασίζονται στην ΕΕ.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Ναι, οι άνθρωποι το λένε συνέχεια αυτό, αλλά εγώ έβαλα στην άκρη όλο μου το νιτρομεθάνιο από την ΕΕ και το απέσταξα από ένα μείγμα 40%w/w νιτρομεθάνιο;DCM, λειτούργησε τέλεια για την παρασκευή b-2,5-DMONS.

Το θέμα για μένα είναι να βρω κάθε σχετικό καταλύτη για κάθε αλδεΰδη που θέλω να εκτελέσω την αντίδραση Henry σε....

Σκεφτόμουν να δοκιμάσω την αναγωγική αμίνωση της κυκλοεξυλαμίνης από κυκλοεξ χρησιμοποιώντας, νομίζω, αμμωνία, ψευδάργυρο και CaCl2...

Θα δούμε - η εφεδρική μου λύση είναι να αγοράσω ένα μπουκάλι, αλλά οι φίλοι μου λείπουν στο mo ούτως ή άλλως...
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Καταλύτες με τους οποίους εργάστηκα είτε άκουσα συχνά είναι η n-βουτυλαμίνη, η κυκλοεξυλαμίνη, η αιθυλενοδιαμίνη και ακόμη και η μονοαιθανολαμίνη. Η αιθυλαμίνη λειτουργεί επίσης παρά το γεγονός ότι είναι διάλυμα 70% σε νερό.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Ναι. Συνειδητοποίησα ότι ένας τύπος πουλάει υδροβρωμιούχο κυκλοεξυλαμίνη - οπότε αυτό ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ να είναι αρκετά απλό για να αποκτήσω την ελεύθερη βάση από την οποία θα γίνει η κατάλυση της 3,4,5-ΤΜΟΒΑ , από την οποία μου έρχονται 500g αυτή την εβδομάδα.

Απλά ελπίζω ότι θα είναι αρκετά καθαρό για να μου δώσει ένα καλό προϊόν για την κατάλυση... θα πρέπει να κάνω μια re-x στο υδροβρωμιούχο κυκλοεξυλαμίνη, ενώ είναι ακόμα ένα άλας για να βεβαιωθώ ότι είναι όσο το δυνατόν πιο καθαρό;

Η διαδικασία μου εκτός από την πρώτη επανεξαγωγή θα ήταν η εξής,

1. Διάλυση σε νερό
2. Προσθήκη διαλύματος βάσης για την απελευθέρωση της ελεύθερης βάσης από το άλας.
3. Προσθέστε DCM στο μείγμα και ανακινήστε (υποθέτω, εφόσον δεν έχει ήδη διαχωριστεί ως στρώμα ελαίου)
(4. Αν χρειαστεί να χρησιμοποιήσω DCM, να το αφαιρέσω υπό κενό - έκανα κάποια έρευνα και για να απαλλαγώ από το DCM σε θερμοκρασίες περιβάλλοντος η αντλία λαδιού του RV μου είναι μια χαρά και θα χρειαστεί μια σφαιρική βαλβίδα ώστε το DCM να μην βράσει πολύ χαμηλά).

Αυτό ακούγεται λογικό; Προφανώς θα στεγνώσω το μείγμα DCM πριν το απαλλάξω από το DCM αν χρειαστεί να το χρησιμοποιήσω και η κυκλοεξυλαμίνη δεν διαχωρίζεται σε δικό της ελαιώδες στρώμα στο χωνί διαχωρισμού.
 

Swirly

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Oct 2, 2023
Messages
12
Reaction score
2
Points
3
Γεια σας. Έχω εμπειρία στην παρασκευή τόσο του 3,4,5-Τριμεθοξυνοσυνιτροστυρενίου (TMNS) όσο και του 2,5-Διμεθοξυνοσυνιτροστυρενίου (DMNS). Δεν θα διαβάσω όλο αυτό το νήμα αλλά θα επικολλήσω τις σκέψεις μου από μια ανάρτηση που έκανα σε ένα άλλο φόρουμ όσον αφορά την επιλογή του καταλύτη:

Το 2-HEAA (οξικό 2-(υδροξυ)αιθυλαμμώνιο) από αιθανολαμίνη και παγωμένο οξικό οξύ φαίνεται να λειτουργεί καλύτερα στην 3,4,5-τριμεθοξυβενζαλδεΰδη από ό,τι η αιθυλενοδιαμίνη (ως διακετική αιθυλενοδιαμίνη). Πρόσφατα έκανα δύο πειράματα με 150g 3,4,5-ΤΜΒΑ.

