Σύνθεση αμφεταμίνης μιας κατσαρόλας από P2NP με NaBH4/CuCl2 (κλίμακα 1 kg)

Mystery_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 12, 2022
Messages
82
Reaction score
32
Points
8
Οι 20-40 βαθμοί είναι οι βέλτιστοι ... έλα, κατά τη γνώμη μου, είναι καλύτερα να παρατηρούμε πώς συμπεριφέρεται η αντίδραση και όχι να κρατάμε κάποια θερμοκρασία άκαμπτα ...

αυτοί οι κανονισμοί, οι οποίοι μπορούν να βρεθούν στο Διαδίκτυο, είναι πιο ενδεικτικοί για την προσέγγισή τους ... μόνο η πρακτική θα οδηγήσει στα κατάλληλα αποτελέσματα ...
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
595
Points
93
@DocX @Mystery_chemistry @G.Patton

Ενώ το κάνετε αυτό σε μια φιάλη 20L, θα συνιστούσατε χειροκίνητη ψύξη με παγόλουτρο, όπως φαίνεται στο βίντεο με το σεμινάριο της διαδρομής Al/Hg;

Επίσης, δεδομένου ότι το P2NP δεν πρέπει να προστεθεί με τη μία, ποιο θα πρέπει να είναι το μέγιστο χρονικό διάστημα όπου προστέθηκε ολόκληρη η ποσότητα;
 

Mystery_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 12, 2022
Messages
82
Reaction score
32
Points
8
ναι, ρίξτε το πισινό στον πάγο και αρχίστε να προσθέτετε p2np ... οι πρώτες κατηγορίες θα είναι οι πιο βουητές ... όταν οι βόμβες εμφανιστούν σε όλη την επιφάνεια θα μπορέσετε να αρχίσετε να προσθέτετε p2np πιο γρήγορα ... με την εξάσκηση και την παρατήρηση θα μάθετε πόσο γρήγορα και πότε μπορείτε να προσθέσετε άλλη μια μερίδα
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
595
Points
93

Ενδιαφέρον! Ας πούμε ότι θα χρησιμοποιούσα 1000g P2NP, σε πόσο μικρές μερίδες θα το χωρίζατε;

Επίσης, τι εννοείτε με το ''βόμβες'', εννοείτε φυσαλίδες;
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Σας ευχαριστώ για την απάντηση, αυτό θα με βοηθήσει σίγουρα και θα με διευκολύνει πολύ τώρα.
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Φίλε μου, πρέπει πραγματικά να αρχίσεις να μαγειρεύεις τον εαυτό σου σύντομα :)..
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Γεια σας,

Έτσι έκανα τη δεύτερη προσπάθειά μου σήμερα, και πήγε πολύ καλά, θα δώσω μια πλήρη ενημέρωση σύντομα με φωτογραφίες της όλης διαδικασίας.

Αλλά έχω μια ερώτηση που νομίζω ότι μου ξέφυγε.



Στο βήμα 6 πρόσθεσα το NaOH 25% κατά τη διάρκεια της ανάδευσης, και τα στρώματα διαχωρίστηκαν όπως ακριβώς περιγράφεται, η ερώτησή μου είναι.

Το κίτρινο υγρό που έχω είναι η ελεύθερη βάση (α-έλαιο) και το κάτω στρώμα είναι το υδατικό στρώμα και είναι το στρώμα που αναμιγνύω με το IPA στο βήμα 7 και στη συνέχεια με κενό και αργότερα αναμιγνύω με την ελεύθερη βάση μου.

Είμαι σωστός;

Με εκτίμηση
 
Last edited by a moderator:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Θα καταλάβετε κατά τη διάρκεια της αντίδρασης. Πρέπει να προσθέσετε P2NP και να διατηρήσετε τη θερμοκρασία κάτω από τους 60 βαθμούς C. Είναι η πιο σημαντική παράμετρος.

Γεια σας, καλή δουλειά! Στην πραγματικότητα είστε σχεδόν σωστός. Θα προσθέσετε IPA στο στρώμα νερού προκειμένου να εξαγάγετε τα υπολείμματα της ελεύθερης βάσης αμφεταμίνης από αυτό. Στη συνέχεια, διαχωρίζετε τα στρώματα (χρειάζεστε το οργανικό), εξατμίζετε τον διαλύτη και λαμβάνετε λάδι βάσης χωρίς αμφεταμίνη. Στη συνέχεια, μπορείτε να συνδυάσετε τα στρώματα και να συνεχίσετε το σχηματισμό αλάτων.
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
595
Points
93

Haha I knoow man, έχω τις πρόδρομες ουσίες και τον περισσότερο εργαστηριακό εξοπλισμό έτοιμο και περιμένω μόνο τη φιάλη 20L + τον συμπυκνωτή μου και κάποια άλλα αντικείμενα

Ο εγκέφαλός μου εκρήγνυται από 6 μήνες μάθησης χαχα
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
595
Points
93

Τέλειο :) Ανυπομονώ να το δοκιμάσω σύντομα!
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Γεια σας,

Απλά για να το καταλάβω σωστά.



