p2np που δεν διαλύεται, η πρώτη μου σύνθεση.

enzym

Don't buy from me
New Member
Joined
May 2, 2023
Messages
19
Reaction score
1
Points
3
πώς μπορώ να προσθέσω κάποιον για να πει τη γνώμη του; θα ήθελα να προσθέσω/αναφέρω 2 μέλη σε αυτό το θέμα .
@gpatreon
Ο άλλος τύπος θα ψάξω.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,663
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
Ποιος είναι ο @gpatreon; lol

Σε γενικές γραμμές, συμφωνώ με τον @Never to sleep. Κατά τη γνώμη μου, μπορείτε να καθαρίσετε το εργαστήριό σας από το Hg και να συνεχίσετε με όλα τα μέτρα ασφαλείας. Σύμφωνα με το φορτίο της αντίδρασής σας, δεν νομίζω ότι έχετε μολύνει πάρα πολύ.
 
View previous replies…

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,663
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
Ναι, ακριβώς
ofc όχι
ναι

Μπορείτε να μην χρησιμοποιήσετε καθόλου το GAA, όπως είπα στο σεμινάριό μου εδώ.
 

enzym

Don't buy from me
New Member
Joined
May 2, 2023
Messages
19
Reaction score
1
Points
3
Θα κάνω άλλη μια σύνθεση (αν είμαι τυχερός 2) αύριο.
Επίσης, μια μεγάλη ανησυχία μου είναι ο υδράργυρος στο τελικό προϊόν.
Θα πλύνω το αμάλγαμά μου 2X.
και θα χρησιμοποιήσω ζεστό IPA για να διαλύσω το p2np.
 

enzym

Don't buy from me
New Member
Joined
May 2, 2023
Messages
19
Reaction score
1
Points
3
Oke thank u for the input. in my first synthese/ first try. i used colled IPA and mixed a lot with glass rod, but didnt dissolve ( the p2np). Στη συνέχεια το θέρμανα op ( με στο πίσω μέρος του κεφαλιού μου ότι το σημείο βρασμού του IPA είναι μόνο 60 βαθμοί),
έκανα ένα Mcguyver και προσπάθησα με κάποιο τρόπο να το ζεστάνω στο μανδύα θέρμανσης 1L ( το έκανα σε 3κέφαλη φιάλη 250ml).
Το έκανα στη χαμηλότερη ρύθμιση , αλλά νομίζω ότι ήταν πάρα πολύ ζεστό. ( ήταν η πρώτη μου προσπάθεια να χρησιμοποιήσω ένα heating meantle οπότε δεν ξέρω το εύρος της θερμοκρασίας). Έγινε πολύ καυτό στα μάτια μου ( έτσι σταμάτησα αμέσως, υγεία=πιο σημαντικό).
(( το p2np διαλύθηκε , αλλά αφού το αφαίρεσα από την πηγή θέρμανσης έγινε ένα πολτώδες αφράτο διάλυμα))
Ερώτηση: είναι αυτό φυσιολογικό ή όχι; ( η αίσθηση καψίματος αλκοόλ στα μάτια μου)

Και πάλι όλα είναι καινούργια για μένα, ήταν η πρώτη μου προσπάθεια με χημικά όπως το p2np.
Αύριο θα πάρω μια θερμαντική πλάκα 2l (με στύψιμο) από το amazon.
 

enzym

Don't buy from me
New Member
Joined
May 2, 2023
Messages
19
Reaction score
1
Points
3
Επίσης, πίσω στην πρώτη μου σύνθεση, το διάλυμα ( προσθέτοντας alki στο διάλυμα διαλυμένου αμαλγάματος p2np) ήρθε με ένα διαυγές στρώμα στην κορυφή το οποίο συνέλεξα σε αναλογία iPA 50/50.( για περαιτέρω σύνθεση)
αλλά το περίεργο είναι ότι , αφού αφαίρεσα το ανώτερο στρώμα, ανακάτεψα όλο το μίγμα και 24 ώρες αργότερα υπάρχει και πάλι ένα ανοιχτό κίτρινο στρώμα στην κορυφή.
 