Για την πρώτη παρτίδα των 150g χρησιμοποίησα 1,6 mol. eq. νιτρομεθάνιο στο TMBA και 1,5 mol. eq. αιθανολαμίνη στο TMBA.
Πρώτα έριξα το NM πάνω στο TMBA και συνέχισα να ρίχνω παγωμένο οξικό οξύ μέχρι να διαλυθεί το TMBA. Όσον αφορά την ποσότητα του GAA πιστεύω ότι έριξα 161 mL ή 2,81 mol. GAA + στη συνέχεια χρησιμοποίησα (1,5x 0,765 mol) GAA για να φτιάξω το 2-ΗΕΑΑ σε ξεχωριστό δοχείο. Έτσι, φαίνεται ότι χρησιμοποίησα συνολικά 3,96 mol. eq. GAA. Χμμ... Ίσως 4 mol. eq. GAA να είναι μια καλή ποσότητα για χρήση.

Χρησιμοποίησα 1:1 αιθανολαμίνη προς GAA mol. eq. για να φτιάξω το 2-HEAA. Χύθηκε αμέσως η αιθανολαμίνη πάνω στο GAA. Το μείγμα θερμάνθηκε ξαφνικά στους 120 °C, απελευθερώνονται αναθυμιάσεις. Αναμείχθηκε για λίγο και καλύφθηκε το ξεχωριστό ποτήρι ζέσεως, ψύχθηκε το μείγμα σε θερμοκρασία λίγο πάνω από τη θερμοκρασία δωματίου. Εν πάση περιπτώσει, βεβαιώθηκα ότι το TMBA + NM + GAA είχε διαλυθεί πλήρως και έριξα αμέσως το παχύρρευστο, σιροπιαστό 2-HEAA. Άμεση αλλαγή χρώματος, θερμαίνω στους 35 °C και το αφήνω να γυρίσει. Γίνεται ελαφρώς πιο σκούρο, κίτρινο κοντά στο πορτοκαλί. Κάποια στιγμή μεταξύ των 1h 30 min και 2 hr όλο το ποτήρι ζέσεως έγινε μια παχύρρευστη μάζα. Όλα καθιζάνουν, αλλά έλειπα και δεν είδα το θέαμα. Το χρώμα είναι πολύ όμορφο. Ένα τέλειο κίτρινο.

Αλλά δεν μπόρεσα να στεγνώσω τίποτα και να ζυγίσω τίποτα, καθώς η αντλία μου χάλασε.

Αργότερα επανακρυσταλλώθηκε σε μια υποθετική ποσότητα 8 mL/g MeOH. Θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ακόμη λιγότερο MeOH. Κάπου σε αυτό το φόρουμ μπορεί να γράφει 0,2 g/ mL 3,4,5-TMNS προς μεθανόλη. Αλλά εδώ είναι το σημείο όπου τα θαλάσσωσα όλα. Ως συνήθως με το re-x τα κάνω θάλασσα. Για κάποιο περίεργο λόγο αποφασίζω να κάνω μια θερμή διήθηση, χάθηκε το μάτσο στο διηθητικό χαρτί. Στη συνέχεια, έριξα ένα μάτσο στην αποχέτευση. Χύθηκε το μητρικό υγρό. Έτσι, η απόδοση ήταν φτωχή, αλλά εξακολουθούσα να έχω μια αξιοπρεπή ποσότητα πολύ όμορφων 3,4,5-TMNS.

