Συνταγή Shake & Bake (ΜΟΝΟ ΚΕΙΜΕΝΟ)

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Αυτό είναι 500% καλύτερο από το πρώτο. Θα μπορούσε αυτό να λειτουργήσει; Έχει λίγες πληροφορίες για το ιστορικό και κάποιες πραγματικές μετρήσεις. Δυστυχώς πολλές από αυτές είναι λάθος. αναρωτιέμαι πώς τα έκανε θάλασσα στο πιο απλό μέρος τόσο άσχημα; Δεν εμπνέει ακριβώς εμπιστοσύνη στη μεθοδολογία του.
MgSO⁴ (άνυδρο) mol.wt=120.x g
MgSO⁴ (ηπατάυδρος,)mol.wt=246.x g
Δηλαδή το θειικό μαγνήσιο συγκρατεί λίγο περισσότερο από το ίδιο του το βάρος σε νερό, το οποίο φυσικά ζυγίζει 1g/1ml.
Το 1/4 ενός βάζου 946ml (quart) είναι 236ml.
236ml MgSO⁴ ζυγίζουν 654,36 γραμμάρια!
Η διαλυτότητα του νερού στο εξάνιο είναι 0,01%, ως εκ τούτου, 1 γραμμάριο θειικού μαγνησίου θα ήταν υπεραρκετό για να εξασφαλίσει ότι είναι άνυδρο και παραμένει έτσι.
Εντάξει, έτσι πρόσθεσε πάνω από ένα κιλό παραπάνω ξηραντικό μέσο στο εξάνιο. Η διαλυτότητα του νερού στον αιθυλαιθέρα είναι 1,5% @20c, δηλαδή 1,5ml/100ml. Ένα τέταρτο αιθυλικού αιθέρα μπορεί να συγκρατήσει 15ml νερού. 30g MgSO⁴ θα ήταν μια μεγάλη περίσσεια. Πρόσθεσε ένα κιλό παραπάνω ξηραντικού παράγοντα.
Το θέμα με το θειικό μαγνήσιο ως μέσο ξήρανσης είναι ότι δεν συγκρατεί μόνο νερό, αλλά απορροφά και τον διαλύτη σας, οπότε η προσθήκη 300 φορές παραπάνω θα σας κοστίσει ένα κάρο λεφτά. Σε γενικές γραμμές τα θαλάσσωσε σε αυτό το κομμάτι. Το ήξερες ότι αν το βγάλεις από το φούρνο στα 15 λεπτά και το ανακινήσεις και πάλι στα 30 λεπτά, δεν θα σβολιάσει. Το να προσπαθήσετε να το σπάσετε με σφυρί είναι ηλίθια ιδέα. Είναι κυριολεκτικά τόσο σκληρό όσο το μπετόν αν δεν το ανακατέψεις.
Η αναλογία του νιτρικού αμμωνίου προς το θειικό αμμώνιο είναι 80/132 (αυτό είναι το mol.wt. του καθενός. Κάθε μόριο έχει μια αμινο-λειτουργική ομάδα και μια άλλη ομάδα. Η αμμωνία είναι η ίδια και στα δύο, οπότε η διαφορά βάρους είναι η διαφορά ενός νιτρικού και ενός θειικού άλατος. η αναλογία για να πάρουμε τον ίδιο αριθμό συστατικών αμμωνίας είναι 1/1,6, 160% του βάρους του νιτρικού άλατος για να πάρουμε την ίδια ποσότητα αμμωνίας από το θειικό άλας. 60 γραμμάρια νιτρικού αμμωνίου ή 96 γραμμάρια θειικού αμμωνίου. Χρησιμοποιεί διπλάσια ποσότητα αμμωνίας με το θειικό άλας,, το οποίο 8 πιστεύει ότι είναι ο πιο πιθανός σωστός αριθμός, 120 γραμμάρια νιτρικού ή192 γραμμάρια θειικού άλατος. Στοιχηματίζω ότι η ποσότητα της αλισίβα προς αμμώνιο είναι επίσης λανθασμένη. Ναι. Τα 90 γραμμάρια αλισίβα είναι 3 mol νομίζω, που αντιστοιχεί σε 80x3 240 γραμμάρια αμμωνίουnitratevir 132x3, 396g θειικού. Αυτός ο τύπος δεν ξέρει πώς να ισορροπεί μια εξίσωση. Αν κάποιος το εξέταζε έντονα, οι διορθώσεις θα ήταν μεγαλύτερες από τη μέθοδο. Ο μεγάλος σου αδελφός δεν πρόκειται να σε αφήσει να βρεις μια καλή και πλήρη μέθοδο στο dns. Θα σε βάλει να δουλέψεις σκληρά για να αποτύχεις και θα γελάει μαζί σου ενώ θα σου χτυπάει τις χειροπέδες στους καρπούς.
 

