Σύνθεση της μεθαδόνης

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Ο κρύσταλλος εξατμίζεται και διαλύεται μερικώς
 

metux

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 9, 2023
Messages
111
Reaction score
41
Points
28
Πρόκειται για σπουδαίο υλικό
 

None

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 18, 2022
Messages
30
Reaction score
6
Points
8
Γεια σας, μπορείτε να φτιάξετε ένα βίντεο της κατασκευής;
 

Hank Schrader

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 10, 2022
Messages
79
Reaction score
165
Points
33
Εδώ υπάρχουν πολλά λάθη στη σύνθεση.
Γράφετε ότι χρειάζεστε 2,2-διφαινυλο-3-μεθυλο-4-διμεθυλοαμπουτυρονιτρίλιο,
αυτό δεν είναι το σωστό ισομερές νιτριλίου και μπορείτε να λάβετε από αυτό μόνο ισομεθαδόνη.

Το 2,2-διφαινυλο-3-μεθυλο-4-διμεθυλοαμινοβουτυρονιτρίλιο δεν έχει κρυσταλλική μορφή.
Γράφετε: "Στη συνέχεια, ανακρυσταλλώθηκε από πετρελαϊκό αιθέρα για να προκύψουν 900 g 2,2-διφαινυλο-3-μεθυλο-4-διμεθυλοαμβυλοβουτυρονιτριλίου".

Αρχικά, ξεκινήσατε σωστά,
και είπατε ότι χρειάζεστε 4-κυανο-2-διμεθυλαμινο-4,4-διφαινυλοβουτάνιο.
4-cyano-2-dimethylamino-4,4-diphenylbutane (Premethadone)
CAS: 125-79-1 είναι το σωστό νιτρίλιο. Μόνο από αυτό μπορείτε να πάρετε μεθαδόνη.

Κατά τη σύνθεση ενός νιτριλίου, δεν χρησιμοποιείτε διαλύτη...
Επίσης, δεν χρησιμοποιείτε Καταλύτη, ο οποίος μετατοπίζει την αντίδραση προς τη σωστή κατεύθυνση ώστε να αυξηθεί η απόδοση του επιθυμητού νιτριλίου.
Μένει πολλή πρόδρομη ουσία που δεν έχει αντιδράσει, αφού η αποπρωτονίωση πρέπει να γίνει παρουσία καταλύτη.

Θα σε απογοητεύσω, αλλά δεν μπορείς να πάρεις μεθαδόνη σε THF, μπορείς να πάρεις μεθαδόνη μόνο μέσω αιθυλαιθέρα.. Η αντίδραση πρόσθεσης δεν λειτουργεί στο THF.
Στη σύνθεσή σας δεν υπάρχει καμία λέξη για τον καθαρισμό του νιτριλίου, επομένως είναι βρώμικο και μαύρο υπό τις συνθήκες που περιγράφετε.
Δεν ξέρω από πού πήρατε αυτή τη σύνθεση, αλλά δεν θα πάρετε τίποτα καλό - λυπάμαι.
 

adrenochrome

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 12, 2023
Messages
22
Reaction score
8
Points
3
1. Πρώτον, έγραψε ότι έλαβε το σωστό νιτρίλιο με ανακρυστάλλωση από πετρελαϊκό αιθέρα (εδώ μπορείτε να χρησιμοποιήσετε εξάνιο) 2. Χωρίς διαλύτη, βγαίνει και το νιτρίλιο, αφού το αλκάλιο δρα ως καταλύτης και γιατί δεν πάει η αντίδραση στο τετραϋδροφουράνιο;) δεν ξέρετε πώς η αντίδραση Grignard προσθέτει μια ουσία
 

Midget_Impinger

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 10, 2022
Messages
30
Reaction score
11
Points
8
Ξέρει κανείς πώς να συνθέσει κάποιο διασκεδαστικό οπιούχο _από_ τη μεθαδόνη; Έχω πολύ υγρή μεθαδόνη στο χέρι και δεν έχω καμία χρήση γι' αυτήν. Απλά το κρατάω μέχρι να βρω μια χρήση γι 'αυτό (δηλαδή: σύνθεση σε κάτι πιο διασκεδαστικό)
 

Hank Schrader

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 10, 2022
Messages
79
Reaction score
165
Points
33
Παράγουμε μεθαδόνη με διαφορετικούς τρόπους.
Οι βάσεις μεθαδόνης δεν είναι κατάλληλες για κατανάλωση!
Η βάση έχει ένα όμορφο κρυσταλλικό σχήμα, αλλά αν την κάνετε ένεση στον εαυτό σας... μπορείτε να πεθάνετε, κρυσταλλώνεται ακριβώς μέσα σας.
Πρέπει να χρησιμοποιείτε μόνο υδροχλωρικό άλας και καλά καθαρισμένο!
Πιστέψτε με, παράγω μεθαδόνη από το 2006!
DC9Wk7TQqB Qd57Rye98Y M20AI19so5 HvV3gPLK0x
 

reza

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 5, 2022
Messages
13
Reaction score
13
Points
3
Θα με βοηθήσετε να συνθέσω υδροχλωρική μεθαδόνη; Θέλω να παράγω δισκία μεθαδόνης των 20 mg.
Χρειάζομαι βοήθεια για να βρω τον σωστό τρόπο να κεντράρω υδροχλωρική μεθαδόνη. παρακαλώ καθοδηγήστε με
 

