Huvi. Mis see tegelikult on ja kuidas sellega toime tulla

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
200
Reaction score
203
Points
43
PRsFK4N10C


Määratlus
Craving - intensiivne, kiireloomuline või ebanormaalne soov või igatsus. Meie puhul räägime psühhoaktiivsetest ainetest. Kuid see võib hõlmata ka toitu, oste, suhteid, muljeid, alkoholi, rämpstoitu, hasartmänge jne. Seega on iha terav, intensiivne fikseeritus millegi tarbimisele.

Selle lisamine üheks 11 sõltuvuse diagnostilisest kriteeriumist DSM-5-s (The Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) muudab iha üheks peamiseks kliiniliseks konstruktsiooniks ainete tarvitamise häirete ja käitumusliku sõltuvuse hindamisel ja ravimisel.

Ma`m loodan, et mõned andmed selle seisundi kohta aitavad mõnel lugejal seda ära tunda, mitte harjata ja vastu seista.

Mehhanism
8r4UQghZVj


Tavaliselt vallandab iha mingi... vallandaja - midagi, mis meenutab tarbimist. See algab väikselt, soov tugevneb ja jõuab oma kõrgeimasse punkti, seejärel nõrgeneb ja möödub. Kõik see on tingitud hormoonide ja/või neurotransmitterite hüppelistest tõusudest (vaadake ülaltoodud pilti). Rada: vallandada-initsieerida iha-kasvamine-tipp-langus on sama ja toimib kõigi jaoks. Craving, kui see ei ole spetsiaalselt "kiirendatud", kestab tavaliselt mõnest kümnest sekundist kuni mitme minutini. See nõrgeneb ainult siis, kui seda ei "tugevdata" tarbimise kaudu.

Peamine probleem on see, et enamik inimesi teeb iha tekkimisel otsuse aine tarbimiseks enne, kui see seisund loomulikult taandub. Me arutame olukordi, kus sõltuvus ei ole veel liikunud sügavalt patoloogilisele tasemele ja / või avaldub füüsiliselt.

Seisukoht
LxjDcCWz02

Kujutluse huvides võib iha mõelda ülbe kodutu räsitud kassina - kui te teda toidate, siis ta tuleb, karjub, hävitab teie maja ja nõuab rohkem.

Ainus võimalus on teda mitte toita, mitte anda talle seda, mida ta nii väga nõuab. Alguses korraldab ta muidugi näitemängu - nõudmiste eskaleerumist.

Pahatahtlik karjub valjusti ja nõuab nõudma nõudma. Kui sa saad sellega hakkama, siis toimub taktika muutus - häbematu roll muutub imerolliks. Sellised mõtted võivad tekkida teie peas:
Ainult üks kord,
Natuke võite,
See juhtum on eriline,
Sa pole ammu kasutanud, Sa oled nii hea mees,
Sa tõestasid, et suudad end tagasi hoida, Võtame selle teadmiseks!

Sellele lähenemisele on raskem vastu panna. Eriti kui sa ei püüa, ei pane vaeva, et võidelda metsalise vastu.

Sel põhjusel toimub enamikul juhtudel sõltuvuse retsidiivsus esimese kolme kuu jooksul. See on üks peamisi tähtaegu, mida tuleb meeles pidada ja millele keskenduda.

Tagasilanguse ohu vähendamiseks on väga oluline järgida lihtsaid reegleid vähemalt nende 3 kuu jooksul, mille jooksul on metsalise jaoks raskem teid kiusata:
1. Ärge olge näljane.
2. Ärge olge vihane ega ärritunud.
3. Ära ole üksildane. Leia need, kes kuulavad, toetavad ja ei mõista hukka.
4. Ärge suhtle inimestega, kes tarvitavad või võivad tarvitamist hõlbustada. Vältige samu kohti, olukordi ja tingimusi.

Samuti on himuga võitlevale inimesele väga kasulik, kui ta esitab endale regulaarselt järgmisi küsimusi:
- Kuidas ma toidan oma "pesukaru"?
- Kas ma toidan teda silmade ja kõrvade kaudu (vaadates, kuulates ainete kohta)?
- Kas ma toidan teda mälestuste kaudu "vanadest headest päevadest"?
- Toetan teda nautimise kaudu?
- Söötes heita lootust tulevase tarbimise suhtes?



Uudised teadusringkondadest
Dgm0YcqoDh


N-atsetüültsüsteiini (ACC) võib pidada ravimiks, mis vähendab ihaainete tarbimishäirete korral iha.

Randomiseeritud kliiniliste uuringute (RCT) metaanalüüsi ja süstemaatilise ülevaate kohaselt oli N-atsetüültsüsteiinravi parem kui platseebo. N-atsetüültsüsteiin vähendas isu kokaiini-, metamfetamiini ja tubakasõltuvuse ning kanepisõltuvuse puhul. Link artiklile Clearnetis: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28898494/

N-atsetüültsüsteiin on tsüstiini allikas, stimuleerib glutamaadi omastamist ja takistab järgnevat postsünaptiliste mGluR5 retseptorite ülestimuleerimist. Tsüstiini - glutamaadi metabolismi normaliseerimine N-atsetüültsüsteiini abil viib negatiivse tagasisidemehhanismi kaudu sünaptilise glutamaadi vabanemise vähenemiseni.

