Ποια χαρακτηριστικά πρέπει να έχει μια αγορά παγκόσμιας κλάσης;

What is the most important features for you to choose a suitable trading platform?

  • Constant availability

    Votes: 265 71.0%
  • Minimal captchas to log in and easy registration

    Votes: 94 25.2%
  • Dead drops

    Votes: 135 36.2%
  • Corporate messenger

    Votes: 73 19.6%
  • Payment in monero

    Votes: 144 38.6%
  • No JS (Java Script)

    Votes: 84 22.5%
  • Number of sellers

    Votes: 159 42.6%
  • Other (I'll write in comments)

    Votes: 26 7.0%
  • Administration support service

    Votes: 171 45.8%

  • Total voters
    373

boblishus

Don't buy from me
Member
Joined
Feb 9, 2024
Messages
3
Reaction score
8
Points
3
Επίσης, αυτόματη κρυπτογράφηση PGP για την αποστολή μηνυμάτων στις παραγγελίες
 
View previous replies…

JankyCoyote

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 1, 2023
Messages
9
Reaction score
5
Points
3
Ew! Όχι! Αυτή είναι μια κακή ιδέα. Απαιτεί ένα τρίτο μέρος να κατέχει το ιδιωτικό σας κλειδί, πράγμα που σημαίνει ότι αν αυτό το τρίτο μέρος παραβιαστεί ποτέ (δράση των αρχών επιβολής του νόμου, χάκερς μαύρου καπέλου, αποστάτης υπάλληλος κ.λπ.), όλοι και όλες όσοι χρησιμοποίησαν την υπηρεσία έχουν εκτεθειμένο το ιδιωτικό τους κλειδί. Πάντα ΠΑΝΤΑ κρυπτογραφείτε τις επικοινωνίες σας μόνοι σας στο δικό σας υλικό και αποφεύγετε οποιονδήποτε δεν το κάνει (διότι αν παραβιαστεί, παραβιάζονται και οι επικοινωνίες σας μαζί του.
 

alpino

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Oct 17, 2023
Messages
84
Reaction score
90
Points
18
Deals
16
μπορούν να έχουν πρόσβαση στο διακομιστή και το κρυπτογραφημένο μήνυμα ,αλλά με το ιδιωτικό μου κλειδί και το πάσο μου. αποκρυπτογραφώ το μήνυμα στην offline εφαρμογή μου .Το μήνυμα που αποκρυπτογράφησα δεν θα φτάσει ποτέ στις αρχές επειδή μόνο εγώ μπορώ να δω το μήνυμα σε ένα απλό έγγραφο κειμένου και δεν το αποθηκεύω ποτέ στον μόνιμο αποθηκευτικό χώρο μου .
Ίσως δεν κατάλαβα καλά και ζητώ συγγνώμη .
Και δεν θέλω να πιστέψω ότι υπάρχουν άνθρωποι που αποκρυπτογραφούν τα μηνύματά τους online και επίσης δεν θέλω να πιστέψω ότι κάποιος μπορεί να δημιουργήσει το PGP του online .
Πάντα να χρησιμοποιείτε ένα λειτουργικό σύστημα Amnesia , δεν είμαι επαγγελματίας σε αυτή την περίπτωση , αλλά νομίζω ότι αν ψάξετε αρκετά για να κάνετε τον εαυτό σας ένα καλό OPSEC θα βρείτε πολλές λεπτομέρειες που μπορούν να σας βοηθήσουν πολύ . BE Safe bros!
 

HEISENBERG

ADMIN
ADMIN
Joined
Jun 24, 2021
Messages
1,644
Solutions
2
Reaction score
1,706
Points
113
Deals
666
Ποιο είναι το νόημα αυτού; Οι διωκτικές αρχές θα εξακολουθήσουν να διαβάζουν ό,τι χρειάζεται αν βρουν τους διακομιστές. Το πρόβλημα με την κρυπτογράφηση δεδομένων στο διαδίκτυο είναι ότι τα κρυπτογραφημένα δεδομένα μεταδίδονται στον διακομιστή ήδη κρυπτογραφημένα. Εάν στέλνετε μη κρυπτογραφημένα δεδομένα στον διακομιστή και τα κρυπτογραφείτε στον διακομιστή, αυτό σημαίνει ότι οποιοσδήποτε με φυσική πρόσβαση στον διακομιστή μπορεί να υποκλέψει τα μη κρυπτογραφημένα πακέτα.
 
