Χημικός μικρών παρτίδων που επιθυμεί να κάνει την αντίδραση Henry....

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Γεια σας παιδιά,
Είμαι περίεργος αν κάποιος εδώ μέσα θα μπορούσε να μου πουλήσει σχετικά μικρές ποσότητες μερικών διαφορετικών αλδεϋδών, ώστε με τη βοήθεια τόσο του νιτρομεθανίου όσο και του νιτροαιθανίου να μπορέσω να εξερευνήσω τους κόσμους των ψυχεδελικών αμφεταμινών και της PEA, χωρίς να χρειάζεται να αγοράσω κάθε διαφορετική αλδεΰδη σε ποσότητες των 500g.
Συγκεκριμένα ψάχνω για 3,4,5-τριμεθοξυβενζαλδεΰδη και 2,5-διμεθοξυβενζαλδεΰδη.
Σίγουρα αισθάνομαι ότι πρέπει να βιώσω τη μεσκαλίνη μετά από τόσα χρόνια....αλλά σίγουρα δεν θέλω μερικές εκατοντάδες γραμμάρια από αυτήν lol
Το 2,5 είναι λίγο διαφορετικό στο ότι φαίνεται να υπάρχουν περισσότερα πράγματα για τα οποία ξέρω πώς να το χρησιμοποιήσω.
Για να είμαι ειλικρινής, επρόκειτο να φτιάξω το P2NP μόνο και μόνο για να μπορέσω να εκτελέσω το rxn του Henry, αλλά ξέχασα την πρωτογενή αμίνη που απαιτείται και σίγουρα δεν μπορώ να βρω n-βουτυλαμίνη ή κυκλοεξαμίνη και tbh δεν ενδιαφέρομαι για το τελικό προϊόν ούτως ή άλλως, οπότε σκέφτηκα να σώσω το νιτρομεθάνιο που ανέκτησα από ένα εκπληκτικό προϊόν 50:50 DCM:nitroEthane για αυτή τη χώρα....

Aaannyway
Σκέφτηκα ότι ίσως κάποιος μπορεί να με λυπηθεί χα!
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Κάποιος δημοσίευσε μια διαδρομή για τη διμεθοξυβενζαλδαΰδη και άλλες υποκατεστημένες φαινυλαιθυλαμίνες, ακούγεται αρκετά δύσκολο
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Ναι, το διάβασα για να είμαι δίκαιος - αποφάσισα ότι έχω αρκετά στο πιάτο μου προσπαθώντας να αποκτήσω κυκλοεξυλαμίνη atm. Δεν έχω πολλές πιθανότητες να φτιάξω τις αλδεΰδες. Έχεις δίκιο ότι ακούγεται αρκετά δύσκολο και είμαι σίγουρος ότι υπάρχει λόγος που οι άνθρωποι δεν το κάνουν!
Αμφιβάλλω αν θα χρησιμοποιήσω τελικά το μπουκάλι βενζαλδεΰδης...
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Ναι, δεν προτείνω να μετατρέψω τη βενζαλδεΰδη μου σε κάτι άλλο, είτε κάποιος παρακαλώ να μου πουλήσει λίγη n-βουτυλαμίνη ή να μου πει αν η μεθυλαμίνη θα μπορούσε να λειτουργήσει, καθώς θα μπορούσα δυνητικά να φτιάξω μια μικρή ποσότητα. (Προφανώς με άλλα υλικά)
Πραγματικά ήλπιζα ότι κάποιος θα έλεγε ότι ναι, θα σου πουλήσω 250 γραμμάρια από το καθένα! Η 2,5-διμεθ/αλδεΰδη και η 3,4,5-τριμεθ/αλδεΰδη περισσότερο από οτιδήποτε άλλο. Υποθέτω ότι δεν έχει σημασία, μάλλον θα αγοράσω 500 από το καθένα ούτως ή άλλως.
Απλά φυλάω το νιτροαιθάνιο και το νιτρομεθάνιο για τις σωστές εργασίες.
 

