Λίστα αγορών homelab για μη γνωρίζοντες

1019er

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2023
Messages
88
Reaction score
46
Points
18
Κοίταξα έριξα amazon και θέλω να μοιραστώ τη λίστα με τα εργαστηριακά προϊόντα που βρήκα να χρησιμοποιώ για διάφορες χρήσεις.

Παρακαλώ μη διστάσετε να μου δώσετε συμβουλές σχετικά με τον εξοπλισμό που θέλω να αγοράσω.

Το σχέδιό μου είναι να το κρατήσω μικρό και οικονομικά αποδοτικό.


1.
(κιτ απόσταξης vevor 1000ml) με ή χωρίς θερμαντικό στοιχείο;

2. Ποτήρι ζέσεως, επιπλέον σωληνώσεις, αγωγοί

3. Χωνί, δοκιμαστικοί σωλήνες, πιπέτα, σπάτουλα, ανεμιστήρες , κουβάς. μπουκάλια πλύσης φίλτρου, κιτ δοκιμής ph, σφιγκτήρες, εργαλεία.

4. Εξοπλισμός ασφαλείας (μάσκα, γάντια κ.λπ.)

5. Αντλία κενού + θάλαμος

6. Μαγνητικός αναδευτήρας με θερμαντήρα: Onilab 280°.

7. Αντλία νερού.

Thx εκ των προτέρων
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Αν είστε σαν εμένα, θα συνεχίσετε να διαβάζετε και να διαβάζετε. Υπάρχουν άνθρωποι εδώ που δεν έχουν ούτε ένα κομμάτι γυαλί. Υπάρχουν άνθρωποι με κάθε κομμάτι που μπορείτε να φανταστείτε. Εγώ ξεκίνησα από εκεί που ξεκινάτε εσείς και μέχρι στιγμής έχω προσθέσει,
1. Μια κρύα παγίδα ή η αντλία σας θα είναι γεμάτη νερό. Πεθαίνει και κάποια άλλα πράγματα.
2. Έναν προσαρμογέα Claisen. Τον αγόρασα επειδή το ρμ μου χτυπούσε στο συμπυκνωτή, αλλά είναι βολικό να έχεις 2 θύρες στη φιάλη βρασμού σου, για ένα χωνί ή έναν εγχυτήρα αερίου
3. Φιάλη με 3 λαιμούς, αντιδράστε, παλινδρομήστε και αποστάξτε χωρίς να το διαλύσετε.
4. Συμπυκνωτής Allihn για παλινδρόμηση
5. Σωλήνας ξήρανσης για διάφορους λόγους
Χλωριούχο ασβέστιο, μοριακό κόσκινο θειικού μαγνησίου, άλλες πλάκες ξήρανσης
6.5. Ταψιά κρυστάλλωσης, πήρα διάφορα ταψιά για πίτες από Pyrex. Εκεί 3 δολάρια/τεμ. ή κάτι τέτοιο.
Έξτρα σφιγκτήρες kek που σπάνε ή χάνονται
Στην πραγματικότητα το νούμερο 1. Ένα χωνί Buckner για την πραγματικότητα. Είναι απαραίτητο. Προτείνω ένα με τη θύρα κενού στο χωνί, ώστε να μπορείτε να χρησιμοποιήσετε οποιαδήποτε φιάλη.

Αυτό ακριβώς έχω κάνει. Έχω μερικά άλλα κομμάτια που δεν ανέφερα, φιάλες με επίπεδο πυθμένα σετ erlenmeyer, δοκιμαστικούς σωλήνες. Σφιγκτήρες με γράσο κενού.
 

googie

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 1, 2023
Messages
45
Reaction score
32
Points
18
Ποτήρια ζέσεως, που ποτέ δεν μπορείτε να έχετε αρκετά, και 2 χωριστά χωνιά.
 