Με τη δεύτερη παρτίδα των 150g πήγα και πάλι με 1,6 mol. eq. νιτρομεθανίου, αλλά τώρα χρησιμοποίησα λιγότερη αιθανολαμίνη, 1,3 mol. eq. στο TMBA. Παρασκεύασα επίσης το 2-HEAA ξεχωριστά. Η ανάμειξη των υλικών GAA και αιθανολαμίνης θερμαίνεται πραγματικά, οπότε αφαιρώ τη θερμότητα από το NM και το TMBA. Αυτή τη φορά χρησιμοποίησα επίσης συνολικά 5 mol. eq. GAA (ένα μέρος χύνεται στην 3,4,5-ΤΜΒΑ + NM και ένα μέρος χρησιμοποιείται για την παρασκευή του 2-HEAA). Τώρα περιστράφηκα για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα με περισσότερη θερμότητα, αρχικά στους 45 °C, και στη συνέχεια έπεσα στους 35 °C. Τίποτα δεν κατακρημνίστηκε όπως την προηγούμενη φορά. Όταν σταμάτησα την ανάμειξη και απομάκρυνα από τη θερμότητα, καθώς το μείγμα κρυώνει, τότε άρχισαν να εμφανίζονται κρύσταλλοι. Αναρρόφησα σχεδόν στεγνά με αντλία που λειτουργούσε ως επί το πλείστον, στη συνέχεια ανακρυσταλλώθηκα με 8 mL/g IPA. Θα μπορούσα να είχα χρησιμοποιήσει ακόμη λιγότερο IPA, καθώς θερμαίνεται όλα θα πρέπει να διαλυθούν. Ίσως ακόμη και με 7 mL/g IPA.
Γιατί να μην χρησιμοποιήσω απλά IPA αντί για MeOH;

Αλλά αυτή τη φορά η παρτίδα ήταν λίγο πιο σκούρο κίτρινο και οι αποδόσεις ήταν φτωχές.

Την επόμενη φορά κατά την παρασκευή του 3,4,5-ΤΜΝΣ θα χρησιμοποιούσα 1,8 - 2 mol. eq. αιθανολαμίνης, 1,8 - 2 mol. eq. νιτρομεθανίου, 4 mol. eq. GAA ή την ποσότητα που χρειάζεται για να διαλυθεί το TMBA.

Και επίσης, εν κατακλείδι, η αιθανολαμίνη (που χρησιμοποιείται ως 2-HEAA) για το 3,4,5-TMNS φαίνεται να είναι καλύτερη επιλογή από την αιθυλενοδιαμίνη (που χρησιμοποιείται ως διακετική αιθυλενοδιαμίνη) και κάνει το προϊόν καθαρότερο. Αλλά θα μπορούσαν επίσης να είναι άλλες μεταβλητές όπως η θερμότητα που χρησιμοποίησα πριν.

Η 2,5-ΔΜΝΣ φαίνεται να είναι πολύ εύκολη και συγχωρετική για την παρασκευή, επίσης πολύ ωραία βλέποντας τις πορτοκαλί τρίχες να εμφανίζονται. 3,4,5-TMNS λιγότερο επιεικής αλλά επίσης όχι τόσο δύσκολη, απλά χρησιμοποιήστε 2-HEAA.

Ίσως άλλοι ενδιαφέρονται, αλλά αυτό το 2-HEAA δίνει επίσης αποδόσεις 95% + στην παραγωγή του P2NP, είναι πραγματικά σπουδαίο υλικό.
 
Last edited:

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Αυτές είναι πράγματι πολύ ενδιαφέρουσες και χρήσιμες πληροφορίες!!!

Ο συγχρονισμός των ανθρώπων σε αυτό το φόρουμ φαίνεται να είναι πραγματικά ακριβής!

Την τελευταία φορά κάποιος μου έδωσε το 2,5-DMOBA-> b-2,5-DMONS ακριβώς την ημέρα που το χρειαζόμουν και λειτούργησε πολύ καλά....

Τώρα αυτή τη φορά, δοκίμασα κυριολεκτικά την άλλη διαδρομή (οξικό αμμώνιο) που ανέφερε χθες ο shulgin και απλά το φιλτράρισα με κενό και αισθάνομαι μια αξιοπρεπή ποσότητα.

