Σύνθεση μεφεδρόνης (4-MMC) σε διαλύτη NMP. Μεγάλης κλίμακας.

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Σχήμα αντίδρασης:
UeWf0vGO6N

Αντιδραστήρια:
  • μεθυλοπροπιφαινόνη (cas 1451-82-7) - 5 kg,
  • n-μεθυλ-2-πυρρολιδόνη (NMP, cas 872-50-4) - 20 L,
  • Μεθυλική αμίνη 40% aq. διάλυμα (cas 74-89-5) - 8 L,
  • Βενζόλιο - 20 L,
  • Ακετόνη - 30 L,
  • Διάλυμα υδροχλωρικού οξέος (HCl 36%) ~ 1,5 L,
  • Αποσταγμένο νερό - 20 L,
  • Θειικό μαγνήσιο (MgSO4),

Εξοπλισμός και γυάλινα σκεύη:
  • Αντιδραστήρας παρτίδας 100 L, ο οποίος είναι εξοπλισμένος με χωνί σταγόνων, αναδευτήρα κορυφής, θερμόμετρο, σύστημα ελέγχου της θερμοκρασίας (ψύξη) και ψυκτήρα παλινδρόμησης,
  • Χωνί,
  • Χαρτιά δείκτηpH,
  • Διάφοροι κάδοι 25 L,
  • Βαρέλι 100 L,
  • Ποτήρι ζέσεως 2000 ml,
  • Πηγή κενού,
  • Κλίμακα,
  • Κύλινδρος μέτρησης 1000 mL,
  • Γυάλινη ράβδος και σπάτουλα,
  • Σκούπες,
  • Φίλτρο Nutsche,
  • Περιστροφικός εξατμιστής,

Διαδικασίες σύνθεσης
1. 2-Bromo-4'-methylpropiophenone 5 kg χύνεται στον αντιδραστήρα Batch ή άλλη ακατέργαστη ποσότητα 2-Bromo-4'-methylpropiophenone μετά από αντιδράσεις αλογόνωσης.
2. n-Methyl-2-pyrrolidone 20 L χύνεται στον αντιδραστήρα. Ο κορυφαίος αναδευτήρας τίθεται σε λειτουργία και το μείγμα της αντίδρασης θερμαίνεται στους 40 °С.
3. Όταν η θερμοκρασία φθάσει στους 40 °С, χύνεται στο μείγμα της αντίδρασης διάλυμα μεθυλαμίνης 40% aq. 8 L και αναδεύεται για 20 λεπτά.
4. Στη συνέχεια, αποσταγμένο κρύο νερό 20 L χύνεται στο μείγμα αντίδρασης και αναδεύεται για λίγα λεπτά.
5. Βενζόλιο 15-20 L ή άλλος κατάλληλος διαλύτης χύνεται στον αντιδραστήρα, το μείγμα αναδεύεται για λίγα λεπτά.
6. Στη συνέχεια, ο αναδευτήρας σταματά, το μείγμα χωρίζεται σε δύο στρώματα.
7. Το κάτω υδατικό στρώμα αποστραγγίζεται μέσω της βαλβίδας του πυθμένα του αντιδραστήρα. Το ανώτερο στρώμα στραγγίζεται σε κάδο και ξηραίνεται πάνω από MgSO4. Στη συνέχεια, το ξηρό διάλυμα χύνεται σε άλλο κάδο.
8. Στο μείγμα της αντίδρασης προστίθεται παγωμένη ακετόνη 20 L και υδροχλωρικό οξύ (HCl 36%) σταγόνα-σταγόνα με συνεχή ανάδευση ώστε να επιτευχθεί pH 5,5-6.
9. Το μείγμα τοποθετείται στην κατάψυξη για 12 ώρες.
10. Το κρυσταλλωμένο υδροχλωρικό μεφεδρόνιο διηθείται σε φίλτρο Nutsche και ξηραίνεται στον αέρα. Η απόδοση είναι 58%.