1019er

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2023
Messages
88
Reaction score
46
Points
18
Thx για τις συμβουλές, καμία συμβουλή για έναν φτηνό μαγνητικό αναδευτήρα με πλάκα θέρμανσης;
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Κάντε μια χάρη στον εαυτό σας και αποκτήστε έναν αναδευτήρα vevor overhead για 60E και συνδυάστε τον με ένα μανδύα ή/και μια θερμαντική πλάκα κουζίνας που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για υγρό λουτρό.
Εάν βρίσκεστε στην Ευρώπη, σας συνιστώ να αποφύγετε τα γυάλινα σκεύη της vevor, έχουν μια ιδιόκτητη ένωση, μπορώ να σας συστήσω κάποιους προμηθευτές στερεού γυαλιού. αν αυτό είναι κάτι μακροπρόθεσμο που σχεδιάζετε, ίσως να πάτε και σε μελλοντική απόδειξη.
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
153
Points
43
Αυτά τα κιτ απόσταξης Vevor 32pcs που παίρνετε στο ebay είναι μια ευκαιρία και IMHO ένα κατάλληλο κιτ παλινδρόμησης/απόσταξης από γυαλί και μια αντλία κενού + buchner είναι απαραίτητα. Θα θέλεις επίσης μια μαγνητική πλάκα ανάδευσης με κατάλληλο έλεγχο θερμοκρασίας και μια φθηνή υποβρύχια αντλία ενυδρείου για τους συμπυκνωτές σου.

Τυπικός εξοπλισμός ασφαλείας, αναπνευστήρας πλήρους προσώπου, εργαστηριακό παλτό, γάντια.

Αυτός είναι ο βασικός σας εξοπλισμός εκτός από διάφορα άλλα, όπως σπάτουλες, γυάλινες ράβδοι, χαρτί φίλτρου κ.λπ. Οτιδήποτε άλλο εξαρτάται πραγματικά από το τι κάνετε. Δεν έχει νόημα να αγοράζετε εκχυλιστήρες soxhlet ή φιάλες πλύσης αερίου εκτός αν κάνετε κάτι που τα απαιτεί, αλλά πάντα θα κάνετε απόσταξη σε κάποιο σημείο.
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Σας ευχαριστούμε για την αναφορά στο σετ 32 τεμαχίων! Φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό. Έχω ένα στο δρόμο. Αυτό θα εξυπηρετεί τον ίδιο σκοπό για απόσταξη και παλινδρόμηση ? Κάποιος θα πρέπει να μπορεί να αυτοσχεδιάσει ένα buchner με έναν κόφτη γυαλιού και μερικά σκουπίδια. Το υποβρύχιο είναι αρκετά εύκολο να βρεθεί.
Αυτό αφήνει μια θερμαντική πλάκα ανάδευσης και μια αντλία κενού που θα πρέπει να είναι εφικτή για >$200.
Οπότε πραγματικά, περίπου 300 δολάρια και τώρα μαγειρεύουμε. Σας ευχαριστώ και πάλι.
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
153
Points
43
Ναι, χρησιμοποιώ ως επί το πλείστον τον συμπυκνωτή Allihn για παλινδρόμηση ή μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τον Vigreux για ορισμένες εφαρμογές. Τους συμπυκνωτές Liebig και Graham για απόσταξη. Δεδομένου ότι είστε πιθανώς νέος σε αυτό το θέμα, αυτά τα PDF είναι απαραίτητο ανάγνωσμα για έναν αρχάριο
 

Attachments

  • TXLfW6jnqd.pdf
    135.1 KB · Views: 557
  • oMBubD7vxf.pdf
    114.1 KB · Views: 524
  • mX2Yc0LGFH.pdf
    4.3 MB · Views: 472
  • Oo7KsvU5qL.pdf
    906.7 KB · Views: 470
  • EQxL4uVaJ2.pdf
    4.8 MB · Views: 492

googie

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 1, 2023
Messages
45
Reaction score
32
Points
18
Ο εξοπλισμός της Vevor είναι πραγματικά πολύ καλός για την τιμή του. Έχω αυτό το κιτ απόσταξης, δεν έχει παραλείψει τίποτα.

https://m.vevor.com/magnetic-stirrer-c_11062/vevor-magnetic-stirrer-hot-plate-digital-hotplate-stirrer-2000-rpm-2l-w-stand-p_010493051894

Και

https://m.vevor.com/magnetic-stirrer-c_11062/1000ml-lab-electric-heating-mantle-sleeves-magnetic-stirrer-500w-thermost-heater-p_010322605939

Με όλα τα υπόλοιπα που αναφέρατε είναι μια πολύ καλή αρχή. Τα υπόλοιπα θα τα αποκτήσεις ανάλογα με τις ανάγκες σου. Καλή τύχη.
 