Joined
Jul 25, 2021
Messages
193
Reaction score
296
Points
63
Τι πήρατε από τα δύο στρώματα (διαφανές και κίτρινο); Το οξίνισες;
 

enzym

Don't buy from me
New Member
Joined
May 2, 2023
Messages
19
Reaction score
1
Points
3
Δεν ξέρω ακόμα, δεν το οξίνισα γιατί δεν θα έπαιρνα τον χρόνο και την προσπάθεια να βάλω σε αυτή την αποτυχημένη προσπάθεια ( κράτησα τα 2 στρώματα λαδιού χώρια, θα τα οξίνισω μετά τη νέα μου σύνθεση. τότε έχω ήδη ένα διάλυμα οξέος/ακετόν στο χέρι οπότε δεν χάνω 3Χ τον χρόνο για αυτό. )
(( θα τα οξίνισω φυσικά όχι μαζί σε ένα μείγμα!))
Και τυχαία σημείωση: κράτησα το διάλυμα ξανά για 24 ώρες , και εμφανίστηκε ένα άλλο (αλλά τενεκεδένιο και πιο σκούρο κιτρινισμένο) ανώτερο στρώμα (αυτό θα το ρίξω στη μέση με το άλλο περιεχόμενο στο ποτήρι ζέσεως).
 

enzym

Don't buy from me
New Member
Joined
May 2, 2023
Messages
19
Reaction score
1
Points
3
Σήμερα δεν δοκίμασα άλλη προσπάθεια να φτιάξω ΑΜΦ.
Επειδή είναι αργία και καλός καιρός, οπότε πολλοί άνθρωποι ήταν έξω.
Αλλά χρησιμοποίησα αυτό το χρόνο χρήσιμα και έφτιαξα έναν κάδο με μια αντλία νερού για τους συμπυκνωτές μου, έτσι ώστε να μην χάνω καθόλου νερό (το νερό των καυσαερίων επιστρέφει στον κάδο και αναρροφάται από την αντλία νερού στον συμπυκνωτή εισόδου).
 

enzym

Don't buy from me
New Member
Joined
May 2, 2023
Messages
19
Reaction score
1
Points
3
έτσι σήμερα δεύτερη προσπάθεια.
Και πάλι προβλήματα με το p2np.
Όντως διαλύθηκε εντελώς , αλλά μετά αφού το άφησα σε θερμοκρασία δωματίου έγινε πάλι πολτός.
Πρόσθεσα το GAA, ανακάτεψα σε ζεστή πλάκα αλλά δεν είχε μεγάλη επιτυχία( το GAA έχει αηδιαστική μυρωδιά που είναι ακραία διεισδυτική και μένει πολύ )
Το αμάλγαμα ήταν καλό αλλά έκανα ένα μεγάλο λάθος! Μετά το ξέπλυμα έβαλα ένα στοπ στο ντενεκέ της φιάλης για να μπλοκάρω το οξυγόνο από αυτό ( έβαζα ένα αδιάβροχο @Never to sleep ;), en άλλα γάντια), τότε έβαλα το στοπ έξω, η μαλακία σχεδόν εξερράγη! υψηλή πίεση και υψηλές θερμοκρασίες απελευθερώθηκαν. ( δεν ήμουν σίγουρος να βάλω p2np μέσα μιας και ήταν εξαιρετικά καυτό), οπότε το έβαλα ένα δεύτερο σε κρύο υδατόλουτρο για να κρυώσει λίγο.
Στη συνέχεια πρόσθεσα το πολτώδες p2np αλλά όχι imediatly αλληλεπίδραση. μόνο μετά από εντατικό κούνημα η θερμοκρασία ανέβηκε, συνολικά ξόδεψα περίπου μια ώρα κούνημα για να το κάνω ζεστό για να κρυώσει, αν θα ήθελα ήμουν ακόμα κούνημα και ψύξη. ( πολύ αλουμίνιο έμεινε πίσω). υποθέτω ότι έχασα το σημείο που πρέπει να βάλω το p2np στο αμάλγαμα.
Πρόσθεσα το διάλυμα αλκί και το έδωσα "ένα ανακάτεμα", βίαιη αντίδραση ( πολλοί φυσαλίδες),
30min αργότερα: το ανώτερο στρώμα εξακολουθούσε να σχηματίζεται, οπότε ανακάτεψα 3 φορές.
Πήρα 3 κουβάδες, ( αγχώνομαι αν σκέφτομαι τον Hg).
Τώρα είμαι στην πιτζάμα μου και δεν θέλω να ρίξω μια ματιά ( ατμοί στην άνετη πιτζάμα μου, και στη συνέχεια να πάω για ύπνο με αυτό ....)