None

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 18, 2022
Messages
30
Reaction score
6
Points
8
Γεια σας, μπορείτε να φτιάξετε ένα βίντεο;
 

OrganicChemis

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 27, 2023
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Ο @Hank Schrader έχει απόλυτο δίκιο στα περισσότερα σημεία.
Ωστόσο, είναι πράγματι δυνατή η παραγωγή της πρόδρομης ουσίας της μεθαδόνης χωρίς διαλύτη μέσω μιας αντίδρασης του διφαινυλακετονιτριλίου,
διμεθυλαμινο-2-χλωροπροπανίου HCl και υδροξειδίου του νατρίου. Οι εμπλεκόμενοι εταίροι της αντίδρασης θα πρέπει να αλέθονται πολύ λεπτά και
να αναμιχθούν καλά. Αφού πραγματοποιηθεί η αντίδραση, η εκχύλιση μπορεί να πραγματοποιηθεί με διαιθυλαιθέρα

Αυτό όμως που μου φαίνεται πολύ περίεργο είναι το βρωμιούχο αιθυλομαγνήσιο. Έχω ήδη παρασκευάσει EMB αμέτρητες φορές (για τη μεθαδόνη
αλλά και για άλλες συνθέσεις). Το EMB δεν έχει κιτρινωπό χρώμα και δεν είναι διαυγές αντιδραστήριο. Το ΕΜΒ που έχω παρασκευάσει μέχρι σήμερα είναι πάντα
είχε καφέ-γκρι χρώμα και είχε πάντα μια ελαφρά θολερότητα.

προς THF: Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ THF για την παρασκευή EMB. Επομένως, δεν μπορώ να πω αν είναι δυνατή η σύνθεση μεθαδόνης με αυτό (είναι
σίγουρα μπορεί να χρησιμοποιηθεί για το Grignard). Δεν το χρησιμοποιώ ως διαλύτη Grignard επειδή έχει απεριόριστη αναμιξιμότητα με H2O.

Είχατε επίσης δίκιο για το όνομα της πρόδρομης ουσίας της μεθαδόνης. Η σωστή ονομασία IUPAC είναι (4S)-4-(διμεθυλαμινο)-2,2-διφαινυλοπεντανιτρίλιο.
(3S)-4-(διμεθυλαμινο)-3-μεθυλο-2,2-διφαινυλοβουτανιτρίλιο
είναι η ονομασία IUPAC για την πρόδρομη ουσία της ισομεθαδόνης.

1rwgspBeuC
T57LHrGOS8


Και εδώ είναι η λεβομαθαδόνη και η δεξαμεθαδόνη.
2Fcuqhf8EV
O7HynXxTw3
 
Last edited:

benz4k

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 2, 2024
Messages
8
Reaction score
1
Points
3
τι γίνεται με τη διαδρομή με 1,1-διφαινυλοβουτάνιο-2-σουλφονικό οξύ ως πρόδρομη ουσία;
 

Hank Schrader

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 10, 2022
Messages
79
Reaction score
165
Points
33
Δεν είναι κερδοφόρο για την Κίνα να πωλεί και να συνθέτει μια τέτοια ουσία και δεν θα μπορέσετε να ανταπεξέλθετε - αυτό απαιτεί σημαντικές επενδύσεις.
 

benz4k

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 2, 2024
Messages
8
Reaction score
1
Points
3
βήμα 1: μπορεί να αλλάξει το βενζόλιο σε ξυλόλιο ως διαλύτη;
βήμα 3: μπορεί να αλλάξει το χλωριούχο θιονύλιο σε κάποιο βρώμιο, TBAB π.χ.;
 
Last edited:

benz4k

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 2, 2024
Messages
8
Reaction score
1
Points
3
ok, θα δημοσιεύσω τη σύνθεσή μου εδώ για αναθεώρηση και συμβουλές.
το βήμα 4 άλλαξε: διφαινυλακετονιτρίλιο (50 g), υδροχλωρικό 1-διμεθυλαμινο-2-χλωροπροπάνιο (50 g)(νομίζω ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί οποιοδήποτε 1-διμεθυλαμινο-2-χαλοπροπάνιο), διάλυμα υδροξειδίου του νατρίου 50% (80 g), νερό (40 ml), τολουόλιο (125 ml) και βρωμιούχο τετραβουτυλαμμώνιο (5 g) βράζεται υπό επαναρροή για 2 ώρες. Στη συνέχεια διαχώρισα τα αμινονιτρίλια. Η απόδοση ήταν 30 γραμμάρια, το σημείο τήξης ήταν 90.
 
Top