Εξαγωγή ψιλοκυβίνης και ψιλοκίνης από μανιτάρια

Rutherford

Don't buy from me
Member
Joined
Feb 13, 2023
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
σπουδαία εξήγηση! συγχαρητήρια, θα το χρησιμοποιήσω αυτό όταν τα μανιτάρια μου μεγαλώσουν σύντομα.
Έχω μια ερώτηση, υπάρχει κάποια διαφορά μεταξύ της εκχύλισης με παγωμένο οξικό οξύ και της εκχύλισης με αλκοόλη; Στην περίπτωσή μου είναι λίγο δύσκολο να προμηθευτώ παγωμένο οξικό οξύ. ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

autodidact6

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 27, 2023
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
δεν έχω ιδέα για τι πράγμα μιλάτε εκτός από την εκχύλιση αλκοόλης ....i δεν είμαι χημικός ,είμαι απλά ένας ακόμα χίπης που προσπαθεί να καταλάβει τα πράγματα.ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Ναι η εκχύλιση με GAA υποθέτωεγώ το μετατρέπω σε 4-aco- dmt, ή αλλιώς 4-ho-dmt acetate. Η εκχύλιση με αλκοόλη το αφήνει σε αλκοόλη (που είναι φυσικά).
Εάν μια μέση δόση ψιλοκίνης/ψιλοκυβίνης είναι ...20mg, δεν βλέπω πώς θα μπορούσατε να πάρετε αυτό το ποσό σε ένα κομμάτι μεγέθους καρτέλας lsd από οτιδήποτε.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Δεν είμαι χημικός. Αντ' αυτού θα μπορούσε να κάνει 4-ho-διμεθυλοτρυπταμίδιο. Βλέπω ότι υπάρχουν αναφορές σε καρβοξυλικά οξέα που δημιουργούν Ν,n-διμεθυλοτρυπταμίδιο και η αντίδραση ενός καρβοξυλικού οξέος με μια αμίνηαποτελεί ένα αμίδιο
 

Mr Gonzo

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 13, 2023
Messages
75
Reaction score
30
Points
18
Έχω μερικές ερωτήσεις σχετικά με αυτές τις τεχνικές.

1ον, η τεχνολογία από οξύ σε βάση παράγει ψιλοκίνη. Η ερώτησή μου είναι ότι τα μανιτάρια παράγουν τόσο αυτή όσο και την ψιλοκυβίνη στον καρπό, εάν η εκχύλιση γίνεται μέσω Α προς Β δεν θα περιείχε το φάσμα των τρυπταμινών Inc beatosicin;

2ον, παραμένοντας στην τεχνολογία Α προς Β. Η σύνθεση δεν είναι πιο παραγωγική, όπως η χρήση της τεχνολογίας TIHKAL του Shulkin για την παραγωγή της ένωσης που αποσπάται από τα μανιτάρια, δεδομένου ότι απαιτεί περισσότερες δεξιότητες/ικανότητες. Και πάλι η απόδοση θα είναι μεγαλύτερη από την εξαγωγή, και η σύνθεση θα παράγει μόνο την επιλεγμένη ένωση!

3ον, αυτό αφορά την εκχύλιση με αλκοόλη. Είμαι βέβαιος ότι πολλοί από τους ανθρώπους εδώ θα είναι εξοικειωμένοι με την αλκοολική εκχύλιση "Crystals Of The Gods" που ισχυρίζεται ότι παράγει κρυστάλλους ψιλοκίνης!
Το θέμα μου είναι η χρήση του αλκοολικού βάμματος σε σφηνάκια ζελέ, τώρα αυτός είναι ένας χτυπητός τρόπος για να μετατρέψετε αυτή την εκχύλιση σε ένα χρησιμοποιήσιμο προϊόν. Όταν ξεκίνησα να ασχολούμαι με τη μυκολογία & τη χημεία περίπου την ίδια εποχή πριν από λίγο καιρό τώρα, ήμουν τόσο ενοχλημένος που σπατάλησα τα πολύτιμα μανιτάρια μου είναι μια τέτοια χάλια ψεύτικη τεχνολογία που ισχυρίζεται ότι παίρνει ένα κρυσταλλικό προϊόν από.

