Η σειρά Drug Tourism Series: 1. Βαρανάσι, Ινδία [Φωτογραφίες τόπων, σκηνών και πολιτισμών που σχετίζονται με τα ναρκωτικά]

DMTrott

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Sep 8, 2023
Messages
23
Reaction score
37
Points
13
Ορισμένα μέρη του κόσμου συνδέονται με τη σημερινή ή ιστορική χρήση ενός ή περισσότερων ψυχοδραστικών ναρκωτικών. Κατά τη διάρκεια των 12 και πλέον ετών που πέρασα γράφοντας τη Βίβλο των χρηστών ναρκωτικών τα αναζήτησα, επισκεπτόμενος τελικά 33 χώρες και τραβώντας χιλιάδες φωτογραφίες που σχετίζονται με τα ναρκωτικά.

Πρόσφατα άρχισα να τις οργανώνω κατάλληλα και σκέφτηκα ότι θα είχε ενδιαφέρον αν δημοσίευα μια επιλογή τους εδώ. Αυτή η ανάρτηση παρουσιάζει μερικές από αυτές που τράβηξα κατά την επίσκεψή μου στο Βαρανάσι.

Σημειώστε ότι, όταν επισκέπτεστε οποιαδήποτε περιοχή, εάν επιλέξετε να κάνετε χρήση οποιασδήποτε ψυχοδραστικής ουσίας, είναι ζωτικής σημασίας να διεξάγετε τη δική σας έρευνα σε σχέση με τη νομιμότητα και την επιβολή του νόμου. Μη σας χτυπήσουν στο εξωτερικό. Για την προσοχή των αρχών επιβολής του νόμου: καμία από αυτές τις αναρτήσεις δεν αποτελεί ομολογία ότι παραβίασα το νόμο σε οποιοδήποτε μέρος ή σε οποιαδήποτε στιγμή.

VARANASI
Το Βαρανάσι είναι ένας αξιοσημείωτος προορισμός. Μου άρεσε να περιπλανιέμαι στην πολύβουη πόλη και στις όχθες του Γάγγη, αλλά το αποκορύφωμα (ή ίσως το lowlight) ήταν η μέρα που αποφάσισα να δοκιμάσω το θρυλικό παρασκεύασμα κάνναβης bhang lassi. Μπορείτε να διαβάσετε γι' αυτό στο ίδιο το βιβλίο, αλλά οι παρακάτω φωτογραφίες απεικονίζουν πώς πρέπει να φαινόταν σε όποιον δεν ήταν τελείως εκτός εαυτού.

Στο δρόμο μου προς την πηγή απλώς ακολούθησα το πλήθος για να φτάσω στο Ghats, και μετά έστριψα δεξιά.

Mg1tsP9N6a


Το κατάστημα Green Lassi ήταν ένα από τα τρία ιατρεία που μου είχαν συστήσει πριν ταξιδέψω. Ήταν εύκολο να το βρω χάρη σε κάποιους τύπους που έμοιαζαν με χίπηδες και είχαν το Google Maps στα τηλέφωνά τους. Μου αρέσει που ο καταστηματάρχης εδώ έχει μπει στο πνεύμα της περίστασης.
UWwHeUISGi


Αν και ζήτησα ένα bhang lassi light, προφανώς δεν άκουσε καλά. Η όχι και τόσο σεμνή παρουσίασή μου προφανώς ξεπέρασε τα λόγια μου.

2EWFt1LXyR


'σπρο πάτο! Δυστυχώς, όμως, με ξετρέλανε.
DENRXdc01z


Μετά από μια ώρα περίπου ήμουν συγκλονισμένη και έπρεπε να ξεφύγω από αυτή την τρέλα, οπότε επέστρεψα κάτω στο Ghats, δίπλα στο ποτάμι.

SzjGE1I7VU


Αναζητώντας τη μοναξιά κάθισα δίπλα σε μια παραδοσιακή τελετή ταφής..... OMG, καίνε αληθινά σώματα! Ναι, η παράνοια και το άγχος είχαν πλέον παρεισφρήσει. Έπρεπε να αποσυρθώ στο ξενοδοχείο μου.