zaners

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 13, 2023
Messages
45
Reaction score
7
Points
8
Δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το καύσιμο Coleman;
 
View previous replies…

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Επειδή μπορεί να είναι μπλε. Δεν είναι πρόβλημα. Μερικές φορές το νιτρομεθάνιο είναι μπλε. Μερικές φορές είναι κόκκινο. Το βάφουν. Επεξεργάζεσαι το αλάτι Epsom αποξηραίνοντας και θρυμματίζοντάς το, το προσθέτεις μέχρι να μη συσσωματωθεί πια, φιλτράρεις ή αποκεντροποιείς το θειικό μαγνήσιο και χρησιμοποιείς το πράγμα το συντομότερο δυνατό.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Το καύσιμο Coleman ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ υποκατάστατο του διαιθυλαιθέρα ή του εξανίου. Καθόλου. Το καύσιμο Coleman είναι ένα ακατέργαστο μείγμα υδρογονανθράκων και ο διαιθυλαιθέρας και το εξάνιο είναι πολύ πιο εκλεπτυσμένα και δεν έχουν παρόμοιες ιδιότητες
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Το καύσιμο Coleman ή η νάφθα μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνη της και θα λειτουργήσει. Στην πραγματικότητα, ο διαιθυλαιθέρας, το εξάνιο ή βασικά οποιοσδήποτε υδρογονάνθρακας NPS θα λειτουργήσει από μόνος του. Ορισμένοι θα έχουν διαφορετικές επιδράσεις σε αυτή την αντίδραση από άλλους. Συνιστάται η χρήση ενός μείγματος αυτών για καλύτερα αποτελέσματα. Ελέγξτε το αρχείο pdf που δημοσίευσε ο flatline, εξηγεί πολύ καλά το "πώς και το γιατί" της όλης διαδικασίας. Για καλύτερα αποτελέσματα, όλη αυτή η αντίδραση πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιο ξηρή.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Θειικό αμμώνιο Χλωριούχο αμμώνιο οποιοδήποτε όξινο άλας της αμμωνίας μπορεί να λειτουργήσει. Είναι απλώς μια αμμωνία συνδεδεμένη με ένα όξινο συστατικό. Είναι οξέα Lewis. Με την απλή προσθήκη μιας βάσης σε αυτά θα αποπρωτονιωθούν πίσω σε αμμωνία και θειικά νιτρικά ή χλωριούχα ιόντα. Αυτό είναι το μόνο που κάνουμε στη συγκεκριμένη αντίδραση. Αν γνωρίζετε έναν αγρότη που έχει μια δεξαμενή άνυδρης αμμωνίας, αυτό θα ήταν ιδανικό, αλλά είναι επικίνδυνο και η κλοπή της είναι ακόμη πιο επικίνδυνη. Αν μπορείτε να βρείτε μια δεξαμενή αερίου αμμωνίας, πάρτε την, αλλά δεν μπορείτε. Αν βρείτε ψυχρές συσκευασίες με νιτρικό αμμώνιο, αγοράστε όλες. Δεν τα φτιάχνουν εδώ και 10 χρόνια. Χρησιμοποιούν ουρία ή νιτρικό αμμώνιο ασβεστίου τώρα ακριβώς γι' αυτό το λόγο.
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Ωστόσο, δεν μπορούμε να βάλουμε το "νιτρικό αμμωνιακό ασβέστιο" να δουλέψει, ε; Χμμ... υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε στο ΜΠΟΡΟΥΜΕ να πάρουμε ένα λειτουργικό άλας;
Μπήκα σε ένα CVS μια μέρα και έτυχε να βρω ένα κουτί με στιγμιαία ψυχρά πακέτα AN, πήρα ένα πακέτο από το κουτί για να κάνω μια δοκιμή. Αυτό ήταν για την επιτυχημένη λειτουργία SNB μου. Δεν έχω βρει αυτές τις ψυχρές συσκευασίες από τότε - είναι όλες ουρία ή ΜΠΟΡΟΥΝ όπως λέτε. Ίσως μπορεί κανείς να πάει στο νοσοκομείο ή σε μια κλινική υγείας και να ζητήσει ψυχρά πακέτα και να δει τι θα πάρει ως έσχατη λύση.