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
363
Reaction score
177
Points
43
Καταλύσεις οξικού αμμωνίου τελευταία επιλογή 👌
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Εντάξει, προσπαθώ να δημιουργήσω μεσκαλίνη. Μπορείτε να διευκρινίσετε λίγο τι εννοείτε με την κατάλυση οξικής αμμωνίας; Έψαξα στο google και διάβασα ένα ολόκληρο κομμάτι σχετικά με τις πρωτογενείς αμίνες, αλλά ακόμα δεν καταλαβαίνω αν μπορώ απλά να αντικαταστήσω τη μία με την άλλη, αμφιβάλλω lol
Το μόνο synth iv που διάβασα είναι αυτό εδώ που χρησιμοποιεί κυκλοεξυλαμίνη... ωστόσο, δεν ξέρω πραγματικά τον φθηνότερο τρόπο για να αποκτήσω μικρές ποσότητες.
Νόμιζα ότι το νίτρο ήταν η σκύλα για την απόκτηση! Χα πόσο λάθος έκανα.
Θα ήθελα επίσης να φτιάξω και το αντίστοιχο TMA, αλλά δεν μπορώ να πω ότι το έχω ψάξει ακόμα.
Είναι πραγματικά ενοχλητικό όταν θέλεις να φτιάξεις ένα γραμμάριο από κάτι χα απλά δεν είναι δυνατόν εκτός αν φτιάξεις όλα τα αντιδραστήρια από το μηδέν μόνος σου.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Βρίσκομαι σε μια ενοχλητική θέση όπου γνωρίζω αρκετά ώστε να γνωρίζω τη μοριακή πορεία που ακολουθούν οι άνθρωποι, αλλά οποιεσδήποτε λεπτομέρειες δεν μπορώ να επεξεργαστώ μόνος μου. Δεν είναι ότι το κάνω για να το πουλήσω...
Εξακολουθώ να εργάζομαι στην αναγωγική αμίνωση της τρυπταμίνης, αλλά χρειάζομαι ξηρό πάγο και ήμουν απασχολημένος και δεν μπορούσα να το παραλάβω και να προχωρήσω.
Απλά ξέρω αρκετά τώρα για να ξέρω ότι το να κάνεις πράγματα σε μικρές ποσότητες είναι ΣΚΛΗΡΟ
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Επίσης, το να ακολουθήσετε ένα Rxn χωρίς rotovap είναι αρκετά δύσκολο από μόνο του.....
 

CCL4 huffer

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
73
Reaction score
26
Points
18
i totaly disagree its shit easy a rotovap is only a convinience if u dont have time in my opinion. ive been doin chemistry for a long time now and i just use a normal destilation setup with a vacuum pump if necesary.
Επίσης, γιατί να ακολουθήσετε μια αντίδραση χωρίς rotovap να κάνει οποιαδήποτε διαφορά??????
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Oops δημοσίευσε την απάντησή μου κατά λάθος στο γενικό τμήμα, αλλά ναι έχετε δίκιο tbf...
Είμαι τεμπέλης και δεν είμαι χημικός αλλά έχω μάθει πάρα πολλά τους τελευταίους 6 μήνες είναι τρελό.
Το μόνο που κάνω εδώ είναι να μαθαίνω.
Αχ μόλις διάβασα την παρακάτω ανάρτηση lol ούτως ή άλλως συμφωνώ μαζί σας tbf
 

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
363
Reaction score
177
Points
43
Νομίζετε ότι χρειάζεστε μόνο μια ασθενή βάση Οξικό αμμώνιο, κυκλοεξυλαμίνη και n-βουτλύ θα μπορούσε να είναι λάθος, αλλά μπορείτε πάντα να δοκιμάσετε
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Ναι, το οξικό αμμώνιο θα είναι αυτό που θα σκεφτόμουν....
Εγώ θα προτιμήσω το 3,4,5-triMEOba πριν από το 2,5-di. Καθαρά επειδή αντιδρώντας το με νιτρομεθάνιο και είσαι στο δρόμο για τη μεσκαλίνη και όμως είμαι ακόμα ελεύθερος να δοκιμάσω να χρησιμοποιήσω το νιτρομεθάνιο για να φτιάξω και το 3,4,5-ΤΜΑ.
Θέλω να φτιάξω το 2c-b κάποια στιγμή, αλλά η βρωμίωση με φοβίζει γενικά - έχω 1cc που αγόρασα πριν από χρόνια και είναι αποθηκευμένο στο φιαλίδιο στο οποίο ήρθε, αλλά η χρήση του αερίου ακούγεται ακόμα πιο τρομακτική!!!
Δεν υπάρχει τρόπος να βρωμίσετε κάτι χωρίς να χρησιμοποιήσετε στοιχειακό βρώμιο;
 