Ωραίοι φωτεινοί κίτρινοι κρύσταλλοι - αν και πρέπει ακόμα να στεγνώσω, να ζυγίσω και στη συνέχεια να ξανακάνω, αλλά υποθέτω ότι πήρα καλά αποτελέσματα.
Μείωσα στο μισό όλες τις ποσότητες του shulgin και περίμενα να τρέξει για 3 ώρες όπως ο δικός του, ωστόσο υπερθερμάνθηκε ελαφρώς και άρχισε να σκουραίνει περίπου στο μισό του χρόνου που χρησιμοποίησε. Από την άλλη δεν νομίζω ότι χρησιμοποίησε ανάδευση και επίσης ατμόλουτρο, ενώ εγώ χρησιμοποίησα μανδύα με ανάδευση, οπότε μπορεί να το επηρέασε αυτό; F ξέρει.

Ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ με την ιδέα σου πάντως σίγουρα!

Αυτή είναι η τρέχουσα παρτίδα μου που χρειάζεται ένα re-x...
ApxzCw5qs3
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Σίγουρα θα το δοκιμάσω αυτό, θα το διαβάσω λεπτομερώς όταν γυρίσω σπίτι.
Συνειδητοποίησα ότι θα μου περισσεύει αρκετή αιθυλενοδιαμίνη αφού μου τελειώσει το 2,5-DMOBA, και αυτό σου επιτρέπει να χρησιμοποιήσεις λιγότερο νιτρομεθάνιο από το σύνθετο που ακολουθώ - αυτό είναι το πραγματικό πρόβλημα, οπότε ναι. Ενδιαφέρον!
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Αυτή η διαδρομή που αναφέρατε ακούγεται πολύ ενδιαφέρουσα, αλλά ενοχλητικά προς το παρόν πρέπει να δουλέψω με ό,τι έχω...

Είχα καλή επιτυχία με τη χρήση οξικού αμμωνίου χθες για να φτιάξω τα b-3,4,5-TMONS - ακολούθησα τη μέθοδο shulgins, αλλά όταν αυτό ήταν σε παλινδρόμηση παρακολούθησα το βίντεο σύνθεσης μεσκαλίνης / TMA και έτσι σήμερα αποφάσισα να δοκιμάσω την ίδια αντίδραση μόνο χρησιμοποιώντας νιτροαιθάνιο αντί για NM.

Αυτή τη φορά, επειδή έχω τόσο μικρή ποσότητα νιτροαιθανίου, θα το επαναρροφήσω πιθανώς, θα το αφήσω να κρυώσει και να σταθεί όλη τη νύχτα και στη συνέχεια θα κάνω απόσταξη υπό κενό (πιθανώς χρησιμοποιώντας υδατόλουτρο) για να ανακτήσω μέρος του και στη συνέχεια θα ξανακάνω ό,τι έχει απομείνει αν δεν κρυσταλλωθεί κατά την ψύξη...

Θα δούμε...
 

Swirly

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Oct 2, 2023
Messages
12
Reaction score
2
Points
3
Αυτό φαίνεται να είναι το σωστό χρώμα, αλλά μοιάζει πολύ χοντροκομμένο και υγρό ακόμα. Θυμάμαι να διαβάζω ότι η περίσσεια του νιτρομεθανίου είναι δύσκολο να απαλλαγεί, γι' αυτό και γενικά πιστεύω ότι πρέπει να χρησιμοποιείτε περίσσεια GAA αντί γι' αυτές τις αντιδράσεις. Μπορεί επίσης να είναι ότι το GAA οδηγεί σε ένα πιο καθαρό προϊόν. Θα ξαναπώ ότι αν μειώσετε την ποσότητα του GAA όσο το δυνατόν περισσότερο, τότε μπορεί να είναι ότι όλα πέφτουν όμορφα μετά από λιγότερο από μία ώρα.

Ενδιαφέρον είναι ποιες είναι οι αποδόσεις για το 3,4,5-TMNS για το κλασικό οξικό αμμώνιο έναντι του 2-HEAA.

Καλή τύχη, αλλά εγώ θα προχωρούσα με το 7,5 mol eq. sodium boroydride + 0,15 mol. eq. Cu(II)Cl αντί της αντίδρασης LAH. Θα το χρησιμοποιούσα αυτό για όλα τα νιτροστυρένια,
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Εντάξει, ναι, θα το κάνω αυτό για να είμαι δίκαιος - αυτό ήταν η επιλογή μου. Απλά ενδιαφέρομαι να χρησιμοποιήσω το LAH πριν πάρει φωτιά! lol απλά αστειεύομαι είναι αποθηκευμένο καλά.
 
Top