Ευχαριστώ όμως για τον οδηγό στρατηγέ! Ξεκαθαρίζει όλα αυτά τα πράγματα ξεκάθαρα και συνοπτικά.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Δεν είμαι χημικός. Θα μπορούσε αντ' αυτού να κάνει 4-ho-διμεθυλοτρυπταμίδιο. Βλέπω ότι υπάρχουν αναφορές στα καρβοξυλικά οξέα που δημιουργούν N,n-διμεθυλοτρυπταμίδιο και στην αντίδραση ενός καρβοξυλικού οξέος με μια αμίνηπροκύπτει ένα αμίδιο. . Το έγραψα χθες και δεν έστειλε.
@Mr Gonzo, υποθέτω ότι ένα Α/Β θα αποφωσφορυλιώσει την ψιλοκυβίνη και ούτε τη βαοκυστίνη, , αν το στομάχι σας το κάνει τότε ένα Α/Β σίγουρα θα το κάνει. Η βαοκυστίνη δεν ανιχνεύεται συχνά φορές στα μανιτάρια ψιλοκυβίνης. Δεν την έχω ακούσει ποτέ σε ένα cubensis σίγουρα. P. Baocystis και azurescens ναι, αλλά αυτοί οι εραστές του ξύλου σε ένα φυλογενετικό δέντρο δεν είναι πουθενά κοντά στο cubensis. Με την τρέχουσα έννοια του Psilocybe απέχουν όσο το δυνατόν περισσότερο.
 

Mr Gonzo

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 13, 2023
Messages
75
Reaction score
30
Points
18
Είμαι ηλίθιος χαχα, και δεν είμαι ούτε χημικός Frit Buchner. Βρίσκομαι στο δεύτερο έτος του πτυχίου χημείας και απέτυχα στις εξετάσεις του καλοκαιριού και πρέπει να ξαναδώσω ολόκληρο το έτος, παρόλα αυτά προφανώς έχετε διδαχθεί καλά. Ορκίζομαι ότι αυτά είναι πράγματα που θα με εμποδίσουν να περάσω το πανεπιστήμιο με έναν αξιοπρεπή βαθμό.
Τώρα κοιτάζοντας αυτό που έλεγα, το φορτίο του φωσφορικού άλατος θα διασπαστεί κατά τη διάρκεια της εκχύλισης. Εκτιμώ ότι το λάθος έγινε προφανές, καθώς έτσι μαθαίνουμε μερικές φορές, προτιμώ αυτό από το να μου εκραγεί το εργαστήριο!

Όπως συμβαίνει με τις περισσότερες ερωτήσεις και απαντήσεις, οι απαντήσεις οδηγούν σε περισσότερες ερωτήσεις, ειδικά όταν η ερώτηση δεν ήταν σωστή εξαρχής. Πώς θα εξαχθεί η ψιλοκυβίνη από τη βιολογική μάζα, θα είναι μια εκχύλιση κατευθείαν στη βάση;
 