View previous replies…

JankyCoyote

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 1, 2023
Messages
9
Reaction score
5
Points
3
Η ενεργοποίηση της αυτόματης εγγραφής (όπως κάνει το ProtonMail) απαιτεί να μοιραστείτε το ιδιωτικό σας κλειδί με τον διακομιστή. Η LE προτιμά στην πραγματικότητα αυτό, επειδή τους δίνει έναν μόνο στόχο για να αποκτήσουν πρόσβαση σε πολυάριθμα (σε οποιονδήποτε χρησιμοποίησε την υπηρεσία αυτόματης κρυπτογράφησης) ιδιωτικά κλειδιά και, κατ' επέκταση, πρόσβαση σε οτιδήποτε αποστέλλεται ή λαμβάνεται από, και ακόμη και δυνατότητα να παριστάνουν τον αρχικό ιδιοκτήτη των κλειδιών. Είναι μια φρικτή ιδέα και δεν πρέπει ποτέ να εφαρμοστεί. Θα πρέπει ΠΑΝΤΑ να κρυπτογραφείτε στο δικό σας υλικό και να αποφεύγετε οποιονδήποτε δεν το κάνει.
 

HEISENBERG

ADMIN
ADMIN
Joined
Jun 24, 2021
Messages
1,644
Solutions
2
Reaction score
1,706
Points
113
Deals
666
Τότε ποιο είναι το νόημα της κρυπτογράφησης εάν ο ιδιοκτήτης του διακομιστή κατέχει όλα τα ιδιωτικά και δημόσια κλειδιά; Από ποιον κρυπτογραφούνται τα δεδομένα;
Η ερώτηση είναι ρητορική. Είναι αδιαμφισβήτητο ότι σε οποιαδήποτε εφαρμογή κρυπτογράφησης κειμένου "εν κινήσει" με τη χρήση PGP δεν είναι ασφαλές για κανέναν.
 

JankyCoyote

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 1, 2023
Messages
9
Reaction score
5
Points
3
Ακριβώς! Είναι ο ίδιος λόγος για τον οποίο η ανταλλαγή μηνυμάτων ηλεκτρονικού ταχυδρομείου με οποιονδήποτε χρησιμοποιεί το ProtonMail είναι τόσο αποδοκιμασμένη. Δεδομένου ότι προσφέρουν αυτόματη κρυπτογράφηση, δεν μπορείτε να καταλάβετε αν το άλλο μέρος χρησιμοποιεί σωστή opsec και κρυπτογράφηση στο δικό του υλικό, ή αν χρησιμοποιεί αυτόματη κρυπτογράφηση, θέτοντας ολόκληρη τη συνομιλία σε κίνδυνο έκθεσης, αν η LE ενδιαφερθεί ποτέ για τους διακομιστές της Proton.

Και, ναι, το διευκρινίζω αυτό για όποιον άλλον διαβάζει. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα ήταν νέα πληροφορία για εσάς.
 

idlewild

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 1, 2023
Messages
62
Reaction score
42
Points
18
Γιατί το πρωτόνιο θα ήταν χειρότερη επιλογή ανεξάρτητα από τον τρόπο χρήσης του; Δεν καταλαβαίνω καλά αυτό το είδος της τεχνολογίας, γι' αυτό προσπαθώ να ακούω αυτούς που καταλαβαίνουν. Εξακολουθεί να αποτελεί ζήτημα ανεξάρτητα από το πόσο διεξοδική είναι η opsec από την πλευρά σας;
 

HEISENBERG

ADMIN
ADMIN
Joined
Jun 24, 2021
Messages
1,644
Solutions
2
Reaction score
1,706
Points
113
Deals
666
Η Proton συνεργάζεται με τις υπηρεσίες επιβολής του νόμου και δεν κρύβει το γεγονός ότι τους διαβιβάζει δεδομένα χρηστών, εάν λάβουν τέτοιο αίτημα. Ποιος αποφάσισε ότι αυτός είναι ένας ασφαλής τρόπος ανταλλαγής μηνυμάτων;
 