View previous replies…

Swirly

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Oct 2, 2023
Messages
12
Reaction score
2
Points
3
Ναι, Rabidreject, η βρωμίωση δεν αποτελεί πλέον πρόβλημα. Πάρτε λίγο NBS (N-Bromosuccinimide). Αλλά θα πρέπει να έχετε κάνει καθαρό 2c-h Hcl ή 2c-h Oxalate. Αλλά δεν είναι τόσο δύσκολο.

Τώρα υπάρχει μια μη τοξική και ασφαλής σύνθεση του 2c-b που μπορείτε να κάνετε στο σπίτι. Αναγωγή με NaBH4 + Cu(II)Cl και βρωμίωση με NBS. Και λειτουργεί καλά στην πραγματικότητα ακόμη και για μεγαλύτερες ποσότητες.

Θα αντιγράψω/επικολλήσω τελικά κάποια στιγμή την περιγραφή μου για το 2c-b.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Η σημασία αυτής της ανάρτησης μόλις έγινε αντιληπτή. Τεράστιες ποσότητες ευχαριστιών για μερικές απλές λέξεις! Haha
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Ναι, εντάξει, συμφωνώ με αυτό - εντάξει, οπότε χρειάζομαι μια πηγή κενού που να μπορεί να λειτουργεί περισσότερο από τα 30 λεπτά που είπαν ότι μπορεί να λειτουργήσει η δική μου χωρίς λάδι. Χρειάζομαι μια περιστροφική φλεβική αντλία πετρελαίου. Αλλά ναι, είμαι αρκετά τεμπέλης δεν πρόκειται να πω ψέματα και η ανάκτηση διαλυτών είναι πάντα κάτι που θέλω να κάνω όπου είναι δυνατόν, οπότε θα ήταν χρήσιμο, αλλά εντάξει όχι για άμεσο rxns προφανώς.
Τούτου λεχθέντος, παρακολουθούσα έναν τύπο pootube που απελευθέρωσε ένα 2,5-διμεθοξυ-b-νιτροστυρένιο (ζητώ συγγνώμη καθώς πιθανώς κατακρεούργησα την ορθογραφία ή τον τρόπο γραφής αλλά καταλαβαίνετε τι εννοώ) και πρόσθεσε κατά λάθος νιτροαιθάνιο αντί για νιτρομεθάνιο αλλά παρατήρησα ότι δεν χρειάστηκε να προσθέσει πρωτογενή αμίνη, είναι αυτό επειδή η αλδεΰδη είναι πιο πολύπλοκη από ό, τι ας πούμε βενζαλδεΰδη -> P2NP;
Ακούστε, δεν είμαι χημικός, είμαι εδώ μέσα και προσπαθώ να μάθω, με λίγα κομμάτια που έχω χρειαστεί μέχρι στιγμής.
Η θερμαντική πλάκα/αναδευτήρας μου είναι χαλασμένη, οπότε είναι η επόμενη που θα ενημερωθεί, αλλά ειλικρινά, διαπιστώνω ότι όσο περισσότερα μαθαίνω, τόσο λιγότερα ξέρω!
Σκεφτόμουν να πάρω την 3,4,5-τριμεθαλδεΰδη, αντιδρώντας την με νιτροαιθάνιο για να πάρω το αντίστοιχο TMA; (Δημοσίευση β-νιτροστυρένιο)
Ή αντιδρώντας την με νιτρομεθάνιο (και η σύνθεση που διάβασα iv λέει μια άλλη πρωτογενή αμίνη - κυκλοεξυλαμίνη) για να καταλήξω τελικά (παραδεκτό μετά από μερικά βήματα ΚΑΙ την ανάγκη για κενό) στη μεσκαλίνη.
Im εργάζονται για το τι θα πρέπει να αγοράσω πρώτα, 3,4,5-τριμεθ αλδεΰδη (συγγνώμη για τη συντόμευση των ονομάτων αλδεΰδης σταθερά εδώ, είναι αρκετά ενοχλητικό να τα γράφω συνέχεια) ή 2,5-διμεθ.
Τι προκύπτει αν αντιδράσετε απλά την 3,4,5-τριμεθοξυβενζαλδεΰδη με νιτρομεθάνιο; Υποθέτω 3,4,5-τριμεθοξυνιτροστυρένιο και στη συνέχεια τη φαινεθυλαμίνη 3,4,5-τριμεθοξυφαινεθυλαμίνη μετά από αναγωγή με LiAlH4 ή ό,τι άλλο επιλέξεις να χρησιμοποιήσεις...
Στη συνέχεια, δεν είναι επίσης δύσκολο να αντιδράσετε με νιτροαιθάνιο και να πάρετε την αμφεταμίνη όπως ανέφερα προηγουμένως.