1019er

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2023
Messages
88
Reaction score
46
Points
18
Έχω μια μικρή ενημέρωση για το επερχόμενο εργαστήριο στο σπίτι μου.
Έτσι, τώρα το χωνί και η φιάλη buchler που έφτασαν είναι έτοιμα για χρήση με λευκασμένο fiterpaper.
Έχω ήδη πάρει ένα άλλο ποτήρι ζέσεως και μαγνητικούς αναδευτήρες.
Πήρα ήδη γάντια λατέξ από το τμήμα καθαρισμού.

Νομίζω ότι το επόμενο μεγάλο βήμα θα είναι το κιτ εκχύλισης vevor + το στοιχείο θέρμανσης και ανάδευσης και ο θάλαμος κενού.

Εκτός από αυτό νομίζω ότι θα χρειαστώ μερικά ακόμη ποτήρια ζέσεως και εξοπλισμό ασφαλείας για να ξεκινήσω την παραγωγή 4mmc
 

1019er

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2023
Messages
88
Reaction score
46
Points
18
Έτσι, είμαι λίγο μπερδεμένος τώρα σχετικά με το τι εξοπλισμό πρέπει να πάρω στη συνέχεια για τη σύνθεση 4mmc;

Αρχικά σκέφτηκα ότι θα χρειαστώ το κιτ εκχύλισης, αλλά έχω επίσης δει να κάνω τη σύνθεση με μεθυλαμίνη και τολουόλιο μόνο με πλαστικές κάψουλες. Πήρα επίσης μια κανονική εστία μαγειρέματος.

Οπότε τι θα πρότεινες να πάρω στη συνέχεια; Αρκούν μερικές πλαστικές κάψουλες και κύπελλα μέτρησης συν μια κατάλληλη μάσκα αερίου;

Greez
 

1019er

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2023
Messages
88
Reaction score
46
Points
18
Λίστα αγορών του Amazon:

1. labglass
https://www.amazon.de/VEVOR-Laborat...fix=laborglas+vevor,aps,138&sr=8-3&th=1&psc=1

2. Αντλία κενού
https://www.amazon.de/VEVOR-Vakuump...1702215042&sprefix=vevor+vakuu,aps,177&sr=8-5

3. Θερμαντήρας, μαγνητικός αναδευτήρας
https://www.amazon.de/VEVOR-Heizman...=vevor+labot+heizmantel+1000ml,aps,200&sr=8-1


4. Εξοπλισμός ασφαλείας
https://www.amazon.de/Gefahrgutkoff...A==&sprefix=gefahrgutkoffer+73,aps,184&sr=8-1

Υποδοχή εργαστηριακού γυαλιού
https://www.amazon.de/VEVOR-Unterst...09-91f2-78a2619bce37&pd_rd_i=B093F7BWDX&psc=1

Συνολική ποσότητα:



Θέλω να παράγω 3 και 4 mmc στην αρχή.

αν μπορώ να το κάνω φθηνότερα παρακαλώ ενημερώστε με γιατί είναι μια επένδυση γύρω στα 1000€ για να ξεκινήσω, που δεν είναι μικρό ποσό για μένα!
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Προτιμώ να αγοράζω το Vevor από τον ιστότοπό του στην Πολωνία vevor.pl σε PLN. Αστείο, αλλά είναι κάποια φθηνότερα από ό,τι στο eur.vevor.com σε ευρώ.
 