91njyF7OmL

Αλλά μισή ώρα στο πίσω μέρος ενός tuk-tuk σε αυτή την κατάσταση, σε τρελούς ινδικούς δρόμους, το έκανε ένα ταξίδι από την κόλαση. Ήταν η απόλυτη συγκίνηση, αλλά όχι με ευχάριστο τρόπο. Συν τοις άλλοις, το στόμα μου είχε ξεραθεί τόσο πολύ που με δυσκολία μπορούσα να μιλήσω. Ευτυχώς, μέχρι την επόμενη μέρα ήμουν απολύτως εντάξει.

Bf6d7UQEzx

Πήγα λοιπόν στο μπέτελ (ένα διεγερτικό), το οποίο ήταν διαθέσιμο εδώ και εκεί σε όλο το κέντρο της πόλης.

3DQOngsxMG


Αυτό είναι ένα άλλο σημείο με το οποίο ο εφησυχασμός μπορεί να σας δαγκώσει. Μπορεί να προκαλέσει μια καθαρή αίσθηση διέγερσης, αλλά εξίσου, ειδικά όταν αναμιγνύεται με κάποια μορφή καπνού, μπορεί να προσφέρει μια μάλλον δυσάρεστη και έντονη βόλτα (και πάλι, δείτε το βιβλίο για λεπτομέρειες).

TS6ZntFXMQ

Ο μαστουρωμένος ελέφαντας: όπως τον συνάντησα σε μια χαλαρή βόλτα στο ποτάμι την τελευταία μου μέρα.

P6CS8mdtxH

Μια βόλτα με βάρκα στο ποτάμι για να επιστρέψω στον πλανήτη γη φάνηκε καλή ιδέα.

ND1ItkeXcN


Περπατούσα για χιλιόμετρα, αλλά ήταν πάντα ενδιαφέρον, μια λέξη που αποτυγχάνει να αποδώσει δικαιοσύνη.

DyKuc2UEOn


Στην πραγματικότητα πρόκειται για τον Σίβα, την ινδουιστική θεότητα που καταναλώνει κάνναβη. Είναι αυτή η σύνδεση που επέτρεψε να διαμορφωθεί η σημερινή κατάσταση σε σχέση με το χόρτο (bhang lassi).

WHmrYzSRcg


Έπεσα επίσης πάνω σε μια διαφήμιση για ένα από τα άλλα φαρμακεία bhang, το The Blue Lassi Shop.

Fso9xK7y8X


Και εκεί ήταν.

F65zAN1HT8


Δεν έχω ιδέα γιατί οι τοίχοι ήταν καλυμμένοι με τέτοιες φωτογραφίες. Πιθανώς είναι μαστουρωμένοι πελάτες. :)

TusCjTHz0Z

Τέλος, ναι, η επίσκεψη στο Βαρανάσι είναι μια φοβερή εμπειρία. Αν έχετε την ευκαιρία να πάτε εκεί, εκμεταλλευτείτε την.

Jjo9TWkDq4


ΤΕΛΕΥΤΑΊΟ ΚΑΙ ΑΠΟΛΎΤΩΣ ΌΧΙ ΛΙΓΌΤΕΡΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΌ: ΑΣΦΑΛΕΙΑ
Όποιες κι αν είναι οι συνθήκες του δικού σας ταξιδιού, μην αναστέλλετε την κρίση, την ασφάλεια ή τη χρήση μιας διαδικασίας μείωσης της βλάβης. Παρακαλούμε ανατρέξτε στη Βίβλο των χρηστών ναρκωτικών για περισσότερες πληροφορίες. Μπορείτε να κατεβάσετε ένα δωρεάν αντίγραφο της έκδοσης PDF από την ακόλουθη σελίδα: https://bbgate.com/resources/the-drug-users-bible.3477/
 

DMTrott

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Sep 8, 2023
Messages
23
Reaction score
37
Points
13
Ελπίζω ότι είναι εντάξει να το δημοσιεύσω εδώ, αλλά παρακαλώ ενημερώστε με αν δεν είναι (π.χ. αν είναι πολύ βαρύ για φόρτωση κ.λπ.). Κατάφερα να μειώσω το μέγεθος των φωτογραφιών στα 1600px, και πολύ κάτω από 1mb η καθεμία, αλλά προφανώς είναι αρκετές. Τους επόμενους μήνες θα δημοσιεύσω ολόκληρη τη σειρά, αν δεν υπάρχουν προβλήματα.

Τέλος, ελπίζω να έχει ενδιαφέρον.
 
Top