Question Βήμα προς βήμα χημική σύνθεση της μεθυλοκετόνης πιπερονύλης (CAS: 4676-39-5) από το γλυκιδικό αιθυλεστέρα PMK (CAS: 28578-16-7).

chemistry.mob

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 12, 2023
Messages
80
Reaction score
34
Points
18
Έκανα μια αναζήτηση σε αυτό το φόρουμ, αλλά δεν βρήκα την εν λόγω χημική σύνθεση, ευχαριστώ όλους.
Νομίζω ότι αυτό το φόρουμ θα πρέπει να είναι πιο οργανωμένο με κάθε σύνθεση και το όνομά της.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Οι αιθυλικοί γλυκιδάτες του BMK\PMK γίνονται και οι δύο περίπου με τον ίδιο τρόπο η όξινη υδρόλυση μπορεί να οδηγήσει στην αναδιάταξη που πιθανότατα θέλετε και η βασική υδρόλυση θα δώσει τον γλυκιδάτη του αλκαλικού υδροξειδίου που χρησιμοποιείται (το NaOH για παράδειγμα οδηγεί στο άλας νατρίου και το KOH στο άλας καλίου και άλλα λιγότερο συνηθισμένα αλκαλικά υδροξείδια που μπορείτε να εξερευνήσετε από περιέργεια όπως Li, Cs, Rb, και ίσως όχι ακριβώς το Francium) και την αντίστοιχη αιθυλική αλκοόλη που υποδεικνύεται να απομακρυνθεί καθώς σχηματίζεται, καθώς αυτή είναι μια καλή στρατηγική για να ωθήσετε την ισορροπία της αντίδρασης προς το σχηματισμό καρβοξυλίου που μπορείτε στη συνέχεια να θερμάνετε μέχρι να φύγει η καρβοξυλική ομάδα ως αέριο CO2, τότε η διόλη που προκύπτει από το οξείδιο του αλκενίου μετατρέπεται στην 1-αρυλο-προπαν-2-όνη με κάποια μυστηριώδη ξόρκια ή τελετουργικό χημικό σεξ ίσως. (Δεν μου έμεινε καμία έμπνευση για το τελευταίο μέρος)
 

chemistry.mob

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 12, 2023
Messages
80
Reaction score
34
Points
18
Για τη χημική σύνθεση της 3,4-μεθυλενοδιοξυμεθαμφεταμίνης (MDMA) χρειάζομαι τη χημική πρόδρομη ουσία που ονομάζεται πιπερονυλομεθυλοκετόνη (PMK), καθώς η απόκτηση αυτής της χημικής πρόδρομης ουσίας είναι δύσκολη, μου είπαν ότι μπορώ να αγοράσω νόμιμα μια άλλη ουσία που ονομάζεται PMK ethyl glycidate από την Κίνα και με την ουσία αυτή να τη μετατρέψω σε PMK, τη χημική πρόδρομη ουσία της MDMA.
Τώρα η ερώτησή μου είναι πώς μπορώ να μετατρέψω το PMK ethyl glycidate σε PMK.
είναι ότι υπάρχουν δύο ουσίες με παρόμοια ονόματα και είναι παραπλανητικό. PMK ethyl glycidate και Pmk methyl glycidate.
Συγγνώμη για την άγνοιά μου, αλλά δεν έχω ιδέα από χημεία, προσπαθώ να μάθω σιγά σιγά.
Σας ευχαριστώ!
 
View previous replies…

Acidosis

Don't buy from me
Resident
Joined
May 31, 2022
Messages
209
Reaction score
143
Points
43
το pmk ethyl και το pmk methyl διαφέρουν στο ότι το pmk ethyl έρχεται σε υγρή μορφή παρόμοια με το μέλι και το pmk methyl έρχεται σε μορφή σκόνης, και τα δύο μετατρέπονται με τον ίδιο τρόπο, στο φόρουμ εξηγείται άριστα πώς να προχωρήσετε στη μετατροπή. μια υδρόλυση με καυστικό νερό σόδας και υδροχλωρικό οξύ θα κάνει το θαύμα.
 

Acidosis

Don't buy from me
Resident
Joined
May 31, 2022
Messages
209
Reaction score
143
Points
43
το pmk ethyl και το pmk methyl διαφέρουν στο ότι το πρώτο έρχεται σε υγρή μορφή παρόμοια με το μέλι και το pmk methyl έρχεται σε μορφή σκόνης, και τα δύο μετατρέπονται με τον ίδιο τρόπο, στο φόρουμ εξηγείται άριστα πώς να προχωρήσετε στη μετατροπή. μια υδρόλυση με καυστικό νερό σόδας και υδροχλωρικό οξύ θα κάνει το θαύμα.
 

Acidosis

Don't buy from me
Resident
Joined
May 31, 2022
Messages
209
Reaction score
143
Points
43
Συγγνώμη για την πρώτη εξήγηση, dont βάλτε αυτό στα ισπανικά, αλλά το τηλέφωνο χρησιμοποιεί την αυτόματη traductión
 

chemistry.mob

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 12, 2023
Messages
80
Reaction score
34
Points
18
Μιλάω ισπανικά, sin problema hermano.
Θα είχες την καλοσύνη να μου πεις σε ποιο μέρος του φόρουμ μπορώ να βρω τη σύνθεση; Έκανα μια αναζήτηση αλλά δεν την βρήκα.
Και γνωρίζετε την απόδοση της PMK που λαμβάνεται κατά την εκτέλεση της εν λόγω σύνθεσης;
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!
 

Acidosis

Don't buy from me
Resident
Joined
May 31, 2022
Messages
209
Reaction score
143
Points
43
Ναι ,δώσε μου ένα λεπτό και να σου στείλω τον σύνδεσμο(μόνο eanglesh στο φόρουμ είναι οι κανόνες,μόνο στα ιδιωτικά είναι δυνατόν να μιλήσω ισπανικά).im στο νοσοκομείο τώρα αλλά έστειλε τον σύνδεσμο σήμερα
 

Acidosis

Don't buy from me
Resident
Joined
May 31, 2022
Messages
209
Reaction score
143
Points
43
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
μεθύλιο, αιθύλιο, n-προπύλιο, iso-Pr, n-βουτύλιο, i-Bu, sec-Bu, tert-Bu... κ.ο.κ. μαθαίνοντας χημεία προσπαθήστε επίσης να κατανοήσετε τις αντιδράσεις υδρόλυσης και να γνωρίσετε την ισορροπία (η δύναμη που σπάει τον δεσμό έχει και την ικανότητα να τον σχηματίσει επομένως πρέπει να αφαιρείται συνεχώς ένας) και η αποκαρβοξυλίωση είναι απλά η θερμότητα που μετατρέπει την όξινη μονάδα COOH σε CO2 (ανυδρίτης του ανθρακικού οξέος) που εξάγεται ως αέριο και έτσι απομακρύνεται από το μόριο.
 

chemistry.mob

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 12, 2023
Messages
80
Reaction score
34
Points
18
Έχετε φτιάξει MDMA στο παρελθόν; σε περίπτωση που μου δώσετε κάποιες συμβουλές
 
Top