Πού μπορείτε να προμηθευτείτε το d-τρυγικό οξύ;

Nitecore20

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 14, 2022
Messages
5
Reaction score
1
Points
3
Γεια σας. Μπορεί κάποιος να μου πει, πού μπορώ να βρω d- τρυγικό οξύ στην ΕΕ; Μου είπαν, ότι δεν είναι απαραίτητο να αγοράσω αυτό το ακριβό πράγμα από τους προμηθευτές χημικών... Είπαν επίσης ότι μπορεί να βρεθεί και σε σούπερ μάρκετ κ.λπ. Αλλά είναι αυτό το d- jsomer;

Ευγενικούς χαιρετισμούς
 

Ihatemybitchwife

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 29, 2022
Messages
7
Reaction score
2
Points
3
Το Laboratorium discounter το έχει.
 

Nitecore20

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 14, 2022
Messages
5
Reaction score
1
Points
3
Ναι, το ξέρω- αλλά εξαιρετικά ακριβό. Αλλά ευχαριστώ για την απάντησή σας.
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Είναι λίγο πιο ακριβό από το συνηθισμένο από τα καταστήματα κρασιού στη χώρα μου.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Ναι, αδερφέ!!! Είναι γαμώτο περίεργο, αλλά το μόνο που βλέπω στις γειτονικές μου χώρες (ΕΕ) είναι 250 ευρώ ανά 100 γρ. Στην Κίνα είναι περίπου 10 ευρώ ανά 100 γρ.
Γαμώτο μου, τι συμβαίνει σε αυτόν τον κόσμο!!!!
 

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
U κάνει lysergamide; :p
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Πιθανώς απλώς διαχωρίζει τα εναντιομερή
 

SpectreOfCommunism

Don't buy from me
New Member
Joined
May 28, 2022
Messages
13
Reaction score
7
Points
3
καταστήματα προμηθειών οινοποιείου
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Αρ. Κατανοήστε τη διαφορά.

Αναρωτιέμαι κι εγώ γι' αυτό. Είναι πραγματικά δύσκολο να το βρω από οποιονδήποτε από τους συνήθεις προμηθευτές μου, συμπεριλαμβανομένου του labdiscounter. Το έχουν, αλλά απαιτεί δήλωση τελικού χρήστη και κάθε παραγγελία πιθανόν να αναφέρεται.
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Πιστεύω ότι οποιοδήποτε θα λειτουργήσει d ή l αν ο σκοπός είναι ο διαχωρισμός ενός ρακεμικού διαλύματος. της ελεύθερης βάσης, θυμάμαι ότι το διάβασα αυτό εδώ γύρω. είτε l είτε d θα κατακρημνιστεί μόνο το l μέρος, αλλά και πάλι μπορεί να κάνω λάθος
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Ναι, μπορεί να κάνετε λάθος. Θα χρειαστείτε το D- τρυγικό οξύ.
 

Saul

Don't buy from me
Resident
Joined
May 1, 2022
Messages
325
Reaction score
133
Points
43
Υπάρχει επίσης το DL-Ταρταρικό οξύ CAS 133-37-9
είναι νόμιμη ουσία στην Ευρώπη, οπότε αυτό γνωρίζοντας μου φαίνεται καλύτερο να παραγγείλετε από την πηγή
επίσης για να αποφύγετε τη δήλωση του χρήστη ακόμη και χωρίς να το γνωρίζετε στην Ολλανδία .
αυτά τα ολλανδικά ηλεκτρονικά καταστήματα LAB είναι ένας θησαυρός για τους πληροφοριοδότες του νόμου. πηγαίνουν ακόμη και κάτω από την κανονική τιμή μόνο και μόνο για να πάρουν πληροφορίες.
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Ω ναι έχεις απόλυτο δίκιο. τώρα που πάω πίσω και διαβάζω τα D(+) και D(-) ήταν ισοδύναμα, όχι τα l και d
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63

Δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω το νόημα της χρήσης DL- τρυγικού οξέος. δεν θα καθιζάνονταν έτσι απλώς και τα δύο ισομερή ως τρυγικά άλατα και δεν θα απομονωνόταν κανένα από αυτά;

Εκτός από αυτό, μπορεί να κάνω λάθος. Ίσως μπορεί να χρησιμοποιηθεί L-τρυγικό οξύ για να κατακρημνιστεί το L-ισομερές της αμφεταμίνης, αφήνοντας το δεξτρό σε διάλυμα. Αλλά διάβασα επίσης ότι το L- τρυγικό οξύ είναι πιο διαλυτό στο νερό. αυτό θα έκανε το L-ισομερές που είναι συνδεδεμένο με το L- τρυγικό οξύ πιο δύσκολο να απομονωθεί από το διάλυμα. Η έρευνα από την πλευρά μου συνεχίζεται, αλλά αν κάποιος από τους ειδικούς μας θα ήθελε να συνεισφέρει σε αυτό θα ήταν υπέροχο.
Αυτή είναι μια εξαιρετική πηγή πληροφοριών για την ανάλυση εναντιομερών, αλλά μόλις άρχισα να επεξεργάζομαι τις τεράστιες ποσότητες πηγών: https://www.thevespiary.org/talk/index.php?topic=20031.0
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Εντάξει, νομίζω ότι τελείωσα. Και δέχομαι τη διόρθωση. Πιθανώς μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει L- τρυγικό οξύ για να κατακρημνίσει το L-ισομερές τόσο της μεθαμφεταμίνης όσο και της αμφεταμίνης. Περιγράφεται εδώ:

