Παροχή και εφαρμογή κενού σε ένα εργαστήριο

Bhuro

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jun 7, 2022
Messages
9
Reaction score
11
Points
3
Για την απόσταξη υπό κενό ακετόν και DCM
 

J-man

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 8, 2022
Messages
21
Reaction score
4
Points
3
για τι άλλο θα μπορούσατε να το χρησιμοποιήσετε; αν ρυθμίσετε μια ψυχρή παγίδα θα μπορούσατε να το χρησιμοποιήσετε για αποστάξεις vac; Διαλύτες μέχρι και θειικό οξύ ενδεχομένως;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Τι να χρησιμοποιήσετε; Αντλία κενού; Το θειικό οξύ δεν είναι διαλύτης. Χρειάζεται πολλή προσοχή, δεν σας συνιστώ να πραγματοποιήσετε απόσταξη θειικού οξέος στο σπίτι χωρίς καλή εμπειρία.
 

J-man

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 8, 2022
Messages
21
Reaction score
4
Points
3
Συγγνώμη, στην πραγματικότητα ρώτησα αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το κενό που μας έδειξε μια εικόνα ο 'Asheschem'. (είναι μια μπλε αντλία κενού) Αναρωτιέμαι αν αυτή η αντλία κενού θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για απόσταξη υπό κενό. Και αν ναι, τότε για ποιο λόγο θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί; Θα μπορούσε να κάνει απόσταξη υπό κενό διαλυτών; ή αν θέλατε να καθαρίσετε θειικό οξύ. Θα ήταν εντάξει να το κάνω αν έβαζα μια παγίδα ψύξης κ.λπ.
 

general

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 14, 2023
Messages
40
Solutions
2
Reaction score
18
Points
8
hello,been reading through many of your apparatus related pieces.its πραγματικά καλή stuff.it έχει πολύ "κρέας "to it? αν καταλαβαίνετε me.could θα μπορούσατε ίσως να συστήσει έναν κατασκευαστή ή το μοντέλο της αντλίας εμβολισμού που θα ήταν κατάλληλο για κάποιον που θέλει να συνθέσει μια μικρή ποσότητα α-pvp ως πρώτο χημικό πείραμα?.maybe μια οικονομική προσέγγιση εκκίνησης..thank σας για το περιεχόμενό σας....
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Οποιαδήποτε αντλία κενού με υδροβολή. Δεν μπορώ να σας συμβουλέψω. Αν διαβάσετε τη θέση, μπορείτε να καταλάβετε ότι όλα εξαρτώνται από τους περιορισμούς και τα χρήματά σας.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Γεια σου Patton, η απάντησή σου με εξέπληξε, διότι νόμιζα ότι θα συνιστούσες μια αντλία διαφράγματος, αλλά μου θύμισε επίσης ένα πρόβλημα για το οποίο άφησα την ιδέα της χρήσης αντλιών υδροβολής. Προσπάθησα να φτιάξω αρκετές διαφορετικές εκδοχές ακολουθώντας το βίντεο του Nile Red, αλλά όταν η αντλία ήταν πραγματικά ισχυρή, είχα suckback, επειδή ο `προσαρμογέας venturi` (δεν ξέρω την κατάλληλη ονομασία) δεν μπορούσε να προωθήσει το νερό και αυτό συσσωρευόταν σιγά-σιγά μέσα στον προσαρμογέα και στη συνέχεια εισερχόταν στη φιάλη. Πιθανώς μπορώ να το λύσω αυτό με έναν μονόδρομο προσαρμογέα, αλλά όταν προσπάθησα η αντλία σταμάτησε να δημιουργεί κενό (η μονόδρομη βαλβίδα βοήθησε μόνο στο να μην μπαίνει νερό στη φιάλη μου). Ίσως γνωρίζετε έναν καλό ιστότοπο που να εξηγεί τις παγίδες; Ή απλά πείτε μου γιατί είναι καλύτερη από τις αντλίες διαφράγματος για να με ενθαρρύνετε να ξαναπροσπαθήσω :).

Το μεγαλύτερο πρόβλημά μου με τις περισσότερες αντλίες είναι ο θόρυβος, ο οποίος περιορίζει τις ώρες που μπορώ να τις χρησιμοποιήσω. Ποιος τύπος είναι ο καλύτερος από αυτή την άποψη; (Ξέρω ότι το πιο αθόρυβο θα ήταν πιθανώς να συνδέσω απλώς έναν προσαρμογέα στη βρύση, αλλά θα ήταν αρκετά ακριβό να λειτουργεί για ώρες και δεν θα ήταν ούτε φιλικό προς το περιβάλλον.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Γεια σας, σας είπα ότι δεν μπορώ να προτείνω κάτι ακριβώς επειδή δεν γνωρίζω τις συνθήκες του εργαστηρίου του. Ορισμένα εργαστήρια δεν έχουν κανένα όριο με το νερό. Σε περίπτωση που το εργαστήριό σας βρίσκεται στη σοφίτα σας, αξίζει να χρησιμοποιήσετε αντλία διαφράγματος ή αντλία περιστροφικών πτερυγίων. Χρησιμοποιήστε βαλβίδα αντεπιστροφής για να αποφύγετε την αντίστροφη αναρρόφηση.
 

general

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 14, 2023
Messages
40
Solutions
2
Reaction score
18
Points
8
Εντάξει, ναι, συνειδητοποίησα ότι δεν ήταν μια ξεκάθαρη ερώτηση, γιατί δεν σας έδωσα τίποτα για να προχωρήσετε, αλλά έμαθα κάτι από την απάντησή σας και την άλλη απάντηση σε αυτήν, και γι' αυτό είμαι εδώ. χρειάζομαι λίγη εκπαίδευση, lol, ευχαριστώ για την εκπαίδευση!
 
Top