Ερωτήσεις:
-Είναι φυσιολογικό ότι η ακραία αύξηση της θερμοκρασίας ( από το αμάλγαμα);
-Αν πρόσθετα το p2np η θερμοκρασία θα ανέβαινε περισσότερο από την αλληλεπίδραση με το αμάλγαμα ? / ή αυτό δεν σχετίζεται με τη θερμότητα ? ( η προσθήκη του p2np)
- Εξακολουθώ να είμαι τόσο αγχωμένος για αυτούς τους ατμούς Hg. εισέπνευσα συνολικά 5 φορές το πολύ ( ατμός , ή στο δωμάτιο/κήπιο lol όπου οι ατμοί ήταν ακόμα παρόντες),
Μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποια νούμερα ή πληροφορίες για να με ηρεμήσει; ( Ξέρω, η μη χρήση Hg είναι το καλύτερο, αλλά δεν είναι μια επιλογή δεδομένου ότι ξόδεψα τόσα πολλά χρήματα σε αυτή τη ρύθμιση / μέθοδο ( έπρεπε να αγοράσω τα πάντα)

Στην υγειά σας
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,663
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
Γεια σας. Εννοείτε την αύξηση της θερμοκρασίας κατά τον σχηματισμό αμαλγάματος;

Ναι, η αντίδραση αναγωγής είναι πολύ εξώθερμη.

Γιατί δεν χρησιμοποιείτε αναπνευστήρα; Είναι ένας απλός τρόπος για να προστατεύσετε τον εαυτό σας.
 

enzym

Don't buy from me
New Member
Joined
May 2, 2023
Messages
19
Reaction score
1
Points
3
Oke παιδιά εδώ είναι η ενημέρωσή μου.
-Το διάλυμα από τη δεύτερη σύνθεση ( είχε πολύ νερό στο κάτω μέρος, αλλά χρησιμοποίησα λίγο θειικό μαγνήσιο ((το οποίο αργότερα φιλτράρισα)), έγινε σχεδόν ιμιδιακά πορτοκαλί μετά από 1 σταγόνα διαλύματος οξέος ( το ph ήταν ακόμα υψηλό και το αστείο ήταν: χρειάστηκε να προσθέσω πολύ διάλυμα οξέος/IPA για να το φτάσω στο 5-6..
-τα 2 άλλα διαλύματα από την πρώτη μου σύνθεση βγήκαν καλύτερα lol.
-το πρώτο στρώμα ( 24 ώρες αργότερα/και αραιωμένο 1/1 με IPA) κανονική μετατροπή αλατιού.( με το υγρό που είχε απομείνει λίγο ροζ , οπότε οξύνθηκε λίγο παραπάνω)
-το δεύτερο στρώμα( διαχωρισμός μετά από 48ώρες αργότερα χωρίς αραίωση σε οινόπνευμα) έγινε σαν σχεδόν το τελικό προϊόν( το διάλυμα πύκνωσε με την οξίνιση και έγινε "υγρή πάστα ταχύτητας"
χρειάζεται ακόμα να τα φιλτράρω και να τα πλύνω, αλλά θα το κάνω αυτό με το νέο μου επόμενο πλήρες συνθετικό.

Ερώτηση: υπάρχουν 2 βίντεο εδώ ( AMF από AI/Hg). γιατί το ένα προσθέτει λίγο νερό (50ml) με p2np και IPA ? ( το άλλο δεν το κάνει ,και χρησιμοποιεί p2np μόνο με IPA((και το GAA...)).
Ποιος είναι ο λόγος για την προσθήκη λίγο νερού ?
@Marvin "Popcorn" Sutton @G.Patton.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,663
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
διαβάστε σχετικά σε αυτό το θέμα: bbzzzsvqcrqtki6umym6itiixfhni37ybtt7mkbjyxn2pgllzxf2qgyd.onion/threads/dextroamphetamine-synthesis-nabenhower-1942.388/
 
Top