JankyCoyote

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 1, 2023
Messages
9
Reaction score
5
Points
3
Ας υποθέσουμε ότι εσείς (Agent1) έχετε καταπληκτική op-sec στο τέλος σας. Ο Agent1 κρυπτογραφεί/αποκρυπτογραφεί χρησιμοποιώντας μόνο το δικό του υλικό και είναι ο μόνος που έχει πρόσβαση στο ιδιωτικό του κλειδί. Ο Πράκτορας1 μιλάει με κάποιον (Πράκτορας2) που χρησιμοποιεί Proton. Ο Agent2 έχει αποφασίσει να χρησιμοποιήσει τη δυνατότητα αυτόματης κρυπτογράφησης που προσφέρει το Proton. Ο Agent2 γίνεται αντιληπτός από την LE για πιθανές παράνομες συναλλαγές, οπότε η LE υποβάλλει νομικό αίτημα στην Proton για οποιαδήποτε πληροφορία έχει για τον Agent2. Η Proton συμμορφώνεται και τους στέλνει όλες τις αποθηκευμένες πληροφορίες που έχει. Αυτό περιλαμβάνει το ιδιωτικό κλειδί κρυπτογράφησης και όλα τα αποθηκευμένα μηνύματα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου. Χρησιμοποιώντας το ιδιωτικό κλειδί του Agent2 μπορούν τώρα να διαβάσουν ολόκληρη τη συνομιλία που είχε ο Agent2 με τον Agent1. Στην πραγματικότητα, αφού η LE έχει τώρα το ιδιωτικό κλειδί του Agent2, μπορούν να παραστήσουν τον Agent2 για να προσπαθήσουν να δημιουργήσουν μια υπόθεση εναντίον του Agent1.

Αυτό γίνεται ακόμα χειρότερο αν η LE αποφασίσει να κατασχέσει απλά τους διακομιστές της Proton, δίνοντάς τους πρόσβαση στα ιδιωτικά κλειδιά και τις συνομιλίες οποιουδήποτε (που χρησιμοποίησε τη λειτουργία αυτόματης κρυπτογράφησης). Αυτό έχει ήδη συμβεί με μερικές αγορές (η LE κατέλαβε την αγορά και συνέχισε να τη λειτουργεί ως απάτη εξόδου τόσο για να κλέψει χρήματα όσο και για να πάρει όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες χρηστών).

Επειδή η Proton ενθαρρύνει τους χρήστες να ασκούν κακή op-sec (να χρησιμοποιούν το χαρακτηριστικό αυτόματης κρυπτογράφησης), είναι απλά μια καλή ιδέα να αποφεύγετε την ανταλλαγή email με άτομα που χρησιμοποιούν λογαριασμούς Proton, ακόμα και αν δεν το χρησιμοποιείτε εσείς οι ίδιοι.
 
Last edited:

alpino

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Oct 17, 2023
Messages
84
Reaction score
90
Points
18
Deals
16
(y)
 
Last edited:

PharmacopeiaLabs

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇷
Joined
May 27, 2023
Messages
15
Reaction score
7
Points
3
τι θα λέγατε για την απλή χρήση υπηρεσιών που σας επιτρέπουν να δημιουργείτε σημειώσεις οι οποίες αυτοκαταστρέφονται αφού τις ανοίξετε μία φορά;
για την αποστολή στοιχείων αποστολής φυσικά.
 

Waverunner

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 25, 2024
Messages
26
Reaction score
24
Points
3
Νομίζω ότι ένα από αυτά που δεν είναι εκεί πάνω είναι οι συνεχείς δοκιμές του προϊόντος. Οι άνθρωποι που αγοράζουν θέλουν να γνωρίζουν τι ακριβώς παίρνουν.
 