View previous replies…

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Ξέρεις ποτέ δεν είχα σκεφτεί καν την ιδέα της μηχανικής της εκχύλισης, αλλά βλέπω ότι η ψιλοκυβίνη είναι πολύ διαλυτή στην αιθανόλη και ελάχιστα διαλυτή στο νερό, άρα πρόκειται για εκχύλιση βάσης, με χρήση αλκοόλης και σαφώς θα ήταν κακή επιλογή διαλύτη εκχύλισης (για τη βάση) τότε υπάρχει η ψιλοκυβίνη ο φωσφορικός εστέρας, είναι διαλυτή στο νερό, ελάχιστα διαλυτή στην αιθανόλη και σταθερή και σχηματίζει κρυστάλλους σύμφωνα με διάφορες αξιόπιστες αναφορές. 🤔 Υποθέτω ότι το fumerate ή άλλο όξινο άλας θα ήταν επίσης υδατοδιαλυτό και θα σχημάτιζε κρυστάλλους, το οποίο θα ήταν μια εκχύλιση "κατευθείαν στο οξύ". Σας βάζει σε σκέψεις. Προφανώς αφού κάνατε 2 εκχυλίσεις με αιθανόλη θα θέλατε είτε να εξουδετερώσετε το φωσφορικό είτε να κάνετε εκχύλιση με νερό. Εγώ έκανα πάντα εκχύλιση με νερό στο 3ο τράβηγμα και όταν χτύπησε το αλκοόλ καθώς τα συνδύασα, έκανε ένα θολό αντιγευστικό κοκτέιλ λάσπης...
ΤΟΤΕ ΥΠΗΡΞΕ ΑΥΤΗ Η ΜΙΑ ΦΟΡΑ που έπεσα πάνω σε μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΣΑΡΑ από μεγάλα γελαστά γυμνασίδια (Gymnopilus spectacles τότε, αλλά πρόσφατα έγινε πολλή γενετική δουλειά για το γένος που δεν έχω διαβάσει) τα οποία είναι ενεργά στις ΗΠΑ και μελαγχολούν πράσινα, αλλά το αντίστοιχο ευρωπαϊκό Gymnopilus junonius δεν είναι ενεργό. Τέλος πάντων, ήμουν φτωχός τότε, αλλά οι Gymnopilus είναι πασίγνωστα πικροί, οπότε τους αποξήρανα σε αφυγραντήρα και έκανα εκχύλιση με νερό σε 45 γραμμάρια ξηρού ( ισοδυναμεί με 1 κιλό φρέσκο), καθώς δεν αναφέρεται ότι είναι πολύ ισχυροί. Εγώ στρώνομαι εκεί στον καναπέ και αισθάνομαι σαν να με μαχαιρώνουν σε όλο μου το σώμα με καυτά ξύλα για την πρώτη ώρα πριν κάνω ένα δίκαιο ταξίδι που ισοδυναμεί με 3-4 γραμμάρια cubensis. Δοκιμαστικές στιγμές ήταν αυτές. ΔΥΣΤΥΧΩΣ έχω περισσότερες αρνητικές ιστορίες παρά θετικές για τα μανιτάρια ψιλοκυβίνης. Τα καταχράστηκα πάρα πολύ. Τα έπαιρνα την Τρίτη και καθόμουν στο σπίτι και έπινα μπύρα και έβλεπα τηλεόραση. Έκανα τρικλοποδιά στα μανιτάρια πιθανώς 75 φορές τον πρώτο χρόνο που κατάφερα να τα καλλιεργήσω με επιτυχία. Προτείνω να κρατάτε τα μανιτάρια για ειδικές περιστάσεις μερικές φορές το χρόνο ΤΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.
Η εκχύλιση είναι σίγουρα ο τρόπος που πρέπει να ακολουθήσετε. Έρχεται σε 20 λεπτά αντί να περιμένετε μια ώρα. Τα μανιτάρια έχουν υψηλή περιεκτικότητα σε χιτοζάνη, θωράκιση αστακού. Το οποίο είναι δύσκολο να χωνευτεί και θα μπορούσε να σας προκαλέσει πόνο στην κοιλιά ή διάρροια, κάτι που είναι χάλια όταν είστε σε ταξίδι. Το να μην τρώτε τα σώματα των καρπών (σποροκάρπια λένε κάποιοι) είναι ένα εξαιρετικό σχέδιο. Πολλοί άνθρωποι έχουν δοκιμάσει στελέχη του P.cubensis, το οποίο είναι εύκολο να καλλιεργηθεί, αλλά thr ισχυρότερα ξυλόφιλα είδη είναι πολύ πιο σκληρά και έχουν τρομερή γεύση. Σαν να τρώτε κλαδιά εμποτισμένα με κάτουρο γάτας. Πρέπει να το θέλεις πραγματικά, για να καταπιείς μερικά γραμμάρια από αυτά.
 

Mr Gonzo

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 13, 2023
Messages
75
Reaction score
30
Points
18
Άλμα το γεγονός σχόλιο εξαγωγή αν και είναι πολύ ενδιαφέρουσα και συνοπτική, είναι τα σχόλια σχετικά με τις αρνητικές επιπτώσεις που μπορεί να είχε από την κατανάλωση μανιταριών που είναι από τα πιο ενδιαφέροντα. Όπως ανέφερα η κατανάλωση μανιταριών είναι ο τρόπος, για να θέλετε την καθαρή ένωση πιστεύω ότι μια σύνθεση είναι ο τρόπος εκεί.