Είμαι κάπως μπερδεμένη ως προς το γιατί η υγρή αμμωνία δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνη της με freebase suzy και Li, ξέρεις γιατί πρέπει να εξελιχθεί σε αέριο από ένα άλας και να συμπυκνωθεί σε αυτή την αντίδραση; Σας ευχαριστώ.
 
View previous replies…

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Η αμμωνία είναι απλώς ένα αέριο υπό ατμοσφαιρική πίεση και θερμοκρασίες. Η υγρή αμμωνία είναι εξαιρετικά συμπιεσμένη και εξαιρετικά ψυχρή χρειάζεστε 7,5 bar πίεσης στους 20°C ή -30°C σε ατμοσφαιρική πίεση για να υγροποιηθεί. Και τα δύο μπορούν να γίνουν, αλλά κανένα από τα δύο δεν είναι εύκολο. Αυτό είναι 104psi ή ξηρός πάγος. Θα μπορούσατε να τα καταφέρετε με χλωριούχο ασβέστιο/πάγο και λίγη πίεση, ίσως 15-30 psi. Είμαι 100% σίγουρος ότι το θειικό αμμώνιο ή το χλωριούχο αμμώνιο και η αλισίβα θα κάνουν αμμωνία. Δοκιμάστε το, κάνει αμμωνία για μένα
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες, φίλε μου. Φαίνεται ότι έχετε πάντα κάποιες καλές συμβουλές για μένα.
Μπορώ να ρωτήσω τι χρησιμοποιείτε ως πηγή για το θειικό ή το χλωριούχο αμμώνιο;
Κατά την πρωτονίωση, αναπτύσσεται αέριο αμμωνία καθώς και το αντίστοιχο άλας - νιτρικό σε άζωτο, χλωριούχο σε χλώριο κλπ. Η δημιουργία της αδρανούς ατμόσφαιρας μέσα στο RV όπως με άζωτο είναι ένα καλό μέρος της ασφάλειας για τη συγκεκριμένη διαδικασία είμαι σίγουρος. Πώς μπορούμε να καταλάβουμε ποια άλατα αμμωνίου θα διαλύσουν με ασφάλεια το λίθιο, - με ασφάλεια - , χωρίς να δημιουργήσουν μια παράπλευρη αντίδραση.. ή βόμβα.. ή ποια πρέπει να αποφεύγονται;

Μια άλλη ερώτηση, αν μου επιτρέπετε, πώς ξέρετε τι θερμοκρασία/πίεση χρειάζεται για να εξατμιστεί ή να συμπυκνωθεί, για την αμμωνία για παράδειγμα, ή οτιδήποτε άλλο. Πώς το υπολογίζετε αυτό;

Όπως μπορείτε να δείτε, αυτό είναι ένα μέρος όπου η χημεία μου υστερεί. Δεν ξέρω πώς να καταλάβω κάποια πράγματα μόνος μου. Έχασα την επίσημη εκπαίδευση. Δεν ψάχνω για εύκολες απαντήσεις, αλλά αν μπορείτε, δείξτε μου πώς να ψαρεύω, ας πούμε. Σας ευχαριστώ και πάλι.
 

hirozaru

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 22, 2024
Messages
30
Reaction score
2
Points
8
Δοκίμασα το αμμώνιο μου κάνοντας μια δοκιμή διαλυτότητας στο νερό. Βρήκα έναν πίνακα με την ποσότητα που είναι διαλυτή.
Το νιτρικό αμμώνιο μπορεί να διαλυθεί περισσότερο από δύο φορές το θειικό ή το χλωριούχο αμμώνιο στο νερό. Έτσι, αυτή ήταν η συμβουλή μου για να δοκιμάσω τις ψυχρές συσκευασίες μου, για να βεβαιωθώ ότι τα συστατικά μου είναι εντάξει.

μπορείτε επίσης να βάλετε λίγο από το ΑΝ σας μόνο με NaOH, αυτά τα δύο πράγματα σε ένα μικρό τρυβλίο Petri, ή οποιοδήποτε δοχείο, θα πρέπει να αντιδράσουν μαζί.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Δεν θέλετε ούτως ή άλλως νερό στην αντίδραση Birch σας. 10 ml αν πρέπει, αλλά το λίθιο καίγεται όταν έρχεται σε επαφή με το νερό. Η διαλυτότητα στο νερό δεν έχει σημασία.
 
Top