Μια προειδοποίηση: η ονοματολογία μπορεί να είναι μπερδεμένη. Το L- τρυγικό οξύ ονομάζεται DEXTRO- τρυγικό οξύ, ενώ παλαιότερα ονομαζόταν d- τρυγικό οξύ (με πεζά D). Το D- τρυγικό οξύ ονομάζεται LEVO- τρυγικό οξύ και παλαιότερα ονομαζόταν l- τρυγικό οξύ (με πεζά γράμματα L). Αυτό με μπέρδεψε για λίγο. Στο κείμενο που παρέπεμψα παραπάνω χρησιμοποιείται η παλιά ονοματολογία με πεζά γράμματα. Μόλις το καταλάβετε αυτό, είναι αρκετά εύκολο να το ακολουθήσετε.
 

Saul

Don't buy from me
Resident
Joined
May 1, 2022
Messages
325
Reaction score
133
Points
43
Υπάρχουν τρεις στερεοϊσομερείς μορφές του τρυγικού οξέος:

(1) το δεξιόστροφο τρυγικό οξύ (d- τρυγικό οξύ) που βρίσκεται στα σταφύλια και σε διάφορα άλλα φρούτα,

(2) το λεβοροταρικό τρυγικό οξύ (l-τρυγικό οξύ) που λαμβάνεται κυρίως με διάσπαση του ρακεμικού τρυγικού οξέος,

(3) μια μεσόμορφη ή αχειρική μορφή. Το ρακεμικό τρυγικό οξύ (ίσο μίγμα δ- και λ- τρυγικού οξέος) παρασκευάζεται στο εμπόριο με την καταλυόμενη από μολυβδαίνιο ή βολφράμιο οξείδωση του μηλεϊνικού ανυδρίτη με υπεροξείδιο του υδρογόνου.
 

Nitecore20

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 14, 2022
Messages
5
Reaction score
1
Points
3
Άρα, αυτό που μπορεί να πάρει κανείς από το κατάστημα Brewer, το L-τρυγικό οξύ, μπορεί επίσης να χρησιμοποιηθεί για τη δουλειά μας;
 

Saul

Don't buy from me
Resident
Joined
May 1, 2022
Messages
325
Reaction score
133
Points
43

πρέπει να ελέγξετε τον πίνακα για το cas nr
με αυτό το nr που αναζητάτε εδώ σε αυτό το θέμα.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Ναι. Το L- τρυγικό οξύ είναι το ίδιο με το δ- τρυγικό οξύ. Αλλά ΔΕΝ είναι το ίδιο με το d-τρυγικό οξύ. Παρατηρήστε τη διαφορά με το μικρό d και το κεφαλαίο D. Το L-ταρταρικό οξύ είναι το μόνο είδος που θα βρείτε στο κατάστημα ζυθοποιίας ούτως ή άλλως. Εγώ όμως θα το παρήγγειλα από κάποια εταιρεία χημικών στο διαδίκτυο, ή ενδεχομένως από το eBay.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Ορίστε, στερεοχημεία 1.01:


Τα προθέματα l και d είναι απλά συντομογραφία για το δεξτροωτικό ή το λεβορωτικό: προς τα πού περιστρέφει το μόριο το πολωμένο φως. "l" =levo = προς τα αριστερά, "d" = dextro = προς τα δεξιά. Αλλά αυτά τα προθέματα είναι παλιά και δεν χρησιμοποιούνται πλέον.
Στη σύγχρονη ονοματολογία έχουν αντικατασταθεί από το (+) για το dextro και το (-) για το levo.

Τα προθέματα L και D (κεφαλαία γράμματα) αναφέρονται στις προβολές Fischer των μορίων και δεν έχουν καμία σχέση με το πώς περιστρέφεται το φως, αλλά προς ποια κατεύθυνση σχεδιάζονται βασικά μέρη του μορίου σε αυτό το τυποποιημένο μοντέλο. Στην περίπτωση αυτή είναι στην πραγματικότητα ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ σε σχέση με τα προθέματα d και l : το d είναι L και το l είναι D.

Έτσι το L-(+)-ταρταρικό οξύ σημαίνει: "ένα μόριο τρυγικού οξέος που σχεδιάζεται στην προβολή Fischer με τη σχετική ομάδα στραμμένη προς τα Αριστεράκαι περιστρέφει το πολωμένο φως προς τα δεξιά", ή αλλιώς δεξτρότρο, ή αλλιώς δεξτρό, ή αλλιώς d-ταρταρικό οξύ. Πρόκειται για τη φυσική μορφή του τρυγικού οξέος.

Και, φυσικά, το αντίστροφο για το D-(-)-τερταρικό οξύ.

Τώρα, απ' όσο καταλαβαίνω, και τα δύο ισομερή του τρυγικού οξέος μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την ανάλυση εναντιομερών των αμφεταμινών. Αν χρησιμοποιήσετε D-(-)-τρυγικό οξύ θα έχετε κρυστάλλους της d-amph/D- τρυγικό οξύ που συντρίβονται, και αν χρησιμοποιήσετε L-(+)-τρυγικό οξύ θα έχετε κρυστάλλους της l-amph/L- τρυγικό οξύ που συντρίβονται.
Η χρήση DL-τριαντικού οξέος θα ήταν απολύτως άχρηστη, αφού δεν θα διαχώριζε τίποτα: και τα δύο εναντιομερή θα έβγαιναν.
 
Top