Σημείωση
Το NMP μπορεί να αντικατασταθεί από DMSO, DMF, σουλφολάνιο.
 
Last edited by a moderator:

Hans-Dietrich

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 4, 2021
Messages
47
Reaction score
44
Points
18
Τι λέτε για τη σύνθεση σε DСM ?
 

BHBlueberry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 17, 2022
Messages
20
Reaction score
11
Points
3
Ουάου, φαίνεται τόσο εύκολο... Αν μου άρεσε μόνο το meph θα έπαιζα με αυτόν τον τύπο ;)
 

dark_side_of_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 23, 2022
Messages
35
Reaction score
15
Points
8
Στη σύνθεση του 2βρωμο 3 χλωροπριοφενόνιο είναι το ίδιο ?
 

dark_side_of_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 23, 2022
Messages
35
Reaction score
15
Points
8
έχει δοκιμάσει κανείς αυτή τη συνταγή; υπάρχουν σχόλια ή συμβουλές; βγαίνει το 50% του προϊόντος;
 

dark_side_of_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 23, 2022
Messages
35
Reaction score
15
Points
8
ευχαριστίες . Έχω πρόσβαση στο 2b3ch αλλά σε υγρό. καταλαβαίνω ότι είναι ήδη σε κάποιο διαλύτη, σωστά;
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
μάλλον όχι, αυτό είναι υγρό σε καθαρή μορφή
 

dark_side_of_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 23, 2022
Messages
35
Reaction score
15
Points
8
Εντάξει, καταλαβαίνω. Θα πρέπει λοιπόν να το αναμείξω ένα προς ένα με το dsmo;
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Ποσότητα NMP 4:1 min. Εάν έχετε μεγάλο βαρέλι, μπορείτε να προσθέσετε αναλογίες, είναι καλύτερο για την αντίδραση.
Καλή
 
Last edited by a moderator:

dark_side_of_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 23, 2022
Messages
35
Reaction score
15
Points
8
Με κάποιο τρόπο, κλείστε την άνω είσοδο και αφήστε τη μεθυλαμίνη να στραγγίξει, ώστε να μην σκάσει η δεξαμενή, ή είναι προτιμότερο να την αφήσετε ανοιχτή, εγκαταστήστε μόνο το θερμόμετρο και τον αναδευτήρα.
 

dark_side_of_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 23, 2022
Messages
35
Reaction score
15
Points
8
δεν δίνεται σε αυτή τη συνταγή η λάθος τιμή μεθυλαμίνης; δεν πρέπει να υπάρχουν περισσότερα από 8l για θερμή σύνθεση; Θα πρέπει αυτή η περίσσεια μεθυλαμίνης να είναι μικρότερη κατά τη σύνθεση σε nmp;
 

Khaafii

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
37
Reaction score
16
Points
8
Πόσο τελικό προϊόν καταλήγετε με αυτή τη σύνθεση περίπου με αυτή τη συνταγή. Για πόσο φεύγει στην αγορά η άκοπη/καθαρή μεφεδρόνη ανά κιλό; Πόσο περιθώριο κέρδους υπάρχει στη μεφεδρόνη. Δεν χρειάζεται να είναι μικροσκοπικό ακριβώς αλλά περίπου.

Δεν έχω καμία γνώση στην αγορά της μεφεδρόνης σε μεγάλη κλίμακα. Έχω διαβάσει ότι αυτό είναι επίσης αρκετά σε ζήτηση? Δεν εννοώ για τους χρήστες αλλά για ανθρώπους που το αγοράζουν για δικούς τους λόγους σε μεγαλύτερους αριθμούς.
 

dark_side_of_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 23, 2022
Messages
35
Reaction score
15
Points
8
μία ερώτηση σχετικά με την ποσότητα της μεθυλαμίνης που χρησιμοποιείται σε αυτή την αντίδραση. 8l είναι αρκετά για 5kg bk4; οι υπολογισμοί μου δείχνουν ότι απαιτούνται 14,8l.