View previous replies…

alpino

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Oct 17, 2023
Messages
84
Reaction score
90
Points
18
Deals
16
Ναι βέβαια αυτό είναι ο λόγος που οι πωλητές έχουν σχόλια , είστε από την αστυνομία θεάτρου που απαιτούν infirmation σχετικά με το προϊόν και τον προσωπικό τρόπο του πωλητή να κάνει τα έργα του . Αυτό δεν είναι ερώτηση οι άνθρωποι θα πρέπει να ρωτήσετε (ο τρόπος που είναι s συσκευασμένα ή κρύψει ή ίσως χειρότερα μερικοί άνθρωποι θέλουν φωτογραφίες του εργαστηρίου που χρησιμοποιούν (αν η χρήση); Τα προϊόντα έχουν περιγραφή και κριτικές . δεν πιστεύω ότι αν έχετε 10 κριτικές όλοι οι πελάτες είναι ηλίθιοι και δεν τους πιστεύετε. Απολύτως κανένας πωλητής eith ecperience δεν θα το κάνει ποτέ αυτό ,γιατί η DEA μας παρακολουθεί θυμηθείτε γιατί δεν πουλάμε Jordans :))
 

VeniuviusVespa

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 30, 2023
Messages
13
Reaction score
8
Points
3
Θα πρέπει τουλάχιστον να αποτελεί προϋπόθεση για την ιδιότητα του αξιόπιστου πωλητή
 

alpino

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Oct 17, 2023
Messages
84
Reaction score
90
Points
18
Deals
16
DEA ή FBI ? :)))))
 

JankyCoyote

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 1, 2023
Messages
9
Reaction score
5
Points
3
Για την ψήφο μου στο "Άλλο":
Escrow. Αξιολογήσεις αγοραστή και πωλητή. Δοκιμές προϊόντων.

Επεξεργασία:
Η ιδέα μου για τη δοκιμή προϊόντων: ο δοκιμαστής αγοράζει προϊόντα από πωλητές σε τυχαία (αλλά τουλάχιστον ημι-τακτική) βάση. Αν το προϊόν αποτύχει στις δοκιμές, ο πωλητής χάνει την ιδιότητα του έμπιστου μέχρι να περάσει τρεις φορές τις δοκιμές. Πολλαπλές αποτυχημένες δοκιμές σημαίνουν ότι αφαιρείται από την πλατφόρμα. Αυτό μπορεί επίσης να περιλαμβάνει μυστικές δοκιμές. Οι κατάφωρα μη μυστικές αποστολές θα πρέπει επίσης να επισημαίνονται, εκτός εάν ο πωλητής δεν προσπαθεί ρητά να είναι μυστικός.
 
Last edited:

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2023
Messages
502
Reaction score
235
Points
43
Ίσως η δοκιμή προϊόντων με κίνητρα. Ίσως αν ένας πωλητής ελέγχει τυχαία το προϊόν του από άγνωστους αγοραστές να πρέπει να παίρνει ένα σήμα ή κάτι τέτοιο αν το προϊόν του είναι πάντα καθαρό
 

CrimPsy

Don't buy from me
Member
Joined
Feb 21, 2024
Messages
4
Reaction score
4
Points
3
Μου αρέσει η ιδέα της συνεπούς δοκιμής προμηθειών/προϊόντων με κάποιο τρόπο, είτε πρόκειται για μια ομάδα που αποτελείται από μέλη του φόρουμ τα οποία από το να αφήνουν μια κριτική(τα μέλη θα πρέπει να έχουν έναν τρόπο να αναγνωρίζονται ως δοκιμαστές και θα πρέπει να έχουν ένα σημείο στο προφίλ τους που να δείχνει ποιους προμηθευτές δοκίμασαν/εξέτασαν, ώστε να μην μπορούν να εγγυηθούν για πωλητές με τους οποίους δεν είχαν καμία συναλλαγή)- είτε ως προϋπόθεση για να γίνει κάποιος "πωλητής/εμπιστευμένος πωλητής"- είτε για τυχαίους ελέγχους από τους διαχειριστές!
-Οι δοκιμαστές θα πρέπει να αφήνουν μια κριτική ή να έχουν ένα σύστημα βαθμολόγησης για την ποιότητα του προϊόντος(συμπεριλαμβανομένης της οδού χορήγησης που χρησιμοποιήθηκε), την ποιότητα των υπηρεσιών, την ποιότητα της συσκευασίας/αποκάλυψης και θα πρέπει να παρέχουν απόδειξη της δοκιμής αντιδραστηρίων στο προϊόν είτε σε έναν διαχειριστή είτε ως μέρος της κριτικής.
Κατά τη γνώμη μου, οι εκθέσεις εργαστηρίου είναι απλά χάσιμο χρόνου, καθώς οι εκθέσεις εργαστηρίου μπορούν να πλαστογραφηθούν, εκτός εάν το προϊόν στάλθηκε στο εργαστήριο από "δοκιμαστές/διοικητές".
-Αλλά για κάθε πωλητή που το διαβάζει αυτό προσθέτει μια ελκυστικότητα σε σχέση με κάποιον που δεν τις παρέχει.
Προσωπικά μου αρέσει η υπηρεσία escrow και νομίζω ότι προτιμώ το τρίτο μέρος από το να παίρνω τις πιθανότητές μου και νομίζω ότι θα πρέπει να είναι ένα must για τις συναλλαγές, εκτός αν ο πωλητής πληρώνει ένα τυπικό τέλος για να γίνει πωλητής ή παρέχει μια επιστρεπτέα πληρωμή για να καλύψει το κόστος της απάτης μιας μέσης πώλησης