Έχω φάει τόσα πολλά μανιτάρια η σκέψη ακόμη και όπως γράφω με κάνει να γκαγκ και να αισθάνομαι ναυτία, ο τρόπος μου γύρω είναι αποξηραμένα φρούτα σε σκόνη λεπτή και συσκευασμένα σε διπλά μηδενικά καπάκια, κάθε ένα κατέχει μεταξύ ενός γραμμαρίου έως 0,7g. δεν άμεση γεύση από αυτά και η λεπτή σκόνη αντιδρά γρήγορα, ακόμη και αυτό έρχεται με τη γεύση μανιταριών, είναι άρρωστος όλα τα μανιτάρια της δυσφορίας που δεν θέλετε να σκοντάψετε μπάλες.

Τα μανιτάρια στα οποία πηγαίνω είναι τα καπάκια liberty που είναι πασίγνωστα ισχυρά, και το P.cyans το κυματιστό καπάκι ένα άλλο ισχυρό μανιτάρι. Liberty caps μπορεί να δώσει γαστρική διαταραχή, αλλά η παράλυση των εραστών ξύλου είναι κοινή και μπορεί να φρικάρει τον πιο έμπειρο psyconought έξω, αλλά διπλά μηδενικά καπάκια τζελ είναι ο τρόπος που μοιάζουν με χάπια αλόγου αλλά κάνουν καλά τη δουλειά.

Ο άλλος παρελθοντικός χρόνος μου είναι να παίρνω 7g cyans με 2 ή 3 καλές καρτέλες, αυτό θα σας τινάξει το κεφάλι καθαρά στον αέρα. Αυτό είναι κάτι που δεν συμβουλεύω ποτέ κανέναν να δοκιμάσει, ακόμη και αν αισθάνεστε δυνατοί. Προσωπικά, αυτό είναι το πολύ κορυφαίο άκρο της χρήσης μου και είναι κάτι που προετοιμάζω ακόμη και μήνες πριν. Τώρα μέρες ακόμα και τα καπάκια των mushies είναι πάρα πολλά για μένα για να σκεφτώ να τα πάρω λόγω της αντίδρασης gag που αναφέρθηκε, αγαπώ το οξύ ίσως να παίρνω ανόητες ποσότητες και παρατεταμένη χρήση, αλλά αγαπώ το tripping, αν μπορούσα να έχω tripping σε καλό οξύ ως πραγματικότητα μου θα το έκανα!
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Ναι, αυτά είναι τρελά ποσά. Έχω χάσει τις αισθήσεις μου από μικρότερες ποσότητες. Μου φαίνεται παράξενο που τα μαγικά μανιτάρια έχουν χαρακτηριστική μυρωδιά. Είναι αλάνθαστη. Το καλύτερο που μπορώ να περιγράψω είναι ένα φρεσκοκομμένο χωράφι και κάτουρο γάτας. Έχω αποκηρύξει τα παραισθησιογόνα ναρκωτικά εδώ και περίπου 12 χρόνια. Δεν συλλέγω καν τα μανιτάρια όταν τα βλέπω πια. Είμαι ένας TI στο Shroomery.org αλλά σπάνια πηγαίνω σε αυτό το site πια
 

lilscum90

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 17, 2024
Messages
2
Reaction score
1
Points
3
Έχετε δοκιμάσει ποτέ τσάι με λεμόνι; Σίγουρα βοηθάει με ορισμένες από τις αρνητικές παρενέργειες της κατανάλωσής τους επίσης κλωτσάει πολύ πιο γρήγορα επίσης
 

itsead

Don't buy from me
New Member
Joined
May 18, 2024
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Μόλις βρέθηκα από αυτή τη σελίδα και σας ευχαριστώ πολύ για αυτόν τον οδηγό!

Χμ έτσι από τις γνώσεις μου οι περισσότερες/πολλές από τις ψιλοκίνες θα πρέπει να έχουν ήδη μετατραπεί σε ψιλοκυβίνη κατά τη διάρκεια της διαδικασίας ξήρανσης.
Παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω λάθος.
https://www.oregon.gov/oha/PH/PREVENTIONWELLNESS/Documents/Stability%20of%20Psilocybin%20and%20Analogs.pdf

