Σοβαρό πρόβλημα με το GHB upscalling! Κίτρινο GHB.

diyguy

Don't buy from me
New Member
Joined
May 5, 2024
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Γεια σας σύντροφοι,

Χρειάζομαι τη βοήθειά σας

Αυτή τη στιγμή αντιμετωπίζω ένα σοβαρό πρόβλημα με την ανύψωση του γ-υδροξυβουτυρικού νατρίου (Na-GHB).

Νόμιζα ότι ήμουν ένας πραγματικός σεφ, αλλά τώρα έχω χτυπήσει με το γεγονός ότι δεν ξέρω τίποτα.

Έχω μια μέθοδο που λειτουργεί πολύ καλά σε μικρότερες παρτίδες. Αλλά τώρα χρησιμοποιώ μεγαλύτερη ποσότητα ΟΛΑ τα ghb μου γίνονται κίτρινα ή ακόμα και σκούρα κίτρινα ή ακόμα και πορτοκαλί.

Όταν κάνω 20L σε 1 παρτίδα όλα πάνε καλά. Αλλά όταν ανεβαίνω σε 50L ή 70L τα πράγματα αρχίζουν να παίρνουν μια στροφή προς το χειρότερο.

Υλικά που χρησιμοποιήθηκαν
Ανοξείδωτη κατσαρόλα βρασμού 100L
Κουτάλι σερβιρίσματος από ανοξείδωτο χάλυβα
30L Αποσταγμένο νερό
13,50kg Υδροξείδιο του νατρίου
30L GBL (Γάμμα-βουτυρολακτόνη)


Η διαδικασία μου

Βάζω 25L αποσταγμένο νερό στο τηγάνι.
Προσθέτω 11,25 kg υδροξείδιο του νατρίου.

Ανακατεύω με το κουτάλι αφήνω να γίνει η αντίδραση και βάζω το καπάκι στην κατσαρόλα.

Την επόμενη μέρα επιστρέφω. Ελέγχω τη θερμοκρασία, είναι κρύα. έτσι προετοιμάζω σε ένα ξεχωριστό σκεύος:
5 λίτρα αποσταγμένο νερό
2250 γραμμάρια υδροξείδιο του νατρίου
Αφήνω την αντίδραση να γίνει. Αλλά τώρα δεν το αφήνω να κρυώσει (πολύ). Τώρα αρχίζω να προσθέτω GBL (γ-βουτυρολακτόνη). Το κάνω αυτό μέχρι να ζεσταθεί πάνω από τους 80 βαθμούς Κελσίου. Στη συνέχεια, προσθέτω αυτό το τηγάνι στο μεγάλο τηγάνι (για να πάρει λίγη θερμότητα). Το τηγάνι είναι τώρα στους 50 βαθμούς Κελσίου. Τώρα συνεχίζω να προσθέτω όλο το GBL σε μερίδες και περιστασιακά ανακατεύω με το κουτάλι. Αυτό ενώ η θερμοκρασία διατηρείται κάτω από τους 100 βαθμούς Κελσίου. Όταν ζεσταθεί πολύ, περιμένω λίγο και όταν η θερμοκρασία είναι 60 ή 70 βαθμούς Κελσίου προσθέτω κι άλλο. Αλλά όταν βρίσκομαι στο 70-80% της προσθήκης GBL η παρτίδα γίνεται ελαφρώς κίτρινη. Αυτό καθιζάνει. Όταν τελειώσω η κατσαρόλα φαίνεται σκούρα κίτρινη σχεδόν πορτοκαλί ακόμη.