Όπως και στην εικόνα, το στρώμα νερού που είναι αυτό που εξάγεται χρησιμοποιώντας IPA και στη συνέχεια κενό αέρος;

Η ελεύθερη βάση δεν χρειάζεται άλλη εκχύλιση, κενό; Θα αναμιχθεί μόνο με την ελεύθερη βάση που θα εξαχθεί από το waterlayer;

Έχω δίκιο;

Γιατί χθες, ανακάτεψα την freebase με θειικό οξύ μέχρι το pH 6 και έγινε πολύ παχύρρευστη σαν σαντιγί και με κρυστάλλινη λευκή όψη, τώρα είναι στην κατάψυξη για 12h και θα την σκουπίσω σήμερα με ηλεκτρική σκούπα και θα την καθαρίσω με κρύο ασετόν και μετά θα την στεγνώσω.

Με τις καλύτερες συστάσεις
 
Last edited by a moderator:

Curiousonion

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 29, 2022
Messages
190
Reaction score
67
Points
28
Αφού κάνετε τον διαχωρισμό ipa συνήθως αποστάζετε το ipa σε κενό αέρος.
Μερικοί άνθρωποι κάνουν επίσης απόσταξη με ατμό του Α πετρελαίου μετά από αυτό για να αφαιρέσουν κάθε δυσάρεστη μυρωδιά και να το κάνουν εξαιρετικά καθαρό. (αλλά οι άνθρωποι δεν αναγνωρίζουν το λάδι Α χωρίς τη βρωμερή μυρωδιά συνήθως)
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
595
Points
93

Αρκετά βρώμικο αν το σκεφτείτε tbh, ότι οι άνθρωποι θα προτιμούσαν ένα ακάθαρτο προϊόν
 

Curiousonion

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 29, 2022
Messages
190
Reaction score
67
Points
28
Ναι, αλλά αυτό είναι το μόνο που γνωρίζουν.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Ναι, πρέπει να συνδυάσετε την ελεύθερη βάση από την εκχύλιση νερού με το γενικό μέρος.
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Τέλεια, σας ευχαριστώ.

Θα κάνω την τρίτη μου προσπάθεια αύριο πιθανότατα, αλλά αυτή τη φορά θα κάνω την εκχύλιση με IPA στο στρώμα νερού και στο α-έλαιο. (Η πλήρης ιστορία με φωτογραφίες θα αναρτηθεί αρκετά σύντομα)

Έχω άλλη μια ερώτηση, την παρτίδα που έκανα χθες, την αποθήκευσα στην κατάψυξη για 15ώρες και το μείγμα ήταν τόσο παχύ σαν σαντιγί, με όμορφο λευκό χρώμα, ήταν πολύ δύσκολο να το βγάλω με ηλεκτρική σκούπα, χρειάστηκε περίπου 2 ώρες συνολικά. Αλλά αισθάνομαι ότι τα ζυμαρικά αμφεταμίνης μου είναι ακόμα πολύ υγρά, τυχόν συστάσεις για το πώς να τα στεγνώσω προσεκτικά;

Προς το παρόν τα έχω σε ένα πλαστικό κουτί τροφίμων χωρίς καπάκι και τα άφησα για δύο ώρες σε θερμοκρασία δωματίου, αλλά άρχισαν να γίνονται πολύ ανοιχτό καφέ, οπότε προς το παρόν τα έχω μέσα στο ψυγείο αντ 'αυτού. Είναι η μέθοδος του ψυγείου αρκετή για να εξατμιστεί ο εναπομείνας διαλύτης και να στεγνώσει;

Με εκτίμηση
 

Netflix

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 9, 2022
Messages
54
Reaction score
52
Points
18
Πλύνετε τον με ασετόν την επόμενη ημέρα παίρνετε καθαρή σκόνη
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Πρέπει να το πλύνετε με ξηρό (χωρίς κανένα % νερό) κρύο ασετόν για να γίνει καθαρό λευκό. Στη συνέχεια, μπορείτε να το φιλτράρετε υπό κενό και να το τοποθετήσετε στο κουτί τροφίμων σας σε αποξηραντήρα κενού ή σε άλλο θάλαμο με κενό.
 