λατρεύω τη δουλειά που κάνετε όλοι σας και την προσπάθεια που καταβάλλεται μέχρι στιγμής. επίσης εκτιμώ πραγματικά όλες τις πληροφορίες που μπορεί κανείς να βρει εδώ, οπότε σας ευχαριστώ και συνεχίστε έτσι!!!
 

Waverunner

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 25, 2024
Messages
26
Reaction score
24
Points
3
Επίσης, νομίζω ότι θα πρόσθετα ένα βασικό σύστημα αριθμού παρτίδας. Με αυτόν τον τρόπο αν συμβεί κάτι στον πελάτη τους η παρτίδα που παρασκευάστηκε απομονώνεται από τις αγορές
 

LeiTruth

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 12, 2023
Messages
11
Reaction score
7
Points
3

> Χωρίς JS (Java Script)



^This :)
 

DMTrott

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 8, 2023
Messages
17
Reaction score
31
Points
13
Πληροφορίες για τη μείωση της βλάβης.

Πριν από μερικούς μήνες έγραψα το παρακάτω άρθρο. Αν είστε διαχειριστής της αγοράς ή αν είστε ιδιοκτήτης ενός καταλόγου κρεμμυδιών, παρακαλούμε διαβάστε το. Μπορεί να είναι τόσο απλό όσο η προσθήκη ενός συνδέσμου στο PDF, αλλά κάνει πραγματική διαφορά εκεί έξω. Σώζει ζωές. Αν δεν έχετε ήδη συμμετάσχει, παρακαλούμε βοηθήστε. [Σημείωση: ο BB είναι ήδη στο συμβούλιο].

ΝΑΡΚΩΤΙΚΆ, ΤΟ DARKNET & ΤΑ ΜΈΣΑ ΜΑΖΙΚΉΣ ΕΝΗΜΈΡΩΣΗΣ [Η ΙΣΤΟΡΊΑ ΜΟΥ]
Οι αγορές ναρκωτικών στο darknet παρέχουν πλέον περισσότερες πληροφορίες για τη μείωση της βλάβης στους χρήστες από ό,τι τόσο η κυβέρνηση όσο και τα καθιερωμένα μέσα ενημέρωσης. Πώς προέκυψε αυτή η κατάσταση και γιατί παραμένει αναπάντητη;

--

Ο εφοδιασμός των ατόμων με πληροφορίες ασφαλείας σχετικά με το ναρκωτικό της επιλογής τους μειώνει τον κίνδυνο τραγωδίας και θανάτου. Αυτή είναι μια αυτονόητη αλήθεια. Αν το θέσουμε αλλιώς, μέσω ενός δημοφιλούς μαντρόσκυλου: η άγνοια σκοτώνει η εκπαίδευση σώζει ζωές.

main-qimg-f667b4f6475fb6105b8aa7577776d0b7

Αυτή η σκληρή και κάπως προφανής παραδοχή οδήγησε ένα έργο που ξεκίνησε περισσότερο με ελπίδα παρά με προσδοκία πριν από σχεδόν 15 χρόνια. Ήταν το καλοκαίρι του 2009 όταν έκανα τα πρώτα βήματα για να γράψω αυτό που τελικά έγινε η Βίβλος των χρηστών ναρκωτικών, ένας μπεστ σέλερ 638 σελίδων για τη μείωση της βλάβης.