Μήπως κάνω εντελώς λάθος εδώ;

Θα παραδεχτώ ότι δεν είχα σχεδόν καμία γνώση πριν από περίπου 6 μήνες και αυτή τη στιγμή προσπαθώ την αναγωγική αμίνωση της τρυπταμίνης σε n,n-DMT αλλά πρέπει να αγοράσω ξηρό πάγο και να χαράξω (συγγνώμη για το λογοπαίγνιο) το χρόνο.
Στην πραγματικότητα ήρθα εδώ για να ρωτήσω λίγο για το LiAlH4. Αν δεν μπορεί κανείς να βρει μικρές ποσότητες από αυτό, είναι ένα αμάλγαμα όταν κάποιος χρησιμοποιεί αλουμίνιο για να το φτιάξει μόνος του; Ακούω αυτόν τον όρο να κυκλοφορεί μερικές φορές και ποτέ δεν ήξερα πραγματικά τι σημαίνει.....
Έχω αναγωγικά μέσα στη διάθεσή μου, απλά είμαι περίεργος.
Ευχαριστώ
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Με άλλα λόγια, μπερδεύτηκα 🤔
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Α, επίσης, όσον αφορά την αντλία, έκανα απλά κάποια φιλτράρισμα κενού τις προάλλες και την επόμενη φορά που είδα τον γείτονά μου νόμιζε ότι πριόνιζα τα υδραυλικά, καθώς την είχα καθίσει στη γαμημένη επιφάνεια της κουζίνας! Ηλίθιε!
Αγόρασα έναν αναρροφητήρα από την Κίνα, αλλά δεν φαίνεται να τραβάει κενό μέχρι στιγμής... γαμώτο ξέρει τι κάνω λάθος ή μου πούλησαν μια κουραφέξαλα ή απλά δεν μπορώ να έχω επαρκή ροή.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Αυτή τη στιγμή, είμαι πρόθυμος να παραδεχτώ ότι δεν χρειάζομαι έναν περιστροφικό εξατμιστή για να ολοκληρώσω τη σύνθεση n,n-DMT, αλλά συνειδητοποιώ ότι χρειάζομαι επαρκώς ψυχρές θερμοκρασίες (και να προσθέτω τα πράγματα αργά) χρησιμοποιώντας ξηρό πάγο και όχι απλώς ένα παγόλουτρο, προκειμένου να το κάνω αυτή την εποχή του χρόνου στη χώρα μου....
Αυτό δεν έχει καμία σχέση με αυτό το νήμα όμως πραγματικά - είναι απλά ο λόγος που ασχολήθηκα με την οργανική χημεία, χωρίς να συνειδητοποιήσω ότι οι τρυπταμίνες ήταν η πιο σύνθετη από τις δύο κύριες κατηγορίες ψυχεδελικών, ηλίθια.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Οπότε ναι, κατάλαβα ότι η 3,4,5-τριμεθοξυφαινυλαιθυλαμίνη ήταν η μεσκαλίνη.
Το ερώτημα είναι αν μπορώ απλά να αντιδράσω την αντίστοιχη αλδεΰδη με νιτρομεθάνιο και στη συνέχεια να την αναγάγω για να λάβω μεσκαλίνη;
Γιατί, στη σύνθεση που διάβασα σε αυτή την ενότητα χρησιμοποιούν την κυκλοεξυλαμίνη;