Seega soodustab N-atsetüültsüsteiin rakusisese ja rakuvälise glutamaadi kontsentratsiooni taastamist tuuma accumbensis, mis võib olla seotud vähenenud iha vähenemisega ja seega vähendada sõltuvuse retsidiivi tõenäosust.

Lisaks sellele mehhanismile vähendab N-atsetüültsüsteiin põletikku ja soodustab neurogeneesi, mis mõjutab ka narkootikumide otsimise käitumise korrigeerimist.

Läbivaatajate sõnul sobib N-atsetüültsüsteiin narkootikumide iha eksperimentaalseks raviks esmakordselt.

Kuid ärge rõõmustage ette. Hiljutine hästi kavandatud uuring näitas, et NAC ei olnud metamfetamiinisõltuvuse vastu võitlemisel tõhusam kui platseebo. Clearnet: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34308314/

Samuti ei suutnud NAC näidata korralikke tulemusi täiskasvanud sigaretisuitsetajate varajase ja ravi lõpu abstinentsuse osas. Clearnet: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34171822/

Sellegipoolest võib NAC olla kasulik osana terviklikust lähenemisviisist sõltuvuse vastu võitlemiseks ja funktsioneerimise stabiliseerimiseks. Rohkem NAC-i rolli ja selle tõhususe kohta, mida arutatakse selles hiljutises uuringus. Clearnet: sci-hub.st/10.1007/s43440-021-00283-7



Oma vaenlase tundmine ei tähenda tema võitmist. Kuid see teadmine annab teile kindlasti eelise. Võitlus iha ja sõltuvusega, isegi mitte selle kõige patoloogilisemal kujul, nõuab tahtejõudu, visadust, kannatlikkust ja valmisolekut vaktsineerimise asendamiseks, enda muutmiseks. Ainult nende omadustega varustades võite jõuda tasakaalu ja kontrollida oma elu, ilma et hägustaksite oma niigi ebatäiuslikku aju neurotransmitterite narkootikumidega.



Tänan teid teie aja eest.
Kutsun teid üles arutama seda teemat ja edastama oma kogemusi iha suhtes.
 
Last edited:

MuricanSpirit

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 6, 2021
Messages
73
Reaction score
48
Points
18
Ma võin öelda, et ma ihaldan kanepit, yeye ma tean, et enamik inimesi ütleb, et see ei tekita sõltuvust, kuid siiski on.

nt. Mul on palju jama teha ja mõnikord ma pigem lihtsalt suitsetan ühe, isegi kui ma saan täiesti aru ja tean, et see takistab mind minu praeguses ülesandes. Nii et ma nimetan seda sõltuvuseks. Ma ei peatuks selle eest tööle minema ja muidugi on read, millest ma kunagi ei astuks üle, aga ikkagi on see esimene asi, mida ma hommikul teen ja viimane enne magama minekut.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Kuigi ma hindan täielikult sõltuvuste taga olevaid teadusuuringuid, arvan ka, et sõltuvus ja sõltuvust tekitav käitumine on inimeseti erinev. Mõned inimesed on rasked alkoholitarvitajad, kes siis lõpetavad ja neist ei saa kunagi alkohoolikuid. Vietnami sõduritele anti sõja hirmutegudega toimetulekuks opiaate, kuid koju naastes ei olnud nad sõltuvuses (selle asemel oli mõnel neist raske PTSD, kuid see on teine lugu). Mina isiklikult olen oma elu jooksul perioodiliselt suitsetanud, kuid siis järsku lõpetanud, ilma et oleksin hetkekski iha tundnud. Ma arvan, et teatud inimestel on mingi psühholoogiline alus, mis muudab nad sõltuvuse suhtes haavatavamaks ja vähem võimeliseks lõpetama. Just sellepärast ongi vastik kriminaliseerida narkootikumide tarvitamine ja karistada seda, selle asemel, et püüda ravida põhiprobleemi. Keegi, keda juba piinab depressioon, kaotus, trauma jne, pöördub valu leevendamiseks uimastite poole ja valitsus jahib teda ja surub teda veelgi sügavamale, selle asemel et pakkuda abi. See ainult süvendab sõltuvust, muutes algse probleemi hullemaks.
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
200
Reaction score
203
Points
43
Teil on õigus, et on naiivne pimesi ekstrapoleerida uurimistulemusi igale inimesele. Meil kõigil on oma eriline genotüüp, sünnituse, kasvatuse, elu, stressi ja haiguste ajalugu. Kõik see koos määrab isiksuse ja selle võime reageerida välistele ja sisemistele väljakutsetele. Nende hulka kuulub ka iha, kui sisemine reaktsioon neurokeemilise homöostaasi tasakaalustamatusele, mille põhjustavad välised ained/ Ja seal, kus üks inimene saab tänu isikuomadustele, lähedaste toetusele ja heale ainevahetusele kergesti hakkama, seal läheb teine sõltuvusspiraali.
 
Top