Αυτό επρόκειτο πάντα να είναι ένα σοβαρό και μακροχρόνιο εγχείρημα. Αποφάσισα όχι μόνο να καταγράψω κάθε ναρκωτικό σε κοινή χρήση, τόσο χημικό όσο και φυτικό, αλλά και να τα βιώσω ο ίδιος. Ένιωθα ότι για να έχω αξιοπιστία μεταξύ των καταναλωτών ναρκωτικών αυτό αποτελούσε βασική προϋπόθεση. Όπως μου είπε κάποιος ευθέως τότε, αν δεν το έκανα αυτό θα ήμουν σαν καλόγρια που προσφέρει σεξουαλική αγωγή.

Αυτό που δεν ήξερα στην αρχή ήταν ότι τελικά θα έκανα αυτοχορήγηση 182 διαφορετικών ναρκωτικών, σε ένα ταξίδι που θα είχε τρομερά υψηλά επίπεδα, αλλά πάρα πολλά φρικτά και τραυματικά χαμηλά. Παρά τα τελευταία έφτασα στο τέλος, και ήμουν περισσότερο από ευχαριστημένος με το τελικό αποτέλεσμα. Αναμφίβολα, βοηθάει χιλιάδες ανθρώπους να μετριάσουν τον κίνδυνο και να λάβουν πιο ενημερωμένες αποφάσεις σχετικά με τη χρήση ναρκωτικών.

main-qimg-92a94b4341e66bbdb6888053c61747b9

Ωστόσο, υπήρχε πάντα ένα στοιχείο δυσαρέσκειας στο πίσω μέρος του μυαλού με τη μορφή ενός ερωτήματος: τι γίνεται με τους ανθρώπους που δεν αγόρασαν βιβλία ή που δεν είχαν την οικονομική δυνατότητα να τα αγοράσουν; Μέχρι το καλοκαίρι του 2023 η φαντασία μου οργίαζε καθώς προσπαθούσα να επιλύσω αυτό το προβληματικό και αινιγματικό ζήτημα.

ΦΑΝΤΑΣΤΕΊΤΕ ΝΑ ΦΤΆΝΕΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟΎΣ ΠΟΥ ΈΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΎΤΕΡΗ ΑΝΆΓΚΗ

Φανταστείτε ζωτικής σημασίας πληροφορίες για τη μείωση της βλάβης να παρέχονται δωρεάν στο σημείο αγοράς ναρκωτικών, σε παγκόσμια βάση. Φανταστείτε τον πιθανό αντίκτυπο που μπορεί να έχει αυτό στην ασφάλεια των χρηστών.

Είναι αυτό το όραμα πραγματικά τόσο μακρινό; Κατά την επίσκεψη σε έναν γιατρό ή ένα φαρμακείο η παροχή πληροφοριών για την ασφάλεια αποτελεί ρουτίνα, και αυτή συνήθως εκτείνεται πολύ πέρα από τη δόση, τη συχνότητα και τη διάρκεια.

Γιατί να μην ισχύει το ίδιο και για τα ναρκωτικά αναψυχής; Υπάρχει τρόπος να ενσωματωθεί η μείωση της βλάβης στην αλυσίδα εφοδιασμού παρά την αδιάκοπη βιαιότητα του πολέμου κατά των ναρκωτικών;

Η απάντηση στο τελευταίο αποδείχθηκε ότι είναι ναι, τουλάχιστον εν μέρει.

ΤΟ DARKNET & ΟΙ ΑΓΟΡΈΣ ΤΟΥ

Το darknet, και ειδικότερα οι αγορές του darknet, διαδραματίζουν ολοένα και σημαντικότερο ρόλο όσον αφορά τη διανομή των ναρκωτικών. Τόσο οι καταναλωτές όσο και οι πωλητές προμηθεύονται πηγές από αυτή την κρυφή και ανώνυμη εναλλακτική λύση του ορατού διαδικτύου με το οποίο είναι εξοικειωμένοι οι περισσότεροι άνθρωποι.

Σε σχέση με αυτό, η στιγμή που μου ήρθε η λάμπα σχετικά με τα παραπάνω ζητήματα ήρθε με τη μορφή ενός what-if.