Έχω έναν φίλο που εργάζεται στην εξαγωγή καθαρού νερού χρησιμοποιώντας διάφορες μεθόδους (χαμηλού κόστους) υπερηχητικές κ.λπ. στυλ απόσταξης κενού lemon-tek.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Γνωρίζω ότι η αποφωσφοροποίηση της ψιλοκυβίνης σε ψιλοκίνη είναι πολύ εύκολη και συμβαίνει μέσα στο στομάχι σας όταν τρώτε μανιτάρια και γνωρίζω επίσης ότι η ψιλοκίνη είναι ελάχιστα διαλυτή στο νερό αλλά πολύ διαλυτή στην αλκοόλη. Η εκχύλιση των μανιταριών σε νερό δεν λειτούργησε ποτέ για μένα. Η μόνη μέθοδος που βρήκα ιδιαίτερα αποτελεσματική ήταν η εκχύλιση στην ισχυρότερη αιθανόλη που μπορούσα να βρω, και ήταν επίσης απαραίτητη η ήπια θερμότητα και στη συνέχεια η συμπύκνωσή της μέσω εξάτμισης. Μπορούσατε να το συμπυκνώσετε σε ένα ισχυρό ελιξίριο, αλλά στη συνέχεια, αν το έβαζα στην κατάψυξη και το κρυσταλλοποιούσα, οι κρύσταλλοι δεν επιβίωναν για πολύ καιρό στον ανοιχτό αέρα
 

itsead

Don't buy from me
New Member
Joined
May 18, 2024
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Γεια σου Frit, ευχαριστώ για την απάντησή σου. Η αιθανόλη 90% θα πρέπει να δοκιμαστεί σύντομα. Τροποποιείς και το PH (νομίζω ότι γύρω στο 3,5 σταματάει το μπλε χρώμα) και χρησιμοποιείς κάποιο είδος αναδευτήρα/αναδευτήρα/ομογενοποιητή? aaand have you tried acetone washing too ?

ps. Από όσο γνωρίζω η Ψιλοκίνη είναι επίσης εξαιρετικά(!) ευαίσθητη στο φως (αλλά και στο οξυγόνο). Οπότε ανάλογα με το χρόνο επεξεργασίας ίσως θα πρέπει να χρησιμοποιείται εργαστήριο με υπέρυθρο φωτισμό και brownglass και ακόμα και το στέγνωμα θα πρέπει να γίνεται σε απόλυτο σκοτάδι.
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
141
Points
43
Είχα πάντα την εντύπωση ότι αυτό ήταν μια κακή ιδέα και δεν ήταν πολύ πρακτικό λόγω της ευαίσθητης φύσης της ψιλοκυβίνης/ψιλοκίνης. Το πρόβλημά μου ήταν πάντα να θέλω να φάω μια καλή ποσότητα μανιταριών, αλλά να μην μπορώ να διαχειριστώ καλά το φορτίο του στομάχου - προσπαθώντας να μπω στο ταξίδι σας με ένα αναστατωμένο στομάχι που αισθάνεται σαν να βράζει, δεν είναι και πολύ διασκεδαστικό. Συνήθως μου κατέστρεφε την εμπειρία.

Μια από τις καλύτερες συμβουλές που μου δόθηκε ακόμη και για την κατανάλωση μανιταριών. Βοηθάει να είσαι με άδειο στομάχι φυσικά. Σε κάθε περίπτωση, να έχετε τα μανιτάρια σας στεγνά από κόκκαλα, έτσι ώστε ο μίσχος να σπάει σαν κόκκαλο κοτόπουλου. Αλέστε τα μανιτάρια σας σε λεπτή σκόνη χρησιμοποιώντας έναν μύλο καφέ/μπλέντερ. Ανακατέψτε τη σκόνη των μανιταριών σας σε μια καλή μερίδα χυμό πορτοκαλιού και κατεβάστε το. Θα χρειαστούν περίπου 30 λεπτά για να ξεκινήσει η έναρξη, το ανέβασμα είναι γρήγορο, το οποίο είναι καλό πράγμα νομίζω, επειδή το ανέβασμα είναι συνήθως η χειρότερη και μόνη δυσάρεστη/επιρρεπής σε άγχος περίοδος της εμπειρίας. Δεν υπάρχει φορτίο στο στομάχι, καλό καθαρό ταξίδι .. σας χτυπάει όλα μαζί. Δεν είχα κακές ή δυσάρεστες εμπειρίες πραγματικά από τότε, που μπορώ πραγματικά να θυμηθώ. Έτσι, ελπίζω ότι κάποιος βρίσκει αυτή τη συμβουλή τόσο χρήσιμη όσο και εγώ.

Να προσέχετε όλοι σας - ευτυχισμένο ταξίδι o7
 
Top