διαδικασία υπολογισμού: για 1mol bk4 χρειαζόμαστε 5mol μεθυλαμίνης. 5kg bk = 5000g. 5000g / 227g = 22mol bk4. 22 mol x 5 = 110 mol μεθυλαμίνης. 110mol = 3416,6g ... Έκανα 33% φορές γιατί ένα 40% υδατικό διάλυμα δεν έχει ποτέ τόσα ποσοστά. Από ένα υδατικό διάλυμα μεθυλαμίνης βγαίνουν 10353g ή 14790ml ...

αυτά τα 8l μεθυλαμίνης είναι περίπου τρεις φορές το bk4. οι υπολογισμοί μου είναι με πενταπλάσια περίσσεια ... το τριπλάσιο είναι αρκετό;
 
Last edited:

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
160
Points
43
Ερώτηση για το "noob",
πρέπει να κρατήσουμε το κάτω στρώμα ή το παραπάνω ? :x
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Η ζήτηση και οι τιμές εξαρτώνται από τον όγκο των αγορών της χονδρικής πώλησης των πρώτων υλών και την περιοχή σας. Αυτή η σύνθεση είναι κατάλληλη για παραγωγή σε μεγάλες ποσότητες (τόνος ανά μήνα και άνω)
 

Marocamora

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 4, 2022
Messages
7
Reaction score
1
Points
3
Κύριε William παρακαλώ η μεφεδρόνη μοιάζει πολύ με την κοκαΐνη και έχει τα ίδια αποτελέσματα; Και αν την βάλουμε στη γλώσσα προκαλεί τη γλώσσα να μοιάζει με την κοκαΐνη; ευχαριστώ.
 
View previous replies…

deploy

Don't buy from me
Member
Joined
Apr 11, 2023
Messages
3
Reaction score
2
Points
3
Deals
2
Είναι διεγερτικό, όχι αναισθητικό
 

BitcoinScam

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 29, 2023
Messages
56
Reaction score
30
Points
18
όχι αν αναμειχθεί με λικονταΐνη ή βενζοκαΐνη τότε θα πάρει αποτέλεσμα όπως η κοκαΐνη
 

GaDjo

Don't buy from me
New Member
Joined
May 15, 2022
Messages
5
Reaction score
4
Points
3
Γεια σας
Είμαι αρχάριος και θέλω να ξεκινήσω με αυτή τη σύνθεση. Με συμβουλεύετε να συνθέσω μόνος μου τις πρόδρομες ουσίες ή να τις αγοράσω (για παράδειγμα στο fischersci); Θέλω μια μικρή παραγωγή, 20g το πολύ.
 

GaDjo

Don't buy from me
New Member
Joined
May 15, 2022
Messages
5
Reaction score
4
Points
3
Για την κρυστάλλωση, χρειάζεστε ένα τελικό βήμα. Βάλτε τη σκόνη μεφεδρόνης σε 70% αιθανόλη/30% H2O (1g μεφεδρόνης για 3ml). Βράστε το. Φτωχό σε πιάτα κρυστάλλωσης. Περιμένετε την εξάτμιση της αιθανόλης και του νερού. Έχετε πάρει τους κρυστάλλους σας meph'
όσο περισσότερο νερό έχετε στο διάλυμά σας, τόσο πιο μεγάλοι θα είναι οι βράχοι σας
(Η συνταγή βρέθηκε στο /d/drugmanufacture, δεν έχει δοκιμαστεί)
 

Selassi

Don't buy from me
Resident
Joined
May 10, 2022
Messages
102
Reaction score
53
Points
28
Πόσες μεθυλαμίνες χρησιμοποιήσατε τελικά στο cmc-synth;
 
Top