Τι θα γινόταν αν δημιουργούσα μια δωρεάν έκδοση PDF της Βίβλου των χρηστών ναρκωτικών; Τι θα γινόταν αν μπορούσα πραγματικά να επικοινωνήσω με τους ιδιοκτήτες των αγορών; Τι θα γινόταν αν παρείχαν αυτό το PDF χωρίς χρέωση στους πελάτες; Ήταν αυτό δυνατό; Θα με άκουγαν;

Συνειδητοποίησα αμέσως ότι, αν και οι προοπτικές φαίνονταν ισχνές, έπρεπε να το επιχειρήσω: ακόμη και με περιορισμένη επιτυχία κάποιος κάπου θα μπορούσε να πάρει κάτι από το PDF που θα του έσωζε τη ζωή. Αλλά από πού θα ξεκινούσα;

ΓΕΝΝΙΈΤΑΙ ΤΟ DARKNET PROJECT ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΊΩΣΗ ΤΗΣ ΒΛΆΒΗΣ

Ευτυχώς, όπως και το Διαδίκτυο, το darknet διαθέτει ένα στρώμα κοινωνικών μέσων. Σε αυτό κυριαρχεί μια πλατφόρμα που μοιάζει με το Reddit και ονομάζεται Dread. Αυτό ήταν το προφανές σημείο εκκίνησης.

Επικοινώνησα με το προσωπικό εκεί, εξήγησα το όραμά μου και απλά ζήτησα βοήθεια. Με την απάντηση, ένα ενθουσιώδες ναι, ήξερα ότι αυτό είχε μια ευκαιρία. Το έργο ξεκίνησε. Το Dread έγινε η πρώτη οντότητα του darknet που φιλοξένησε το PDF, και το προώθησε με σθένος, έτσι ώστε να το μάθουν ακόμη και ορισμένες από τις αγορές. Ήταν πλέον προφανές ότι έπρεπε να αδράξω τη στιγμή.

Άρχισα λοιπόν να εντοπίζω κάθε σημαντική αγορά. Ετοίμασα το σενάριό μου και ξεκίνησα τη χρονοβόρα διαδικασία δημιουργίας ενός μέσου επικοινωνίας. Τους προσέγγισα έναν προς έναν, εξηγώντας τους την αποστολή και ζητώντας τους είτε να φιλοξενήσουν το PDF είτε να παράσχουν έναν σύνδεσμο προς αυτό, ώστε οι πελάτες (καταναλωτές φαρμάκων) να έχουν τη δυνατότητα να αποκτήσουν το δικό τους αντίγραφο.

main-qimg-e3ea7c917ffbc227c6f8102f91d962ec


Αυτό χρειάστηκε υπομονή και επιμονή και μήνες προσπάθειας, αλλά τελικά τα κατάφερα. Σχεδόν κάθε αγορά που έχει κάποια σημασία έχει πλέον ενταχθεί, προσθέτοντας έτσι στην έμφυτη ρυθμιστική τους λειτουργία (όπως η παροχή ενός συστήματος αξιολόγησης προμηθευτών όπως το eBay, το οποίο συμβάλλει στην προστασία των καταναλωτών από νοθευμένες προμήθειες). Σε μια άλλη απροσδόκητη στροφή, ένας αυξανόμενος αριθμός μεμονωμένων πωλητών προσφέρει επίσης το PDF στο σημείο πώλησης.

Η (ΜΗ ΑΝΑΦΕΡΌΜΕΝΗ) ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΌΤΗΤΑ

Όσο περισσότεροι καταναλωτές ναρκωτικών που εκτίθενται σε πληροφορίες για τη μείωση της βλάβης τόσο πιο αποτελεσματικό γίνεται αυτό το έργο. Έτσι, από κάθε άποψη, το έργο έχει ξεπεράσει όλες τις προσδοκίες και συνεχίζει να το κάνει. Τώρα κάνει τη διαφορά στον πραγματικό κόσμο.

Τα μέσα μαζικής ενημέρωσης όμως (με την τιμητική εξαίρεση της Παγκόσμιας Υπηρεσίας του BBC) δεν απογοητεύουν ποτέ. Το παρακάτω απόσπασμα από το Reddit, ίσως προέκυψε από απογοήτευση, αλλά αποτελεί ωστόσο μια λογική περίληψη της κατάστασης:

Ευτυχώς, αυτή η κατάργηση δεν αλλάζει την απτή πραγματικότητα επί τόπου.