Οι ερωτήσεις που έχω
Τι συμβαίνει;
Πώς μπορώ να το αποτρέψω αυτό;
Μπορώ να διορθώσω αυτές τις χαλασμένες παρτίδες;

Ευχαριστώ για την ανάγνωση, ανυπομονώ για τις ιδέες σας.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Γεια σας. Πρώτα απ' όλα, δεν παίρνετε αρκετό NaOH. Πρέπει να πάρετε 15945g για 30L GBL σύμφωνα με την εξίσωση της αντίδρασης. Ο πραγματικά καλός σεφ πρέπει να γνωρίζει τα βασικά =)

Δεύτερον, υποθέτω ότι απλά υπερθερμαίνετε το διάλυμα της αντίδρασης. Κάντε το αργά για να αποφύγετε τέτοιες θερμοκρασίες ύψους.
Διαβάστε περισσότερα σε αυτό το δίπλωμα ευρεσιτεχνίας Μια νέα διαδικασία για την παρασκευή του γ-υδροξυβουτυρικού νατρίου https://patentimages.storage.googleapis.com/e0/e5/66/d5ef4bdf396bf6/WO2009129350A2.pdf

Φτιάχνετε οξυβικό νάτριο σε κρυσταλλική μορφή; Ένα λίγο κιτρινωπό χρώμα είναι εντάξει για την ουσία αυτή.
 

diyguy

Don't buy from me
New Member
Joined
May 5, 2024
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
@G.Patton
Το διάβασα διεξοδικά και μου αρέσει πολύ, ευχαριστώ. Πολύ ενδιαφέρον. Για την αναδίπλωση αυτό το έγγραφο μου έδωσε μια ενδιαφέρουσα εικόνα για το πώς να το προσεγγίσω αυτό.

Αλλά εξακολουθώ να μην είμαι σίγουρος για το τι συμβαίνει.
Επειδή δεν μου φαίνεται ότι συμβαίνει σε μια συγκεκριμένη θερμοκρασία. Ίσως είναι σαν να καίει ένα κέικ... μόνο που προηγούμενες εμπειρίες μου το διαψεύδουν αυτό. Εξακολουθεί να είναι ένα μυστήριο για μένα.

Ο στόχος είναι να φτιάξουμε ένα υδατικό διάλυμα NaGHB. Όχι σε στερεή μορφή.
 

diyguy

Don't buy from me
New Member
Joined
May 5, 2024
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Έκανα μερικές δοκιμές και διαπίστωσα ότι σε μεγαλύτερες παρτίδες η ανάδευση είναι πολύ σημαντική.

Θα συνιστούσα να προσθέσετε καυστική σόδα (40 βαθμούς Κελσίου) σε μικρές δόσεις στο GBL (40 βαθμούς Κελσίου).

Με κάθε προσθήκη καυστικής σόδας είναι σημαντικό να ανακατεύετε μέχρι να μην υπάρχει πλέον αύξηση της θερμοκρασίας. Διατηρήστε τη θερμοκρασία μεταξύ 40 και 60 βαθμών. Έτσι προσθέστε την καυστική σόδα μέχρι να ανέβει στους 60 βαθμούς Κελσίου, στη συνέχεια αφήστε την να κρυώσει στους 40 βαθμούς Κελσίου και στη συνέχεια προσθέστε ξανά. Η ανάδευση είναι πιο σημαντική κατά την προσθήκη της καυστικής σόδας. Όταν δεν υπάρχει πλέον αύξηση της θερμοκρασίας και αρχίζει να πέφτει, είναι πολύ σημαντικό, οπότε αν ανακατεύετε με το χέρι, αυτή είναι η στιγμή που μπορείτε να φύγετε και να κάνετε κάποια άλλη δουλειά μέχρι να πέσει η θερμοκρασία. Συνεχίστε αυτό μέχρι να μην υπάρχει πια καυστική σόδα και να τελειώσετε.

Καλή διασκέδαση

Και ευχαριστώ @G.Patton για τη συμβολή της γνώσης.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Είναι καλό. Είναι γνωστό ότι όλες οι χημικές αντιδράσεις (εκτός από αυτές που βράζουν) πρέπει να αναδεύονται καλά. Παρακαλώ.
 
Top