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Και ταυτόχρονα να κάνετε το ίδιο RXN με το νιτροαιθάνιο για να λάβετε το αντίστοιχο TMA (αν και δεν μπορώ να πω ότι iv το έψαξε και νομίζω ότι είναι ένα άξιο φάρμακο για σύνθεση - θα το ψάξω στο δικό μου αντίγραφο του pihkal - αλλά όπως είπαμε και πριν - τεμπέλης!
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Στην πραγματικότητα, η λέξη τεμπέλης δεν είναι κατάλληλη, γιατί αφιερώνω αρκετές ώρες στη μελέτη αυτών των πραγμάτων, απλά νιώθω ότι όσο περισσότερα γνωρίζω, τόσο λιγότερα γνωρίζω.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Εντάξει, iv συγκέντρωσα τις σκέψεις μου και η κύρια ερώτησή μου τώρα είναι ποια είναι η διαφορά μεταξύ της ουσίας που λαμβάνετε από την αντίδραση αυτής της αλδεΰδης με νιτροαιθάνιο σε αντίθεση με το νιτρομεθάνιο - ξέρω το τελικό αποτέλεσμα, αλλά ποια είναι η διαφορά στο νιτροστυρένιο; Το ένα κάνει β-νιτροστυρένιο και το άλλο στυρένιο; Δεν ξέρω και δεν ισχυρίζομαι ότι ξέρω.
Ουσιαστικά, ποια είναι η διαφορά μεταξύ της πρόδρομης ουσίας του ν-στυρενίου iv που είδα να παράγεται χρησιμοποιώντας νιτροαιθάνιο και αυτό που γίνεται από αντί rxn με νιτρομεθάνιο... αυτό είναι που με μπερδεύει atm αλλά και πάλι πρέπει να βγάλω pihkal
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Εντάξει, iv συγκέντρωσα τις σκέψεις μου και η κύρια ερώτησή μου τώρα είναι ποια είναι η διαφορά μεταξύ της ουσίας που λαμβάνετε από την αντίδραση αυτής της αλδεΰδης με νιτροαιθάνιο σε αντίθεση με το νιτρομεθάνιο - ξέρω το τελικό αποτέλεσμα, αλλά ποια είναι η διαφορά στο νιτροστυρένιο; Το ένα κάνει β-νιτροστυρένιο και το άλλο στυρένιο; Δεν ξέρω και δεν ισχυρίζομαι ότι ξέρω.
Ουσιαστικά, ποια είναι η διαφορά μεταξύ της πρόδρομης ουσίας του ν-στυρενίου iv δει να παράγεται με χρήση νιτροαιθανίου και τι γίνεται από αντί rxn με νιτρομεθάνιο... αυτό είναι που με μπερδεύει atm αλλά και πάλι πρέπει να βγάλω έξω

Βασικά, ένας αρκετά διαβόητος μεταξύ των chemtubers κυκλοφόρησε ένα βίντεο σήμερα και αντέδρασε 2,5-διμεθοξυ με νιτροαιθάνιο κατά λάθος αντί για νιτρομεθάνιο. Σχεδίαζε να λάβει την πρόδρομη ουσία n-στυρένιο για το 2c-b, ωστόσο καθώς πρόσθεσε νιτροεθάνιο αντί για νιτρομεθάνιο παρήγαγε την πρόδρομη ουσία για την 2,5-διμεθοξυαμφεταμίνη - δεν έκανε ποτέ την αναγωγή στην αμφεταμίνη. (ένα αρκετά ανεπιθύμητο ναρκωτικό από όλες τις απόψεις).

Εάν είχε χρησιμοποιήσει το σωστό νιτρομεθάνιο θα είχε λάβει το β-νιτροστυρένιο για το 2c-b;
 
Top