ΤΟ ΙΠΠΙΚΌ ΔΕΝ ΠΡΌΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΊ

Στην αρχή πλαισίωσα το πλαίσιο του βιβλίου, και του έργου, με το ακόλουθο σχόλιο:

Μολονότι τα δεδομένα ασφαλείας που συγκέντρωσα και ερεύνησα επί τόσα χρόνια βρίσκονται πλέον κυριολεκτικά στα χέρια αμέτρητων χιλιάδων ανθρώπων, αυτό παραμένει. Επιπλέον, κανένα ιππικό, με τη μορφή μιας καλοπροαίρετης κυβέρνησης ή μιας φιλανθρωπικής αρχής, δεν πρόκειται να εμφανιστεί και να παράσχει ξαφνικά αυτή τη μορφή εκπαίδευσης.

Αυτό, ωστόσο, είναι ένα έργο με το οποίο ο καθένας μπορεί να βοηθήσει. Έτσι, αν γνωρίζετε κάποιον που μπορεί να κινδυνεύει ή που μπορεί απλώς να εκτιμήσει περαιτέρω πληροφορίες σχετικά με την ασφάλεια των ναρκωτικών- παρακαλώ μη διστάσετε να του τις προωθήσετε. Η λήψη είναι διαθέσιμη από όλα τα μεγάλα δίκτυα cloud, όπως αναφέρονται σε αυτή τη σελίδα: https://www.drugusersbible.com/2018/01/pdf.html.

Παρά την αδιαφορία της κοινωνίας στο σύνολό της και τα πολλά εμπόδια επί τόπου, ως κοινότητα μπορούμε να μειώσουμε την άγνοια: μπορούμε να εκπαιδεύσουμε. Συλλογικά μπορούμε να σώσουμε περισσότερες από αυτές τις ζωές. Παρόλο που αυτό δεν αποτελεί μια σαρωτική και ολοκληρωτική λύση για τη δυστυχία και τον θάνατο που προκαλεί εγγενώς ο πόλεμος κατά των ναρκωτικών, είναι τουλάχιστον κάτι. Ας το κάνουμε.

Dominic Milton Trott,
 

ron_obvious

Don't buy from me
Member
Joined
Jan 25, 2024
Messages
3
Reaction score
15
Points
3
Ως προπαγανδιστής της σωστής ορθογραφίας και γραμματικής, απλά δεν μπορούσα να μην λιποθυμήσω (κατά κάποιο τρόπο) με τα γραπτά σας. Σας ευχαριστώ που μεταφέρατε ένα απίστευτα σημαντικό μήνυμα και που το κάνατε με τρόπο που εξυπηρετεί καλά τη γλώσσα στην οποία γράφτηκε.
 

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2023
Messages
502
Reaction score
235
Points
43
Νομίζω ότι η 2fa είναι επίσης σημαντική για εμάς. Έχω δει αγορές στις οποίες εισάγετε το δημόσιο κλειδί σας και στη συνέχεια αποκρυπτογραφείτε ένα μήνυμα και λαμβάνετε ένα pin για να συνδεθείτε. Δεν χρειάζεται να είναι αυτό, αλλά κάποιο είδος 2fa.
 

hydroman1212

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 10, 2023
Messages
12
Reaction score
3
Points
3
Η BB θα πρέπει να παρέχει δεδομένα διαγράμματος των χρηστών στην πλατφόρμα της "ΠΟΣΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΧΩΡΕΣ" θα βοηθήσει τον μελλοντικό πωλητή να στοχεύσει σε συγκεκριμένη χώρα ενδιαφέροντος.

Παράδειγμα: -

ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΑΓΟΡΑΣ ΧΡΗΣΤΩΝ BB

ΗΠΑ - 30%

Γερμανία - 8%

Ηνωμένο Βασίλειο - 25%

Πολωνία - 6%

Γαλλία - 9%

Σουηδία - 12%

Ισπανία - 14%

Βραζιλία - 16%

Έτσι, εδώ ως πωλητής θα επιλέξω μόνο δύο χώρες για να πουλήσω το προϊόν μου που έχουν υψηλότερο ποσοστό δυνητικών αγοραστών ή τουλάχιστον ξέρω πόσους αγοραστές έχω από τη χώρα μου ως τοπικός πωλητής της συγκεκριμένης χώρας.
 
Top