1019er

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2023
Messages
88
Reaction score
46
Points
18
Έχω δει ppl που παράγουν 4mmc μόνο σε πλαστικά δοχεία, οπότε δεν είμαι σίγουρος αν το εργαστηριακό γυαλί είναι πραγματικά απαραίτητο εκτός από το σκοπό της ξήρανσης της ακετόνης
 

kpach

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 26, 2023
Messages
60
Reaction score
36
Points
18
Καλή τύχη με την παραγωγή σας και σας ευχαριστούμε που μοιραστήκατε μέρος της έρευνας/του εξοπλισμού σας!
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Γεια σου @1019er κατέληξες ποτέ να κάνεις κάποια γάτα; Πώς βγήκε;
 

1019er

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2023
Messages
88
Reaction score
46
Points
18
Δυστυχώς όχι, αλλά σύντομα πήρα τα χρήματα για τον εργαστηριακό εξοπλισμό. Κατά τη γνώμη μου, δεν έχει νόημα να το αγοράσω τμηματικά.
 
View previous replies…

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Δεν υπάρχει κανένα κιτ εκεί έξω που να είναι πλήρες. Δεν έχω δει ποτέ κιτ με παγίδα ψύξης. Μπορεί να έχει 4 συμπυκνωτές αλλά όχι παγίδα ψύξης. Δεν έχω δει ούτε χωνί εξισορρόπησης πίεσης σε κιτ. Αφού δεν το έχετε αγοράσει ακόμα, ας σας ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα. Μην πάρεις μανδύα, θα κάνει μόνο φιάλη 1 μεγέθους. Μια πλάκα μπορεί να κάνει οποιαδήποτε φιάλη ποτήρια ζέσεως erlymeyers. Μια πλάκα είναι πιο ευέλικτη. Ποτέ δεν είδα κιτ με αντλία νερού. Μπορείτε να κάνετε απόσταξη χωρίς κενό αλλά όχι χωρίς αντλία νερού. Οι εύκαμπτοι σωλήνες σε αυτά τα κιτ είναι σκουπίδια. Πηγαίνουν νερό στους συμπυκνωτές σας, αλλά καταρρέουν υπό κενό.
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Η Frit σας καλύπτει. 💪
Μπορεί να είναι καλύτερο για λόγους μυστικότητας να αγοράσετε τα πάντα τμηματικά.
Αν κάποιος αποφασίσει να πάρει ένα μανδύα θέρμανσης, θα ήταν καλύτερο να πάρει ένα μεγαλύτερο και στη συνέχεια μπορείτε να χρησιμοποιήσετε φιάλες μικρότερου μεγέθους σε αυτό χρησιμοποιώντας ένα λουτρό άμμου;
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Δεν σκεφτόμουν αποκλειστικά τα γυάλινα σκεύη, δεν βλέπω μεγάλο κίνδυνο στην αγορά γυάλινων σκευών. Είναι η σκέψη να αγοράσει κανείς όλα τα απαραίτητα για μια σύνθεση όλα μαζί, με την ίδια μέθοδο, στην ίδια διεύθυνση κ.λπ. Δεν θέλω να φανώ υπερβολικά παρανοϊκός, είμαι μάλλον από τους πιο ανόητους και απερίσκεπτους. Απλά μια πρόταση και μια υπενθύμιση, να είστε προσεκτικοί, να είστε ασφαλείς.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Θα χεστείτε αν ξέρατε τι έχει περάσει από τις πόρτες μου και ξαναβγεί. Διασπείρω τα πράγματα μεταξύ των τοπικών χώρων και του διαδικτύου, αλλά το να καθόμαστε μαζί στο κατώφλι μου ήταν μερικά ριζοσπαστικά προϊόντα
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Nevrrmind, δεν κοίταξα καλά αυτόν τον δεινόσαυρο και νόμιζα ότι ήταν κοτόπουλο. Έχω ήδη σχολιάσει εδώ και πολύ καιρό. Έχω όλα αυτά τα σκατά στη λίστα επιθυμιών μου όμως👍
 
Top