Eidolon-UK

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 11, 2022
Messages
3
Reaction score
6
Points
3
Μερικές χρήσιμες συμβουλές από τον φίλο μου ciphir που συμμετείχε στο αρχικό νήμα στο vespiary:

Ο εναέριος αναδευτήρας είναι απαραίτητος, η μαγνητική ανάδευση δεν μπορεί να αντεπεξέλθει, απαιτείται εξαιρετικά έντονη ανάδευση για το αρχικό μέρος της αντίδρασης όταν διασπάται ο διπλός δεσμός C=C,
το διάλυμα θα αλλάξει από κίτρινο σε λευκό χρώμα όταν τελειώσει αυτό το μέρος.
Το δεύτερο μέρος, η αναγωγή της νιτροομάδας σε αμίνη, πηγαίνει καλύτερα με την προσθήκη του διαλύματος διυδρικού χλωριούχου χαλκού (CuCl2.2H2O) όσο το δυνατόν γρηγορότερα,
αφρίζει πολύ, οπότε μπορείτε να συνδέσετε την έξοδο μιας ηλεκτρικής αντλίας ενίσχυσης κενού στη θύρα αερίου και να εφαρμόσετε ελαφρά θετική πίεση αέρα για να ελέγξετε τον αφρισμό.
Επίσης, μπορείτε να προσαρτήσετε έναν ευθύγραμμο προσαρμογέα κατά της εκτόξευσης μεταξύ του δοχείου του αντιδραστήρα και του συγκροτήματος του συμπυκνωτή για να αποτρέψετε την εκτόξευση αφρού από την κορυφή.
Αντί για 10 έως 20% μοριακό ισοδύναμο χλωριούχου χαλκού μπορείτε επίσης να δοκιμάσετε να χρησιμοποιήσετε μπορείτε να χρησιμοποιήσετε 8% μοριακό ισοδύναμο διϋδρικού χλωριούχου χαλκού και 8% μοριακό ισοδύναμο πενταϋδρικού θειικού χαλκού, έτσι ώστε να εξακολουθείτε να παρέχετε τα νανοσωματίδια Cu ή το σύμπλοκο NaBH4-Cu αλλά με μειωμένο αφρισμό. (Σημείωση: 1000 g P2NP σημαίνει ότι πρόκειται για αντίδραση 6,12 mole (1000/163,2 g/mol), οπότε το 8% μοριακό ισοδύναμο είναι 0,49 mole κάθε άλατος χαλκού).
Προσθέστε μια ποσότητα κορεσμού κοινού επιτραπέζιου αλατιού (NaCl) στην εκχύλιση νερού, επειδή έχει μεγαλύτερη συγγένεια για το νερό το τελευταίο φορτίο των μορίων αμίνης ωθείται έξω από το διάλυμα και θα εισέλθει στο μη πολικό στρώμα.

Εκτός αυτού:
Γνωρίζω ότι ο Ciphir, κανονικά μετά τη μετατροπή του νιτρο σε αμίνη, προσθέτει παγωμένο οξικό οξύ μέχρι pH=4 για να ωθήσει την αμίνη στην υδατική στιβάδα (τυχόν φουσκώματα είναι η απόσβεση τυχόν περίσσειας NaBH4, χρησιμοποιήστε λιγότερο την επόμενη φορά). Απογυμνώνετε το IPA μέχρι τους 97C περίπου, στη συνέχεια βασικοποιείτε μέχρι pH=11 με NaOH, τώρα αποστάζετε με ατμό με έναν ατμοποιητή από χαρτί τοίχου συνδεδεμένο σε μια είσοδο στο κέντρο του δοχείου αντίδρασης.
Χρησιμοποιώντας ένα χωνί διαχωρισμού 2L, συλλέξτε το νερό (κατώτερο στρώμα) για εκχύλιση, κρατήστε το μη πολικό στρώμα καθώς αυτό είναι καθαρό λάδι ελεύθερης βάσης της αμίνης.
Εκχυλίστε το υδατικό στρώμα 3 x με DCM ή άλλο μη πολικό διαλύτη που δεν αναμιγνύεται με το νερό, προσθέστε αλάτι στο υδατικό στρώμα για την τελική εκχύλιση.
Συνδυάστε την οργανική φάση και τα εκχυλίσματα και αποστάξτε τον διαλύτη NP.
Αναμείξτε το έλαιο της αμίνης με 5 μέρη άνυδρης ισοπροπανόλης (IPA), αναμείξτε θειικό οξύ με 2 μέρη άνυδρου IPA, προσθέστε μέχρι pH=9, στη συνέχεια προσθέστε πολύ προσεκτικά μέχρι pH=6,7, χρησιμοποιήστε χωνί buchner για να διηθήσετε το άμορφο λευκό στερεό (δεν είναι δυνατή η κρυστάλλωση με αυτή την αμίνη) στεγνώστε το στερεό στο χωνί με κενό.
Ελέγξτε το pH του διηθήματος προσθέστε περισσότερο οξύ εάν είναι απαραίτητο, τοποθετήστε το στην κατάψυξη για δεύτερη καλλιέργεια, επαναλάβετε τη διαδικασία έως ότου δεν καθιζάνει πλέον θειική αμίνη.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Ναι, έχετε δίκιο. Λάθος μου, ευχαριστώ για τη διευκρίνιση.
 
Top